Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Allahu njo, Amerika dy!
Mbinjeriu
Postuar nė: 11.04.2011, 22:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9652
Antari Nr: 22454
Bashkangjitur: 04.06.2009Allahu njo, Amerika dy!
Shqiptar't n'Kosovė qė i thojin vetės mysliman mi kujtojin shumė ata shqiptart qė nja dy tri vjet masi kishin ardhė nė Prishtinė, mbas luftės, i thojshin vetės qytetar. Te dy grupet (e nė disa raste i njejti grup) duhet me u pajtu me faktin qė nuk jon asnjona.

Kur shqiptart e kanė pranu fenė islame, ajo ka qenė si me pranu kapitalizmin sot. Ka qenė ideologjia kryesore e fuqisė ma tė madhe tė kohės. Po, arsyja pse osht pranu kjo fe ka qenė ma shumė e lidhun me pushtetin edhe paret sesa me besimin. Kur e ki pranu ti islamin, je bo ma i fuqishėm se ata priftat katolikė qė nė nifar mėnyre tė kanė marrė pare edhe tė kanė tregu qysh me jetu, deri qatėhere. Pak a shumė si kapitalistat e rij kosovarė - nuk jon kapitalista se pėrnima besojin qė qajo e pėrparon shoqėrinė, po sepse pėrmes tij/saj po fitojin pare.

Mbas luftės, osht kriju ni konfuzion mes demokracisė edhe kapitalizmit. Shumica e njerzve qė kanė dalė nė protesta me dy gishta pėrpjetė, tu bėrtitė "demokraci!" nuk e kanė pasė fjalėn pėr kapitalizėm. Kapitalizmi ka ardhė "falas" me demokracinė! E problemi kryesor ka qenė (dhe osht), se vlerat morale qė jon ndėrtu nė Kosovė gjatė 50-60 vjetėve tė komunizmit, jon gati krejtėsisht nė kundėrshtim me vlerat kapitaliste. E para ka qenė ma shumė e orientume drejt kolektivizmit (natyrisht), e dyta drejt, individualizmit (prap natyrisht). Qikjo ndoshta osht edhe arsyja pse na kemi shumė korrupcion. Se nuk po dijim me i legalizu - si nė shumicėn e vendeve liberale/kapitaliste - shumė fenomene qė nashta kishin me qenė shumė normale pėr ni shoqni kapitaliste. E kjo po ndodh sepse po i shikojim prej nji kėndvėshtrimi me sitemin e vlerave tė para 30-40 (e ma shumė) vjetėve. Sidoqoftė, kapitalizmi osht momentalisht ideologjia dominante, edhe si shqiptar qė jemi e kemi pranu duar-hapur (megjithėse hala nuk e kemi kriju "infrastrukturėn" pėr to), njėsoj qysh e kemi pranu krishterizmin edhe myslimanizmin ma herėt.

Mos te shkėptuna krejt prej temes, sot, prap myslimant e rij, qita me mjekra, poget po iu kthehen fesė pėr tė njejtat arsyje. Nėse pahiri krejt populli bohet fanatik (si ata), ata kanė me qenė udhėheqėsit. Atėhere shteti ka me qenė nė plan tė dytė nė krahasim me ta. Njėsoj si ktynehere. Po problemi osht, qė prej pavarėsimit tė shqiptarėve (1912), e edhe ma herėt, prej krijimit tė ideologjisė/mitologjisė kombėtare nė kohėn e rilindasve, shqiptart jon tė orientum ma shumė drejt perendimit. Kėshtu qė lėvizjet e myslimanėve tė rinj, jon ekuivalente (gati!) me ri-konvertim. Perėndimi, momentalisht po u duket ma i dobishėm pėr xhepat e shqiptarve. Se nė qet mėnyrė jon tu u forcu. Nėse sot kishin marshu do budista me shumė pare edhe me rrugė pėr me i bo tė fuqishėm shqiptart - sot na e kishim pasė ni pėrmendore tė Budės sa-te-dihet nė qendėr tė Prishtinės. Po ka qėllu qė perėndimorėt me bagazhin e tyne judeo/kristian momentalisht po na duken zgjidhje ma e mirė, pėrqato, pėr me festu na shqiptarizmin po e ndėrtojim njė katedrale sa-te-dihet. E myslimant e rij, mbesin vec do ekstremista qė kurrė s'kanė me pasė pushtet krahas shqiptarizmit qė osht imun ndaj religjionit edhe ideologjive.


----------------------------------------
"Besimi ėshtė mė i thjeshtė se mendimi. Ndaj dhe ka mė tepėr besimtarė se mendimtarė"
PM
Top
Strider
Postuar nė: 11.04.2011, 23:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9705
Antari Nr: 8466
Bashkangjitur: 16.07.2007Aha,shum e qarte!Dmth ti nencmon vet kosovaret,astaj ketu u shprehe qarte se je nje racist lokalist!Poashtu nencmon rinin,dhe kend e nencmove,dmth vet popullin tand!..bravos be bravos!

P.s cfar vlere ke ti per Ameriken???

Tet ndihmoj un ne prgjigje:Thjeshte as per piun svlen!


----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself
PM
Top
Morali
Postuar nė: 11.04.2011, 23:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 531
Antari Nr: 15984
Bashkangjitur: 14.06.2008 Citim (Strider @ 12.04.2011, 00:21)
Aha,shum e qarte!Dmth ti nencmon vet kosovaret,astaj ketu u shprehe qarte se je nje racist lokalist!Poashtu nencmon rinin,dhe kend e nencmove,dmth vet popullin tand!..bravos be bravos!

P.s cfar vlere ke ti per Ameriken???

Tet ndihmoj un ne prgjigje:Thjeshte as per piun svlen!

Po te jem sikur ti dmth ne vend tend e injoroj sikur aspak nuk ka ekzistuar ose nuk e pash---sije si kalon tpershendes


----------------------------------------
Nese gjithmon do t'veprosh ashtu sic ke vepruar,gjithmon do ta fitosh ate qe e ke fituar..

Po te mos ekzistonte zoti nuk do te ekzistonin Ateistat.
PMUsers WebsiteMSN
Top
Strider
Postuar nė: 11.04.2011, 23:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9705
Antari Nr: 8466
Bashkangjitur: 16.07.2007 Citim (Morali @ 12.04.2011, 00:44)
Po te jem sikur ti dmth ne vend tend e injoroj sikur aspak nuk ka ekzistuar ose nuk e pash---sije si kalon tpershendes

Skije faj!
Une mire,ti si kalon..ju pershendes shoku jem,na u bone zvicran,a e ke mar shtetsine? smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e4c2e742.gif


----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself
PM
Top
dajki
Postuar nė: 12.04.2011, 00:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2336
Antari Nr: 2293
Bashkangjitur: 21.08.2006 Citim (Mbinjeriu @ 11.04.2011, 23:42)
Allahu njo, Amerika dy!
Shqiptar't n'Kosovė qė i thojin vetės mysliman mi kujtojin shumė ata shqiptart qė nja dy tri vjet masi kishin ardhė nė Prishtinė, mbas luftės.....

Kur shqiptart e kanė pranu fenė islame, ajo ka qenė si me pranu kapitalizmin sot............. sepse pėrmes tij/saj po fitojin pare.

Mbas luftės, osht kriju ni konfuzion mes demokracisė edhe kapitalizmit. Shumica e njerzve qė kanė dalė nė protesta me dy gishta pėrpjetė, tu bėrtitė "demokraci!" nuk e kanė pasė fjalėn pėr kapitalizėm.

Mos te shkėptuna krejt prej temes, sot, prap myslimant e rij, qita me mjekra, poget po iu kthehen fesė pėr tė njejtat arsyje. ............

E myslimant e rij, mbesin vec do ekstremista qė kurrė s'kanė me pasė pushtet krahas shqiptarizmit qė osht imun ndaj religjionit edhe ideologjive.

Fillimisht pershendetje gjithve se moti koh nuk jam kyq ne debate.

Mbinjeriu,,,te citova ty,jo per dicka por sepse ti e ke hapur temen.
Nese "vetem pak" beson ne ZOT te lutem mos i ben shok Allahut,sepse eshte nje nder mekatet e medha - nga te gjitha fete (bile as ateizmi nuk te lejon te besh nje krahasim te tille). !
AI eshte Nje.

Pastaj...nuk pe di cka konkretisht ke dasht me tregu me kete teme,por i ke ba lamsh vete fjalet tua. Fillon me "katundart" qe kan ardh ne Prishtin pas lufte,pastaj flet per kapitalizem,pastaj flet per pranimin e Islamit nga shqipetaret,per protestat qe per ne fund ta maresh te drejten te vleresosh besimin e cdonjerit qe ateher dhe tash e paska pranuar Islamin.
I nderuar,ceshtja e besimit eshte ceshtje intime-individuale dhe askush nuk mundet ta beje vleresimin se kush sa eshte besimtare dhe per cfar arsye i drejtohet nje rruge (religjioni).

As mua nuk me pelqen te mbaj mjekerr te gjate,por nuk dmth se nuk jam musliman.E sa per te holla e interes perderisa nuk kemi deshmi,nuk mundemi ta akuzojme askend. Njejt sic thua ti se ata kane interes te mbajne mjekrra,,,po ashtu edhe ata mund te thojne se ne kemi interes nga ndokush qe te mos mbajme mjekerr ( loje fjalesh ).

Mua me pelqen thjesht te jem Shqipetare-Musliman. Nuk e pranoj as teorine e interesit,se shqipetaret qenkan muslimanizuar per interes,,POR nuk e pranoj as teorine e dhunes.
Shembull konkret e ke Spanjen qe me qindra vite u sundua nga Muslimanet,por sa musliman ke sot ne Spanje ?? Valle spanjollet nuk kishin interes dhe per ate nuk u muslimanizuan ?? Apo ndoshta ishin shum te forte qe muslimanet nuk kan mundur te ushtrojne dhune e ti muslimanizojne me force ( sepse sipas disave,shqipetaret keshtu me dhun i kishin ba musliman).

E sa per "IMUNitetin" e kombit shqipetar po ta rikujtoj nje thenie ( qe spo e them un por e ka then nje prift- emrin gjeja ti ) :
"Sikur mos te ishte feja Islame,shqipetaret do te ishin me shum ne numer por nuk do te ishin me shqipetare".


----------------------------------------
Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
qė kėtė gjuhė tė Perėndis',
trashigim, qė na la i pari,
trashigim s'ia len ai fmis.
PM
Top
Mbinjeriu
Postuar nė: 12.04.2011, 00:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9652
Antari Nr: 22454
Bashkangjitur: 04.06.2009 Citim (dajki @ 12.04.2011, 01:31)
Fillimisht pershendetje gjithve se moti koh nuk jam kyq ne debate.

Mbinjeriu,,,te citova ty,jo per dicka por sepse ti e ke hapur temen.
Nese "vetem pak" beson ne ZOT te lutem mos i ben shok Allahut,sepse eshte nje nder mekatet e medha - nga te gjitha fete (bile as ateizmi nuk te lejon te besh nje krahasim te tille). !
AI eshte Nje.

Pastaj...nuk pe di cka konkretisht ke dasht me tregu me kete teme,por i ke ba lamsh vete fjalet tua. Fillon me "katundart" qe kan ardh ne Prishtin pas lufte,pastaj flet per kapitalizem,pastaj flet per pranimin e Islamit nga shqipetaret,per protestat qe per ne fund ta maresh te drejten te vleresosh besimin e cdonjerit qe ateher dhe tash e paska pranuar Islamin.
I nderuar,ceshtja e besimit eshte ceshtje intime-individuale dhe askush nuk mundet ta beje vleresimin se kush sa eshte besimtare dhe per cfar arsye i drejtohet nje rruge (religjioni).

As mua nuk me pelqen te mbaj mjekerr te gjate,por nuk dmth se nuk jam musliman.E sa per te holla e interes perderisa nuk kemi deshmi,nuk mundemi ta akuzojme askend. Njejt sic thua ti se ata kane interes te mbajne mjekrra,,,po ashtu edhe ata mund te thojne se ne kemi interes nga ndokush qe te mos mbajme mjekerr ( loje fjalesh ).

Mua me pelqen thjesht te jem Shqipetare-Musliman. Nuk e pranoj as teorine e interesit,se shqipetaret qenkan muslimanizuar per interes,,POR nuk e pranoj as teorine e dhunes.
Shembull konkret e ke Spanjen qe me qindra vite u sundua nga Muslimanet,por sa musliman ke sot ne Spanje ?? Valle spanjollet nuk kishin interes dhe per ate nuk u muslimanizuan ?? Apo ndoshta ishin shum te forte qe muslimanet nuk kan mundur te ushtrojne dhune e ti muslimanizojne me force ( sepse sipas disave,shqipetaret keshtu me dhun i kishin ba musliman).

E sa per "IMUNitetin" e kombit shqipetar po ta rikujtoj nje thenie ( qe spo e them un por e ka then nje prift- emrin gjeja ti ) :
"Sikur mos te ishte feja Islame,shqipetaret do te ishin me shum ne numer por nuk do te ishin me shqipetare".

-Mė bėhet qefi qė pashė nofken tuaj prapė smil3dbd4d6422f04.gif
-Lidhur me shkrimin,nuk e kam shkruar unė dhe ky ėshtė gabimi qė nuk e kam cekur autorin!


----------------------------------------
"Besimi ėshtė mė i thjeshtė se mendimi. Ndaj dhe ka mė tepėr besimtarė se mendimtarė"
PM
Top
dajki
Postuar nė: 12.04.2011, 00:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2336
Antari Nr: 2293
Bashkangjitur: 21.08.2006 Citim (Morali @ 12.04.2011, 00:44)
Po te jem sikur ti dmth ne vend tend e injoroj sikur aspak nuk ka ekzistuar ose nuk e pash---sije si kalon tpershendes

Morali

Ju percjell kohe pas kohe dhe e di se edhe Mbinjeriu,edhe Alvini edhe disa te tjere jav kan lodh shpirtin POR megjithate ti injorojme nuk ben. Aq sa dime dhe aq sa mundemi duhet te debatojmeme to.

Eshte e thjeshte...sikur ne nje anije te udhetojne 100 udhetare e nje i krisur te shkoje te bej nje vrime,anija fundoset.
Per mendimin tim fajin nuk e ka ai i krisuri qe e hapi vrimen por keta 100 te mecmit qe nuk arriten ta mesojne se si duhet te (mos)veproje.

P.S: Kur flas per shembullin e 100 te mencurve dhe nje te krisuri nuk e pata fjalen per ketu ne forum,askush mos ta merr personale.


Ky postim ėshtė ndryshuar nga dajki nė 12.04.2011, 00:41


----------------------------------------
Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
qė kėtė gjuhė tė Perėndis',
trashigim, qė na la i pari,
trashigim s'ia len ai fmis.
PM
Top
dajki
Postuar nė: 12.04.2011, 00:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2336
Antari Nr: 2293
Bashkangjitur: 21.08.2006 Citim (Mbinjeriu @ 12.04.2011, 01:38)
-Mė bėhet qefi qė pashė nofken tuaj prapė smil3dbd4d6422f04.gif
-Lidhur me shkrimin,nuk e kam shkruar unė dhe ky ėshtė gabimi qė nuk e kam cekur autorin!

Ne rregull mik, ateher asgje personale.Shkrimi im i dedikohet autorit te ketij shkrimi.


----------------------------------------
Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
qė kėtė gjuhė tė Perėndis',
trashigim, qė na la i pari,
trashigim s'ia len ai fmis.
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio