Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> "Beneluks ballkanik", pro apo kundėr?
BenArifi
Postuar nė: 12.07.2012, 18:28
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 16
Antari Nr: 27440
Bashkangjitur: 12.07.2012Nuk e di nėse mė herėt ėshtė hapur kjo temė. Po pėrflitet shumė kohėn e fundit, unė personalisht shoh shum aspekte pozitive po edhe negative, si dhe vėshtirėsi nė rrugėn drejt realizimit. Kisha dasht qė edhe tjerėt tė kyēen nė diskutim, sidomos ekonomistat, me ndonjė analizė ekonomike tė dobive qė do ti kishin shqiptarėt me realizimin e kėsaj ideje ?
PM
Top
falcons
Postuar nė: 12.07.2012, 18:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 93
Antari Nr: 14323
Bashkangjitur: 13.03.2008Disa politikane shume shpejt harruan federaten e fundit ne Ballkan dhe si perfundoi ajo. E kam te qarte se ky lloj 'BENELUKSI' nuk nenkupton federata te reja, mirepo si mendohet te realizohet ndryshe? Pastaj, te gjithe shtetet e Balkanit synojne qe te hyjne ne BE. Tani, dalin disa 'politikane' qe shpalosin ide te medha por pa asnje sqarim se si do ti realizojne dhe cilet do te jene benefitet e te njejtave!

Saracini me mire te vazhdoje profesionin e aktrimit (ose me se eshte mare me heret) se si minister nuk e gjen veten!
PM
Top
BenArifi
Postuar nė: 12.07.2012, 20:43
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 16
Antari Nr: 27440
Bashkangjitur: 12.07.2012Po synojne, por esht e qart se rruga drejt BE-se nuk shkon si duhet. Kjo eshte endrra e shenjte e shqiptareve, me u bashku ne familjen e Bashkimit Evropian. Kur drejt asaj rruge dalin pengesa, konkretisht Gruevski qe e mban te bllokuar ceshtjen e emrit, normal qe duhet te gjindet alternative. Mendoj se Beneluksi eshte nje alternative e tille, edhe pse kte nuk e thone politikanet tone, duke dasht te fshehin deshtimin e eurointegrimeve.

Ky mini-union do te ishte me teper ekonomik se sa politik, pra secili shtet mban sovranitetit politik, ose pjesen me te madhe te saj, kshtuqe nuk besoj te ket implikime te llojit te federates te cilen e permendet.
PM
Top
falcons
Postuar nė: 12.07.2012, 21:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 93
Antari Nr: 14323
Bashkangjitur: 13.03.2008 Citim (BenArifi @ 12.07.2012, 21:43)
Po synojne, por esht e qart se rruga drejt BE-se nuk shkon si duhet. Kjo eshte endrra e shenjte e shqiptareve, me u bashku ne familjen e Bashkimit Evropian. Kur drejt asaj rruge dalin pengesa, konkretisht Gruevski qe e mban te bllokuar ceshtjen e emrit, normal qe duhet te gjindet alternative. Mendoj se Beneluksi eshte nje alternative e tille, edhe pse kte nuk e thone politikanet tone, duke dasht te fshehin deshtimin e eurointegrimeve.

Ky mini-union do te ishte me teper ekonomik se sa politik, pra secili shtet mban sovranitetit politik, ose pjesen me te madhe te saj, kshtuqe nuk besoj te ket implikime te llojit te federates te cilen e permendet.

Qe te kesh Beneluks, te duhen disa shtete qe do te marin pjese ne kete 'projekt'. E kush do jene ato? Propozohet Shqiperia, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi dhe ndoshta Serbia me Greqine.

Ne nje situate normale, kjo sdo ishte aspak e keqe. Mirepo Ballkani ku ne jetojme nuk eshte aspak 'normal'. Disa politikane (do guxoj te them burracake) i largohen 'elefantit ne dhome' dhe propozojne ide te medha sipas tyre. Dhe shpesh keto politikane jane shqiptare.

Politikanet sllav sna bejne mall shume. Prej tyre sdo degjojme ide te ngjashme. Ne nuk jemi ne planet e bashkepunimit nder rajonal as te serbeve as te sllavo maqedonasve. Vetem ne shqiptaret jemi me katolike se papa.

Bashkepunim nderajonal i duhet Kosoves me Shqiperine. Nese ndjekim rrjedhat, edhe ne kete rast kemi ferkime politike, qe sjellin reagime ekstreme te tipit te bllokades se patateve ose cimentos. Politikanet burracake tone ia bejne kete njeri tjetrit, e nuk kane bythe as edhe ze te nxjerin ndaj konkurimit jolojal ekonomik qe na bejne sllavet. Beneluksi qe ne duhet ta shohim eshte ai ndermjet Kosoves dhe Shqiperise, dhe mundesisht me vone te shtohen edhe rajonet nderkufitare te Maqedonise, Serbise dhe Malit te Zi.
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio