Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Banke islamike ne kosove ?
A33
Postuar nė: 09.02.2012, 16:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 180
Antari Nr: 26823
Bashkangjitur: 14.08.2011Projektligji i ri mundėson ardhjen e bankave islamike

Prishtinė, 9 shkurt - Projektligji i ri pėr bankat, institucionet mikrofinanciare dhe institucionet jobankare, hap dyert qė nė Kosovė tė nisin operimin edhe bankat islamike. Bankierėt islamikė mund t’ia mėsyjnė Kosovės qė pas futjes nė fuqi qė kėtij draftligji, por me kushte tė cilat i pėrcakton Banka Qendrore. Nė dėgjimin publik tė organizuar tė mėrkurėn nga Komisioni parlamentar pėr buxhet dhe financa, ėshtė vlerėsuar se pėrveē futjes sė kapitalit islamik nė tregun financiar tė vendit, duhet tė formohet edhe njė ligj tjetėr i veēantė pėr institucionet mikrofinanciare dhe ato jobankare.

Ministri i Financave, Bedri Hamza, ka theksuar se zhvillimi i sektorit bankar ka ndikuar nė nxjerrjen e njė ligji tė ri, pėr zėvendėsimin e rregullores sė UNMIK-ut me tė cilėn funksionon sistemi bankar.

Ai ka vlerėsuar se ndryshimet nė praktikėn e mbikėqyrjes bankare kanė rritur kėrkesėn pėr nxjerrjen e Ligjit tė ri pėr bankat, institucionet mikrofinanciare dhe institucionet e tjera financiare jobankare, me qėllim tė reflektimit tė ndryshimeve qė kanė ndodhur nga viti 1999.

"Ligji pėrmirėson standardet e qeverisjes sė bankave. Dispozitat e tij i japin autoritet Bankės Qendrore tė ndėrmarrė masa pėrmirėsuese, si dhe tė vendosė gjoba administrative pėr shkelje tė ndryshme tė ligjit, me qėllim tė forcimit tė stabilitetit financiar nė vend", ka thėnė Hamza.

Ai ka theksuar se ligji pėrcakton njė strukturė tė qartė tė pronėsisė dhe njėkohėsisht eliminon paqartėsitė ekzistuese nė drejtim tė institucioneve mikrofinanciare dhe atyre jobankare.

"Nė pėrgjithėsi, ky ligj ka pėr qėllim ndėrtimin e njė infrastrukture moderne ligjore pėr licencimin, mbikėqyrjen dhe rregullimin e bankave, institucioneve mikrofinanciare dhe institucioneve financiare jobankare, si dhe sigurimin e njė niveli tė pėrshtatshėm mbrojtės tė interesave tė depozitarėve", ėshtė shprehur Hamza.

Sipas ministrit tė Financave, hartimi i dokumentit ligjor pėr rregullimin e sektorit bankar ka qenė kėrkesė e dalė nga marrėveshja ndėrmjet Qeverisė dhe Fondit Monetar Ndėrkombėtar.

Guvernatori i Bankės Qendrore tė Kosovės, Gani Gėrguri, ka thėnė se risia kryesore qė sjell miratimi i ligjit ka tė bėjė me forcimin e kritereve tė qeverisjes, si nevojė aktuale pėr bankat dhe institucionet financiare nė Kosovė.

“Ky ligj nxit forcimin e kritereve tė qeverisjes dhe i jep mundėsi BQK-sė pėr mbikėqyrje tė konsoliduar”, ka thėnė Gėrguri. Sipas tij, pas aprovimit tė kėtij draftligji, bankierėt islamikė kanė tė drejtėn e operimit nė tregun financiar tė Kosovės.

“BQK-ja pėrcakton dhe kontrollon detajet e operimit tė bankingut islamik. Ligji hap derėn edhe pėr ardhjen e investitorėve tė tjerė tė jashtėm”, ėshtė shprehur Gėrguri .
PM
Top
gjuetari
Postuar nė: 09.02.2012, 19:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Nė pritje
Postime: 166
Antari Nr: 27090
Bashkangjitur: 24.12.2011[B]AJDE PERHAJR NA KOFTE.....BANKA ISLAMIKE NE SPITALIN KLINIK TE TETOVES KA BERE INVESTIME EDHE NE REPARTIN E HEMODIALIZES.. smil4a8acf686328f.gif MANDEJ NJE OBJEKT TE RI QE KA FAKULTETI I MJEKESISE QE U HAP VJET BANKA ISLAMIKE KA SPONZORUAR... smil4a8acf686328f.gif


----------------------------------------
O balli im puthe token se vetem atehere do te me sjellish krenarine dhe do te me largosh mendjemadhesine.... (gjuetari)
PM
Top
beva72
Postuar nė: 09.02.2012, 22:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 404
Antari Nr: 25873
Bashkangjitur: 01.01.2011Sipas njerit ketu ne forum ,me siguri do ta kishte kualifikuar ekte si BIDAT :)


----------------------------------------
Ne mungese te luanit ,edhe majmuni behet mbret
PM
Top
nightelf
Postuar nė: 09.02.2012, 22:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6162
Antari Nr: 14553
Bashkangjitur: 24.03.2008 Citim (beva72 @ 09.02.2012, 23:27)
Sipas njerit ketu ne forum ,me siguri do ta kishte kualifikuar ekte si BIDAT  :)

Pasi Selefet nuk e kane praktiku Banken Islame, ky eshte bidat
(per ata qe se kuptuan, eshte sarkazem)


Ky postim ėshtė ndryshuar nga nightelf nė 09.02.2012, 22:41


----------------------------------------
«Närrisch, daß jeder in seinem Falle Seine besondere Meinung preist! Wenn Islam Gott ergeben heißt, In Islam leben und sterben wir alle.» (WA I, 6, 128) Johann Wolfgang von Goethe
----------------------------------
北方有佳人,绝世而独立。一顾倾人城,再顾倾人国。宁不知倾城与倾国。佳人难再得。
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 09.02.2012, 23:41
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006Me falni per injorancen, por a mund dikush shkurt e shqip te m'a sqaroje se cfare dmth per Kosoven te futen BANKAT ISLAMIKE ne treg?


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
nightelf
Postuar nė: 10.02.2012, 00:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6162
Antari Nr: 14553
Bashkangjitur: 24.03.2008 Citim (Cusack @ 10.02.2012, 00:41)
Me falni per injorancen, por a mund dikush shkurt e shqip te m'a sqaroje se cfare dmth per Kosoven te futen BANKAT ISLAMIKE ne treg?

Zakonisht ligjet shtetrore ndalojn sistemin bankar Islam, pershkak te ndaleses te kamates dhe per shkak te tatimeve ne shitje. Po e mar shembull gjermanine, ne gjermani bankat duhet ti pagojn shtetit nje perqindje per marjet e krediteve. Edhe sikur 0.1% te jet ajo perqindje si e kerkon shteti Banka Islame nuk mund te funksionoj pasi ata punojn vetem me 0.(0)% . Ky eshte nje shembull qe ua ndalon Bankave Islame perhapjen ne gjith boten.

Shembull tjeter, Bankat Islame bejne tregti me dimensione te medhaja, nese ti don kredi per Shtepine tende, atehere Banka Islame e blen per ty shtepeni dhe ta shet me fitim (te njehershem) ty. Ligjet ne gjermani ne kete rast e detyrojne edhe Banken edhe Klientin ta pagon taksen per blerjen e shtepise, kjo e ben me pak atraktiv tregtine (dhe gati te pamundur) pasi 2x duhet te pagohet e njejta takse.

Dmth per tu lejuar Bankat Islame ne treg te nji shteti duhet te reformohen Ligjet qe ndalojne funksionimin e tyre. Pasi principet e bankes Islame eshte social (te ndihmon tjeret) e jo sic jane bankat tejra kapitaliste (te pasurojn veten) bien ndesh dhe vullneti per ti reformuar ligjet eshte shum i vogel.


----------------------------------------
«Närrisch, daß jeder in seinem Falle Seine besondere Meinung preist! Wenn Islam Gott ergeben heißt, In Islam leben und sterben wir alle.» (WA I, 6, 128) Johann Wolfgang von Goethe
----------------------------------
北方有佳人,绝世而独立。一顾倾人城,再顾倾人国。宁不知倾城与倾国。佳人难再得。
PM
Top
gjuetari
Postuar nė: 10.02.2012, 00:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Nė pritje
Postime: 166
Antari Nr: 27090
Bashkangjitur: 24.12.2011 Citim (Cusack @ 09.02.2012, 17:41)
Me falni per injorancen, por a mund dikush shkurt e shqip te m'a sqaroje se cfare dmth per Kosoven te futen BANKAT ISLAMIKE ne treg?

ja lexo me teper per bankat islamike se si funksionojne... e dija se ka info se e kam lexuar me pare

burimi i pare...


burimi i dyte ..vazhdim...

nuk desha me bo copy-paste.. smile5dbook45.gif te kendshem Cusack

Ky postim ėshtė ndryshuar nga gjuetari nė 10.02.2012, 00:47


----------------------------------------
O balli im puthe token se vetem atehere do te me sjellish krenarine dhe do te me largosh mendjemadhesine.... (gjuetari)
PM
Top
JustinianI
Postuar nė: 10.02.2012, 01:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 512
Antari Nr: 25876
Bashkangjitur: 01.01.2011nightelf!

Nuk mendoj se bankave islamike u eshte ndaluar me ligj pjesmarrja ne tregun e hapur kur kete te drejte e gezojne edhe bankat tjera,e qe nuk jane domosdoshmerisht banka Gjermane/perendimore!
Nje banke qe duhet paguar qerane mujore zeme shembull 70 mije euro/dollare,ajo nuk ka si te mbijetoi me interes 0%.Mos t'i llogarisim shpenzimet tjera.
Pra,nuk eshte ligji qe e ndalon,por sistemi kapitalist.

PM
Top
Per@ndorj@
Postuar nė: 10.02.2012, 08:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2774
Antari Nr: 16462
Bashkangjitur: 19.07.2008 Citim (Cusack @ 10.02.2012, 00:41)
Me falni per injorancen, por a mund dikush shkurt e shqip te m'a sqaroje se cfare dmth per Kosoven te futen BANKAT ISLAMIKE ne treg?

Ari ndoshta nuk do kene fare dobi ( dyshoj vetem te kamata me e ulet ) po edhe keto ce jane tani po funksionojne ne menyren me te keqe te mundur. Perveq kamates se larte bankat ne Kosove ju japin kredi edhe atyre familjeve ce jetojne vetem nga sociali, kjo eshte katastrofe pasi nese nje familje me keta kushte merr hua nga banka ai per disa vite nuk do kete as ndihmen sociale. smil3dbd4d8676346.gif Thjeshte eshte e pakuptimt , qifsha shtetin e nones smil3dbd4e29bbcc7.gif


----------------------------------------
T'a njohesh njerzimin eshte filozofia me e rend e jetes !

|| A L || B e nOOoo00000
PMEmail Poster
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio