Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kėto janė 5 pijet e duhura kundėr stresit!
Anika
Postuar nė: 14.12.2011, 20:34
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2173
Antari Nr: 25018
Bashkangjitur: 09.05.2010Kėto janė 5 pijet e duhura kundėr stresit!


Ka pije qė mund tė lehtėsojnė ankthin, nervozizmin apo tensionin. Nuk janė droga, por gjithmonė duhet tė konsiderohen njė lloj i tillė nė raste kur stresi nuk ėshtė dhe aq i rėndė.

1) Njė gotė qumėsht.

Qumėshti pėrmban njė substancė tė quajtur triptofan, i cili gjatė metabolizmit ēliron hormonin e mirėqenies dhe paqes sė mendjes: serotonin.

Dhe pėr mė tepėr, qumėshti pėrmban, magnez, kalcium dhe kalium, substanca tė dobishme pėr shkak se ato mund tė ulin presionin e gjakut, kur ai rritet pėr shkak tė stresit.

2) Ēokollata e nxehtė.
Ēokollata stimulon lirimin e dopaminės nė tru dhe opioidit, tė cilat nxisin ndjenjėn e kėnaqėsisė.
Dhe pastaj, njė pije e nxehtė ngre temperaturėn e trupit, njė situatė e cila pa vetėdije shoqėrohet me rehati, dhe stimulon atė pjesė tė sistemit nervor qė promovon relaksimin.

3) Ēaji i Zi.
Ėshtė ai i duhuri nė vend tė kafesė, rekomandohet katėr herė nė ditė, dhe stimulon rėnien e hormonit tė stresit.

4) Ēaji Jeshil.
Ēaji jeshil ka njė pėrqendrim tė theaninės, njė substancė qė rrit prodhimin e valėve “Alfa” nė tru (pėr tė nxitur relaksimin) dhe ul emėtimin e valėve “Beta” (lidhur me tensionet emocionale).

5) Uji i Ftohtė.
Menjėherė pas pirjes sė njė gote uji tė pijshėm tė freskėt, stimulohet qarkullimi i gjakut, dhe rritet prodhimi i endorfinės. Zgjidhje ideale pėr tė hequr qafe stresin.

p.s. Coca Cola, nuk gjendej askund nė listė... smil4a8ad6df85dde.gif


----------------------------------------
Dy gjėra mos i harro kurrė:

Allahun dhe shtėpinė e pėrhershme (ahiretin).
PM
Top
packs
Postuar nė: 14.12.2011, 20:59
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008Vec 5-shin e preferoj prej ketyre opcioneve. E urrej ēokollaten e nxehte. Ēaj pij vec prej zori (kur ftohem). Qumesht vec me makiato. smil3dbd4daabd491.gif

COCA COLA FOREVER:cry:


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
JustinianI
Postuar nė: 15.12.2011, 00:28
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 512
Antari Nr: 25876
Bashkangjitur: 01.01.2011Te gjitha i provova,asnje sikur Konjaku nuk ma largon stresin,seriozisht!

Testin e fundit e kam bere para dy neteve.Aq shume kam pi konjak,sa qe ne mengjes m'ishte thare goja per nje gote raki kumbullash smil3dbd4e5e7563a.gif
PM
Top
venere19
  Postuar nė: 15.12.2011, 00:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 103
Antari Nr: 26881
Bashkangjitur: 10.09.2011 Citim (Anika @ 14.12.2011, 14:34)


p.s. Coca Cola, nuk gjendej askund nė listė... smil4a8ad6df85dde.gif

S'esht Vodka e le mo Coca Cola.. smil3dbd4e398ff7b.gif smil3dbd4daabd491.gif


----------------------------------------
'' All this we can do,all this we will do ''

Barack Obama

I <3 Ibiza!
PM
Top
MeeLot
Postuar nė: 15.12.2011, 11:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2512
Antari Nr: 23366
Bashkangjitur: 09.09.2009jack daniels a bon???


----------------------------------------
ur not an intellectual,ur not an artist,ur not a critic,ur not a poet..u just have internet access

po thojn q'i


ka mu bo mir.
PM
Top
kosova_rja
Postuar nė: 15.12.2011, 12:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1216
Antari Nr: 20840
Bashkangjitur: 13.02.2009
qumeshtin nuk e preferoj se me duket qe me shume eshte per femi smil3dbd4daabd491.gif e pasi qumeshtin nuk e pi nuk vjen ne shprehje as cokollada e nxeht.qajin e zi dhe ujin e ftoft e pi me shume kenaqesi po ende deri sot nuk kan stimuluar ne renien e hormonit te stresit smil3dbd4d4e4c4f2.gif
kush e di trupi im cfar hormone stresore permban smil4a8acf219332d.gif
pajtohem me pakin vetem cola forever smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e4c2e742.gif

Ky postim ėshtė ndryshuar nga kosova_rja nė 15.12.2011, 12:43


----------------------------------------
Thashethemet dalin nga urryesit,perhapen nga budallenjet dhe pranohen nga injorantet.

Bukuria e njeriut perbehet nga fjala qe ai flet...!!
PM
Top
sweet_THUG
Postuar nė: 15.12.2011, 12:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 739
Antari Nr: 25796
Bashkangjitur: 21.12.2010 Citim (JustinianI @ 15.12.2011, 01:28)
Te gjitha i provova,asnje sikur Konjaku nuk ma largon stresin,seriozisht!

Testin e fundit e kam bere para dy neteve.Aq shume kam pi konjak,sa qe ne mengjes m'ishte thare goja per nje gote raki kumbullash smil3dbd4e5e7563a.gif

pajtoem haha

me gjithse te ju atje (se mdukesh i Shqiperise)
keni prodhimtari te mire te cigareve indijane , per stres special smil3dbd4dbc14f3f.gif


----------------------------------------
I love doing things that others can't , I love beeing an alpha male.
PM
Top
ßina
Postuar nė: 15.12.2011, 13:07
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 8256
Antari Nr: 21014
Bashkangjitur: 17.02.2009 Citim (kosova_rja @ 15.12.2011, 13:43)

kush e di trupi im cfar hormone stresore permban smil4a8acf219332d.gif

Hormone te "trullavta". smil3dbd4daabd491.gif


----------------------------------------
Mendjet e medha diskutojne idete.
Mendjet mesatare diskutojne ngjarjet.
Mendjet e vogla diskutojne Njerezit.
PM
Top
Averoes
Postuar nė: 15.12.2011, 14:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 129
Antari Nr: 13852
Bashkangjitur: 22.02.2008Namazi, Agjerimi (edhe jashte muajit te Ramazanit) dhe Lutja, jane metodat dhe menyrat kryesore kunder stresit dhe tensionit nervor. Ata te cilet me kujdes falin Namazin, i bejne lutje Zotit, me kujdes dhe interes i lexojne dhe praktikojne keshillat e Profetit Muhammed dhe Imameve te familjes se tij, ata e kane te lehte perballimin me situatat dhe sfidat e kesaj jete.

Une personalisht e kam provuar dhe efekti me ka dal 100%, per Zotin, nuk kam mundur te gjej ilac me te mire se bindja ndaj Zotit dhe keshillave te Muhammedit s.a.v.a dhe Familjes se Tij.
Ne kete mund te ndihmojne edhe leximi i librave me tematike psikilogjike qofshin ata nga pikepamja islame apo edhe nga pikepamja perendimore (psikologjise materialiste).
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio