Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dosja e parė e CIA-s pėr Kosovėn
Besir.B
Postuar nė: 16.06.2012, 04:08
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 1985
Antari Nr: 19321
Bashkangjitur: 04.01.2009Eshte nje material i para disa viteve qe duhet te jete pjese forumit

Dosja e parė e CIA-s pėr Kosovėn
Historia
Nė faqen zyrtare tė CIA-s theksohet se serbėt erdhėn rreth shekullit tė shtatė nė gadishullin e Ballkanit. Por deri nė shekullin e 13-tė, serbėt ende nuk ishin grumbulluar rreth njė mbretėrie tė fortė. Beteja e Fushė-Kosovės u solli humbjen serbėve, por aty nis dhe bashkimi i tyre nėn njė mbretėri. Shkėputja e Kosovės nga serbėt dhe vendosja e strukturave shtetėrore serbe, sipas tė dhėnave tė CIA-s, ėshtė bėrė nė shekullin e 19-tė, pas Luftės sė Parė Ballkanike dhe pas Luftės sė Parė Botėrore. Nė kėtė shekull, sipas faqes zyrtare tė CIA-s, shqiptarėt e Kosovės u zėvendėsuan me serbėt dhe kėta tė fundit u bėnė dominues nė tė gjithė territorin. Ndėrkohė qė gjatė Luftės sė Parė Ballkanike nė 1913-n, sipas raportit, serbėt kėrkuan shtrirjen e mbretėrisė sė tyre nė gjithė krahinėn qė mė parė cilėsohej si pjesė e Perandorinė Osmane, duke pėrfshirė dhe Shqipėrinė e sotme. Ndėrsa pas vitit 1945, serbėt e pėrfshinė Kosovėn nė Federatėn Jugosllave, duke i njohur disa tė drejta qė ishin afėr autonomisė. "Pėr katėr dekada shqiptarėt e Kosovės kėrkuan njė autonomi tė zgjeruar nga Jugosllavia, deri sa mė 1980, pas pėrbuzjeve tė kėrkesave tė tyre, bėnė thirrje pėr njė pavarėsi tė plotė nga Jugosllavia", thuhet nė faqen zyrtare tė Shėrbimit Sekret Amerikan.

Lufta
Nė ato pak radhė pėr historinė e Kosovės pėrshkruhet dhe nisja e luftės pėr pavarėsi, krijimi i UĒK-sė, lėvizja e pacifiste e Ibrahim Rugovės dhe sulmi i Sllobodan Milosheviēit mbi Kosovėn. Sipas CIA-s, nacionalizmi serb sulmoi Kosovėn pas ankimit qė serbėt bėnė te Milosheviēi pėr keqtrajtimin qė u bėhej nga kosovarėt. Lideri qė mori pėrsipėr qė tė mos e lejonte shkėputjen e Kosovės, duke e marrė masa represive nė arsyen se serbėt e etnikė po dhunoheshin. Sipas raportit tė CIA-s, nė 1989-n Milosheviē ndryshoi kornizėn kushtetuese pėr Kosovėn dhe autorizoi ndėrtimin e planeve pėr mposhtjen e rezistencės kosovare. Mė 1998, pasi komuniteti ndėrkombėtar nuk arriti ta bindė Milosheviēin t'u jepte fund masakrave dhe dhunės ndaj shqiptarėve tė Kosovės, ndėrhyri me anė tė armėve deri nė mundjen e Serbisė dhe largimin e ushtrisė nga Kosova.

Shpjegimi i flamurit
Flamuri i shtetit mė tė ri nė botė ishte njė ide e ndėrkombėtarėve. Ja si shpjegohen simbolet e tij nė saitin zyrtar tė CIA-s. Fusha blu e gjithė flamurit, nė mes harta gjeografike e Kosovės me ngjyrė tė verdhė dhe pesė yje qė tregojnė tė gjashtė grupet mė tė mėdha etnike qė jetojnė nė Kosovė, shqiptarėt, serbėt, boshnjakėt, goranėt, romėt, turqit.

Serbėt
Shėrbimi Inteligjent Amerikan konfirmon tezėn e Akademisė Shqiptare tė Shkencave. Serbėt erdhėn nė territoret e Kosovės nė shekullin e shtatė pas lindjes sė Krishtit. Bashkim i serbėve dhe fillimi i dominimit tė tyre nė rajon nis me betejėn e Fushė-Kosovės, mė 1389, ku serbėt u grumbulluan nė njė mbretėri tė vetme dhe filluan tė synonin mė shumė vende nė rajon.

Pushtimi
Shekulli i 19-tė solli dhe dominimin e serbėve ndaj kosovarėve. Sipas tė dhėnave tė CIA-s nė kėtė shekull, serbėt arritėn tė imponoheshin mbi shqiptarėt e Kosovės, duke shfrytėzuar mungesėn e njė shteti dhe luftėrat qė u zhvilluan nė Ballkan dhe Lufta e Parė Botėrore, ku kėrkuan qė tė shtriheshin deri nė kufijtė e Epirit.

Jugosllavia
Nė raportin e parė zyrtar tė Shėrbimit Inteligjent Amerikan, theksohet se pas Luftės sė Dytė Botėrore, Kosova u njoh si provincė autonome e Jugosllavisė, nėn juridiksionin e Serbisė brenda federatės, por me tė drejta tė kufizuara. Mė pas korniza kushtetuese e Kosovės ndryshoi, duke ua pakėsuar tė drejtat nė raporte me shtetet e tjera tė federatės.

Zgjimi
Sipas raportit tė CIA-s, pėr katėr dekada pas Luftės sė Dytė Botėrore, kosovarėt u pėrpoqėn tė merrnin autonominė nga Federata Jugosllave. Ndėrkohė qė kėrkesat pėr Pavarėsi, sipas CIA-s, bėhen zyrtare nė vitet 1980. Ndėrkohė qė serbėt nuk ishin dakord me njė shkėputje tė Kosovės dhe nacionalistėt u pėrpoqėn ta kthenin Kosovėn nė qendėr tė qytetėrimit sllav.

Lufta
Sipas raportit tė CIA-s, nė 1990-n shqiptarėt e Kosovės tė lodhur nga pasivitetit i politikės sė Ibrahim Rugovės nisėn rezistencėn, pėr tė shpėrthyer nė njė konflikt tė armatosur nė vitin 1995. Nė kėtė vit del pėr herė tė parė nė skenė dhe Ushtria pėr Ēlirimin Kosovės, e cila ishte njė pėrgjigje ndaj represionit qė po ushtronin nacionalistėt serbė nė gjithė rajonin e Kosovės.

NATO
Ndėrhyrja e NATO-s nė Kosovė, sipas raportit tė CIA-s, u bė kur faktori ndėrkombėtar u lodh me politikėn e paqes ndaj Milosheviēit. Pas Marrėveshjes sė Rambujesė, serbėt refuzuan tė njihnin tė drejtat e shqiptarėve. Mė pas, pėr tre muaj NATO bombardoi ushtrinė serbe, duke e detyruar tė tėrhiqet nga Kosova dhe u vendos administrimi i saj nga Kombet e Bashkuara.

Pavarėsia
Mė 17 shkurt 2008, Kosova shpalli pavarėsinė nga Serbia. Sipas raportit tė CIA-s, gjatė viteve 1999-2008 administrata e Kosovės nėn drejtimin dhe kornizat ligjore tė Kombeve tė Bashkuara tregoi se respektonte tė drejtat e njeriut dhe minoritetet qė jetojnė nė atė territor. Ndėrkohė qė aktualisht korniza e saj ligjore ėshtė sipas standardeve ndėrkombėtare.

Republikė
Sistemi i qeverisjes sė Kosovės ėshtė ai i demokracisė parlamentare. Parlamenti ka 120 vende dhe ato janė tė ndarė nė bazė tė minoriteve qė ka Kosova. 100 vende nė Parlament janė pėr shqiptarėt, 10 vende janė nga minoriteti serb dhe 10 vende pėr minoritetet e tjera. Nė kėtė mėnyrė Kosova respekton tė drejtat e minoritetit sipas kritereve ndėrkombėtare.

Republika e Kosovės nėn "sytė" e CIA-s

Nė faqen zyrtare tė internetit tė shėrbimit sekret mė tė fuqishėm nė botė janė shtuar dhe tė dhėnat pėr shtetin mė tė ri. Qendra e CIA-s ka hedhur sė fundi gjithė informacionin qė disponon pėr shtetin e Kosovės. Njė informacion qė jo vetėm njeh shtetin e dytė tė shqiptarėve nė Ballkan, por shėrben dhe si pikė referimi pėr tė gjitha agjencitė ndėrkombėtare. Tė gjitha tė dhėnat janė klasifikuar sipas informacioneve mė tė sakta, duke nisur nga historia e vendit, tė dhėnat gjeografike, popullsia, etnitė qė banojnė, ekonomia, burimet natyrore, besimet fetare, pėrdorimi i gjuhėve zyrtare e deri te niveli i arsimit dhe kushtet sociale tė Kosovės.

Popullsia
Tashmė jo vetėm ne, por edhe CIA thekson se popullsia e Kosovės ėshtė autoktone shqiptare. Sipas tė dhėnave tė kėsaj agjencie, 88 pėr qind e popullsisė sė Kosovės janė shqiptarė dhe vetėm 7 pėr qind janė serbė. Ndėrsa pakicat e tjera pėrbėjnė vetėm 5 pėr qind. Emri zyrtar i njėsisė administrative tė Kosovės pothuajse gjatė gjithė periudhės sė Titos ka qenė "Kosova dhe Metohia", shpesh e shkurtuar nė njė fjalė tė vetme si "Kosmet". Ndėrsa tani Kosova nė arenėn ndėrkombėtare njihet me emrin Republic of Kosovo, kurse nė gjuhėn shqipe Republika e Kosovės ose shkurt Kosova. Sipas CIA-s, 2 126 708 banorė ėshtė numri i popullsisė sė Republikės sė Kosovės. Kurse prodhimi i brendshėm bruto (GDB) ėshtė 4 miliardė dollarė. Por, sipas CIA-s, rreth 43 pėr qind e popullsisė sė Kosovės ėshtė e papunė dhe 37 % e kosovarėve janė tė varfėr.

Pozita e Kosovės
Vija kufitare me Shqipėrinė, nė tėrėsinė e saj ndan shqiptarėt me shqiptarėt. E gjithė vija kufitare e Kosovės ėshtė 700.7 km. Vendet kufitare janė: Shqipėria 111.8 km, Maqedonia 158.7 km, Mali i Zi 78.6 km dhe Serbia 351.6 km. Ndonėse e rrethuar nga male deri 2000 m lartėsi, Kosova ka dalje rrugore pėr nė gjithė Ballkanin. Kosova ka 1,925 km rrugė automobilistike dhe ka 430 km hekurudha.

Gjeografia
Gjeografia dhe gjeologjia na japin arsye thelbėsore pėr tė kuptuar rėndėsinė historike dhe vazhdimėsinė e Kosovės veēanėrisht pėr gjysmėn lindore tė saj. Ajo pėrmban pėrqendrim tė madh tė mineraleve sa e gjithė Evropa Jug-Lindore. CIA vlerėson se pasuritė mė tė mėdha natyrore tė Kosovės janė nikeli, plumbi, zinku, magnezi, kromi dhe shumė minerale tė tjera.

Burimet
Kosova pėrcaktohet si njė shtet me burime natyrore mjaft tė pasura. Burimet kryesore janė: Nikeli, plumbi, zinku, magnezi, kromi, etj. Prej vitit '90 burimet nuk janė shfrytėzuar

Grupet etnike
Kosova ka njė popullsi autoktone shqiptare dhe shumicėn e tė cilės e pėrbėjnė po shqiptarėt. Pasi 88 % e popullsisė ėshtė shqiptare, vetėm 7% serbe dhe pakicat e tjera janė 5 %

Gjuhėt
Kosova ka dy gjuhė zyrtare, tė cilat janė gjuha shqipe dhe ajo serbe. Gjuhėt e tjera jozyrtare janė boshnjake, turqishtja dhe ajo rome.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Besir.B nė 16.06.2012, 04:47


----------------------------------------
"Uji mė i pastėr ėshtė nė burim"
PMUsers Website
Top
kosova_rja
Postuar nė: 16.06.2012, 09:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1216
Antari Nr: 20840
Bashkangjitur: 13.02.2009 Citim
Kosova ka njė popullsi autoktone shqiptare dhe shumicėn e tė cilės e pėrbėjnė po shqiptarėt. Pasi 88 % e popullsisė ėshtė shqiptare, vetėm 7% serbe dhe pakicat e tjera janė 5 %
Kosova ka dy gjuhė zyrtare, tė cilat janė gjuha shqipe dhe ajo serbe.


po po patjeter serbishtja te jet gjuhe zyrtare hej 7% a e dini sa jan,per ne kurgjo po vetni shkijet ju kallxojn sa jan smil3dbd4d99c6eaa.gif


----------------------------------------
Thashethemet dalin nga urryesit,perhapen nga budallenjet dhe pranohen nga injorantet.

Bukuria e njeriut perbehet nga fjala qe ai flet...!!
PM
Top
JustinianI
Postuar nė: 17.06.2012, 03:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 512
Antari Nr: 25876
Bashkangjitur: 01.01.2011Pershendetje juve!

Mund te jam gabim,por kete qe lexova me shume me duket si nje permbledhje e shkurt e ngjarjeve dhe datave qe njeh historia,sesa nje (ta quajm) dosje e mirefillte!
PM
Top
Besir.B
Postuar nė: 17.06.2012, 05:29
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 1985
Antari Nr: 19321
Bashkangjitur: 04.01.2009Eshte thjeshte nje pasqyrim siperfaqesore, por rendesia qendron te njohja zyrtare nga agjencia me e fuqishme ne bote, per keto te dhenave qe shpesh jane te debatueshme dhe asnjehere zyrtarisht te pranueshme nga te gjitha palet, ne nivele te ndryshme nderkombetare.


----------------------------------------
"Uji mė i pastėr ėshtė nė burim"
PMUsers Website
Top
GAZETARI23
Postuar nė: 17.06.2012, 09:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5014
Antari Nr: 9437
Bashkangjitur: 10.09.2007cka me ben nervoz me se shumti esht se gjyha serbe ne kosove esht zyrtare ku do ne Kosove edhe at me 5-7%.

kursem politikanet tone ne maqedoni leje qe flejn por edhe mundesin e tyre qe kan sdin gjuhen shqipe ta bejn gjyh zyrtare ne Maqedoni.----------------------------------------
PUNA DHE MESIMI JAPIN DRITE!!
PM
Top
AsgjeSikurDielli
Postuar nė: 17.06.2012, 17:20
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1106
Antari Nr: 1128
Bashkangjitur: 10.05.2006 Citim
Grupet etnike
Kosova ka njė popullsi autoktone shqiptare dhe shumicėn e tė cilės e pėrbėjnė po shqiptarėt. Pasi 88 % e popullsisė ėshtė shqiptare, vetėm 7% serbe dhe pakicat e tjera janė 5 %

Gjuhėt
Kosova ka dy gjuhė zyrtare, tė cilat janė gjuha shqipe dhe ajo serbe. Gjuhėt e tjera jozyrtare janė boshnjake, turqishtja dhe ajo rome


shume mire e kane thene qe nuk eshte autoktone KOSOVARE por Shqiptare dmth qe ska identitet Kosovar dhe e dyta as edhe gjuhe Kosovarqe smil3dbd4e398ff7b.gif


----------------------------------------
WAR IS PEACE,FREEDOM IS SLAVERY,IGNORANCE IS STRENGTH
PM
Top
EDI.RAMA
Postuar nė: 17.06.2012, 17:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8123
Antari Nr: 18352
Bashkangjitur: 06.11.2008 Citim (AsgjeSikurDielli @ 17.06.2012, 18:20)

shume mire e kane thene qe nuk eshte autoktone KOSOVARE por Shqiptare dmth qe ska identitet Kosovar dhe e dyta as edhe gjuhe Kosovarqe smil3dbd4e398ff7b.gif

shko vlla une kam origjine nga kosova por ndihem shqiptar jo kosovar


----------------------------------------
Ti Shqipėri mė jep nder,mė jep emrin shqipėtar - Naim Frashėri Respekto te tjeret, ashtu si deshiron te jesh i respektuar!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top
AsgjeSikurDielli
Postuar nė: 17.06.2012, 17:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1106
Antari Nr: 1128
Bashkangjitur: 10.05.2006 Citim (EDI.RAMA @ 17.06.2012, 18:26)
shko vlla une kam origjine nga kosova por ndihem shqiptar jo kosovar

ti ske origjini kosovare por tjeter ....mendo pak me shume dhe shkruaj ...te gjtihe thone keshtu por kur i pyet kosovar thone jam


----------------------------------------
WAR IS PEACE,FREEDOM IS SLAVERY,IGNORANCE IS STRENGTH
PM
Top
EDI.RAMA
Postuar nė: 17.06.2012, 18:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8123
Antari Nr: 18352
Bashkangjitur: 06.11.2008 Citim (AsgjeSikurDielli @ 17.06.2012, 18:49)
ti ske origjini kosovare por tjeter ....mendo pak me shume dhe shkruaj ...te gjtihe thone keshtu por kur i pyet kosovar thone jam

mos jam ne ligjerata apo mos te kam ty profesor


----------------------------------------
Ti Shqipėri mė jep nder,mė jep emrin shqipėtar - Naim Frashėri Respekto te tjeret, ashtu si deshiron te jesh i respektuar!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio