Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kadriu zgjeron pėrdorimin e shqipes nė tėrė Maqedo, drejtori i 'Makedonija pat"
trimi.80
Postuar nė: 22.01.2013, 15:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1157
Antari Nr: 27127
Bashkangjitur: 17.01.2012Nė kohėn kur nga shumė ndėrmarrje po anashkalohet pėrdorimi i gjuhės shqipe, drejtori i Ndėrmarrjes Publike “Rrugėt e Maqedonisė” Gajur Kadriu ka bė hapa konkretė pėr tė zbatuar kėtė obligim ligjor. Me vendimin e tij, nė tė gjitha njėsitė lokale tė kėsaj ndėrmarrje, prej tė martėn janė vendosur tabela nė dy gjuhė.

“Gjuha shqipe ėshtė aplikuar prej nė Kumanovė, deri nė Strugė, duke pėrfshirė Resnjėn, Velesin, Ohrin, Shkupin, Tetovėn, Gostivarin, nė pikat nė Stenkovec, Veles, Makedonski Brod, Dibėr, Kėrēovė, Strugė, Prespė, nė pikėn malore Strazhė, si dhe nė pikat turistike Kodra e Diellit dhe nė Mavrovė”, thotė Kadriu.

Burime nė “Rrugėt e Maqedonisė” thonė se avancimi i gjuhės shqipe nė kėtė ndėrmarrje ka filluar tė ju pengojė disa strukturave si nė kėtė ndėrmarrje, posahtu edhe nė Qeveri. Mirėpo drejtori Kadriu thotė se nuk do tė ndalet me kaq.

“Nuk kemi pse t’i pengojmė dikujt, sepse nuk jemi duke penguar pėrdorimin e ndonjė gjuhe tjetėr qė e parasheh ligji. Ne vetėm po zbatojmė ligjin dhe kushtetutėn. Nė tė ardhmen pėrdorimi i gjuhės shqipe do tė zgjerohet edhe nė tabelat nė rrugėt rajonale dhe magjistrale nė gjithė republikėn. Nuk ka kush mund ta ndalė kėtė”, thotė pėr “Lajm”, Kadriu.

Ai paralajmėron punime edhe mė intensive pėr ndėrtimin dhe meremetimin e rrugėve nė viset e pazhvilluara tė Maqedonisė, me qėllim qė edhe qytetarėt e kėtyre viseve tė kenė infrastrukturė tė nivelit qė e meritojnė.
PM
Top
hamurabi
Postuar nė: 22.01.2013, 23:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2519
Antari Nr: 17776
Bashkangjitur: 07.10.2008O njerez, leni mor kto pallavra se sju pijn uj, ju e dini se gjuha shqipe esht zyrtare me kushtetut,ndersa ju me ligj keni penguar qe ajo tjet zyrtare, ju qe e keni sakatos gjuhen shqipe tash beni propagand ne emer te saj po haj ...
PM
Top
ylly007
Postuar nė: 23.01.2013, 23:08
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1436
Antari Nr: 4814
Bashkangjitur: 21.12.2006NA ROFT T .PAT ky GAJURI I DUIT!
krejt plehrat e kombit jan ne pushtet
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio