Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (6) [1] 2 3 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Politika antiislame- Daniel Pipes
Sybella
Postuar nė: 06.02.2010, 14:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008
Si tė pengohet muslimanizimi i Evropės?

Kjo ēėshtje nuk ėshtė as problemi e as qėllimi im, por i disa jomuslimanėve. Pa dashur tė tingėlloj si ekstremiste apo jotolerante ndaj feve tė tjera, qė nė fakt dhe nuk jam, dua vetėm tė sjell nė pah se ēfarė mendohet rreth muslimanėve dhe si planifikohet asimilimi i tyre nė nivelin mė tė lartė botėror.

Pikėrisht ata tė cilėt predikojnė “paqe”, “tolerancė” e “demokraci”-perėndimorėt, thurrin metoda se si tė pengohet muslimanizimi i Evropės, i cili shkon pėrpjetė dhe siē duket nuk ka tė ndalur, sepse sipas statistikave, pėr disa dhjetėra vite islami do tė mbisundojė Evropėn.

Mė 11 maj 2004, nė New York Sun ėshtė publikuar njė artikull i Daniel Pipes http://www.danielpipes.org/1796/muslim-europe , i cili pėrveē se flet pėr asryet e rėnies sė numrit tė krishterėve nė Evropė, propozon se si tė pengohet rritja e numrit tė muslimanėve po nė kėtė vend, pėr tė cilin ata mendojnė se ėshtė i tyre. Artikullin e keni nė disa gjuhė botėrore, ndėrsa nė pika tė shkrurtėra, ja 3 hapat e asimilimit:

“1. Ndryshime nė Evropė: Rritja e numrit tė lindjeve, asimilimi kulturor i emigrantėve (integrimi nė shoqėritė evropiane).

2.Modernizimi i muslimanėve: pėr arsye deri tani tė panjohura, modernizimi ka si pasojė reduktimin e lindjeve, pra me modernizimin e botės muslimane, mund tė arrihet ky qėllim si dhe tė zvogėlohet atraktiviteti pėr tė ardhur nė Evropė (mė shumė arsim, mė shumė tė drejtja pėr gratė)

3. Tė sillen emigrantė prej vendeve tė tjera: prej Amerikės latine p.sh. e cila ėshtė njė vend krishter”


Dhe, e gjithė kjo, jo nė favor tė muslimanėve (siē pohohet publikisht), por pėr tė ruajtur identitetin krishter tė Evropės dhe tė mos rritet e jetoje islami.

Daniel Pipes veē njihet si islamofob, por, si tė shpjegohet fakti se pikėrisht ky islamofob i njohur u emėrua nga presidenti Bush nė vitin 2003 nė kėshillin drejtues tė Institutit amerikan pėr paqe, gjė e cila u protestua nga disa grupe tė tjera - “2003 nomination by U.S. President George W. Bush to the board of directors of the U.S. Institute of Peace was protested by Democratic leaders, Arab-American groups, and civil rights activists, who cited his rightist views and oft-stated belief that force was the most effective remedy to conflict”??!!!!

Biografinė e Daniel Pipes mund ta shihni edhe nė Wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Daniel_Pipes .----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
nightelf
Postuar nė: 06.02.2010, 14:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6162
Antari Nr: 14553
Bashkangjitur: 24.03.2008Sepse vet Bushi ishte Islamofob! Por mor u mberzit smil3dbd4d4e4c4f2.gif. Qente lehin, Karavani hecen.


----------------------------------------
«Närrisch, daß jeder in seinem Falle Seine besondere Meinung preist! Wenn Islam Gott ergeben heißt, In Islam leben und sterben wir alle.» (WA I, 6, 128) Johann Wolfgang von Goethe
----------------------------------
北方有佳人,绝世而独立。一顾倾人城,再顾倾人国。宁不知倾城与倾国。佳人难再得。
PM
Top
skystar
Postuar nė: 06.02.2010, 15:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3320
Antari Nr: 17504
Bashkangjitur: 24.09.2008Per nje Evrope te paster krishtere, qe do te jetoje ne kuriz te te tjereve.

Moti e kan pas tehne kete disa dijetare musliman por tani vetem vertetohet.


----------------------------------------
Edhe pse flasim me te njejten gjuhe, realiteti nuk eshte i njejte per te gjithe
PMUsers Website
Top
Hornets
Postuar nė: 06.02.2010, 15:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 11129
Antari Nr: 21937
Bashkangjitur: 29.03.2009na eshte premtuar neve muslimanet qe nuk do perfundoje kjo bote pa u bere tere bota islame.

sorry per keto perpjekje


----------------------------------------
Just mine <3 Honey <3<3<3


Please dont leave me <3
PM
Top
Princo
Postuar nė: 06.02.2010, 15:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5953
Antari Nr: 22031
Bashkangjitur: 06.04.2009Sa ka par Bota kesoj tipa njerez..por ka shku nje koh dhe ikan ra pishmanit ose kan vdekur me mllefin qe kan patur ndaj islamit....

ISLAMI eshte fe e garantuar nga vet ZOTI xh sh...


----------------------------------------
Bėhu ambicioz i diturisė, falės fisnik i shoqėrisė, rob falėnderues i Perėndisė,.....!
Aty ku s’ka moral, ligji nuk ka vlerė.”
PM
Top
Sybella
Postuar nė: 06.02.2010, 17:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008 Citim (nightelf @ 06.02.2010, 15:48)
Por mor u mberzit smil3dbd4d4e4c4f2.gif. Qente lehin, Karavani hecen.

smil4a8acf686328f.gif

Tė shohim edhe sa do tė lehin! smil3dbd4e4c2e742.gif


----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
Princo
Postuar nė: 06.02.2010, 17:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5953
Antari Nr: 22031
Bashkangjitur: 06.04.2009 Citim (Sybella @ 06.02.2010, 18:50)
smil4a8acf686328f.gif

Tė shohim edhe sa do tė lehin! smil3dbd4e4c2e742.gif

Deri sa te ekzizton bota...


----------------------------------------
Bėhu ambicioz i diturisė, falės fisnik i shoqėrisė, rob falėnderues i Perėndisė,.....!
Aty ku s’ka moral, ligji nuk ka vlerė.”
PM
Top
---OXO---
Postuar nė: 06.02.2010, 18:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1864
Antari Nr: 18038
Bashkangjitur: 20.10.2008 Citim (Princo @ 06.02.2010, 18:53)
Deri sa te ekzizton bota...

Pak - para se te shkaterohet bota , do ndalen edhe te lehurat e ketyre, do ta shohin realitetin qe te gjithe e dine.... po frigohem per ne te tjeret , qe jemi ne rruge te drejte , po s'i permbahemi si duhet smil3dbd4e29bbcc7.gif


----------------------------------------
Mirėsjellja s'i bėn keq askujtė...
PM
Top
packs
Postuar nė: 06.02.2010, 19:22
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008Fotografi e jashtme
smil3dbd4e29bbcc7.gif smil3dbd4d99c6eaa.gif


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
doni4ever
Postuar nė: 06.02.2010, 20:28
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 762
Antari Nr: 20035
Bashkangjitur: 24.01.2009 Citim (Sybella @ 06.02.2010, 15:24)
Si tė pengohet muslimanizimi i Evropės?

“1. Ndryshime nė Evropė: Rritja e numrit tė lindjeve, asimilimi kulturor i emigrantėve (integrimi nė shoqėritė evropiane).


hmmm per fat te keq kjo me duket si shum e sakt sdi si ti therrasim femijet e familjareve tane qe jane ne Evrope as nuk njohin fene as kombin as nderin,as familjen keta definitiv shkojne drejt asimilimit per fat te keq.
PM
Top
Strider
Postuar nė: 06.02.2010, 20:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9705
Antari Nr: 8466
Bashkangjitur: 16.07.2007Un nuk mendoj se do mundin ta bejne nje gje te till,sepse nuk varet nga nje "IDEOLOG" kjo gje,pikerisht karaktersitika e ISlamit eshte se ateher kur dalin ta pengojne ate,perkundrazi i shtohet FORCA dhe numri..
Nje shembull i vertet eshte eedhe nga historia,ata qe e luftojne ate,keshtu do i mbuloje nurmi,edhe ate pa lufte qyteti i tyre do mbushet me musliman! This is TRUE RELIGION,and MUST BE EVERYWHERE ON THE EARTH!


http://www.youtube.com/watch?v=dMHa1gFeMbI&feature=related


----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself
PM
Top
Sybella
Postuar nė: 06.02.2010, 23:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008 Citim (Strider @ 06.02.2010, 21:46)
Un nuk mendoj se do mundin ta bejne nje gje te till,sepse nuk varet nga nje "IDEOLOG" kjo gje,

Strider, ata janė veē duke e bėrė kėtė, por qėllimit s'ia arrijnė. Ato hapat e asimilimit kanė filluar qė kohė tė zbatohen. Po, ėshtė e vėrtet se nuk varet prej njė ideologu, por ky tipi ka udhėhequr me institucionin e SHBA-ve pėr paqe, e SHBA e dimė se qėndrojnė nė kulm, ata japin komandėn.

 Citim
pikerisht karaktersitika e ISlamit eshte se ateher kur dalin ta pengojne ate,perkundrazi i shtohet FORCA dhe numri..


Shumė e vėrtet! smil4a8acf686328f.gif smil3dbd4e4c2e742.gif
----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 07.02.2010, 00:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007Faktikisht eshte e vertete kjo qe ka hartuar ky, sot ke rini qe nuk deshirojne te martohen para moshes 25 vjecare ( se nuk jane te pregatitur apo te afte per te krijuar familje dhe te kujdeset per to, shikimi i numrit te femijeve si problematik per jeten e prindereve, ku muslimanet me shume jane te orientuar qe me shume te kenaqin deshirat e veta dhe per te aritur kete duhet reduktuar numri i femijeve te cilen e shohin si pengese ( ne shikim te pare duket pengese, ne realitet eshte mosaftesia e muslimaneve per te kordinuar kete ), kerqkuptimi i muslimaneve konceptin e lirise, ku shumica e kuptojne vetem lirine per kenaqesi pa mare parasysh se i ben dem dikuj, kurse per te evituar demin duhet dispozita. Etj etj...kurse muslimanet fatkeqesisht jane ne stuhite e ketyre ererave.... gjegjesisht largimi nga instituti familje con shoqerine ne individualizem ( egoizem ), kurse individualizmi con ne epshe vetjake dhe ne fund e krym me ajetin Kuranor .... e ata e marin per Zot epshin e tyre ( kuran ),,,mendoj se bota ka nevoje per njohjene e Zotit.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Foks_Ecc nė 07.02.2010, 00:06


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
DARDANI_40
Postuar nė: 07.02.2010, 02:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1406
Antari Nr: 12388
Bashkangjitur: 30.12.2007Shpresoja qe ndokush prej jush te jepte ndonji koment me te logjikshem, me te drejte , me te ekuilibruar , ne lidhje me kete teme te shumeperfolur...

Nuk dua aspak te justifikoj apo te marr ne mbrojtje idene e siperpermendur te asimilimit te muslimaneve ne evrope , per mua, tentativat per asimilim fetar , kombetar apo gjuhesor-kulturor jane (pothuajse) njesoj sikur te ishte tentative vrasjeje. (Ajo ne fakt eshte vrasje, vrasje e identitetit shume-shekullor te nje grupi apo kategorie njerezish - emigrantet ). Dhe nuk duartrokas aspak idene e asimilimit te tyre qe jetojne ne evrope. Ne fakt, shtetet e evropes, nuk synojne vetem asimilimin e emigranteve muslimane, por ato synojne asimilimin kombetar e kulturor-gjuhesor edhe te femijeve te lindur nga emigrante te krishtere. Kete e kam vertetuar vete me qinrda here, dhe edhe e kam provuar vete ne kurriz, kur me lindi femija ne nje shtet te perendimit. Me ofronin emra italjan per ti vene femijes, veja emrin Francesko, ngjitja Xhuzepe ...e plot te tjere emra, e kur ju thashe qe emrin femija im do e kete emer shqiptar , shtremberuan turinjte ne shenje mos-aprovimi, (por me ligj ishin te detyruar te shkruanin emrin qe thote prindi i femijes), pra nuk mund te benin asimilim te detyruar , se dihet, hapi i pare drejt asimilimit per nje krijese eshte emri, mandej edukimi ne shkolle, mesimi qysh ne muajt e pare te jetes te gjuhes se vendit ku jeton (duke lene mbas dore dhe harruar gjuhen amtare) ,mentaliteti qe merr gjate rritjes...e keshtu me rradhe.

Une do e shtroja disi ndryshe nga sa u tha me siper kete diskutim .

Evropjanet druhen prej emigranteve, dhe kerkojne asimilimin e tyre, si emigrante te krishtere apo muslimane qofshin ata. (dijeni mire se nuk e kane synimin vetem tek muslimanet , por ne shtimin e numrit te shtetasve te tyre, duke ditur mire se ata femije emigrantesh ne pak dekada do ndjehen 100% shtetas te atij vendi).

Shtrohet pyetja :

1- Nese emigrantet muslimane e ndjejne veten mire me sistemin islamik te jetes ne vendet nga ata vijne, atehere perse synojne te ikin ne evrope e t"ju a prishin terezine dhe identitetin fetar - kulturor e kombetar edhe evropjanve edhe vetes se tyre ?
Nese per emigrantet e krishtere eshte disi me i kollajte integrimi dhe bashkejetesa me popullaten vendase te evropes, dhe (se paku) tensjone dhe grindje fetare nuk sjellin me vendasit, a me thote ndokush:
2 - me ē"te drejte synojne islamiket te synojne te behen shumice ne shtete dhe kombesi te huaja qe asnjehere nuk kane qene me perkatesi te fese islame ? A nuk ju duket se po synoni teper dhe pa te drejte ?
Perderisa evropjanet e krishtere e ndjejne veten mire me ate religjion dhe sistem jetese qe kane , si ja lejojne vetes emigrantet muslimane qe:
a- edhe te shkojne ne perendim per te kerkuar pune dhe buke,
b - edhe te ndertojne xhamia ne mes te nje popullate per te cilet xhamia konsiderohet diēka e huaj dhe e panjohur , ku shpesh here e gati gjithmone xhamia identifikohet (edhe gabimisht) si ēerdhe terroristash ,
c - te perpiqen me sa munden qe tja imponojne popullates vendase mentalitetin dhe kulturen islame (qe ata ne menyre te perseritur thone qe nuk e duan, perjashto raste teper te rralla), dhe
d - te synojne e te pretendojne qe te behen religjion shumice ne evrope, duke nxjerre ne pakice popullaten vendase qe me dhjetra e qindra shekuj kane jetuar pa islam, dhe pa arabe, e kane ndertuar jeten me cilesi me te mire se islamiket duke ndjekur e zbatuar rregulla te tjera qe ne boten islame nuk njihen e nuk pranohen !

A nuk eshte me mire qe asnjera pale te mos synoje te pushtoje terrenet e pales tjeter ? Qe islamiket te rrine ne vendin e tyre dhe ta zhvillojne jeten sipas modelit te tyre duke konkurruar me modelin e kaurreve te evropes , dhe duke bere vazhdimisht krahasimin e dy sistemeve, cili eshte me i dobishem per njerezimin ?
Une nuk kam degjuar ndonjehere se kaurret e evropes synojne te perhapin krishterimin ne arabi apo ne vendet muslimane, as duke derguar emigrante atje , as duke tentuar te imponojne stilin e krishtere dhe mentalitetin evropjan ne afrike dhe as ne ndonje menyre tjeter...

Per evropjanet islami eshte i huaj dhe me ate menyre se si konceptohet atje, eshte edhe i rrezikshem per sa i perket sigurise kombetare te tyre,(nuk u gjet kurre asnje i krishter qe me bomba e dinamit ne bark te shkoje e te terrorizoje ne vendet islamike popullaten apo shtetin e atjeshem,por gjithmone ka ndodhe e kunderta) e rrjedhimisht edhe marrin masa me sa munden qe ta zvogelojne apo neutralizojne ate rrezik (siē e perceptojne ata).

Keto masa qe thate ju me siper evropjanet i konsiderojne si masa te domosdoshme dhe teper normale per integritetin e tyre shteteror, kulturor , fetar...

Ne fund te fundit , do ju beja edhe nje pyetje tjeter :

SI DO NDJEHESHIN TETOVARET APO DIBRANET NESE NJE TURME EMIGRANTESH INDJANE ME RELIGJION INDUIST TE VINE NGA INDIA PER TE KERKUAR PUNE DHE BUKE, E MBAS PAK KOHE TE SHPALLIN SI SYNIM QE TE BEHEN SHUMICE NE TETOVE DHE DIBER, SIKUR TE SYNOJNE QE INDUIZMIN E TYRE TA SHPALLIN SI RELIGJION TE PARE ATY KU NUK KA QENE KURRE, NDERSA FEJA ISLAME E VENDASVE TE KALOJE NE MINORANCE APO PAKICE ?

Po jua them une, drejt , sakte, dhe fiks fare : Edhe tetovaret, edhe dibranet edhe ēdo shqiptar tjeter do vepronte sikur veprojne evropjanet (sikur te kishin mundesi), biles, do thoja qe do ishim shume me te rrepte e te ashper ndaj emigranteve qe do kishin ksi lloj synimesh...

APO JO ?

PM
Top
DARDANI_40
Postuar nė: 07.02.2010, 02:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1406
Antari Nr: 12388
Bashkangjitur: 30.12.2007PM
Top

Topic Options Faqe: (6) [1] 2 3 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio