Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Hapet ekspozita "Shqiptarėt nė shekuj"
alvin
Postuar nė: 04.12.2008, 10:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 22234
Antari Nr: 12633
Bashkangjitur: 08.01.2008
Me rastin e pėrvjetorit tė 96-tė tė Pavarėsisė, nėn pėrkujdesjen e veēantė tė kryetares sė Kuvendit tė Shqipėrisė, Jozefina Topalli, nė Galerinė e Arteve Figurative nė Tiranė, tė premten u ēel ekspozita me gravura "Shqiptarėt nė shekuj".

Rreth 150 punime, tė mbledhura nga koleksionistėt Fotaq Andrea e Dritan Muka, reflektojnė vėmendjen dhe pėrkushtimin e piktorėve tė huaj ndėr shekuj, ndaj historisė sė kombit shqiptar, trashėgimisė sė tij kulturore dhe identitetit evropian tė shqiptarit.

Nė ceremoninė e hapjes, kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli shprehu kėnaqėsinė e veēantė qė, ekspozita me gravura ēelet me ditėlindjen e kombit, ditės sė pavarėsisė.

“Kjo ekspozitė me gravura tė autorėve tė huaj ėshtė unike e kėtij lloji dhe paraqet njė reflektim tė momenteve mė tė jashtėzakonshme tė historisė sė vendit tonė, pėrpjekjeve epike tė popullit tonė. Nė kėtė ekspozitė kemi mundėsinė qė tė shohim historinė qė nga ilirėt, epoka e Mbretėreshės Teuta, betejat e lavdishme tė heroit tonė kombėtar Gjergj Kastriotit dhe pėrpjekjeve pėr liri e pavarėsi”, u shpreh ajo.

Ndėrkaq drejtori i Galerisė sė Arteve, Rubens Shima, tha se “gravurat pasqyrojnė pėrfytyrime romantike tė tė huajve qė kanė vizituar Shqipėrinė qė nga antikiteti deri nė gjysmėn e parė tė Shekullit XX, duke na dhėnė informacione tė hollėsishme pėr traditat, doket veshjet dhe zakonet e shqiptarėve, nė rrjedhėn e shekujve”.

Koleksionisti Fotaq Andrea shprehu mirėnjohjen tė thellė pėr Kryetaren e Kuvendit qė siē u shpreh ai, me dashamirėsi dhe fisnikėri , bėri tė mundur hapjen e kėsaj ekspozite, me dokumente kaq origjinale, tė rralla dhe me vlera historike.

Nė hapjen e ekspozitės morėn pjesė, pėrfaqėsues tė trupit diplomatik, drejtues tė institucioneve, intelektualė dhe emra tė njohur tė artit dhe kulturės. /Telegrafi/


----------------------------------------
Dy gjėra janė te pakufishme-gjithėsia dhe injoranca njerėzore. Pėr te parėn nuk jam i sigurt-Albert Einstein
PM
Top
alvin
Postuar nė: 10.12.2008, 21:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 22234
Antari Nr: 12633
Bashkangjitur: 08.01.2008Abe,a askujt nuk u intereson arti,a? smil3dbd4d99c6eaa.gif smil3dbd4d99c6eaa.gif smil3dbd4d99c6eaa.gif
Vetem chat dini te beni...


----------------------------------------
Dy gjėra janė te pakufishme-gjithėsia dhe injoranca njerėzore. Pėr te parėn nuk jam i sigurt-Albert Einstein
PM
Top
painter23
Postuar nė: 29.12.2008, 23:44
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 5
Antari Nr: 16227
Bashkangjitur: 02.07.2008urime shoku,ka te interesuar per art,te them te drejten nuk pata mundesine te shoh expoziten,dhe nga njeher o them vetes se sjam ai qe duhet te jem pasi qe me kan ikur gjerat me te bukura,nje nder te bukurat do te ishte edhe kjo expozite,un them se nuk ka expozite te shemtuar,po si do qe tjete urime urime,ndjehem shum krenare kur ndegjoj se akoma ka njerez qe meren me pjesen e se shkuares,pershendetje


----------------------------------------
[B][COLOR=blue]
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio