Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (63) [1] 2 3 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kampionati Botėror i Futbollit 2010
Enigma007
Postuar nė: 20.05.2010, 09:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1377
Antari Nr: 22530
Bashkangjitur: 09.06.2009Kampionati Botėror i Futbollit 2010- Afrika e Jugut

Kėtu mund tė postoni lidhur me Kampionatin Botėror tė Futbollit 2010 - Afrika e Jugut.

Diskutim tė kėndėshėm ;)Fotografi e jashtme


----------------------------------------
BARCELONA-4-LIFE ;)
PMIntegrity Messenger IMMSN
Top
Enigma007
Postuar nė: 20.05.2010, 09:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1377
Antari Nr: 22530
Bashkangjitur: 09.06.2009Messi e do Botėrorin

Fotografi e jashtme

Pasi e ka fituar kampionatin spanjoll me Barcelonėn, Leo Messi dėshiron ta bėjė tė njėjtėn gjė me Argjentinėn nė Botėror.

“Pėrgjigjen ndaj kritikėve do ta jap nė Afrikėn e Jugut. Aty do tė jetė mundėsia perfekte pėr ta demonstruar se mund ta bėj me Argjentinėn atė qė e bėj me Barcelonėn. Shpresoj qė tė hyj brenda skemave qė kėrkon Maradona, ai ka besuar gjithmonė tek unė”, tha Messi i cili tregon se nuk ndien presion aspak pėr kėtė kompeticion, ngase kėtė e ka kaluar me ekipin e tij Barēa.


----------------------------------------
BARCELONA-4-LIFE ;)
PMIntegrity Messenger IMMSN
Top
Enigma007
Postuar nė: 20.05.2010, 14:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1377
Antari Nr: 22530
Bashkangjitur: 09.06.2009Kampionati botėror i futbollit nė 3D

Fotografi e jashtme

Sony dhe FIFA kanė lidhur marrėveshje lidhur me tė drejtat pėr xhirimin dhe transmetimin nė teknologjinė tredimensionale tė kampionait tė ardhshėm tė futbollit nė Afrikėn e Jugut nė vitin 2010.
Deri 25 ndeshje tė kampionatit botėror do tė pėrpunohen duke shfrytėzuar 3D kamerat profesionale tė Sonyt nė mėnyrė qė shikuesve anembanė botės t'ua transmetojnė fotografinė e cila sjell nivel tė paparė deri mė tani tė thellėsisė dhe detajeve.
Nė Sony besojnė qė nė kėtė mėnyrė do tė nxisin pranimin mė tė madh tė teknologjisė 3D nė televizorė, dhe theksuan qė kompanitė mė tė mėdha tė cilat merren me analizėn e tregut menjėherė pas publikimit tė paralajmėrimit tė transmetimit tė kampionatit botėror nė teknologjinė 3D menjėherė kanė rritur parashikimet e tyre pėr shitjen e ekraneve pėrkatėse. Pėrveē televizorėve, Sony pėr vitin e ardhshėm paralajmėron edhe linjėn e vet tė prodhimeve 3D tė cilat pėrfshijnė playerėt Blu-ray, laptopėt VAIO dhe pėrkrahjen brenda PlayStation 3.
Shikuesit do tė mund ta shikojnė kampionatin botėror tė futbollit nė 3D nė manifestimet publike "International FIFA Fan Fest" nė 7 qytete tė mėdha anembanė botės (Berlin, Londėr, Mexico City, Paris, Rio De Janeiro, Romė dhe Sydney). Para kampionatit nėpėr shitore tė cilat shesin pajisje tė Sony do tė jepen filma promovues, dhe pas kampionatit Sony planifikon qė kėto incizime 3D t'i distribuojė nė disqe adekuate Blu-ray.


----------------------------------------
BARCELONA-4-LIFE ;)
PMIntegrity Messenger IMMSN
Top
Enigma007
Postuar nė: 20.05.2010, 14:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1377
Antari Nr: 22530
Bashkangjitur: 09.06.2009Franca shkon nė Botėror pėr tė larė turpin

Fotografi e jashtme

Paris, 20 maj - Nė vitin 1958 Franca kishte pėrfunduar nė vendin e tretė nė botė me njė lojtar tė madh si Just Fontaine. Fontaine ka vendosur rekordin e golave tė shėnuar nė njė botėror, gjithsej 13. Franca po ashtu zuri vendin e tretė nė Botėrorin 1986 dhe tė katėrtin nė vitin 1982. Mirėpo periudha e artė e Francės erdhi nėn drejtimin e legjendės Zinedine Zidane. Franca me Zidanen e fitoi titullin e botės para tifozėve tė saj nė vitin 1998, duke e mposhtur nė finale Brazilin me rezultatin 3:0. Botėrorin e kaluar nė Gjermani, Franca pėrfundoi nėnkampione. Ajo u mposht nė finale nga Italia pas ekzekutimit tė penalltive. Ai botėror ishte i fundit pėr legjendėn Zidane. Me gjithė largimin e Zidanet, Franca ka yje tė futbollit qė tė ketė synime tė mėdha.

Kualifikimi

Duhet tė pranohet fakti se nuk ishte mėnyra mė e mirė pėr tė siguruar kualifikimin. Loja me dorė e Thierry Henrys nė ndeshjen e kthimit tė barazhit kundėr Irlandės e nxori Francėn nga lloēi. Henry ndali topin me dorė dhe i asistoi William Gallasit qė shėnoi golin vendimtar nė shtesa. Ky moment ka qenė temė e diskutimit nė mbarė botėn dhe shumė njerėz vlerėsojnė se Franca nuk e meriton tė jetė nė Afrikė tė Jugut. Franca gjithmonė ka pasur vėshtirėsi tė kualifikohet pėr ngjarje tė mėdha, por "Afrika e Jugut 2010" ėshtė botėrori i katėrt me radhė pėr "trekolorėt", rekord pėr kėtė vend. Francezėt nisėn dobėt fushatėn eliminatore duke humbur kundėr Austrisė. Ata ishin tė pafat nė ndeshje me Rumaninė ku nxorėn vetėm njė pikė, ndėrsa kundėr Serbisė nė Beograd arritėn tė nxirrnin njė pikė me njė futbollist mė pak nė fushė.
Skandali nė barazh kundėr Irlandės, ku falė njė goli tė parregullt siguroi biletėn, ishte vetėm fillimi i skandaleve pėr Francėn. Para pak ditėsh kėtė pėrfaqėsuese e goditi njė tjetėr skandal. Dy futbollistė tė ftuar pėr Botėror, Franck Ribery e Sidney Govou, u pėrfshinė nė njė skandal seksual me njė minorene.

Pikat e forta

Franca nė letėr ka njė skuadėr tė madhe. Lojtarėt e saj luajnė nė skuadrat mė tė mėdha evropiane (Real Madrid, Chelsea, Arsenal, Lyon, Barcelona). Skuadra ka potencial pėr tė fituar titullin e botės. Ka njė sulm tė fuqishėm me Nicolas Anelkan, Franck Riberyn, Thierry Henryn e Yoann Gourcuffin.

Pikat e dobėta

"Trekolorėt" nuk kanė gjetur njė balancė tė mirė nė qendėrmbrojtje. William Gallasi ėshtė i mirė, por Eric Abidali nuk ėshtė qendėrmbrojtės klasik. Po ashtu, pėrfaqėsuesja ka probleme me lėndime. Edhe marrėdhėnia e lojtarėve nė fushė nuk ėshtė e mirė. Nė Francė vlerėsohet se nė qendėrmbrojtje do tė duhej tė luante Sebastien Squillaci pėrkrah Gallasit. Nė fund ėshtė trajneri Raymond Domenech, qė ėshtė pika mė e dobėt e pėrfaqėsueses.

Trajneri

Raymond Domenech mund tė jetė personi mė i urryer nė botėn e futbollit. Ai ka bėrė shumė gabime, mė pak tash se nė tė kaluarėn. Mirėpo stili i tij i menaxhimit ėshtė mjaft i paparashikueshėm. Nuk ka shumė debat nė Francė pėr lojtarėt qė i zgjedh ai, por mėnyra se si ai e drejton pėrfaqėsuesen ėshtė njė pyetje qė askush nuk mund t'i pėrgjigjet. Do tė jetė turneu i tij i fundit nė krye tė Francės, pasi nė vend tė tij do tė jetė Laurent Blanc.

Yjet e skuadrės

Fushata kundėr Thierry Henrys ka qenė e padrejtė, pasi ai gjatė karrierės ka qenė lojtar i klasės botėrore. Botėrori 2010 do tė jetė sfida e fundit e Henrys me fanellėn e pėrfaqėsueses. Ai ėshtė golashėnuesi mė i mirė nė histori tė "trekolorėve" me 51 gola dhe pritet tė jetė lider i pėrfaqėsueses. Ai ėshtė kapiten tash pasi nuk ėshtė ftuar mesfushori Patrick Vieira. Ylli tjetėr te Franca ėshtė mesfushori i Bayern Munchenit, Franck Ribery. Ai pati njė stinor tė vėshtirė me lėndime. Por, pėr shumė ekspertė ai ėshtė njė lider i vėrtetė nė fushė.

Momentet mė tė mira nė futboll

Dy vitet qė Franca dominoi futbollin duke e fituar botėrorin nė vitin 1998 dhe Evropianin nė vitin 2000 janė momentet mė tė ndritshme nė historinė e "trekolorėve". Ka qenė hera e parė qė njė pėrfaqėsuese ka qenė pronare nė tė njėjtėn kohė tė titullit tė botės dhe Evropės.

Synimet nė Botėrorin 2010

Franca nė Afrikė tė Jugut shkon pėr tė fituar Botėrorin. Ka lojtarėt pėr ta bėrė kėtė, por ndoshta jo edhe trajnerin. Ėshtė e vėrtetė se Franca ėshtė pėrfaqėsuese qė shumė skuadra kanė dėshirė ta evitojnė. Po ashtu "trekolorėt" nuk i frikėsohen askujt. Ēelėsi do tė jetė Ribery. Nėse ai ėshtė nė formėn e tij mė tė mirė, atėherė Franca mund edhe tė ndjek titullin.Mundėsitė pėr tė siguruar raundin e dytė: 59.0%
Mundėsitė pėr tė siguruar ēerekfinalen: 31.2%
Mundėsitė pėr tė siguruar gjysmėfinalen: 15.3%
Mundėsitė pėr tė siguruar finalen: 6.4%
Mundėsitė pėr tė fituar titullin e botės: 2.6%

,,Koha''

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Enigma007 nė 20.05.2010, 14:46


----------------------------------------
BARCELONA-4-LIFE ;)
PMIntegrity Messenger IMMSN
Top
Embargo
Postuar nė: 20.05.2010, 16:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 14446
Antari Nr: 18552
Bashkangjitur: 17.11.2008Lista pėrfundimtare e Spanjės

Ndonėse pa befasi tė mėdha, pėrzgjedhėsi i Spanjės, Vicente Del Bosque, ka konfirmuar skuadrėn prej 23 lojtarėsh pėr Botėrorin Afrika e Jugut 2010.
Victor Valdes ishte vėnė nė dyshim pėr portier tė tretė nė kombėtare nga Diego Lopez dhe David de Gea, mirėpo portieri i Barcės arriti tė futet nė rrethin e futbollistėve qė do tė udhėtojnė nė Afrikėn e Jugut. Nė skuadėr ėshtė pėrfshirė edhe Pedro i Barcelonės.


Portierė:
Iker Casillas Real Madrid
Pepe Reina Liverpool
Victor Valdes Barcelona

Mbrojtės:
Sergio Ramos Real Madrid
Alvaro Arbeloa Real Madrid
Carles Puyol Barcelona
Gerard Pique Barcelona
Raul Albiol Real Madrid
Carlos Marchena Valencia
Joan Capdevila Villarreal

Mesfushorė:
Jesus Navas Sevilla
Xabi Alonso Real Madrid
Xavi Barcelona
Javi Martinez Athletic Bilbao
Cesc Fabregas Arsenal
Sergio Busquets Barcelona
Andres Iniesta Barcelona

Sulmues:
David Silva Valencia
David Villa Barcelona
Fernando Torres Liverpool
Pedro Rodriguez Barcelona
Fernando Llorente Athletic Bilbao
Juan Mata Valencia


----------------------------------------
Kush nuk do qė tė arsyetojė ėshtė Fanatik, kush nuk di tė arsyetojė ėshtė Budalla dhe kush nuk guxon tė arsyetojė ėshtė Skllav i tė tjerėve!
PM
Top
Embargo
Postuar nė: 20.05.2010, 17:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 14446
Antari Nr: 18552
Bashkangjitur: 17.11.2008Lista pėrfundimtare e Argjentinės

Sipas agjencisė argjentinase tė lajmeve, Telam, Diego Maradona, ka pėrcaktuar 23 futbollistėt qė do tė marrin pjesė nė Botėrorin e radhės Afrika e Jugut 2010.
Sulmuesi i Interit, Diego Milito, pėrkundėr konkurrencės sė madhe ka arritur tė gjendet nė listėn pėrfundimtare tė Maradonas, ndėrsa nga kombėtarja ėshtė pėrshėndetur Ezequiel Lavezzi.

Nga lista gjithashtu janė larguar dhe Jose Sosa, Jesus Datolo, Fabricio Coloccini, Juan Mercier, Sebastian Blanco dhe Juan Insaurralde.


Portierė:
Sergio Romero AZ Alkmaar
Mariano Andujar Catania
Diego Pozo Colon

Mbrojtės:
Nicolas Otamendi Velez Sarsfield
Gabriel Heinze Marseille
Martin Demichelis Bayern Munich
Walter Samuel Inter
Ariel Garce Colon
Nicolįs Burdisso Roma
Clemente Rodriguez Estudiantes

Mesfushorė:
Juan Sebastian Veron Estudiantes
Javier Mascherano Liverpool
Jonas Gutierrez Newcastle
Angel Di Marķa Benfica
Maximiliano Rodrķguez Liverpool
Javier Pastore Palermo
Mario Bolatti Fiorentina

Sulmues:
Lionel Messi Barcelona
Gonzalo Higuain Real Madrid
Carlos Tevez Manchester City
Sergio Agüerio Atlético Madrid
Diego Milito Inter
Martin Palermo Boca Juniors


----------------------------------------
Kush nuk do qė tė arsyetojė ėshtė Fanatik, kush nuk di tė arsyetojė ėshtė Budalla dhe kush nuk guxon tė arsyetojė ėshtė Skllav i tė tjerėve!
PM
Top
Enigma007
Postuar nė: 21.05.2010, 10:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1377
Antari Nr: 22530
Bashkangjitur: 09.06.2009Kampionati Botėror 2010 nė shifra

Fotografi e jashtme

853 ndeshje -u zhvilluan gjatė fazės eliminatore nė tė gjitha konfederatat qė aderojnė nė FIFA, deri sa prej tyre u pėrzgjodhėn 32 finalistėt. Nga kėto 268, ose 31 pėr qind e ndeshjeve u zhvilluan nė Europė.

200 skuadra -morėn pjesė nė fazėn parakualifikuese tė Kampionatit Botėror 2010, duke vendosur edhe njė rekord pėrsa i pėrket pjesėmarrjes. Nė fazėn eliminatore pėr “Gjermani 2006” morrėn pjesė 196 skuadra.

3.4 gola -Numri mė i madh nė raportin gola/ndeshje i pėrket Anglisė, ekipi mė sulmues i tė gjitha skuadrave qė morrėn pjesė nė kualifikuese. Numri mė tė vogėl e pari Koreja e Jugut, 1.25 gola/ndeshje.

8 ekipe – nuk pėsuan humbje nė fazėn kualifikuese. Tetė skuadrat e mėdha janė Bregu i Fildishtė, Gjermania, Italia, Spanja, Koreja e Jugut, Nigeria dhe Holanda.

27.4 vjeē – Ekipi mė i vjetėr nė moshė gjatė eliminatoreve ishte Italia, qė kishte moshėsn mesatare 27 vjeē e 4 muaj. Mė i riu nė moshė ishte Koreja e Jugut, 22 vjeē e 5 muaj.

20 milionė – Fituesi i Kampionatit Botėror do tė pėrfitojė nga FIFA njė shumė prej 20 milionė euro, ndėrkohė qė ēdo ekip i eliminuar nė fazėn e parė do tė pėrfitojė nga 5.9 milionė euro.
BASTET
Kompanitė mė tė mėdha tė basteve kanė pėrzgjedhur Spanjėn si favoriten kryesore pėr tė fituar Kampionatin Botėror nė Afrikėn e Jugut. Spanja, kampionia nė fuqi e Europės, ėshtė kuotuar si fituese e mundshme me koefiecientin 5.25. Brazili, rekordmen i botės pėrsa i pėrket kampionateve tė fituara, 5 tė tilla, ėshtė kuotuar (5,5), Anglia (8.0), Argjentina (9.0) dhe Gjermania (11.0). Italia, kampione nė fuqi e botės, ėshtė e gjashta nė parashikimet e kompanive tė basteve me koeficientin 13.0.

SHPERBLIMET
FIFA do tė shpėrblejė me 30 milionė dollarė fituesin e Kampionatit Botėror qė do tė zhvillohet nė Afrikėn e Jugut vitin e ardhshėm. Qeveria e futbollit botėror do tė shpėrndajė 420 milionė dollarė pėr 32 ekipet finaliste nė Kupėn e Botės 2010. Kampionia merr 30 milion dollarė, ekipi finalist humbės 24 milionė dollarė. Vendi i tretė po 24 milionė dollarė dhe ai i katėrt 20 milionė dollarė. Nė Kampionatin Botėror tė vitit 2006 u shpėrndanė nė total 261 milionė dollarė.

Grupi A
Afrika e Jugut
Meksika
Uruguai
Franca

Grupi B
Argjentina
Nigeria
Korea e Jugut
Greqia

Grupi C
Anglia
SHBA
Algjeria
Sllovenia

Grupi D
Gjermania
Australia
Serbia
Gana

Grupi F
Holanda
Danimarka
Japonia
Kameruni

Grupi F
Italia
Paraguai
Zelanda e Re
Sllovakia

Grupi G
Brazili
Koreja e Veriut
Bregu i Fildishtė
Portugalia
Grupi H
Spanja
Zvicra
Hondurasi
Kili

KAMPIONĖT E BOTĖS

1930 – Uruguai*
1934 – Italia*
1938 – Italia
1950 – Uruguai
1954 – Gjermania Perėndimore
1958 – Brazili
1962 – Brazili
1966 – Anglia*
1970 – Brazili
1974 – Gjermania Perėndimore*
1978 – Argjentina*
1982 – Italia
1986 – Argjentina
1990 – Gjermania Perėndimore
1994 – Brazili
1998 – Franca*
2002 – Brazili
2006 – Italia


----------------------------------------
BARCELONA-4-LIFE ;)
PMIntegrity Messenger IMMSN
Top
alvin
Postuar nė: 21.05.2010, 13:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 22234
Antari Nr: 12633
Bashkangjitur: 08.01.2008Unė jam fans i Argjentinės!!! smil3dbd4e4c2e742.gif smil3dbd4e4c2e742.gif

Fotografi e jashtme
Fotografi e jashtme


Ky postim ėshtė ndryshuar nga alvin nė 21.05.2010, 13:44


----------------------------------------
Dy gjėra janė te pakufishme-gjithėsia dhe injoranca njerėzore. Pėr te parėn nuk jam i sigurt-Albert Einstein
PM
Top
doni4ever
Postuar nė: 21.05.2010, 13:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 762
Antari Nr: 20035
Bashkangjitur: 24.01.2009Alvin me binde te behem edhe un fans i Argjentines smil3dbd4d4e4c4f2.gif smil3dbd4d4e4c4f2.gif smil3dbd4d4e4c4f2.gif
PM
Top
alvin
Postuar nė: 21.05.2010, 15:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 22234
Antari Nr: 12633
Bashkangjitur: 08.01.2008 Citim (doni4ever @ 21.05.2010, 14:53)
Alvin me binde te behem edhe un fans i Argjentines smil3dbd4d4e4c4f2.gif smil3dbd4d4e4c4f2.gif smil3dbd4d4e4c4f2.gif

smil3dbd4e4c2e742.gif smil3dbd4e4c2e742.gif smil3dbd4e4c2e742.gif Shpresoj se do luajnė tė paktėn nė finale.


----------------------------------------
Dy gjėra janė te pakufishme-gjithėsia dhe injoranca njerėzore. Pėr te parėn nuk jam i sigurt-Albert Einstein
PM
Top
Enigma007
Postuar nė: 21.05.2010, 15:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1377
Antari Nr: 22530
Bashkangjitur: 09.06.2009 Citim (alvin @ 21.05.2010, 14:41)


Fotografi e jashtme
Fotografi e jashtme[/b]

Do tė bėhem tifoz i flakėt i Argjentinės, e sidomos pėr kėtė numėr 3 majtas,wooooooowww


----------------------------------------
BARCELONA-4-LIFE ;)
PMIntegrity Messenger IMMSN
Top
alvin
Postuar nė: 21.05.2010, 16:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 22234
Antari Nr: 12633
Bashkangjitur: 08.01.2008 Citim (Enigma007 @ 21.05.2010, 16:54)
Do tė bėhem tifoz i flakėt i Argjentinės, e sidomos pėr kėtė numėr 3 majtas,wooooooowww

A numėr 4 nga e majta, si tė duket smil3dbd4daabd491.gif smil3dbd4daabd491.gif


----------------------------------------
Dy gjėra janė te pakufishme-gjithėsia dhe injoranca njerėzore. Pėr te parėn nuk jam i sigurt-Albert Einstein
PM
Top
Trishtimi
Postuar nė: 21.05.2010, 16:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9194
Antari Nr: 18743
Bashkangjitur: 27.11.2008Edhe un jam me Argjentinen he he he Alvin


----------------------------------------
Ēdo shigjetė nuk e arrin cakun...
PMUsers Website
Top
alvin
Postuar nė: 22.05.2010, 11:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 22234
Antari Nr: 12633
Bashkangjitur: 08.01.2008Ej Argjeentina paska shumė tifoz kėtu mė duket...kushedi se pse smil3dbd4e4c2e742.gif smil3dbd4e4c2e742.gif smil4a8acd602a050.gif


----------------------------------------
Dy gjėra janė te pakufishme-gjithėsia dhe injoranca njerėzore. Pėr te parėn nuk jam i sigurt-Albert Einstein
PM
Top
Frenki
Postuar nė: 22.05.2010, 13:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4113
Antari Nr: 18110
Bashkangjitur: 24.10.2008Favoritet e mi per kete boteror jan egjermania dhe Spanja.
Mirpo me shume deshire kam qe Spanja te e fitoj boterorin,kane nje ekip shume te forte,dhe e meritojne qe njehere ne historine e tyre te e fitojne boterorin...


----------------------------------------
"Live for nothing or die for something"


******Burberry******
PM
Top

Topic Options Faqe: (63) [1] 2 3 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio