Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pirja e duhanit “kalb” trurin
serious
  Postuar nė: 02.12.2012, 14:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 260
Antari Nr: 26772
Bashkangjitur: 23.07.2011Pirja e duhanit “kalb” trurin


Pirja e duhanit “kalb” trurin duke dėmtuar seriozisht kujtesėn dhe arsyetimin. Ky ėshtė pėrfundimi i kėrkuesve tė King’s College London. Studimi i tyre ka pėrfshirė 8800 persona tė moshės mbi 50 vjeē.

Shkencėtarėt theksojnė se njerėzit duhet tė jenė tė ndėrgjegjshėm se stili i tyre i jetesės nuk dėmton vetėm trupin, por edhe trurin.

Ky studim ėshtė publikuar nė revistėn ‘Age and Ageing’. Nga testet e kujtesės tė kryera tek vullnetarėt, ata qė ishin duhanpirės regjistruan rezultatet mė tė dobėta.

“Pirja e duhanit dhe tensioni i lartė shtojnė shumė rrezikun e sklerozės. Njerėzit duhet tė kenė kujdes me zemrėn qė nė moshė tė re. Tė gjithė e dimė qė duhani, tensioni i lartė dhe mbipesha janė tė dėmshme pėr zemrėn, ndėrsa ky studim tregon se qenkan tė dėmshme edhe pėr trurin”, shprehet njė nga shkencėtarėt.

“Njė ushqim i balancuar, njė peshė normale, stėrvitje e rregullt, kontrolli i shpeshtė i tensionit e kolesterolit dhe lėnia e duhanit mund tė ndihmojnė shumė”, shton ai.


----------------------------------------
Islami-sistem i jetes
PMUsers Website
Top
hamurabi
Postuar nė: 02.12.2012, 15:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2519
Antari Nr: 17776
Bashkangjitur: 07.10.2008valla po mduket se ky studim esht i vertet, seriozisht ma ka demtu trunin shum ama a esht prej cigares apo prej dicka tjeter se dij :(
PM
Top
Essa
Postuar nė: 03.12.2012, 11:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6262
Antari Nr: 17241
Bashkangjitur: 11.09.2008Ata qe fillojne t'a konsumojne,veq e kane te demtuar trurin,ndryshe s'do te fillonin smil3dbd4e5e7563a.gif


p.s.hajgare ,hajgare,me ju fol duhanpiresve per kete teme,eshte vertetuar(jo shkencerisht,ndoshta edhe shkencerisht,por sipas pervoje po flas)qe eshte e kot'!!
Keshtuqe pini sa t'mundeni,ishalla ju ndihmon e kfilleni:P:P


----------------------------------------
Mos lejoni qė mendja juaj te jetė sherbėtore pa mbikqyrės!!!
Von i sheh njeriu pasojat!!!!!!!!
PM
Top
packs
Postuar nė: 03.12.2012, 15:58
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008S'ka sen qe ma kalb trunin. smil3dbd4daabd491.gif


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
Trishtimi
Postuar nė: 03.12.2012, 16:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9194
Antari Nr: 18743
Bashkangjitur: 27.11.2008Se di bre si ja merr mendja nje femres me pi duhan phaaaa mej ardh era nikotin un se kisha puth.


----------------------------------------
Ēdo shigjetė nuk e arrin cakun...
PMUsers Website
Top
artina
Postuar nė: 04.12.2012, 10:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1039
Antari Nr: 8399
Bashkangjitur: 13.07.2007 Citim (Trishtimi @ 03.12.2012, 17:53)
Se di bre si ja merr mendja nje femres me pi duhan phaaaa mej ardh era nikotin un se kisha puth.

Edhe une se kisha puth nje mashkull qe pin duhan, por e kam pas qejf buri im me pi cigare qe te duket me mashkull jo femer smil3dbd4d4e4c4f2.gif Por ja qe burri im se pi cigaren smil3dbd4d75edb5e.gif cka me bo.

Une me sa i njof te gjihte personat qe pijne cigare askush ska pesu ndonje semundje prej mushkerive, zemres ose trurit, keshtuqe rena jane te gjitha studimet qe i nxjerin.
PM
Top
ßina
Postuar nė: 04.12.2012, 10:54
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 8256
Antari Nr: 21014
Bashkangjitur: 17.02.2009Trunin ma se shumti e kalb urrejta smil3dbd4dcd7b9f4.gif , thashethushat (tha, boni, hanger, pini, doli ...) edhe mosleximi smil3dbd4d4e4c4f2.gif .----------------------------------------
Mendjet e medha diskutojne idete.
Mendjet mesatare diskutojne ngjarjet.
Mendjet e vogla diskutojne Njerezit.
PM
Top
Trishtimi
Postuar nė: 04.12.2012, 12:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9194
Antari Nr: 18743
Bashkangjitur: 27.11.2008 Citim (artina @ 04.12.2012, 11:52)
Edhe une se kisha puth nje mashkull qe pin duhan, por e kam pas qejf buri im me pi cigare qe te duket me mashkull jo femer smil3dbd4d4e4c4f2.gif Por ja qe burri im se pi cigaren smil3dbd4d75edb5e.gif cka me bo.

Une me sa i njof te gjihte personat qe pijne cigare askush ska pesu ndonje semundje prej mushkerive, zemres ose trurit, keshtuqe rena jane te gjitha studimet qe i nxjerin.

Nuk jan rrena jo semundjet kancerogjene vijn 50% si pasoj e Duhanit...


----------------------------------------
Ēdo shigjetė nuk e arrin cakun...
PMUsers Website
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio