Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Oliver Schmitt: Shqiptarėt nė Perandorinė Osmane!
Mr.Sfidues
Postuar nė: 13.05.2012, 18:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 53
Antari Nr: 27098
Bashkangjitur: 31.12.2011
http://www.youtube.com/watch?v=vzfeW53K8HQ&feature=youtu.be


PS. E di se tani do tė dalin "doktora" mbi doktora tė historisė!
PM
Top
Mr.Sfidues
Postuar nė: 13.05.2012, 18:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 53
Antari Nr: 27098
Bashkangjitur: 31.12.2011"Por, pse na tė vogjėl jemi,
pse fis e vlla nuk kemi.
Na sod shkjaut s’mund t’i bajmė ballė,
q'i po do t’na pėrpijė gjallė.
Prandej, thom se e lyp e mara,
q'i dhe sod na, si pėrpara,
tė rrim njit me mbret t’Stambollit,
pėr me i bamun ballė Nikollit…”.


─ At Gjergj Fishta, "Lahuta e Malcisė".E vėrejta nė Facebook dhe e shpėrndava me ju kėtu! smil3dbd4d6422f04.gif


Ky postim ėshtė ndryshuar nga Mr.Sfidues nė 13.05.2012, 18:10
PM
Top
Mr.Sfidues
Postuar nė: 13.05.2012, 18:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 53
Antari Nr: 27098
Bashkangjitur: 31.12.2011Babai i Skenderbeut - Jovan (Ivan)!


http://www.youtube.com/watch?v=ZdfOjFTG8Zg
PM
Top
Besir.B
  Postuar nė: 13.05.2012, 18:19
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 1985
Antari Nr: 19321
Bashkangjitur: 04.01.2009Nuk e shikova videon ne fjale, sepse kam plot te dhena per rolin krucial te shqiptareve ne udheheqjen dhe shkaterrimin e P.Osmane.
Nuk e shikova sepse referenca ne fjale, nuk me duket e drejte, qe moti kohe me pare, edhe ne qofte se ai do te shfrytezonte elemente reale dhe te drejta per shpjegim, tendenca e tij nuk me duket profesioanle.

- Buxhovi: Schmitt sulmon historinė shqiptare!
http://www.studentet.info/modules/ipboard/...showtopic=52440

Historiani Jusuf Buxhovi, i pranishėm nė njė debat tė organizuar nga Forumi Rinor i Lidhjes Demokratike tė Kosovės sė bashku me forumet rinore tė partive politike shqiptare, ka qenė i ashpėr nė vlerėsimin e tij pėr historianin zviceran, Oliver Jens Schmitt.

Buxhovi s’ka pritur tė pranishmit qė ta pyesin pėr Schmittin tek ka komentuar deklaratat e ligjėruesit tė historisė sė Evropės Juglindore nė Universitetin e Vjenės nė ligjėratėn qė ka mbajtur nė Prishtinė dhe nė intervistėn e tij nė “Kohėn Ditore”. Ai u ka thėnė tė rinjve nė politikė se shqiptarėt nuk kanė nevojė tė frikėsohen prej madhėshtisė sė historisė sė tyre.

“Para disa ditėsh Schmitt ishte kėtu, njė historian shumė i kontestuar, i cili e sulmon historinė tonė aty ku ėshtė gjėja mė e shenjtė - Skėnderbeun”, ka thėnė Buxhovi.

Sipas tij, ėshtė turp i madh qė njė historian si Schmitt ftohet tė ligjėrojė para studentėve shqiptarė, deputetėve tė Parlamentit tė Kosovės e zėvendėsministrave kosovarė.

“Ai (Schmitt v.j.) fyen edhe shkon aq larg sa thotė se as teoria ilire nuk ekziston dhe se historia shqiptare duhet tė shikohet nė kontekstin ballkanik. Kjo do tė thotė se duhet tė kthehemi nė njė ēorbė ballkanike”, ka thėnė Buxhovi.
___________
Klan Kosova: Polemikė me historianin Oliver Shmit
Historiani Buxhovi, autor i "Kosovės", polemizon me disa nga pikėpamjet, qė historiani Oliver Jens Shmit i shfaqi dje dhe pardje nė Kosovė, me ē'rast nė emėr tė rishikimit tė historisė shqiptare u shfaq me disa qendrime tepėr tė diskutueshme nga ana shkencore, ku vihet nė dyshim pėrkatėsia ilire e shqiptarėve, pastaj autoktonia shqiptare gjatė mesjetės si dhe "demistifikimi" i figurės sė Skėnderbeut.
video:
http://klankosova.tv/index.php/info-magazi...7-20042012.html
...
____________________________________________________________________________
+ "Nė vend tė njė kolltuku me turp nė Stamboll, preferova kryengritjen me nderė nė malet e Kosovės" - Hasan Prishtina
Fotografi e jashtme

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Besir.B nė 13.05.2012, 18:29


----------------------------------------
"Uji mė i pastėr ėshtė nė burim"
PMUsers Website
Top
Jerenim
Postuar nė: 13.05.2012, 18:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 330
Antari Nr: 25023
Bashkangjitur: 09.05.2010 Citim (Mr.Sfidues @ 13.05.2012, 19:00)

http://www.youtube.com/watch?v=vzfeW53K8HQ&feature=youtu.be


PS. E di se tani do tė dalin "doktora" mbi doktora tė historisė!

Heret apo von kan me dal gjerat ne Shesh... smil4a8acf686328f.gif smil4a8acf686328f.gif


----------------------------------------
E keqja nuk ėshtė vepėr vetėm e atij i cili e shkakton por edhe e atij, i cili ka pasur mundėsi qė ta pengojė dhe nuk e ka penguar
PM
Top
Mr.Sfidues
Postuar nė: 13.05.2012, 18:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 53
Antari Nr: 27098
Bashkangjitur: 31.12.2011Schmitt sulmon historinė shqiptare!?

Ne dėshirojmė tė integrohemi nė Europė, por pėrsėri duam tė mbetemi me kokė komuniste! smil3dbd4d6422f04.gif Historia shqiptare ėshtė histori sllavo-komuniste!

Eric Hobsbawm, si studijues i nacionalizmit. tha qė kombet janė pjellė nacionaliste! Pra, kombet janė pjellė nacionaliste, jo kulturore-civilizuese! smil3dbd4d6422f04.gif


Ne me kėtė tru komunist nuk mund tė shkojmė nė Europė - s'mund tė integrohemi.
PM
Top
Mr.Sfidues
Postuar nė: 13.05.2012, 18:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 53
Antari Nr: 27098
Bashkangjitur: 31.12.2011"Nė vend tė njė kolltuku me turp nė Stamboll, preferova kryengritjen me nderė nė malet e Kosovės", - Hasan Prishtina.

Hasan Prishtina ka jetuar kur Perandoria Osmane ka qenė nė shtratin spitalor (nė fund tė saj) nga plagėt sllavo-nacionaliste, e mos e pėrzi me gjithė historinė 500 vjeēare tė bujshme. smil3dbd4d6422f04.gifJu lutem, mos manipuloni me histori e sidomos me thėniet e personaliteteve.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Mr.Sfidues nė 13.05.2012, 18:37
PM
Top
Besir.B
  Postuar nė: 13.05.2012, 18:39
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 1985
Antari Nr: 19321
Bashkangjitur: 04.01.2009Nuk ka te bej komunizmi ketu, madje komunizmi i ka bere shume dėm historiografise shqiptare. Por njerezit jo profesional cdo sulm anti historisse se mirefillte shqiptare, e konsiderojne si real, dhe e kunderta ka te bej vetem me komunizmin. Ky eshte nje iluzion, fantazi, pa mos ditur asgje konkrete ne histori. Thjesht e kemi ne gjak inferioritetin dhe cdo sulm anti-shqiptar na duket real dhe i drejte!

Tani edhe Buxhovi nuk ka te drejte, sepse ai eshte shqiptar!


Nderkohe, mos manipulo me emra! Cka ka lidhje ketu ta permendish se si eshte thirr Gjoni nga te tjeret, si Jon, Jovan, apo Ivan ?!
A e din ti se sa emra katolik te perbashket kane sllavet, greket, shqiptaret dhe te gjithe kombet tjera neper bote te kesaj feje?! - Edhe Gjergji thirret nga sllavet George, apo nga greket Georgis... por kjo nuk ja ndron etnine nje personaliteti. Poashtu, perse nuk e ke shkeputur ate pjese ku i njejti historian, Shmuti, ne dokumentarin per Skenderbeun, tregon qarte se ai pa diskutim ishte nje shqiptar?!
Fundja lexoni libra per bėmat tij, e te mos filozofojme me fantazi dhe iluzioni neper forume!

Perndryshe, une kam mijera referenca shkencore nga studiues nderkombetar, qe kane shkruar shume kohe para komunizmit, edhe duke qene shqiptaret nen P.Osmane, madje edhe para asaj kohe, por edhe te kohes sone moderne... te cilet ju nuk e shihni te arsyeshme ti citoni! - Ndoshta edhe ata jane te ndikuar nga komunizmi i Enverit ?!

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Besir.B nė 13.05.2012, 19:07


----------------------------------------
"Uji mė i pastėr ėshtė nė burim"
PMUsers Website
Top
Mr.Sfidues
Postuar nė: 13.05.2012, 18:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 53
Antari Nr: 27098
Bashkangjitur: 31.12.2011 Citim (Besir.B @ 13.05.2012, 12:19)
Historiani Jusuf Buxhovi, i pranishėm nė njė debat tė organizuar nga Forumi Rinor i Lidhjes Demokratike tė Kosovės sė bashku me forumet rinore tė partive politike shqiptare, ka qenė i ashpėr nė vlerėsimin e tij pėr historianin zviceran, Oliver Jens Schmitt.

“Para disa ditėsh Schmitt ishte kėtu, njė historian shumė i kontestuar, i cili e sulmon historinė tonė aty ku ėshtė gjėja mė e shenjtė - Skėnderbeun”, ka thėnė Buxhovi.

Nė shkencė nuk ka "shenjtėri".

Sipas tij, duhet pasur njė histori komuniste-ortodokse ose katolike dogmatike, e asesi objektive-shkencore! smil3dbd4d6422f04.gif smil4a8acf7ea6a39.gif
PM
Top
Besir.B
  Postuar nė: 13.05.2012, 18:55
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 1985
Antari Nr: 19321
Bashkangjitur: 04.01.2009Historia tregon edhe per kulminacion e saj, dhe per nje periudhe te tille mund te thuhet si "periudhe e shenjte", apo "pika me e shenjte", per te treguar kulminacionin e bemave dhe sakrificave te nje populli, ashtu sic nuk mund te jene periudhe e shenjte vitet 94-97 per historine, por periudha e luftes se UCK-se po!
Dhe nese neser dikush si Shmuti, do te del te shaj dhe relativizoj vleren dhe rendesine e UCK-se, une mund te shprehem si Buxhovi me larte, duke e perdorur lirshem edhe termin "shenjteri". Sepse dhenja e jeteve per nje qellim te larte dhe te drejte, percepetohet si shenjteri edhe nga populli, eshte nga feja, por edhe nga shkenctaret duke shpjeguar kontestet e drejta ne fjale.

Pastaj flete terme: "histori komuniste-ortodokse ose katolike dogmatike, e asesi objektive-shkencore!" ...duke mos lexuar asgje nga historiani qe e sulmon!

Tani ne mund te merremi me loje fjalesh, por une te tregova qarte per tendencen dhe nuk me pelqen zelli yte per te transmetuar dicka kaq te thjeshte. Kujto:
 Citim
une kam mijera referenca shkencore nga studiues nderkombetar, qe kane shkruar shume kohe para komunizmit, edhe duke qene shqiptaret nen P.Osmane, madje edhe para asaj kohe, por edhe te kohes sone moderne... te cilet ju nuk e shihni te arsyeshme ti citoni! - Ndoshta edhe ata jane te ndikuar nga komunizmi i Enverit ?!


Ky postim ėshtė ndryshuar nga Besir.B nė 13.05.2012, 19:02


----------------------------------------
"Uji mė i pastėr ėshtė nė burim"
PMUsers Website
Top
Besir.B
  Postuar nė: 13.05.2012, 19:00
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 1985
Antari Nr: 19321
Bashkangjitur: 04.01.2009 Citim (Mr.Sfidues @ 13.05.2012, 19:36)
mos e pėrzi me gjithė historinė 500 vjeēare tė bujshme. smil3dbd4d6422f04.gif
Ke ndegjuar ndonjehere per kryengritje shqiptaresh ne ato 500 vjet "histori te bujshme" ?!
...sic eshte shprehur edhe Ismail Qemali yne: Jane 500 vjet hasha zoteri... ndoshta edhe Ismail Qemali ka qene komunist i ndikuar nga Enver Hoxha!

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Besir.B nė 13.05.2012, 19:01


----------------------------------------
"Uji mė i pastėr ėshtė nė burim"
PMUsers Website
Top
Mr.Sfidues
Postuar nė: 13.05.2012, 19:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 53
Antari Nr: 27098
Bashkangjitur: 31.12.2011Histori e bujshme - me tė bėma shqiptare, jo e bujshme - 100%. Mos ua ndrro kuptimin fjalėve e opinioneve tona.

Filluat tani me lojėra fjalėsh e me shenjtėrime dėshmorėsh si partiakėt tuaj atje kur duan vota! smil4a8acf7ea6a39.gif

Edhe diē: Schmitt nuk i ka pjellur prej mendjes faktet shkencore-historike, por i ka mėsuar nė katedra e universitete e nė dokumente. smil3dbd4d6422f04.gif Bukur flet shqip si zviceran, ia kam lakmi dreqit! smil3dbd4d6422f04.gif Natėn se nuk kam kohė tė merrem me "doktorė" mbi doktorė shumė.
PM
Top
nightelf
Postuar nė: 13.05.2012, 19:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6162
Antari Nr: 14553
Bashkangjitur: 24.03.2008 Citim (Besir.B @ 13.05.2012, 19:19)
Nuk e shikova videon ne fjale, sepse kam plot te dhena per rolin krucial te shqiptareve ne udheheqjen dhe shkaterrimin e P.Osmane.
Nuk e shikova sepse referenca ne fjale, nuk me duket e drejte, qe moti kohe me pare, edhe ne qofte se ai do te shfrytezonte elemente reale dhe te drejta per shpjegim, tendenca e tij nuk me duket profesioanle.

@Besir.B, para se te fillojsh ctash te postojsh 15 faqe ne forum me argumente te njerit apo tjetrit, desha tet them se ne tjeret nuk jemi historiane, ty dhe Schmitti jeni. Ne gjith tjeret jemi naiv ne kete pune dhe mundemi shum leht te manipulohemi si nga Schmitti ashtu edhe nga ty (te jemi te realte). Por ka nje gje qe smund te mohohet dhe me te cilen asnjiher smund te manipulohet dhe ajo eshte e verteta. Te verteten absolute ne nuk e dime pasi behet fjale per histori, ctash duhet te marim disa gjera si na duken te verteta dhe sipas ligjeve te llogjikes mund ti pranojm si te tilla vetem nese jane konsistente.

Historia edhe pse nga disa quhet shkence natyrore ajo nuk i posedon metodat empirike sic i kane shkencat tjera, prandaj me shum eshte shkence shoqerore (prandaj teoria ne histro nuk eshte ne nje shkalle me teorin ne fizik apo matematike) pasi si shkence ka nevoj (te domosdoshme) per interpolacion dhe extrapolacion.

Per te na e bere ne tjerve te kjaret, sepse mund te marim nji ligj te thjesht te llogjikes dhe ti japim fund kesaj pune. Ne matematik ka nje rregull: "nese exziston nje perjashtim atehere nuk eshte rregull". Nese them une "gjith mollat jane te kuqe" dhe ti me gjen nje "molle" (ne thojza sepse eshte variabel, gjithcka mund te shkruan aty) qe nuk eshte e kuqe dmth se "teoria" ime nuk eshte e vertet (keshtu funksionojn ligjet e llogjikes).

Ti thae nuk e pash videon pasi i di tendencat e Schmittit, ctash ty si historian je i obliguar ta shikojsh videon e te gjejsh kontradiktat, per te treguar se ky "rregulli" (apo teori) eshte gabim, pa permendur teori tjera. Sepse, e para, njera nuk perjashton tjeteren dhe e dyta behet fjale per teoria per te kaluaren te pa verifikueshme pasi sic e thae vet kemi nje munges te madhe ne lexikogafin e popullit tone. Edhe sikur te ket ne e dime se ne histori dhe ne lexike shpesh her manipulohet. A ka mundsi te ma plotsojsh kete deshire?


Ky postim ėshtė ndryshuar nga nightelf nė 13.05.2012, 19:17


----------------------------------------
«Närrisch, daß jeder in seinem Falle Seine besondere Meinung preist! Wenn Islam Gott ergeben heißt, In Islam leben und sterben wir alle.» (WA I, 6, 128) Johann Wolfgang von Goethe
----------------------------------
北方有佳人,绝世而独立。一顾倾人城,再顾倾人国。宁不知倾城与倾国。佳人难再得。
PM
Top
Besir.B
  Postuar nė: 13.05.2012, 19:16
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 1985
Antari Nr: 19321
Bashkangjitur: 04.01.2009 Citim (Mr.Sfidues @ 13.05.2012, 19:32)
kombet janė pjellė nacionaliste! Pra, kombet janė pjellė nacionaliste, jo kulturore-civilizuese! smil3dbd4d6422f04.gif

Ja ku na cojne idete e ketilla.... te relativizimi i rendesise se kombit
Pra, sulmi drejt kombit!
Dhe ironia e gjithe kesaj eshte se pikerisht keta njerez qe e sulmojne nocionin komb, flasin per te miren e kombit shqiptar ?!
smil4a8ad6df85dde.gif

Kombi eshte ekuivalent me gjuhen. Formesimi i nje gjuhe te ndryshme nga gjuha baze, e formeson edhe nje komb te ri. Por mund te flitet per disa nocione te termit komb. Sot krijohen kombe shteterore, sic eshte kombi amerikan. Por ky nocion nuk duhet te ngatrohen me domethenien e kombeve ne pjesen tjeter te botes.
Poashtu duhet te kuptosh se shume kombe "jane krijuar" (gabimisht) ne baze te ideologjive, sic jane helenet e kohes antike, por me qesharakja eshte vazhdimesia e tyre si nje komb i ri sot. Poashtu shume kombe jane te lidhura ngusht me religjionin. Por per shqiptaret nuk vlejne keto teori. Kupto dhe hulumto vet perse, sepse ne kete pike nuk vlejne dy reshta shpjegim... ne kete pike eshte i nevojshem nje proces qe quhet edukim, arsimim dhe nuk mund te bindesh vetem me nje paragraf neper forume!


Ky postim ėshtė ndryshuar nga Besir.B nė 13.05.2012, 19:21


----------------------------------------
"Uji mė i pastėr ėshtė nė burim"
PMUsers Website
Top
Mr.Sfidues
Postuar nė: 13.05.2012, 19:20
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 53
Antari Nr: 27098
Bashkangjitur: 31.12.2011 Citim (nightelf @ 13.05.2012, 13:14)
@Besir.B,

Ti thae nuk e pash videon pasi i di tendencat e Schmittit...

Jo ore pa e parė e din ēfarė ka thėnė ky, i din trutė e njerėzve... Tani filloi tė mė irritojė. smil3dbd4d4e4c4f2.gif
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio