Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> BDI: Jo Maqedonishtes nga klasa e pare
Strider
Postuar nė: 20.10.2011, 19:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9705
Antari Nr: 8466
Bashkangjitur: 16.07.2007BDI-ja kundėr maqedonishtes nga klasa e parė , Mexhiti: “Unė e njoh maqedonishten, ministri se njeh shqipen”Nuk duhet tė krijohen iluzione se dikush mund t'ua imponojė shqiptarėve tė Maqedonisė mėsimin e detyrueshėm tė maqedonishtes nga klasa e parė e arsimit nėntėvjeēar. Kėshtu u shpreh nėnkryetari i BDI-sė, Izet Mexhiti i cili bashkė me Ministrin e arsimit, Panēe Kralev, zėvendėsin e tij Safet Neziri si dhe me komisionarin e lartė tė OSBE-sė, Knut Volebek, vizituan shkollėn fillore, ‘Rajko Zhinzifov’, nė Ēair tė Shkupit ku pėruruan nismėn e Qendrės pėr Dialog, ‘Nansen’ pėr formimin e dy paraleleve tė pilot projektit pėr prezantimin e mėsimit tė integruar.“Ne jemi pėr integrim por jo pėr integrim tė imponuar, jo integrim qė do ti gradon qytetarėt apo fėmijėt tė klasės tė parė apo tė dytė. Jemi pėr integrim tė barabartė siē ėshtė ky projekt pėr tė cilin falėnderoj OJQ-nė ‘Nansen Dialog’. Gjenerata e re, kėta fėmijė qė vijnė do tė jenė mė tė avancuar sepse do tė dinė gjuhėn e njėri tjetrit.Unė sot e njėh maqedonishten por ministri dhe tė tjerėt nuk e njohin gjuhėn shqipe. Kjo gjeneratė do tė njohin gjuhėn e njėri tjetrit dhe do tė jenė mė tė integruar dhe mė tė avancuar”, deklaroi Izet Mexhiti, Nėnkryetar i BDI-sė.
Fotografi e jashtme

Edhe Zv/kryeministri Musa Xhaferi dje gjatė takimit tė tij me komisionarin e lartė tė OSBE-sė, Knut Volebek pėrsėriti qėndrimin se BDI-sė se ėshtė kundėr maqedonishtes nga klasa e parė por jo edhe kundėr strategjisė pėr mėsim tė integruar.
Fotografi e jashtme


“E gjithė kjo ėshtė nė njė fazė tė analizės qė dikush mund ta quaj edhe si njė pilot projekt pėr ti anketuar tė gjithė partnerėt se cilat janė ato pikat mė tė rėndėsishme qė i bashkojnė komunitetet. Ideja gjenerale ėshtė se nė cilat lėmi mund tė mėsohet bashkė dhe kuptohet se ka shumė lėmi tė cilat nuk mund tė mėsohen bashkė pėr shkak tė dallimeve gjuhėsore”, theksoi Musa Xhaferi, zv/ kryeministėr.

Ndėrkohė komisionari i lartė i OSBE-sė, Knut Volebe pranoi se nė fillim projekti mėsim i integruar kishte disa paqartėsi, por tani ai do tė implementohet pasi ėshtė rėnė dakord nga tė gjitha palėt.

“Siē e dimė ekzistojnė disa paqartėsi tė caktuara lidhur me kėtė strategji dhe pikėrisht siē u tha nga ministri i arsimit dhe zėvendėsi i tij shumė me rėndėsi ėshtė qė tė zhvillohet njė strategji pėr komunikim lidhur me kėtė projekt.Dje u takova me zėvendės kryeministren Teuta Arifi dhe Musa Xhaferi dhe diskutuam lidhur me arsimin e integruar dhe me tė vėrtet unė jam i bindur se kėtė proces ta ēojmė deri nė fund, por me ndihmėn e tė gjitha palėve tė interesuara”, u shpreh Knut Volebek, Komisionar i lartė i OSBE-sė.Debatet rreth mėsimit tė maqedonishtes filluan para njė viti pa njė vendimi tė Ministrit tė atėhershėm tė arsimit, Nikolla Todorov qė maqedonishtja tė jetė e obligueshme pėr tė gjithė nxėnėsit jo-maqedonas qė nga klasa e parė. Por kjo nuk u realizua pėr shkak tė kundėrshtimeve tė shumta si nga partitė shqiptare ashtu edhe nga sektori joqeveritar.
Fotografi e jashtme

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Strider nė 20.10.2011, 19:43


----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself
PM
Top
AsgjeSikurDielli
Postuar nė: 20.10.2011, 19:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1106
Antari Nr: 1128
Bashkangjitur: 10.05.2006Muhabet mbas darke shko shiti ne ndonje ēajtore keto fjale..ehuuu u duk dyftyresia e BDI-se smil4a8ad6df85dde.gif


----------------------------------------
WAR IS PEACE,FREEDOM IS SLAVERY,IGNORANCE IS STRENGTH
PM
Top
Strider
Postuar nė: 20.10.2011, 20:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9705
Antari Nr: 8466
Bashkangjitur: 16.07.2007 Citim (AsgjeSikurDielli @ 20.10.2011, 20:54)
Muhabet mbas darke shko shiti ne ndonje ēajtore keto fjale..ehuuu u duk dyftyresia e BDI-se smil4a8ad6df85dde.gif

Mos e lexojshe be vlla ti kete lajm.. smil3dbd4d4e4c4f2.gif nuk te imponova,eshte forum dhe kemi te drejte me nxjer cka te duam,keshtu qe nese nuk te pelqen se ke patjter te hyjsh nkto tema.ti dhe tipat si ti,vlen kjo gje!

respekte


----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself
PM
Top
AsgjeSikurDielli
Postuar nė: 20.10.2011, 22:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1106
Antari Nr: 1128
Bashkangjitur: 10.05.2006 Citim (Strider @ 20.10.2011, 21:50)
Mos e lexojshe be vlla ti kete lajm.. smil3dbd4d4e4c4f2.gif nuk te imponova,eshte forum dhe kemi te drejte me nxjer cka te duam,keshtu qe nese nuk te pelqen se ke patjter te hyjsh nkto tema.ti dhe tipat si ti,vlen kjo gje!

respekte

Une as qe ua var kur eshte puna per BDI sme interson fare lajmet per ate parti.
Po ti se di cfare roli ke ne forum sepse rolin e moderatorit dhe administratorit e kuptoj,po ti qe sjell lajme dhe disa te tjere si tu quajme ju "gazetar forumi" apo "forumist" sepse jane dy gjera te ndyshme forum eshte tjeter gje dhe gazetar forumi tjeter gje. smile5u87yu45y.gif pa ofendime smil3dbd4dbc14f3f.gif


----------------------------------------
WAR IS PEACE,FREEDOM IS SLAVERY,IGNORANCE IS STRENGTH
PM
Top
Trishtimi
Postuar nė: 20.10.2011, 22:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9194
Antari Nr: 18743
Bashkangjitur: 27.11.2008 Citim (AsgjeSikurDielli @ 20.10.2011, 23:10)
Une as qe ua var kur eshte puna per BDI sme interson fare lajmet per ate parti.
Po ti se di cfare roli ke ne forum sepse rolin e moderatorit dhe administratorit e kuptoj,po ti qe sjell lajme dhe disa te tjere si tu quajme ju "gazetar forumi" apo "forumist" sepse jane dy gjera te ndyshme forum eshte tjeter gje dhe gazetar forumi tjeter gje. smile5u87yu45y.gif pa ofendime smil3dbd4dbc14f3f.gif

E pse po i perzin punet akuzon dike per dic qe dhe dhe ti e ben n`ket rast ti luan rolin e Moderatorit.


----------------------------------------
Ēdo shigjetė nuk e arrin cakun...
PMUsers Website
Top
Strider
Postuar nė: 20.10.2011, 22:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9705
Antari Nr: 8466
Bashkangjitur: 16.07.2007 Citim (Trishtimi @ 20.10.2011, 23:14)
E pse po i perzin punet akuzon dike per dic qe dhe dhe ti e ben n`ket rast ti luan rolin e Moderatorit.

Leje se paska qejf me u shit "i mencur"..a se shef. smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e4c2e742.gif


----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself
PM
Top
Gambino
Postuar nė: 20.10.2011, 23:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 65
Antari Nr: 17246
Bashkangjitur: 11.09.2008Gjykata kushtetuese e Maqedonise kete vendim te Ministrit te arsimit te asaj kohe kur u soll vendimi Nikolla Todorov e ka shfuqizuar qysh ne korik te 2010 per arsye se ky vendim i ministrise se arsimit ishte antiligjor, pasiqe mesimi i maqedonishtes nga bashkesite etnike ne baze te ligjit parashihet qe nga klasa e katert. Vendimin per mesimin e maqedonishtes nga klasa e pare ministri i atehershem i arsimit Nikolla Todorov e bazoi ne nje projekt te OSBE-se per forcimin e besimit mes bashkesive etnike, por pas reagimeve te shumta ne opinion edhe OSBE heq dore nga ky projekt dhe kerkoi nga qeveria e Maqedonise shtyrjen e aplikimit te ketij projekti. Iniciativen per vleresimin e kushtetutshmerise se ketij ligji e ngriti Rinia Demokratike shqiptare dhe organizata jo qeveritare realiteti e asaj kohe.Keshtuqe kot ngre pluhur dhe ia rit piket BDI-se sa i perket kesaj ceshtje.


----------------------------------------
Only GOD Can Judge Me
PMMSN
Top
AsgjeSikurDielli
Postuar nė: 21.10.2011, 00:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1106
Antari Nr: 1128
Bashkangjitur: 10.05.2006 Citim (Strider @ 20.10.2011, 23:37)
Leje se paska qejf me u shit "i mencur"..a se shef. smil3dbd4e5e7563a.gif  smil3dbd4e4c2e742.gif

une mund te bej lajme te rralla po nuk bej cdo dite nga 5 apo 10 lajme :D ketu eshte dallimi...Po bre se ska njerz te tjere qe shiten si te menqur edhe automatikisht me mbeti mua ai rol i "te mencurit" smil4a8acd602a050.gif a e pae smil3dbd4e5e7563a.gif smile5d8984.gif


----------------------------------------
WAR IS PEACE,FREEDOM IS SLAVERY,IGNORANCE IS STRENGTH
PM
Top
AsgjeSikurDielli
Postuar nė: 21.10.2011, 00:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1106
Antari Nr: 1128
Bashkangjitur: 10.05.2006 Citim (Strider @ 20.10.2011, 23:37)
Leje se paska qejf me u shit "i mencur"..a se shef. smil3dbd4e5e7563a.gif  smil3dbd4e4c2e742.gif

une mund te bej lajme te rralla po nuk bej cdo dite nga 5 apo 10 lajme :D ketu eshte dallimi...Po bre se ska njerz te tjere qe shiten si te menqur edhe automatikisht me mbeti mua ai rol i "te mencurit" smil4a8acd602a050.gif a e pae smil3dbd4e5e7563a.gif smile5d8984.gif


----------------------------------------
WAR IS PEACE,FREEDOM IS SLAVERY,IGNORANCE IS STRENGTH
PM
Top
AeRtOn
Postuar nė: 21.10.2011, 09:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3865
Antari Nr: 6944
Bashkangjitur: 15.04.2007Shumė i urrej kėto lloj deklaratash pa kokė veprimi..njėjtė si puna e deklaratave qė japin liderėt botėrorė kur ndodh ndonjė sulm " Ne e dėnojmė kėtė akt".. Po si e dėnoni ju a rrini e fleni, pa asnjė veprim... edhe partitė politike njėjtė.. ne nuk e pranojmė apo e dėnojmė kėtė akt apo kėtė ligj.. e asgjė nuk bėjnė qė ta ndalojnė...


----------------------------------------
“Dikur thonin se palestinezėt luftojnė si heronj, e tani thonė se heronjtė luftojnė si palestinezė.”
— Norman Finkelstein
PM
Top
Strider
Postuar nė: 21.10.2011, 10:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9705
Antari Nr: 8466
Bashkangjitur: 16.07.2007 Citim (AsgjeSikurDielli @ 21.10.2011, 01:44)
une mund te bej lajme te rralla po nuk bej cdo dite nga 5 apo 10 lajme :D ketu eshte dallimi...Po bre se ska njerz te tjere qe shiten si te menqur edhe automatikisht me mbeti mua ai rol i "te mencurit" smil4a8acd602a050.gif a e pae smil3dbd4e5e7563a.gif smile5d8984.gif

Po ben ti cka dush,ndash lajme te ralla ndash te shpeshta,puna jote,e drejta jote.mua sme intereson se cka do besh ti. smil3dbd4d4e4c4f2.gif

P.s as nuk tpyeta se cka mund te besh!----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself
PM
Top
sanitari
Postuar nė: 21.10.2011, 14:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 366
Antari Nr: 10957
Bashkangjitur: 11.11.2007Gjykata Kushtetuese rrėzoi vendimin pėr maqedonishten nga klasa e parė


Gjykata Kushtetuese ka konstatuar se ministri i Arsimit, Nikolla Todorov, me vendimin e tillė ka hyrė nė kompetencat e Kuvendit pasi sipas Ligjit pėr arsim fillor qė ėshtė nė fuqi, mėsimi i gjuhės maqedonase pėr nxėnėsit joshumicė duhet tė fillojė nga klasa e katėrt dhe kjo me ndihmė tė njė arsimtari lėndor. Nga ana tjetėr ministri Todorov sot si jurist tha se ėshtė i ēuditur nga vendimi i gjykatės, ndėrsa nė njė takim me gazetarėt tha se si ministėr tėrėsisht do ta respektojė vendimin e tillė. Sipas Todorovit, Gjykata Kushtetuese nuk ka pasur kompetencė qė tė vendosė rreth kėtij vendimi pasi atė ka qenė akt drejtues sipas ligjit pėr procedure drejtuese. Ai poashtu tha se e respekton logjikėn gjyqėsore kushtetuese, sipas sė cilės janė drejtuar gjatė marrjes sė njė vendimi tė tillė. Iniciativa pėr shfuqizimin e vendimit u morė nga Rinia Demokratike Shqiptare dhe organizata joqeveritare ‘Realiteti’ qė nga janar tė kėtij viti. Ata janė tė kėnaqur prej heqjes sė kėsaj pike nga ana e gjykatės. “Ne konsiderojmė kėtė si njė ngadhėnjim i qytetarėve ndaj politikės qė ėshtė njė politikė elitare e jo politikė demokratike qė duhet ti pėrfaqėson kėrkesat dhe nevojat e qytetarėve. Ky ėshtė gjithashtu njė shembull eklatant se si institucionet janė mu ata tė cilėt nuk i respektojnė ligjin dhe kushtetutėn”, deklaroi Valon Bela, kryetar i OJQ ‘Realiteti’. Vendimi i Gjykatės Kushtetuese pėr pikėn dy nga vendimi i Ministrisė sė Arsimit do tė publikohet pėr 10 ditė nė Gazetėn zyrtare. Ministri Todorov sot poashtu pyeti gazetarėt pse Gjykata Kushtetuese nuk ka rrėzuar tėrė vendimin por ka shqyrtuar vetėm pikėn pėr mėsimin e maqedonishtes nga klasa e parė. Todorov tha se mbetet nė qėndrimin e tij qė maqedonishten tė mėsohet nga nxėnėsit nga grupet joshumicė herėt. Ai tha se nė tė ardhmen nė pajtim me ligjin dhe me kushtetutėn do tė shqyrtohet se si do tė mund tė inkuadrohet mėsimin e maqedonishtes dhe kjo brenda projektit pėr arsimin e integruar. Vendimi pėr mėsimin e maqedonishtes kishte pėr bazė njė projekt tė OSBE-sė, por pas reagimeve nė opinion, komisioneri i lartė pėr pakicat, Knut Volebek pėrmes njė letre, kėrkoi shtyrjen e kėtij vendimi, pėrveē mėsimit tė maqedonishtes nga klasa e parė pėr bashkėsitė etnike joshumicė, parashikonte edhe mėsimin e shqipes nė mėnyrė fakultative nga fėmijė maqedonas nė zonat ku shumicė janė shqiptarėt. Frosina Pandurska- Dramiqanin


14/07/2010

Ky postim ėshtė ndryshuar nga sanitari nė 21.10.2011, 14:54
PM
Top
Strider
Postuar nė: 21.10.2011, 14:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9705
Antari Nr: 8466
Bashkangjitur: 16.07.2007Tetovė 21 tetor – Kryetari i BDI-sė Ali Ahmeti dhe zyrtari i lartė i OSBE-sė Knut Volebek, kanė biseduar sot nė Tetovė pėr ‘arsimin e integruar’ pėrkatėsisht planet pėr futjen e gjuhės maqedonase si lėndė nė klasėn e parė fillore pėr nxėnėsit jo-maqedonas, regjistrimin e dėshtuar dhe integrimet e bllokuara evro-atlantike tė Maqedonisė.

Sipas njė komunikate lėshuar nga zyra e Ahmetit, ai i ka thėnė Vollebekut se “nė parim, Bashkimi Demokratik pėr Integrim konsideron qė pėrpjekjet pėr arsim tė integruar janė nė dobi tė qytetarėve dhe do tė ndikonin nė njohjen mė tė mirė midis komuniteteve. “

Mirėpo tėrheq vėrejtjen i pari i BDI-sė, forma e tashme e prezantuar e kėtij plani ėshtė formė e imponuar e cila mori pėrgjigje negative nga pala shqiptare.

“..kjo strategji duhet tė rrjedhė natyrshėm dhe tė realizohet me pėlqimin dhe pėrfshirjen e tė gjitha palėve pjesėmarrėse nė procesin arsimor, pėrfshirė nxėnėsit, prindėrit, arsimtarėt dhe institucionet. Pėr fat tė keq, mėnyra fillestare e prezantimit tė strategjisė ka shkaktuar refuzim tek nxėnėsit, prindėrit dhe vet arsimtarėt, pėr arsye tė formės imponuese qė ngjasonte me metodologjinė e veprimit tė sistemit tė kaluar politik ndaj pėrpjekjeve tė shqiptarėve pėr t’u arsimuar nė gjuhėn amtare. Prandaj, tė gjitha palėt e interesuara duhet bashkėrisht tė gjejnė formėn dhe mundėsinė e realizimit tė strategjisė dhe t’a mėsojnė gjuhėn e njėri tjetrit,” thuhet nė komunikatė.

Ndėrkohė, sipas komunikatės Ahmeti kėrkoi ndihmėn e Vollebekut dhe tė komunitetit ndėrkombėtar pėr t’a zgjidhur kėtė ēėshtje menjėherė dhe pavonesa sepse vetėm nė kėtė mėnyrė Maqedonia mund tė anėtarėsohet nė NATO dhe kjo mė pas do t’i hap rrugėn drejt negociatave me BE.

“Ahmeti tha qė rruga e vetme pėr nė Bashkimin Evropian kalon nėpėrmjet Ohrit dhe NATO-s. Pa zgjidhur ēėshtjen e emrit, Maqedonia dhe rajoni nuk mund tė janė tė sigurta. Anėtarėsimi i Maqedonisė nė NATO ėshtė i menjėhershėm sapo tė zgjidhet kontesti me emrin, pa pritur samit pėr zgjerim tė Aleancės dhe qendrat e vendosjes duhet tė angazhohen mė tepėr bashkėrisht me ne pėr ta pėrfunduar kėtė pritje,” shkruhet nė komunikatė.

Ndėrkohė sipas komunikatės Ahmeti e ka njoftuar Vollebekun pėr dorėheqjen e anėtarėve tė KSHR-sė dhe ndėrprerjen e regjistrimit.

“...ka vlerėsuar qė vendimi konsensual i KSHR ėshtė hap i drejtė pėr t’iu shmangur tensionimeve nė teren dhe BDI ka pranuar propozimin e KSHR qė tė ndėrpritet regjistrimi i cili si proces do tė rishqyrtohet nė njė kohė tjetėr,” thotė komunikata.----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 21.10.2011, 16:48
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006 Citim (Strider @ 20.10.2011, 23:11)
BDI-ja kundėr maqedonishtes nga klasa e parė , Mexhiti: “Unė e njoh maqedonishten, ministri se njeh shqipen”


smil3dbd4d4e4c4f2.gif smil3dbd4dbc14f3f.gif

Pak si teper vone, por megjithate mire qe iu paska rene nder mend se ky projekt ishte i vdekur akoma pa lindur.

BDI si pjesemarrese ne koalicionin e gjere qeveritar te Gruevskit me 30 parti tjera, keni mundur te kerkoni anulimin e ketij projekti qe ne fillim. Sa per BDI, femijet sot do mesonin maqedonisht, por ishin prinderit ata qe s'e lane kete projekt te marre fryme.

Izet Mexhiti me shoke dhe parti kot mundohet t'ia mveshe vetes e partise meriten per rrenimin e ketij projekti. Merita eshte kryekeput e prinderve te cilet nuk lejuan nje gje te tille te ndodhte.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Pjeshka
Postuar nė: 21.10.2011, 17:05
Quote Post


FLM ZOT!
*****

Posti: Antarė
Postime: 1768
Antari Nr: 25395
Bashkangjitur: 06.07.2010Edhe Mexhiti dhe prinderit ne kete rast me duket jane shume gabim. Gjithmone ka qene dhe eshte nje plus i madh te dish nje gjuhe te huaj, sa per gjuhen maqedonase per ne qe jetojme ne mk mendoje qe eshte nje plus ende me i madhe te dime te flasim e ta shkruajme si gjuhe.

Paramendojeni kur te rritet femiju edhe i jepet mundesia te aplikoje nje x pune por kushtet jane qe te dije gjuhen shqipe, maqedonase dhe anglishte....sigurisht ai qe i di te trija fiton.

Mendoje qe ne duhet ta mendoje si dicka qe do na sjelle benefite ne te ardhmen, jo "pse ta mesoje une kur ministri s'di te flase shqip"?! Tek e fundit cfare bejme e bejme per vete-askend tjeter!

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Pjeshka nė 21.10.2011, 17:07


----------------------------------------
The real challange in life is not getting what you want but wanting what you have!
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio