Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Babai qė humbi djemtė, nusen e nipat nė Siri, Nė “luftė” me pushtetin dhe BIK-un
Besir.B
  Postuar nė: 08.06.2015, 14:08
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 1985
Antari Nr: 19321
Bashkangjitur: 04.01.2009Familjen nė ISIS, tash nė “luftė” me pushtetin dhe BIK-un !

Babai, qė humbi djemtė, nusen e nipat nė Siri dhe mė pas edhe pasurinė qė e shiti pėr t’i gjetur e pėr t’i kthyer nė shtėpi, ka hyrė nė “luftė” me pushtetin dhe BIK-un, tė cilėt i akuzon pėr kėtė tragjedi qė po e pėrjeton. Thotė se nuk do tė ndalet derisa ta zbulojė rrjetin qė e dėrgoi familjen e tij nė ISIS.

Faik Uksmajli, babai i dy djemve tė rinj qė iu bashkuan luftės nė Siri, ka njė vit qė po e sfidon pushtetin dhe Bashkėsinė Islame tė Kosovės pėr, siē thotė ai, “zbardhjen e rastit tė familjes sė tij qė u manipulua nga hoxha i fshatit e qė nuk u ndaluan nga policia, tė cilit ishin nė dijeni se djemtė e tij duan ta marrin rrugėn e Sirisė”.

Ėshtė historia tmerruese e Faikut 50-vjeēar, i cili humbi familjen e mė pas edhe gjithė pasurinė, tė cilėn e shiti pėr t’ju shkuar pas fėmijėve nė Siri, me qėllim qė t’i gjejė dhe t’i kthejė nė shtėpi.

(Shkrimin e plotė mund ta lexoni nė numrin e sotėm tė gazetės Zėri)
http://www.zeri.info/aktuale/36173/familje...e-me-pushtetin/


----------------------------------------
"Uji mė i pastėr ėshtė nė burim"
PMUsers Website
Top
billi
Postuar nė: 28.06.2015, 19:29
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 13
Antari Nr: 27831
Bashkangjitur: 08.07.2014
Osht mu habit se si nuk e verejn njerzt qe hogja shet fe dhe fet ne pergjithesi jan si partit e sotit, njerzit kan qen te etur per pushtet ngase ne at kohe pushteti eshte bart ne familje dhe fis, poqese nuk i takove atyre kur ski mujt me qen pris.
andaj eshte dash te shpiket alternativa qe ben nje gje te till te mundur dhe ti kthen nga vetja shtresen e ult qe perben shumicen,dhe qka do ishte ma terheqese sesa perfitimi i gjitha te mirave sikurse qe ika mbreti ne kete bot vetem se per ta ne boten tjeter!! hahaa absurde po e vertet… kjo ka dhez dhe ka fitu perkrahes,.
Vete fakti qe kuranin e ka shkru menja njerit e jo zoti osht ne ate ku thot.: se njerin e krijova me adhuru qdo gje ne jeten e ti eshte e shkruar nga ana jon dhe ndodh me vullnetin tone askush nuk mund ta ndryshoj percaktimin qe ka ber zoti per secilin ku secilit ja ka shkru te ardhmen se qka do ben si do jeton sa do jeton a do ket shendet mir etj.
ndersa ne anen tjeter po qon pejgamer me thir ne rrug ti!!!??
Ne rrugen cilen thot qe ja ka shkru secilit dhe ska kush qe e ndron ?? Ateher pse pejgameri...?
Po te thojke qe njeri eka vullnetin e lir te veproj si te doj dot kishte kuptim.sod shum hogjallar thojn keshtu po skan mbeshtetje nga kurani per ket sepse nuk e thot aj...
pse nuk e thot?
Sepse thjesht gjat shkrimit te ti ne periudh 23vjeq ka haru me cek nje gjte till dhe per kete bje posht sepse ka kunderthenje! kurse vet thot qe ska kunderthenje ne kuran !
Kesi gabimi menja njerzore ben apo jo??
Fakt tjeter eshte : po te ishte zoti autor i kuranit nuk do ishte pesimist qe sdo pranonin njerzit at qka e shpall aj/
shum her permendet qe njerzit do dyshojn po shejtani o fajtor per kete...si me qen shejtani me i fort se zoti? Se fjala e ti ..?
...tjeter po ta kishte zbrit zoti do i ndajke pjest ne kuran nuk do lejke hapsir per interpretim gabushem sepse kur thot qe keto qa shkrujn ne kuran vlejn per gjitha koherat dhe besimtart duhet mu sill sipas ti.ateher me vend tash po i bjen qe po vepron ISIS sepse pe ben at qka po thot kurani !! aj eshte per te gjitha koherat!!!
.pse kur I vishin ajetet nga gjibrili kush tjeter se pa gjibrilin ? pote ishte e vertet do e merke nje numer njerzish me deshmu kete qka po sheh aj ne at shpell ...
tjeter fakt .pershkrimi i xhenetit si behet tlen me kuptu qe nga mungesa e kejt atyre gjerav qe si kan pas arabt ne shkretiri permend ne boten tjeter.!! IUJI ,HIJA,LUMENJT ,PEMT ,GJELBRIMI ETJ..
shihe ajetin kue permend anijen/ tlen me kuptu se arabi kur ska pa anije...i habitur e pershkrun: si mund te qendroj mbi uje gjith ajo madhesi e rend pos me vullneti e zotit e lejen e ti..
Meteoret i permend se gjuajn shejtana sepse ata kishe po hypkan me degju ne qiell qka po flitkan melaqet per njerzit.!
Interesant o fakti per fillestaret qe hyn ne fe kur bisedojn me hogjen aj kshillon me lexu libra tjer fetar e jo kuranin me arsyetim qe nuk mujn me kuptu .. !!
pse thojn keshtu hogjalart ? nga frika se mos lexuesi po e kupton verteten e po dyshon dhe largohet meniher,
kshtu qe ne libra e din mir qka shkrun sepse ato jan bere me pastru trurin.e kur te shtin ne fe ateher ska dalje leht sepse nga frika qe e krijon dhe eki mbjell me libra nuk guxon me pa verteten edhe kur e sheh e tejkalon me arsyetim qe nuk pe kupton mir ajetin ose shejtani pot sulmon poti sjell keto dyshime.
Shih ne kuran fjalen FRIK sa her perseritet.shih fjale paqe apo toleranc.. shum pak apo hiq. Shih vrasje. dhune.shum shum her perseriten ketu e kupton qka o puna e fejes.dhe qe ska tmira nga ajo kur..
Pra njerz para se ti besoni hogjes lexoni more Vet e mos keni frik se dyshimi qe kemi eshte normal perndryshe sdo ishim njerz mos keni frik se nuk ju denon zoti veqse keni dyshim .
aj vet nxit ne hulumtu me lexu.. Lexoni e shihni kunderthejet e masnej beni llogari e keni Parasysh ajetin ku thot nese nje kunderthenje e gjeni ne kuran aj bje posht.
Kjo o gabim njerzor sepse Ka qen i bindur ne at qka ka bo ngase 23vjet kan ndiku mu largu nga realiteti e mos mi pa gabimet qe ika bo ,po fal tyre edim qe arabi eka shkru e shpik se lloj partie program partie te asaj kohe per interesa madhore ti dhe klanit ti..e pastaj gjat okupimit kalifat tjer ekan hijeshu sipas interesave te kohes.
thirne logjiken arsyen e juaj e nese ajo thot osht e veertet kjo ateher ashtu koft.por jo se thot hogja ngase aj o tregtar jeton nga feja mer pare! as ne minare nuk hyp pa pare!
pse?
Sepse edi verteten i mequm o aj po ju nuk jeni !!
nkurriz te budalles jeton i meqmi kan thon dhe e vertet o .!
mos jeni ju aj budalla???.
une jooo...
as ju sbesoj qe jeni.. po frika au ka mbyll syt e menjen nga e verteta , ju ka verbu..
frika mundet me be nje gje te till! e vertetume osht kjo..
lexo! Lexo lexo ose IKRA IKRA IKRA!!!!

shpresoj qe diikujt tja qeli syt nga verberimi qe juka shkaktu duke ndegju hogjallart me renat e tyre
PMMSN
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio