Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> PROTESTAT VAZHDOJNE.... Kaurėt “Musliman”, PROTESTAT VAZHDOJNE.... Kaurėt “Muslima
SERAVA007
Postuar nė: 13.05.2012, 10:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 120
Antari Nr: 26392
Bashkangjitur: 12.04.2011Fotografi e jashtme

Shkruan Musa Lamallari

PROTESTAT VAZHDOJNE....


Kaurėt “Musliman”

Nė protestėn 11 maj 2012 mesazhi i protestuesve nė Shkup pėr kaurėt slav dhe kaurėt “musliman” ishte i qartė: Nuk jemi vrasės dhe nuk jemi radikal. Ndalė proceseve tė montuara dhe sajesave tė shėrbimeve tė Mihajllkovit dhe fallangave tė tyre qė s’kane as din e as vatan. Poshtė partitė e shitura, Ali tradhtari, etj. etj. Ne ēdo protestė mund tė ketė edhe incidente, ėshtė normale, kjo punė ndodh edhe nė Londėr... Nuk ėshtė e preferueshme, por mund tė ndodhin, kurse te shqiptarėt e Shkupit ka njė mijė arsye mllefi i tyre, nuk ėshtė fetar, as kombtar, mbi tė gjitha ėshtė njerėzor pėr tė jetuar...

Nė fillim njė shpjegim: kaur si fjalė e shqiptarizuar qė pėrdoret sot ndėr shqiptarėt dhe e dėgjuar nė protestat e Shkupit, ėshtė fjalė e librit tė shenjtė Kur’anit, qė nė pėrkthim do tė thotė: kur dikush mohon tė vėrtetėn e Krijuesit se jemi krijesa tė tij, nuk i falenderohet Atij pėr tė gjitha qė i ka dhėnė dhe nuk ėshtė i drejtė dhe shkaktonė nė tokė ēregullime pėr interesa personale ose grupore nė emėr tė miteve, tagutėve qė historisė i kanė sjellur vetėm luftra dhe kanė riprodhuar idhuj tė rrejshėm nė kokat e njerėzve pėrmes dhunės dhe terrorit.

Pra, nė infinit (masdar: arabisht) kjo fjalė ka tre shkronja K, F, R, qė nė shqip mund ta ketė poashtu kuptimin modern Kaurėt Fyen Religjionin.

Nė kėtė shkrim do tė pėrqendrohem te kaurėt “musliman”. Ne shkrimin tjetėr te kaurėt slav.

Shqiptarėt kurrė, hiq, kurrėn e kurrės nuk kanė pasur problem as me katolik, as me ortodoks shqiptar qė kanė kultivuar besimin e tyre, as me dervish, as me shehler, as me Teqe, as me krishterė tjerė nė shtetet perėndimore tash e qindra vjet qė jetojn shqiptarėt, ku kanė edhe martesa tė pėrziera, janė “ehli kitab” (popuj qė kanė libra tė zbritura nga Allahu). Shqiptarėt kanė pasur problem dhe janė rrezikuar si komb gjatė historisė nga kishat nacionaliste serbe dhe greke dhe kjo vazhdon dhe do tė jetė kėshtu deri kur tė paraqitet Mesihu me caktimin e zotit ku edhe pėrfundon historia. I vetmi shqiptar qė ka amnistue kishėn serbe dhe e ka ndarė nga politika gjenocidiale e Millosheviqit ėshtė Arben Xhaferi nė simpoziumin e organizuar nė Tiranė nė vitin 2002. Ky ka qenė gabim i madh i tij, ndoshta ka qenė nėn eufori, ndoshta nuk ka kuptuar as rolin e vehabizmit nė Arabin Saudite dhe aleancėn e tyre tė pėrjetshme me pax Britanica dhe pax Americana, ndoshta si njeriu mė i preferuar dhe me i “menēuri” qe ka mundur tė futet atje sa pėr tė shitur gogla nėpėr ndejat e kaurėve tė Tiranės. Por, mė e keqja ka qenė se ka marr rolin e studjuesve tė islamit pa as njė ditė nė mejtep, pa as njė vizitė nė Lindjen e Mesme dhe kėto gogla i ka shitur nga kėndvėshtrimi i literaturės slave dhe folesė sė trans nacionales sė tij radikale. Dikujt mund t’ju duken shqiptarėt e Maqedonisė aziatik, arab, e tash edhe talibanca, por nė politikė ka interesa dhe shqiptarėt e Maqedonisė dhe tė Shkupit shkaku i kėtyre interesave nė mbrotje tė qėnies sė tyre biologjike kanė ndėshkuar nė tė gjitha zgjedhjet partinė e Xhaferit dhe Thaēit dhe kanė pėrkrahur kaurin enverist Ali Ahmetin, pasi ky kurr nuk ka pranuar se e kemi humbur Shkupin.

Gjithashtu, shqiptarėt nuk kanė pasur kurr problem edhe me Ibrahim Rugovėn, qė mbante fotografin e Papės, ndaj shqiptaret musliman e votonin me shumicė. Sot Isa Mustafa mund tė bėhet edhe me musliman se i perfoluri Shefqet Krasniqi, njėjtė edhe shefi i Halil Matoshit, Veton Surroi, mė papė se Papa, por s’mund ta kenė shumicėn e votave tė muslimanėve nė Kosovė siē e kishte Ibrahim Rugova. A e dini pse, pergjigjen e keni se kėta besonin nė riparimin e ish-jugosllavisė me shoqata tė ndryshme. Sa herė qe do dalin nė zgjedhje do humbin nga simpatizantėt e motrave Mustafa, o Halil Matoshi. Un mund tė shkoj edhe nė Tora Bora, qe ti mua ma preferon, pasi un jetoj nė Londėr, kam tre shtetsi, por ti ke vetem njė tė kombit artificial kosovar dhe me siguri njė tjetėr tė Serbisė qė e mban ndėr kauq, por qė nuk e tregon. Te garantoj nga Londra se njė ditė do tė pajisesh edhe me pasaporte tė Shqipėrisė etnike dhe do ta fusish kosovarizmin nė bėrllog! Ne mund tė tė pranojm si kaur, ama vetem si kaur, jo edhe si musliman deri sa na fyen tekbirin Allahu Ekber dhe ndjenjat fetare islame. Ti pasaportėn e Shqiperisė etnike mund ta refuzosh, me zor ne nuk ta japim...

Kush janė kaurėt musliman? Enver Hoxha ka pasur babėn hoxhė, emrin musliman, por ka qenė kaurė dhe shpirtin e ka pasur te Stalini dhe Lenini. Njėjtė kjo punė ėshtė kėshtu edhe me Ali Ahmetin, vetėm emrin e ka Ali Ahmeti, por balli i tij kurr sexhde s’ka rėnė, edhe pse rrjedh nga njė familje hoxhallarėsh. Sot nė Kosovė kaurėt musliman janė me bollik. Disa janė edhe konsumatorė tė devotshėm tė “Skopsko Pivo” dhe keksave serb “Plazma”. Kurse nė Maqedoni i kemi pak apo edhe hiq, edhe ata qė janė i kemi futur nė vrima tė miut. Vetėm njė e kemi qė bėlbzon ende me shpirtin e Enver Hoxhės dhe e ka mik Menduh Thaēin kundėr bashkėqytetarit tė tij Ali Ahmetit duke i sajuar dosje pėr tė ardhur ai nė vendin e tij.

Nė Kosovė kaurėt ndahen ne dy grupe. Kemi kaurėt e Enverit dhe kaurėt e notaligjisė pėr Beogradin. Me kaurėt e Enverit mund tė bashkėpunohet, edhe pse janė dinsėza, megjithatė nė tabanin kombtar janė OK, nuk janė nostalgjik pėr Beogradin. Pjesa dėrmuese janė qytetar normal qė i pėrgjigjen proceseve nė mėnyrė tė natyrshme, siē ishte rasti me LDK-n e Ibrahim Rugovės dhe jo tė Isa Mustafės. E sot elasticitetin e Rugovės e ka pėrvetsuar Hashim Thaēi me partinė e tij PDK-n me tė cilėn Albin Kurti ka problem dhe s’mund tė ballafaqohet me kandidatėt e tij nė zgjedhje se ka krijuar armiqėsi tė panevojshme me shqiptarėt musliman shumicė tė Kosovės.

Cilėt janė kaurėt e dėmshėm “musliman” atėherė nė Kosovė? Ata janė analistėt e llojit tė tipit tė Halil Matoshit, Enver Robellit e ca tė tjerėve qė nuk pėrtojnė tė sajojn edhe komb kosovar, qė nė xhep mbajnė raki smederefka dhe mundohen tė na shesin mend nga ndonje pub i Prishtinės pėr shoqėri multietnike nė Maqedoni. Ani kujt, neve qė kombit i kemi dhėnė dy nobelista, pa dallim feje, ua kemi dhėnė edhe alfabetin qė kėta dinsėza na fyejn identitetin tonė fetar islam, e shumė tjera. Kėta pinjolla per shefa njohin: Arben Xhaferin dhe Veton Surroin, edhe njeri edhe tjetri, gjatė kėtyre dy dekadave i kanė mjelė tė huajt dhe shqiptarėt nė emėr tė shqiptarisė dhe janė bėrė kapo bandat me pasuri tė pamerituar, ndaj nuk ėshtė ēudi pse vjedhin vnerė kundėr fuqisė tė shtetit modern Turk nė rajon si anėtare e NATO-s dhe mundohen ta paraqesin historinė me parametrat e shekujve tė kaluar dhe nuk shohin pėrtej hundėve tė tyre asgjė mė shumė pėr tė kuptuar aleancėn e pathyeshme tė shqiptarėve me Amerikėn, Britaninė dhe Turqinė nė proceset e reja globale.

Sa herė kur ndodh diqka nė Maqedoni, kėta i dalin nė ndihmė Menduh Thaēit, qė haptazi u deklarua nė konferencė pėr shtyp kundėr protestave dhe thirri shqiptarėt tė mos dalin dhe i quajti thirrrėsit e tyre sajesa tė shėrbimeve serbe, duke pėrfshirė kėtu edhe Diogardin, ambasadėn amerikane nė Shkup, diasporėn shqiptare nė Amerikė, Evropė, Lėvizjen e FKSH-sė, Bardhyl Mahmutin, autorin e kėtij teksti, listėn e Shqipėrisė natyrale tė Koēo Danajt, qė thanė dilni dhe protestoni kundėr diskriminimit dhe sistemit unitar tė pushtetarėve tė Shkupit. I vetmi qė dėshtoi mbeti Aleanca Kuq e Zi e Kreshnik Spahiut dhe matematikat gabim tė Albin Kurtit. Tash me kujtohet shkrimi i Kalosh Ēelikut, na erdhėn faqezinjėt edhe nė Shkup!?

Ky qė na quan sajesa tė shėrbimeve serbe ėshtė person nongrata nė Perėndim dhe kurr hiq kėmba e tij nuk ka guxuar me shkelur tokat anglo-amerikane. A e dini pse, pergjigjen gjenja vet pasi nė shtetet slave ky i ka dyert hapur deri sa edhe paguan sigurimca pensionera tė UDB-sė nga e kaluara kundėr atyre qė nuk mendojn si ai.

Mirėpo dexhalli nuk do tė ishte dexhall me PHD nė Mashtrim nėse nuk do t’i bind fallangat e tij se ky e ka patjetėr kėshtu tė deklaron, se me zemėr edhe ai thėrret tekbir Allahu Ekber, nuk ėshtė si Alija qė kur ballin sexhde s’i ka rėnė. Kjo pozitė e tij kėshtu bėhet edhe me keqe, munafikllak, dyftyrsi, ngase shqiptarėt musliman nė fillim tė Kuranit janė tė qortuar nga Allahu tė kenė kujdes nga kjo kategori e njerėzve. Ndaj Ali Ahmeti ēdo here ka fituar zgjedhjet nė Maqedoni, ka qenė kaur, por kaur i Enverit, kurse ky tjetri si kaur ėshtė marr dhe ende mirret me dosje tė Beogradit. Rahmet te past shpirti, o dr. Asllan Selmani! E kishte pas kėrcnuar me dosjet e Dosta Dimovskes, nėse nuk bėnė ēka tė them un, ta nxjerri dosjen se ke qenė udbash. E ky, dr. Selman Asllani e kishte pas ēuar nė RR. S. me kėngėm e Adelina Ismailit. Nėse ka dikush qė i rrin kėtij Toptani shkaku i kėrcnimeve tė tij, sa mė parė ikni sa nuk ju ka rrok tėrmeti.

Ja kujtoj deklaratėn e tij te zyrja e LSH-sė nė Shkup, qė me Mashtrim e thirr nė partinė e tij liderin e ri te saj, qė mė vonė tė amortizon aktivitetin politik tė tij “un gjithnjė kam qenė per federalizim, por kam pasur konsiderate faktoret e huaj per mosndryshimin e kufijve”. Ja kujtoj poashtu deklaratėn nė ambasadėn amerikane tė publikuar nė Wikileaks se “platforma ime ėshtė pėr Marketing, por vet un nuk mendoj ashtu...” Ndaj apeloj te anėtarsia e kėsaj partie tė jenė syēel dhe ta largojnė kėtė munafik qe ka PHD nė “deception” dhe jo ne stomatologji. Rahmet te past shpirti, o Jakup Hasipi!

Shkupjanėt e kanė lehte me kaurin Ali Ahmetin pėr ta larguar nga BDI-ja, por ju nė Tetovė duhet ta kryeni misionin e juaj. Numri i juaj nė protestė nuk ishte me numėr tė konsiderueshėm si nė Shkup. Rritni protesta para tė dy selive, jo vetėm te njėra. Menduh Thaēi s’ka seli nė Shkup dhe nėse ka, do ta ketė nė ēajtore me ndonjė skutė. Nese ai ende nuk largohet, atėherė hudhnja librezat para zyrės sė tij nė protestėn e ardhshme. Vetėm duke i hjekur kėta dy pole tė kundėrta shqiptarėt e Maqedonisė mund tė ecin pėrpara dhe sistemi i shteti unitar do tė shkatrrohet dhe procesi i integrimeve do tė dezhbllokohet.

Tė jeni tė sigurtė se kėta dy vetėm atėhere do tė flasin pėr bashkėpunim, por jo. Pendimi i tyre nuk do tė pranohet nga shqiptarėt shumicė musliman, ėshtė vonė. Do tė shihni se do tė pėrpiqen tė kėrkojnė ndihmė te kaurėt slav se janė zėnė ngushta nga radikalizmi islam shqiptar nė Maqedoni, nga “haxhiqamilėt e Shkupit”, sa qesharak do tė dalin atėherė se nuk ėshtė koha e princ vidave dhe e magogėve tė fuqishėm ruso-serb tė para 100 vjetėve, janė nė fundin e vdekjes nė kėto toka qė quhen iliri.

Vetem me tekbir “Allahu Ekber” keto dy lider mund t’i largojmė dhe t’i fusim nė kantat e bėrllogut. Ata qė nesėr do tė pretendojnė vendin e tyre nė pėrfaqėsim tė shqiptarėve do tė marrin shembullin e kėtyre dyve dhe do tė jenė mė ndryshe. A ju kujtohet kush reagoi pėr Gadafin kur me tekbir e ekzekutuan, i vetmi reagim qė erdhi, pa dyshim, ishte reagimi nga magogi rus Vladimir Putin... sa qesharak qė jane kaurėt “musliman” kur na sulmonjnė se me “islam radikal” po ua prishim imixhin e rakisė “smederefka” dhe birrės “skopsko”... Ju sigurojm se kemi ca, por vetėm ca qė nė dukje ju duken se janė si Bin Ladeni, por dosja e tyre ėshtė kriminele dhe asgjė s’kan tė pėrbashkėt me fenė e Allahut dhe si mbrotje ata kanė strukturat e policisė. Ata askund s’kanė qenė nė protesta dhe askund nuk guxojnė tė shfaqen se janė tė gjallė se i njohim ne shkupjanėt tė bėmat e tyre.

Eshtė pėr t’u pėrshendetur sjellja e mirė nga Tirana, ishin mė tė kujdeshėm nė lidhje me protestat nė Maqedoni, nuk reaguan sikur qė reaguan kaurėt “musliman” nga Kosova. Nė Tiranė u organizua edhe protestė nė pėrkrahje tė shqiptarėve nė Maqedoni dhe Kosovėn Lindore. Tipat e Velos dhe Lubonjave nuk u shfaqen askund, pasi ekonomia e shtetit shqiptar gjatė sundimit tė Gruevskit ka pėsuar mė sė shumti dhe janė bėrė ngecje tė shumė mega projekteve tė shteteve tė Perėndimit pėr shkak tė mendjemadhėsisė me histori tė vjedhur tė Nikolla Gruevskit me bekimin e magogėve ruso-serb.

Nėse deri tash Ali Ahmeti ėshtė thirrur nė legjitimitetin e shqiptarėve, duke mbledhur njerėz servil rreth vetit dhe jo tė aftė, prej 11 Majit 2012 ai kėtė legjitimitet mė nuk e ka, lėre qė nuk e ka, por i kėrkohet edhe pėrgjegjėsi politike, morale, luftarake. Nga kjo pėrgjėgjėsi Ali Ahmeti nuk mund tė ikėn me shkarkime nė partinė e tij. Ai ka njė pėrgjegjėsi historike tė dorėzojė pėrfaqėsimin nė mėnyrėn sa mė tė butė tė mundshme dhe mė mė pak dėme deri te njė elitė tjetėr politike qė ėshtė nė ardhje me emrin e njė koalicioni tė madh shqiptar nė Maqedoni ku do tė pėrfshiheshin tė gjithė, por ku aty nuk do tė ketė vend pėr Menduh Thaēin, jo pse nuk dojmė, por ku shkel kėmba e tij, aty bari ma nuk mbinė. Kush do tjetėr prej PDSH-sė po, por Menduh Thaēi dhe Arben Xhaferi jo. I pari ka vizėn e ndalesesė me shkelur mbi tokat e miqėve tanė anglo-amerikan, kurse ky i dyti ka problem me shqiptarėt musliman dhe aleatėt e fuqishėm dhe besnik tė miqėve tanė amerikan, Turqin dhe Arabinė Saudite.

Kėshilli organizativ i Shkupit duhet tė vazhdoj punėn e protestave ēdo tė Premte para selisė se Ali Ahmetit, nė mėnyrė paqėsore, pa dhunė, pa incidente, me dinjitet, deri sa ky ta lėshoj qeverinė 3 tė Gruevskit. Ju nė Tetovė duhet ta bėni tė njejtėn me Menduh Thaēin. Tash mė pjesa dėrmuese e shqiptarėve tė Maqedonisė janė lidhur rreth idesė sė Diogardit tė veprohet ndryshe. Kjo iniciativė ka qenė e dhėnė para zgjedhjeve parlamentare, por atėherė refuzimi erdhi nga kapricat e interesave personale tė shkurtpamėsisė, kurse tani tė gjithė subjektet tjera janė pro Diogardit dhe Lobit shqiptar nė Amerikė dhe Evropė. Kėtė apel e riaktivizoi Bardhyl Mahmuti, e pranuan edhe tė tjerėt, shoqatat e ndryshme dhe lėvizja FKSH, por e pranoi edhe Rufi Osmani dhe tė tjerėt me rend, duhet t’i thirrim brenda nė kėtė koalicion edhe studentėt, forumet e ndryshme, shoqatat humanitare nė Maqedoni dhe tė veprohet bashkarisht qė palės tjeter t’i japim ofertėn e fundit serioze se ka po shkon Maqedonia? E doni me ne, apo nė tė kundėrtėn e paguni haraqin dhe e ndajmė, por jo siē ka menduar Arben Xhaferi dhe Menduh Thaēi pa Shkupin.

www.musalamallari.com

Pėrhajr na qoftė Pranvera Shqiptare nė Shkup!
[COLOR=red][SIZE=7]
PM
Top
osmen
Postuar nė: 13.05.2012, 10:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 757
Antari Nr: 24462
Bashkangjitur: 05.02.2010ne kete proteste ne nuk kerkuam arabine saudite te vije ketu ishte proteste qe ne mos kvalifikohemi si musliman radikal islamizem radikal e ku ta di une dhe gjithashtu ishte edhe nje mflef kunder partive politike nuk pashe une ketu hezbollah middle east nuk dulem ne me kallasha e me bomba si ne lindjen e mesme
PM
Top
SERAVA007
Postuar nė: 14.05.2012, 02:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 120
Antari Nr: 26392
Bashkangjitur: 12.04.2011 Citim (osmen @ 13.05.2012, 11:46)
ne kete proteste ne nuk kerkuam arabine saudite te vije ketu ishte proteste qe ne mos kvalifikohemi si musliman radikal islamizem radikal e ku ta di une dhe gjithashtu ishte edhe nje mflef kunder partive politike nuk pashe une ketu hezbollah middle east nuk dulem ne me kallasha e me bomba si ne lindjen e mesme

un mendoj se ne partit jane njerzit me halle dhe kan skamje, ka interesgji, por duhet alin dhe menduhin me i hjek se ata jane e keqja jone qe na kane sjell ketu ne kete gjendje me fellangat e tyre kriminele...

shqiptaret maqedoni kane shum me te mire, mendje me te ndritura se kta dy pisa
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 14.05.2012, 08:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006 Citim (SERAVA007 @ 13.05.2012, 11:29)


Pėrhajr na qoftė Pranvera Shqiptare nė Shkup!

Mos jete pranvera Arabe,, Se Shqiptare,hmmmm????!!!
PM
Top
Strider
Postuar nė: 14.05.2012, 08:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9705
Antari Nr: 8466
Bashkangjitur: 16.07.2007Ska lidhje se si kan qene protestat,kryesorja kishte protesta dhe kjo mjafton,protestuesit jan Shqiptar..dhe kjo mjafton..

Dhe cdo gje tjeter eshte vec se kot muhabet i zgjatur.Mesazhi i prtestes eshte i qarte.----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself
PM
Top
alb_te
Postuar nė: 14.05.2012, 08:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3261
Antari Nr: 27212
Bashkangjitur: 29.02.2012strider a ta dha rogen gruevski be xhi zuen te komentojsh smil3dbd4d4e4c4f2.gif
PM
Top
Strider
Postuar nė: 14.05.2012, 08:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9705
Antari Nr: 8466
Bashkangjitur: 16.07.2007 Citim (alb_te @ 14.05.2012, 09:26)
strider a ta dha rogen gruevski be xhi zuen te komentojsh smil3dbd4d4e4c4f2.gif

A ije hala i smunt?----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself
PM
Top
tuna2012
Postuar nė: 14.05.2012, 09:17
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 16
Antari Nr: 26473
Bashkangjitur: 11.05.2011O Musa Llamallari , ti nuk e din as vet me ke je, pse folen per tjeret. Eshte lehte te komentosh prej anglie. I lexon lajmet dhe shkrun. Hajde ketu , bene nje parti dhe do ta shohish ku e ke vendin. Plot si ti, erdhen prej jasht, (hangren sa hengren)..... dhe shkuan prap. Ka ngele edhe Aliut , taj kthejm kundret prap, se na moret ne qafe prej andej. Ju nuk e dini as vete se per ke punoni.

Ketu ne Maqedoni duhet ta kene te gjithe te qarte, se as shkupi , as kumanova , as kerkova etj, nuk mundet te mbijetojme pa ndihmen e Tetoves. Tetova eshte qendra e shiqptarise ne FYROM. Nese doni te ndryshoni gjendjen te shqiptaret, duhet te gjithe te behen bashke , me ndihmen e Tetoves dhe Gostivarit , shume lehte do te mundet ti kundervihemi kaurit.
PM
Top
Bistrica
Postuar nė: 14.05.2012, 09:20
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 560
Antari Nr: 26571
Bashkangjitur: 30.05.2011Unė si njė Tetovar mendoj se gabim qenka politika shqiptare tė udhėhiqet nga Tetova
hundėt ksaj qeverie duhet me ja thy sa ma nget asaj tė jesh,u dėshmua kjo tė premten e SHENJTĖ.
PM
Top
vllahi
Postuar nė: 14.05.2012, 09:33
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2200
Antari Nr: 16914
Bashkangjitur: 22.08.2008Muse Llamallari i bie direct pa pardon ,dhe eshte i vetmi qe nuk ben kompromise me politiken e deshtuar ,pamvarsishte cmimit.......dhe lexoni mire qe shume gjera ne text zene vend ,perveq ngjyres se theksuar fetare qe ja ka dhene....

p.s.i vetmi qe shkruan pa kalkulime dhe pa frige...del ku del thuje tenden


----------------------------------------
idealistat filloin luften

trimat luftojne

te pamerituarit marrin pushtetin
PM
Top
Inviktus
Postuar nė: 14.05.2012, 11:07
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1147
Antari Nr: 18683
Bashkangjitur: 24.11.2008Njė pėrkrahje tė fuqishme nga ana ime ka kjo analizė e Musės! Komentuesit do bėjnė mirė tė lexojnė analizėn dhe qė ėshtė mėe rėndėsishme ta kuptojnė se ku donė tė del autori me kėtė analizė, kė kritikon kė pėrkrah.

Jam dakord qė Thaēi dhe Alia tė largohen nga politikėbėrja e shqiptarėve tė irjm-s ngase kėto dy ju sollėn shqiptarėve tė irjm-s dėmin mė tė madh tė mundshėm prej se u shpartallua ish Jugosllavia! Kishim nė atė regjim tė mė hershėm politikanė si kėto dy, i zhduku vetė regjimi pėr tė cilin ishin aq besnik tė tyre! Nė fakt, gjatė gjithė historisė sonė kombėtare kemi pasur thaēa e alia qė e kanė rrjepė popullin tonė sa kanė mundur dhe kanė shitur interesat e shqiptarėve gjithandej!

A mund ne t'ju themi njė herė e pėr gjithmonė tipave tė kėtillė mjaft? Po mundemi, bashkė.

Dhe njė gjė tepėr tė rėndėsishme dua tė potencoj, mos thoni se Tetova ėshtė qendra e shqiptarėve tė irjm-s, se gabim jeni, qendra e tė gjithė shqiptarėve ( jo vetėm tė irjm-s ) ėshtė Shkupi dhe pėr atė duhet tė bėjmė betejėn tani.

Urime he pėr hajr na qoftė pranvera shqiptare nė Shkup, protestat duhet tė vazhdojnė. Ēdo kush tė jap kontributin e tij aty ku ėshtė me sa mundet dhe si mundet, ne do tė gjejmė metodologjinė dhe mundėsitė tona si do tė ndihmojmė. Ato qė nuk pajtohen me kėtė, le tė abstenojnė por mos tė na bėhen filozof e tė ditur tė na tregojnė pėralla se kush si mundet dhe ku mundet! Kjo kategori njerėzish janė vetėm pengesė nė qėllimet tona, prandaj as nuk kėrkojmė prej tyre tė na ndihmojnė, por kėrkojmė sė paku tė mos pengojnė me "ide idiote".


----------------------------------------
I am a proud Albanian Muslim
PM
Top
Trishtimi
Postuar nė: 14.05.2012, 11:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9194
Antari Nr: 18743
Bashkangjitur: 27.11.2008 Citim (tuna2012 @ 14.05.2012, 10:17)
O Musa Llamallari , ti nuk e din as vet me ke je, pse folen per tjeret. Eshte lehte te komentosh prej anglie. I lexon lajmet dhe shkrun. Hajde ketu , bene nje parti dhe do ta shohish ku e ke vendin. Plot si ti, erdhen prej jasht, (hangren sa hengren)..... dhe shkuan prap. Ka ngele edhe Aliut , taj kthejm kundret prap, se na moret ne qafe prej andej. Ju nuk e dini as vete se per ke punoni.

Ketu ne Maqedoni duhet ta kene te gjithe te qarte, se as shkupi , as kumanova , as kerkova etj, nuk mundet te mbijetojme pa ndihmen e Tetoves. Tetova eshte qendra e shiqptarise ne FYROM. Nese doni te ndryshoni gjendjen te shqiptaret, duhet te gjithe te behen bashke , me ndihmen e Tetoves dhe Gostivarit , shume lehte do te mundet ti kundervihemi kaurit.

Cka je ka perzin bre Patriote ani nuk mundemi te mbijetojme mos po ja jep koses pak si larg moj goce.


----------------------------------------
Ēdo shigjetė nuk e arrin cakun...
PMUsers Website
Top
Virtual
Postuar nė: 14.05.2012, 11:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 543
Antari Nr: 25635
Bashkangjitur: 19.11.2010Shum e fort kjo shkre, bravo Musa smil4a8acf686328f.gif
PM
Top
benn
Postuar nė: 14.05.2012, 14:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 163
Antari Nr: 12155
Bashkangjitur: 23.12.2007nese dikush do ti kishte pytur disa shqiptar te maqedonis. cilit nacionalitet i perkisni ata me siguri se do t'ishin pregjigjur musliman.
PM
Top
Jerenim
Postuar nė: 14.05.2012, 15:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 330
Antari Nr: 25023
Bashkangjitur: 09.05.2010
http://www.youtube.com/watch?v=BwHbc2UWpnM


Se shpejti film dokumentar..!!?

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Jerenim nė 14.05.2012, 15:23


----------------------------------------
E keqja nuk ėshtė vepėr vetėm e atij i cili e shkakton por edhe e atij, i cili ka pasur mundėsi qė ta pengojė dhe nuk e ka penguar
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio