Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (10) [1] 2 3 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Familja, fejesa, martesa
The_Light
  Postuar nė: 17.04.2009, 19:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5780
Antari Nr: 14786
Bashkangjitur: 03.04.2008Fotografi e jashtme

Prej begatisė dhe nderimirt qė Allahu ju ka bėrė bijve tė Ademit, ėshtė se pėr ta ka bėrė ligj martesėn dhe Allahu e bėri kėtė prej begative tė Tij ndaj robve tė Tij. Allahu thotė: Ne dėrguam edhe para teje tė dėrguar dhe atyre u mundėsuam tė kenė gra e fėmijė. (rra’d 38)

Islami ka inkurajuar nė martesė dhe ka nxitur nė tė, duke e llogarit njėrėn prej argumenteve tė Allahut. Allahu thotė: Dhe nga faktet (e madhėrisė sė) e Tij ėshtė qė pėr tė mirėn tuaj, Ai krijoi nga vetė lloji juaj palėn (gratė), ashtu qė tė gjeni prehje tek ato dhe nė mes jush krijoi dashuri dhe mėshirė. Nė kėtė ka argumente pėr njerėzit qė mendojnė. (rrum 21).

Nė prag tė martesės

Zgjedhja e burrit musliman. Islami nxitė nė njė gjė tė tillė, (qė) tė zgjedhet njė burrė i cili ka moral dhe fe tė mirė dhe qė ėshtė i ndershėm. Thotė Allahu nė Kuran: “ e s'ka dyshim se te All-llahu mė i ndershmi ndėr ju ėshtė ai qė mė tepėr ėshtė ruajtur (nga tė kėqijat) (huxhurat 13)‘‘ Po ashtu Allahu thotė:Dhe martoni tė pamartuarat (tė pamartuarit) edhe robėrit e robėreshat tuaja qė janė tė ndershėm e tė ndershme. Nėse janė tė varfėr, All-llahu i begaton nga mirėsitė e Tij, All-llahu ėshtė bujar i madh, i gjithėdijshėm.( Nur 32) Mos u mashtro dhe mos u mburr me pasuri apo me pozit apo diēka tjetėr, por tė jesh e kujdesshme motėr, e tė zgjedhėsh atė i cili ka fe tė mirė dhe moral tė lartė. Bazuar nė fjalėn e tė Dėrguarit tė Allahut:“ Nėse ju vjen dikush qė ja pėlqeni moralin dhe fenė e tij martojeni se nėse nuk e bėni njė gjė do tė ndodhė sprova dhe shkatrrim nė tokė.( Termidhiu). Kujdes qė mos ta martosh atė burrė qė bėnė zina (kurvėri). Allahu ka thėnė: (dispozitė obliguese ėshtė qė) Laviren dhe lavirin t'i rrahni, secilin prej tyre me nga njėqind tė rėna, dhe nė zbatimin e dipozitave tė All-llahut mos u tregoni zemėrbutė ndaj atyre dyve, nėse jeni qė besoni All-llahut dhe botės tjetėr. E gjatė zbatimit tė ndėshkimit ndaj tyre, le tė jenė tė pranishėm njė numėr besimtarėsh. (Nur 2) Ajo (kurvėria ose martesa me tė) ėshtė e ndaluar pėr besimtarėt.( Nur 3).
# Ka thėnė Ibnu Kethiri: Ėshtė e ndaluar zinaja dhe martesa me lavire, ose tė martohet gruaja e ndershme me burrat jo tė ndershėm.
# Ėshtė mirė qė tė zgjedhėsh atė burrė i cili ėshtė kėrkues i diturisė, sepse kjo lehtėson mirėkuptimin dhe ndihmėn reciproke nė devotshmėri, nė punė tė mira, nė urdhėrimin nė punė tė mira dhe ndalimin nga punėt e kėqija. Nė kėtė, ke shembull tė mirė, nėnat e besimtarėve dhe grat e selefėve .
# Ki kujdes qė martesa mos tė bėhet me ata,me tė cilėt e ke tė ndaluar tė martohesh, qoftė ajo ndalesė prej afėrsisė apo ndalesė prej qumshtit apo diēka tjetėr.


Ky postim ėshtė ndryshuar nga ßina nė 03.03.2012, 23:28


----------------------------------------
نعم، انا أحب الله

*********
kumanovali- Barca's FAN
*********
PMUsers Website
Top
Alblord
Postuar nė: 17.04.2009, 19:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3741
Antari Nr: 15225
Bashkangjitur: 28.04.2008Kumanovali,
smil3dbd4d8676346.gif

Une kur e pash temen e hapur nga ti, mendova se se shpejti paske me bo darsmen e me na ftu me vallezu pak! smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif Thash shyqyr ku na doli nje dreke e mire! smil3dbd4d4e4c4f2.gif ( Pak shaka)
Vertet shume teme e mire dhe keshilla me vend! Allahu te shperblefte per keshillat, qe besoj se do i kemi parasysh! smil3dbd4e398ff7b.gif


----------------------------------------
Nothing happens, until I make it happen!
PM
Top
The_Light
Postuar nė: 17.04.2009, 19:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5780
Antari Nr: 14786
Bashkangjitur: 03.04.2008Periudha e fejesės* Disa nga vajzat hezitojnė shumė nė marrjen e vendimit pėr martesė dhe kėrkojnė prej atij qė kėrkon fejesėn e saj, qė tė mendoj njė kohė. Kėshtu vajza fillon tė peshoj tė mirat dhe tė kqijat, anėt pozitive dhe ato negative. Njė gjė e tillė do tė ishte e mirė sikur mos tė tejkalonte kufijt ky mendim, derisa kjo ēėshtje tė zgjatet dhe tė teprohet. Nėse pytet apo kėrkohet qė tė shpejtojė procedurėn arsyetohet me atė se ende po mendon. Ky veprim nuk ėshtė i pėlqyeshėm. Prandaj merrė njė kohė tė caktuar, fal namazin istihara dhe lexoje duanė ashtu siē na ka mėsuar i Dėrguari i Allahut. Nuk i bie pishmanit ai i cili ka kėrkuar ndihmė prej Allahut dhe ėshtė kosulltuar me tė tjerėt, pastaj lute Allahun qė te jap rezultat nė tė.
* Pėrgatiti pikat pėr tė cilat dėshiron tė bisedosh kur tė takohesh me atė qė dėshiron tė fejohesh.
* Pėrgatitu shpirtėrisht pėr kėtė takim. Mos prezento nė takim gjerėsa mendja jote ėshtė e angazhuar me diēka tjetėr, ose nėse je e sėmuar dhe largoju takimit kur ti je me tė pėmuajshmet nėse ato tė mundojnė.
* Preferohet qė tė shikosh nė tė fejuarin tėnd gjatė takimit. Por, duhet tė jesh shumė e kujdesshme qė mos tejkalosh kufijt e sheriatit. Kujdes qė tė (mos)vetmohesh me tė apo t“ia japėsh dorėn dhe po ashtu kujdesu pėr mbulesėn sipas sheriatit.
* Disa familje nė ditėn e fejesės, bėjnė njė gazmend tė pėrzier me burra e gra dhe hyn i fejuari tek e fejuara dhe ajo ėshtė e zbukuruar edhe pse ajo e ka tė mbuluar kokėn e saj. Ulet afėr saj ose ja vendos ndonjė unaz apo zingjir. Njė gjė e tillė nuk ėshtė e lejuar sipas sheriatit, sepse burri ende nuk ka akt kurorėzimi. Ki kujdes nė kėtė gjė motėr dhe mos u bė prej atyre qė i lehtėsojnė gjėrat. Ki kujdes qė tė mos dalėsh shumė pas takimit tė parė me tė fejuarin para se ta bėsh aktin e kurorėzimit, ose bisedėn e tepėrt me tė qoftė edhe pėrmes telefonit. Kjo nga frika qė tė bėhesh pastaj pesimiste apo tė mos i kontrollosh ndjenjat e tua. Mos harro se atė tė cilėn e don Allahu prej teje dhe me tė cilėn ti je dalluar prej burrave ėshtė turpi. Pėr kėtė, kur dėshirojnė tė tregojnė pėr turpin e dikujt i thuhet ’’ėshtė mė i turpshėm se sa virgjėresha nėn petkun e saj’’. Ndėrsa petku i turpit zbulohet nėse e tepron nė gjėra.
* Preferohet tė bėhet ndonjė kontroll te ndonjė mjeke para martesės qė tė mbrosh dhe tė evitosh atė qė ke mundėsi ta evitosh.


Prej tė drejtave tuaja para martesės

Lejen pėr martesė duhet ta jep pėrgjegjėsi yt, ndėrsa e drejta e jote ėshtė ta pranosh atė apo ta refuzosh. Ka thėnė i Derguari i Allahut: ” nuk martohet e veja gjersa ajo tė urdhėroj ndėrsa nuk martohet virgjėresha gjersa tė kėrkohet leja prej sajė. I thanė: O i Dėrguari i Allahut e si ėshtė leja e saj? Tha: heshtja e saj”.
# Pėrgjegjėsi i vajzės, sa i pėrket tė vejės, urdhėrohet me tė ndėrsa tek virgjėresha mjafton vetėm leja. Por ki kujdes qė mos t’ia dorėzosh veten ndjenjave tua tė pa matura dhe zgjedhe burrin e mirė qė ėshtė i zbukuruar me moral tė lartė.
# Nuk i lejohet pėrgjegjėsit tėnd qė tė pengojė martesėn me argument tė plotėsimit tė studimit tė fakulltetit, apo marrjen e diplomės, apo vendin e punės. Ka mundėsi tė bashkohen dy ēėshtjet nėse ti dėshiron dhe kjo ėshtė njė gjė e lehtė pėr ty. Mos harro motėr se detyra e jote dhe puna e jote mė e madhe ėshtė shtėpija e burrit tėndė dhe edukimi i fėmijeve.
# Dije se shokėt e Pejgamberit ishin shumė tė kujdesshėm qė tė gjejnė njė njeri tė mirė pėr vajzat e tyre apo motrat e tyre. ?Mos mendo se pėrgjegjėsi yt tė zgjedh ndonjė mallė tė pa vlerė, kurrsesi.
# Kujdes, mos kushtėzo martesėn me burrin qė ai tė shkurorzojė gruan e tij nėse ai ėshtė i martuar. Ka thėnė i Dėrguari i Allahut
” nuk i lejohet femrės tė kėrkoj shkurorzimin e motrės (prej fesė) sė saj qė tė marr fatin e saj, por asaj i takon ajo e cila ėshtė caktuar pėr tė.


----------------------------------------
نعم، انا أحب الله

*********
kumanovali- Barca's FAN
*********
PMUsers Website
Top
The_Light
Postuar nė: 17.04.2009, 19:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5780
Antari Nr: 14786
Bashkangjitur: 03.04.2008 Citim (Alblord @ 17.04.2009, 20:36)
Kumanovali,
smil3dbd4d8676346.gif

Une kur e pash temen e hapur nga ti, mendova se se shpejti paske me bo darsmen e me na ftu me vallezu pak! smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif Thash shyqyr ku na doli nje dreke e mire! smil3dbd4d4e4c4f2.gif ( Pak shaka)
Vertet shume teme e mire dhe keshilla me vend! Allahu te shperblefte per keshillat, qe besoj se do i kemi parasysh! smil3dbd4e398ff7b.gif

smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif , po po me ndihmen e Zotit kismet po, me lejen e TIJ...


----------------------------------------
نعم، انا أحب الله

*********
kumanovali- Barca's FAN
*********
PMUsers Website
Top
The_Light
Postuar nė: 17.04.2009, 19:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5780
Antari Nr: 14786
Bashkangjitur: 03.04.2008Bazat e martesės sė vėrtetė

Pėrgjegjėsi-Nga e Ebu Musa se i Dėrguari i Allahut ka thėnė: Nuk ka martesė pėrveē me lejėn e pėrgjegjėsit ( Ebu Davudi).
Dy dėshmitar- Nga fjala e tė Dėrguarit tė Allahut: Nuk ka martesė pėrveēėse me lejėn e pėrgjegjėsit dhe dy dėshmitar tė drejtė. (Ibėn Hibani).
Mehri– Islami ka obligar mehrin dhe e ka bė atė dhuratė pėr nder tė gruas. Thotė Allahu: Grave jepnu dhuratėn e kurorės sė tyre (niqahin) mė tė mirė,( Nisa 4). Islami ka nxitė qė mehri mos tė jetė i lartė. Ka thėnė i Dėrguari i Allahut::“ Martesa mė e mirė ėshtė ajo e cila ėshtė mė e lehtė“. * Pra, ki kujdes qė tė mos bėsh gara nė shtrejtimin e mehrit.

Nata e martesės
* Tė kujdesesh mirė pėr natėn e martesės qė ajo tė jetė sipas islamit, pa gjėra tė ndaluara. Dhe ki kujdes nė pėrzirjen e grave me burra qė nuk e lejon sheriati, me preteks sa ata janė familja ime. Ulja e dhėndrrit me nusėn pėrballė grave. Mos tė ulesh me kėngėtarėt apo me muzikantėt, apo lėshimi i ndonjė kasete me muzik.
* Lejohet publikimi i martesės me defe dhe kėngė qė janė tė lejuara, nga fjala e tė Dėrguarit tė Allahut: “ Ajo qė ndanė mes haramit dhe hallallit ėshtė defi dhe zėri“.
* Ki kujdes prej traditave dhe dokeve tė ndaluara, si vendosja e unazės nga burri nė dorėn e gruas. Sepse ky ėshtė zakon i tė krishterėve tė cilėt e kanė prej qėshtjeve tė beisimit. Sikur qė duhet tė kesh kujdes qė mos tė jesh prej atyre e cila harxhon pa masė nė veshjen e natės sė martesės, apo t‘i pėrgjasosh me zbukurim ndonjė pabesimtareje.


----------------------------------------
نعم، انا أحب الله

*********
kumanovali- Barca's FAN
*********
PMUsers Website
Top
Anubisi-E
Postuar nė: 17.04.2009, 19:53
Quote Post


Pacifist
*****

Posti: Antarė
Postime: 9660
Antari Nr: 14168
Bashkangjitur: 07.03.2008 Citim (kumanovali @ 17.04.2009, 20:41)
smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif , po po me ndihmen e Zotit kismet po, me lejen e TIJ...

Opaaa, njėri mė qef duket... smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
Beati pacifici!
PM
Top
The_Light
Postuar nė: 17.04.2009, 19:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5780
Antari Nr: 14786
Bashkangjitur: 03.04.2008 Citim (Anubisi-E @ 17.04.2009, 20:53)
Opaaa, njėri mė qef duket... smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Ne fillim smil3dbd4d4e4c4f2.gif , pastaj smil3dbd4d6422f04.gif , pastaj smil3dbd4d75edb5e.gif , pastaj smil3dbd4d99c6eaa.gif dhe ne fund smil3dbd4df1944ee.gif ... Hajgare smil3dbd4dbc14f3f.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e4c2e742.gif


----------------------------------------
نعم، انا أحب الله

*********
kumanovali- Barca's FAN
*********
PMUsers Website
Top
Anubisi-E
Postuar nė: 17.04.2009, 20:02
Quote Post


Pacifist
*****

Posti: Antarė
Postime: 9660
Antari Nr: 14168
Bashkangjitur: 07.03.2008hahah hahah sa mire e ke shkruaj kėtė ama...

Kumanovali, shumė kėshilla tė mira. Tani, shpresoj qė do mė falėsh qė dal prej teme, por kam njė pyetje: A ėshtė e lejuar qė burri tė marrė pėr grua vejushėn e vllait tė vet? Dmth, pasi vdes vllai i ri, qė nusja mos dal nga dera, tė martohet pėr vllain tjetėr. (Zakon qė ka qenė shumė prezent te shqiptarėt nė tė kaluarėn).


----------------------------------------
Beati pacifici!
PM
Top
The_Light
Postuar nė: 17.04.2009, 20:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5780
Antari Nr: 14786
Bashkangjitur: 03.04.2008Nata e dhėndrisė

* Lexo pėr artin e jetės martesore islame tė cilat janė tė shkruar nė librat qė flasin pėr kėtė ēėshtje.
* Mos i ndėgjo ato gra apo shoqe tė cilat dėshirojnė tė friksojnė nga kjo natė.
* Mos tė jesh prej atyre e cila shlefton libra apo revista tė cilat flasin pėr marrėdhėnje jasht udhėzimit islam.
* Pyet pėr atė qė tė intereson pėr kėtė natė. Pyete atė, nė tė cilėn ke besim, prej tė afėrmeve tu, qė tė qetėsohesh dhe tė dish si tė sillesh me burrin tėnd. Dije se kjo natė ėshtė shumė e rėndėsishme pėr ty dhe pėr burrin tėnd.
* Zbukurohu dhe parfumosu pėr burrin tėnd. Pregatite vetėn pėr tė. Kujdes shkuljen e vetullave apo shkurtimin e flokve nė form tė burrave. Tė gjitha kėto janė tė ndaluara me sheriat.
* Mė sė miri ėshtė qė nė fillim tė hyj me ty nėna jote apo nėna e burrit tėnd apo dikush tjetėr derisa tė qetėsohesh dhe ta largohet vetmija jote.
* Fali dy reqate namaz pas burrit tėnd. Nė kėtė namaz duhesh tė tregosh se kjo martesė e cila po fillon nuk ėshtė vetėm knaqėsia intime, por ky fillim njėherėsh ėshtė edhe njė obligim i fesė, njė obligim i lindjes sė fėmijeve dhe i shtimit tė muslimanėve dhe tė ndihmės nė fenė e Allahut.
* Po, turpi ėshtė prej imanit por mos e tepro sepse kjo bėnė qė tė humb dashuria.
* Zgjedhi shprehjet e mira dhe bėhu e butė. Kujdes qė mos ta rėndosh burrin me ndonjė fjalė apo ndonjė sjellje e cila prek burrėrin e tij.
* Kujdes ndaj disa traditave dhe adeteve, sikur qė ėshtė tradit qė tė tregohet para tė tjerve virgjėrimi yt. Ndėrprej kėtė dhe mos ju trego tė tjerve pėr kėtė.


Obligimet e gruas ndaj burrit

Sheriati ka nxitur nė rrespketimin e burrit dhe kėnaqėsinė e tij, me kusht qė (ky rrespekt) mos tė tė ēojė ty nė mėkat ndaj Allahut. Ky njėherit ėshtė edhe obligimi mė i madhė qė ka gruaja ndaj burrit. Ka thėnė i Dėrguari i Allahut:“ Nėse gruaja i fal pesė kohėt, agjėron ramazanin, e ruan nderin e saj dhe rrespekton burrin e saj i thuhet asaj ditėn e gjykimit: Hy nė xhennet prej cilės derė tė xhennetit qė don“.( sahih ibėn Hiban). # Bėhu robėreshė pėr burrin tėnd, ai tė bėhet rob pėr ty.
# Kujdes, mos lejo qė tė mos i pėrgjigjesh burrit tėnd, nėse ai kėrkon ndonjė nevojė prej teje, e sidomos kėrkesėn e nevojės martesore. Mos ju arsyeto me arsye tė pajustifikueshme. Njė gjė tė tillė e ka ndaluar Allahu. Thotė i Dėrguari i Allahut:
“ Nėse burri e thrret gruan e tij nė shtrat dhe gruaja e refuzon dhe burri flen i hidhėruar, gruan do ta mallokjn melaiket derisa tė zgjohet“( Buhariu).
Bėhu e dashur, e butė, e rrespketueshme, gjersa tė ndiej burri yt qetėsi dhe rahati. Allahu thotė nė Kuran:Dhe nga faktet (e madhėrisė sė) e Tij ėshtė qė pėr tė mirėn tuaj, Ai krijoi nga vetė lloji juaj palėn (gratė), ashtu qė tė gjeni prehje tek ato dhe nė mes jush krijoi dashuri dhe mėshirė. Nė kėtė ka argumente pėr njerėzit qė mendojnė.( Rrum 21).# Kujdesu pėr kohėn e gjumit tė tij, ushqimin e tij. Mos e tepro nė kėrkesat e shtėpisė dhe mos u mėrzit nga musafiėrt e burrit. Sepse ka mundėsi qė ky tė jetė shkak qė burri tė largohet nga ti dhe nga shtėpija. Duro pėr tė gjitha se do tė shpėrblehesh tek Allahu.
# Zbukurou me kohola (mjet zbukurimi qė pėrdoret pėr lyrjen e syve) sepse ėshtė zbukurimi mė i mirė. Kujdesu pėr pastėrti. Zbukurohu dhe pafurmosu me parfume tė mira pėr burrin tėndė.
# Pėrgatite veten tėnde pėr tė dhe dije se kjo e tėrheq burrin tėndė dhe e ndihmon atė nė uljen e shiqimit nė haram. Por mos e tepro shumė aq sa burri tė kaloj tėrė kohėn e tij para teje. I ėshtė thėnė tė Dėrguarit tė Allahut
“ Cilat gra janė mė tė mirat? Tha: Ajo e cila kur shiqon nė tė tė gėzon, tė rrespekton nėse e urdhėron dhe nuk vepron me veten dhe pasurin e saj atė qė ti e urren.( Ebu Davudi).# Kujdesi dhe shėrbimi i burrit ėshtė oblgimi pėr ty. E para prej kėtyre ėshtė shėrbimi nė shtėpi dhe gjėrat qė ndėrlidhen me shtėpi, si edukimi i fėmijėve, pėrgatitja e ushqimit, e shtratit dhe gjėrave tjera. Merr shembull nė kėtė, vajzėn e Pejgamberit a.s dhe vajzėn e Ebu Bekrit.
# Duhet qė tė ruash fshehtėsitė e burrit tėnd, e nė veēanti ajo qė ndodh mes juve kur jeni te vetmuar dhe ēėshtjet qė janė tė veēanta mes ēiftit bashkėshortorė. Bazuar nga fjala e tė Dėrguarit tė Allahut:
“ Njerzit mė te kqinjė tek Allahu ditėn e gjyikimit janė ata tė cilėt bėjnė mardhėnje me gratė e tyre dhe pastaj pėrhapin fshehtėsinė e tyre“.( Muslimi). # Publikimi i fshehtėsive tė burrit e kundėrshton rrespektimin dhe kėnaqėsinė e burrit.
# Ruaje veten tėnde dhe nderin tėnd kur burri yt nuk ėshtė prezent. Kujdes qė mos ta humbėsh nderin dhe vlerėn tėnde. Allahu thotė:
Prandaj, me atė qė All-llahu i bėri tė ruajtura, gratė e mira janė respektuese, janė besnike ndaj tė fshehtės.( Nisa 34). # Do tė thotė se ato e rrespektojnė Allahun dhe i rresepektojnė burrat e tyre edhe kur ata nuk janė prezent.
# Kujdes nga xhelozia e tepruar, sepse ajo ka mundesi tė shkaktoj shkuorėzimin. Largohu nga pytjet e shumta qė shpiejnė nė dyshim. Mos u bė prej atyre qė kontrollojnė xhepat dhe pėrgjojnė fjalėt.
# Ėshtė prej obligimeve tua ndaj burrit, qė tė banosh nė atė vendbanim qė ai ka zgjedhur pėr jetesė. Nėse nuk ndėgjon nė kėtė, ka mundėsi tė llogaritesh prej atyre qė nuk e rrespektojnė fjalėn e burrit.
# Prej oblgimeve qė ke ndaj burrit ėshtė edhe gjidhėnja dhe pėrkujdesja pėr fėmijtė e tij. Bėje kėtė duke e llogaritur si ibadet tek Allahu dhe tė kesh nė tė nijet tė pastėr, qė tė pėrfitosh prej kėtij ibadeti. Ka thėnė Allahu:
Nėnat, ato qė duan ta plotėsojnė gjidhėnien, janė tė obliguara t'u japin gji fėmijėve tė vet dy vjet tė plota.( Bekare 233).Bėhu besnike nė pasurin e burrit tėnd dhe atė qė ai e len nė shtėpi prej parave, mall apo diē tjetėr. Nuk tė lejohet ty qė tė sillesh me atė pasuri, nė atė formė qė nuk e kėnaqė burrin tėnd. I Dėrguari i Allahut thotė::“ Dhe gruaja ėshtė pėrgjegjėse dhe kujdestare nė shtėpin e burrit tė sajė“Mos nxjerr prej pasurisė sė tij pėrveqėse me lejėn e tij. Nga Abdullah b. Amr b. As se i Dėrguari i Allahut ka thėnė“ Nuk lejohet qė gruaja tė jep diēka pėrveqėse mė lejėn e burrit tė saj. (Ebu Davudi)# Mos i lejo askujt qė tė hyjė nė shtėpinė e tij, pėrveē se me lejėn e tij. Nga Ebu Hurejre transmetohet se i Dėrguari i Allahut ka thėnė: “ Nuk i lejohet gruas tė agjėroj nė prezencėn e burrit, pėrveēėse me lejėn e tij, dhe nuk i lejohet tė fut ndokėnd mbrenda, pėrveēėse me lejėn e tij (Muttefekun Alejhi). Kuptimi i kėtij hadithi ėshtė qė, gruaja mos tė lejoj tė hyj mbrenda, atė tė cilin e urren burri i saj, pa marr parasysh se a ėshtė ai burrė apo ėshtė grua. Ėshtė e ditur se nė islam nuk lejohet tė futesh nė shtėpinė e dikujt pėrveq me lejėn e pronarit tė shtėpisė.
# Kėrko leje prej tij nė agjėrimin vullnetar nėse ai ėshtė prezent e nuk ėshtė udhėtar. Nga fjala e tė Dėrguarit tė Allahut:“ Nuk i lejohet gruas tė agjėroj kur burri ėshtė prezent, pėrvēėse me lejėn e tij (muttefekun alejhi).
# Mos dil prej shtėpisė, pėrveē me lejėn e tij, dhe mos dil pėrveē se me nevojė ose pėr ndonjė dobi tė sheriatit, dhe adhuroje Allahun me fjalėn e Tij:
Dhe rrini nė shtėpitė tuaja e mos shfaqni bukurinė tuaj si shfaqej nė injorancėn e hershme ( ahzab 33).# Mbuloj gabimet dhe gjėrat e imta si dhe gjėrat e pa qėllimta sepse ēdo bir i Ademit ėshtė gabimtar. Ndėrsa mė i miri ėshtė ai i cili pendohet. Kujdes qortimin e tepėrt pėr arsye se ajo shkakton hidhėrimin.
# Largoje vazhdimsinė nė dialog nė momentet e hidhrimit tė burrit. Ėshtė mė mirė qė tė mos ndėrhysh nė kėtė moment. Ndėgjoje mirė derisa ai tė qetėsohet pastaj kuptoje atė.
# Mundohu qė tė largohesh nga tėrė ajo e cila e hidhron burrin tėnd, nė mėnyrė qė ta kėnaqėsh Allahun. Mos harro se burri yt ėshtė xhenneti yt apo zjarri yt. Shpejto dhe mundohu nė kėnaqėsinė e tij me format e sheriatit. Thotė i Dėrguari i Allahut:“ Gratė e juaja prej banorve tė xhennetit janė:
Tė dashurat, qė lindin, ajo e cila kur hidhėrohet burri i saj vjen dhe ja vendos dorėn e saj nė dorėn e tij dhe i thotė nuk do tė shijoj gjum derisa ti tė jesh i knaqur“.# Bėhu e sinqert me tė, nė veēanti nė atė qė ka ndodhė nė mosprezencėn e tij. Largohu nga gėnjeshtra sepse nėse njė herė ndodhė qė mos ta thuash tė vėrtetėn ai pastaj humb besimin nė ty. Pastaj nėse humb besimi atėherė prishen mardhėnjet.
# Tė marrėsh pjesė nė gėzimet dhe nė pikllimet e burrit dhe kjo ėshtė njėra ndėr shkaqet kryesore qė shton dashurinė. Pjesėmarrja jote nė gėzimet e burrit shton edhe mė shumė gėzimin e tij. Ndėrsa pjesėmarrja jote nė pikėllimet e tij ia lehėtson sprovėn atij. Nėse Sprova shpėrnahet me tė tjerėt ajo zvogėlohet. Qėndro afėr burrit tėnd nė ēdo situatė, forcoje atė me durim dhe ndihmoje atė me ndonjė mendim tė mirė.
# Nderoje familjen e burrit tėnd, e nė veēanti prindėrit e tij. Ky ėshtė njė moral i mirė sikur qė ata janė nė moshėn dhe nė pozitėn e prindėrve tu. Po ashtu nderimi dhe rrespektimi i prindėrve tė burrit ėshtė edhe respektim dhe nderim i burrit. Ka thėnė i Dėrguari i Allahut:
“ Nuk ėshtė prej neve ai i cili nuk e nderon tė madhin dhe nuk e mėshiron tė voglin dhe qė nuk ja din hakin dijetarit( Ahmed).Tė jesh e kėnaqur dhe falėnderuse ndaj burrit, i cili tė sjell ty ushqimin veshėmbathjen dhe gjėra tjera qė ai ka mundėsi tė t‘i sjellė. Largohu prej mohimit tė tė mirave tė tij ndaj teje, sepse kjo ėshtė prej shkaqeve qė tė fut nė zjarr. Ka thėnė i Dėrguari i Allahut:““ e kam parė zjarrin dhe pash qė shumica prej banorve tė zjarrit ishin gra sepse mohojnė. I‘u ėshtė thėnė: O i Dėrguari i Allahut a e mohojn Allahun?. Tha mohojnė burrin e tyre dhe tė mirat e tij. Sikur tėrė kohėn ti bėsh mirė njėrės prej tyre pastaj nėse ajo sheh diēka nė ty thotė: Kurr nuk kam pa tė mira prej teje.“ruaja e mirė duhet qė mos tė kėrkojė prej burrit shkurorėzim pa asnjė arsye. Ka thėnė i Dėrguari i Allahut:“ Cila do gra qė kėrkon prje burrit shkurorzim pa asnjė arsye, e ka haram erėn e xhenetit.Nėse nuk ke nevojė pėr ndonjė punė mos puno. Mos shiqo nė ata qė thonė se gruaja nė shtėpinė e vet ėshtė e vetmuar dhe e izoluar. Ky ėshtė njė shiqim i kotė dhe njė gjė e cila e kundėrshton realitetin. Ti nė shtėpinė tėnde ke punėn mė tė madhe dhe mė tė shenjtė dhe jep njė mesazh shumė tė lartė, e ai ėshtė, sjellja e jote me burrin tėndė dhe ndėrtimi i burrave dhe pėrgatitja e nėnave tė mira nė tė ardhmen.


----------------------------------------
نعم، انا أحب الله

*********
kumanovali- Barca's FAN
*********
PMUsers Website
Top
LiveSTRONG
Postuar nė: 17.04.2009, 20:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2193
Antari Nr: 19859
Bashkangjitur: 20.01.2009Fotografi e jashtme

PARA MARTESES
Fotografi e jashtme

PAS MARTESES
Fotografi e jashtme


----------------------------------------
Mendo cka t'dush, vetem mos mendo se une det foli i pari. ;)
PMUsers Website
Top
The_Light
Postuar nė: 17.04.2009, 20:15
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5780
Antari Nr: 14786
Bashkangjitur: 03.04.2008 Citim (Anubisi-E @ 17.04.2009, 21:02)
hahah hahah sa mire e ke shkruaj kėtė ama...

Kumanovali, shumė kėshilla tė mira. Tani, shpresoj qė do mė falėsh qė dal prej teme, por kam njė pyetje: A ėshtė e lejuar qė burri tė marrė pėr grua vejushėn e vllait tė vet? Dmth, pasi vdes vllai i ri, qė nusja mos dal nga dera, tė martohet pėr vllain tjetėr. (Zakon qė ka qenė shumė prezent te shqiptarėt nė tė kaluarėn).

Anubisi-E per ket pyetje mund te pergjigjet ndonje teolog nese esht ne forum apo ndonje qe e njeh me mir ket rast, un per vete nuk mund te pergjigjem, ma ben hallall...


----------------------------------------
نعم، انا أحب الله

*********
kumanovali- Barca's FAN
*********
PMUsers Website
Top
The_Light
Postuar nė: 17.04.2009, 20:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5780
Antari Nr: 14786
Bashkangjitur: 03.04.2008Kėto janė tė drėjtat e tua, mėsoj mirė

Mehri- ajo ėshtė njė dhėnje tė cilėn Allahu e ka bėrė obligim qė tė jepet ty, jo nė zėvendėsim tė diēkahit. Allahu thotė: “Grave jepnu dhuratėn e kurorės sė tyre (niqahin) mė tė mirė (Nisa 4).Andaj nuk ka tė drejtė qė burri tė tė detyroj, qė tė hargjosh diēka prej asaj pasurie, pėrveē nėse ti dėshiron tė bėsh diēka prej vetės tėnde. Sikur qė sheriati ka ndaluar ēdo njeri cilido qoftė ai, tė veproj diēka me mehrin tėnd, pa lejen tėnde tė plotė dhe pajtimin tėnd. Allahu thotė nė Kuran:“ e nė qoftė se ato nga vullneti i vet ju falin diēka nga ajo, atėherė hane atė hallall tė mirė.( Nisa 4).don tė thotė pa detyrim.
Shpenzimi- Pėr kėtė Allahu tregon nė Kuran:“ Burrat janė pėrgjegjės pėr gratė, ngase All-llahu ka graduar disa mbi disa tė tjerėt dhe ngase ata kanė shpenzuar nga pasuria e tyre.( Nisa 34).# Ky shpenzim, qė burri duhet ta bėjė ndaj teje, pėrfshin ushqimin, veshėmbathjen, banimin. Tė gjitha kėto janė obligime qė burri ka ndaj teje, edhe nėse ti je e pasur. Po ashtu ka obligim qė fėmijėt e tu ti ushqej me hallall. Por gruaja duhet tė ket kujdes qė mos ta ngarkoi burrin me atė qė nuk ka mundėsi ta realizoj.
# Ėshtė obligim i burrit qė tė jetė gjeloz ndaj teje dhe tė ruaj nga ēdo gjė e cila tė mundon ty. Tė ruaj nga shqimi i keq apo nga fjala e keqe.
Dije se gruaja ėshtė thesari mė i ēmuar qė duhet ta ruaj njeriu.Sjellja e tij nė formėn mė tė mir- Ka thėnė Allahu::“ Ēoni jetė tė mirė me to. Nėse urreni ato, bėni durim qė All-llahu tė japė shumė tė mira nė njė send qė ju e urreni“.( Nisa 19) Prej sjelljes sė mir ėshtė qė tė prodhoj (pėrdorė)fjalė tė mira me ty, mos tė jetė i vrazhdė dhe ta prish fytyrėn e tij pa asnjė mėkat para gruas. Prej sjelljes sė mir ėshtė qė tė ketė drejtėsi nga burri nėse ka mė shumė gra se ty. Nga fjala e tė Dėrguarit tė Allahut“ Kush ka dy gra dhe anon kah njėra prej tyre do tė vie nė ditėn e gjykimit duke u tėrheq nga gjuha e tij zhagas“( Termidhiu). # Prej sjelljes sė mirė ėshtė qė ta nderojė familjen tėnde me vizita, thirrjen e tyre nė manifestime, bamirėsia ndaj tyre. Prej sjelljes sė mirė ėshtė shėrimi yt, nėse ty tė kaplon ndonjė smundje dhe pėrsonalisht tė kujdeset pėr ty nėse atij kjo i vije e lehtė, apo tė autorizojė dikė qė tė kujdeset pėr ty gjatė sėmundjes tėnde.
# Nuk tė lejohet ty tė rrespektosh burrin nė atė, tė cilėn nuk e ke tė lejuar. Duhet qė ta kundrėshtosh atė nė kėtė rast, psh nėse ai kėrkon prej teje, qė nė kohėn e menstruacioneve apo nė kohėn e lehonis, apo jo nė vendin e duhur, tė bėj mardhėnje. Ose kur je duke agjėruar agjėrim obligativ siē ėshtė ramazani. I Dėrguari i Allahut ka thėnė:
“ nuk ka rrespektim tė njeriut nė mėkatin ndaj Allahut. Por rrespektimi duhet tė jet nė tė mira“( Buhariu)# Nėse burri yt devijon nga e vėrteta ke obligim qė ta kėshillosh. Ndėrsa nėse ai vazhdon, ėshtė obligim i yti qė ta kundėrshtosh nė kėtė rast. Nuk i lejohet muslimanes tė qėndroi nėn kurorėn e pabesimtarit.
# Gjithashtu e ka tė ndaluar burri qė tė distancojė ty me qėllim. Ai ėshtė i obliguar qė tė kryej obligimin ndaj teje nė atė qė ti ke nevojė.
# Ėshtė obligim i burrit qė tė ruaj ty nga zjarri i xhehennemit duke tė tė mėsuar dhe edukuar. Bazuar nė fjalėn e Allahut:
O ju qė besuat, ruane veten dhe familjen tuaj prej njė zjarri, lėnda djegėse e tė cilit janė njerėzit dhe gurėt. Atė (zjarrin) e mbikėqyrin engjėjt tė rreptė e tė ashpėr qė nuk e kundėrshtojnė All-llahun pėr asgjė qė Ai i urdhėron dhe punojnė atė qė janė tė urdhėruara.( Tahrim 6) Ka thėnė Aliu ( Allahu qoftė i knaēur me tė):“ Mėsojani vetės suaj dhe familjes suaj tė mirėn dhe edukoni ata“. Ka thėnė Alusi: Me kėtė ajet ėshtė argumentuar se njeriu duhet qė ti mėsojė ato gjėra qė janė prej obligimeve dhe t‘ia mėsojė ato familjes sė tij. Nėse burri yt nuk e kryen kėtė obligim, duhet tė dalėsh prej shtėpisė dhe tė mėsosh bazat e fesė tėnde. Nga fjala e tė Dėrguarit tė Allahut:“ Kėrkimi i dituris ėshtė obligim pėr ēdo musliman“.Nuk ka tė drejtė burri qė tė ndaloj nga obligimet e fesė siē ėshtė thirrja nė fenė e Allahut, ndihmėn tėnde nė fenė e Allahut. Nuk ka tė drejtė burri tė ndalojė nga kjo me pretekst se ti je grua, apo tė thuhet se obligimi yt primar ėshtė shtėpija dhe fėmijėt. Pėrkujto fjalėn e Pejgamberit :“ Gratė janė tė barabarta me burrat“. Por kujdes qė ti peshosh gjėrat mirė qė tė mos jesh prej atyre qė nuk kujdesen pėr shtėpi me pretekst tė punės nė islam.


----------------------------------------
نعم، انا أحب الله

*********
kumanovali- Barca's FAN
*********
PMUsers Website
Top
LiveSTRONG
Postuar nė: 17.04.2009, 20:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2193
Antari Nr: 19859
Bashkangjitur: 20.01.2009Kumanovali ke bere veper te mire me keto postime, dhe insha-Allah shperblehesh me ate qe ta don zemra. Mirepo, keto qe i ke thene ti nuk jane asgje tjeter pervec se dispozita fetare, asgje me teper se obligime qe i ka caktuar All-llahu dhe Muhamedi s.a.v.s., por keto obligime i permbushin vetem ato te devotshmet, shumica nuk i permbushin sepse i cilesojne si te teperuara, i cilesojne si dominim i burrave, i cilesojne si nenshtrim i grave, ndersa keto jane vetem ajo qe ka perckatuar Zoti. Prandaj eshte veshtire sot te gjendet grua e devotshme per te cilen keto obligime nuk do te jene barre por vetem adhurim i Zotit...


----------------------------------------
Mendo cka t'dush, vetem mos mendo se une det foli i pari. ;)
PMUsers Website
Top
The_Light
Postuar nė: 17.04.2009, 21:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5780
Antari Nr: 14786
Bashkangjitur: 03.04.2008 Citim (LiveSTRONG @ 17.04.2009, 21:49)
Kumanovali ke bere veper te mire me keto postime, dhe insha-Allah shperblehesh me ate qe ta don zemra. Mirepo, keto qe i ke thene ti nuk jane asgje tjeter pervec se dispozita fetare, asgje me teper se obligime qe i ka caktuar All-llahu dhe Muhamedi s.a.v.s., por keto obligime i permbushin vetem ato te devotshmet, shumica nuk i permbushin sepse i cilesojne si te teperuara, i cilesojne si dominim i burrave, i cilesojne si nenshtrim i grave, ndersa keto jane vetem ajo qe ka perckatuar Zoti. Prandaj eshte veshtire sot te gjendet grua e devotshme per te cilen keto obligime nuk do te jene barre por vetem adhurim i Zotit...

Amin LiveSTRONG, InshAllah edhe juve Zoti ju shperblen per mundin gjate leximit...

 Citim
i cilesojne si dominim i burrave


 Citim
Dije se gruaja ėshtė thesari mė i ēmuar qė duhet ta ruaj njeriu


----------------------------------------
نعم، انا أحب الله

*********
kumanovali- Barca's FAN
*********
PMUsers Website
Top
Muslimboy
Postuar nė: 17.04.2009, 23:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 729
Antari Nr: 19470
Bashkangjitur: 12.01.2009Allahu te shperbleft vella kumanovali sa tem e mire dhe e sqaruar sa bukur.


----------------------------------------
Kjo Dynja eshte sikurse hija nese tenton ta kapesh ate kurr sdo te arrish ta besh ate gje.
Nese ja kthen shpinen asaj,te vjen pas teje(Iben Kajjim)
PM
Top

Topic Options Faqe: (10) [1] 2 3 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio