Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Sikur ta dije me se bėhet buzėkuqi,
Zedka
Postuar nė: 30.09.2012, 17:36
Quote Post


Zedka
*****

Posti: Antarė
Postime: 3722
Antari Nr: 25726
Bashkangjitur: 05.12.2010A e keni menduar ndonjėherė se ēfarė fshihet pas njė produkti kozmetik, si buzėkuqi pėr shembull?
Pėrveē elementeve klasike qė ne dimė se gjenden nė to, ka edhe disa pėrbėrės, me tė vėrtetė tė pėshtirė, madje pothuajse tė pamundur qė tė imagjinohen.
Kjo nė fakt nuk ėshtė njė fushatė anti-publicitare e tė tilla produkteve, por ato gjenden tashmė tė publikuara nė faqet e huaja tė internetit.
Kėshtu, listimin e tė tillė pėrbėrėsve aspak tė zakontė tė tyre, e kryeson “jashtėqitja e balenės”. Saktėsisht, ajo quhet “ambergris” dhe ėshtė njė substancė shumė kundėrmuese, e prodhuar nga zorrėt e balenės. E pabesueshme, por ja qė ajo ėshtė e pranishme nė shumė parfume, tė cilat ne i duam aq shumė.
Pa harruar as edhe disa insekte tė veēanta, trupi i tė cilave shėrben pėr tė krijuar ngjyrat e shumicės sė buzėkuqėve nė tregje. Kjo substancė, e quajtur “coccus dactylopius” ėshtė marrė nė masė dėrrmuese, nga trupi i insekteve dhe parazitėve.
Por edhe peshku, paska disa elementė qė u pėrdorkan pėr produktet kozmetike, tė cilat gjenden nė pjesėn e kristaltė tė tij, pikėrisht pėr aftėsitė e saj shkėlqyese.
Nė fund, a e dinit se kufomat e kafshėve tė ngordhura, shėrbejnė pėr tė prodhuar tonet e dhjamura tė syve? Po qė nga l***i i deleve nxirret njė substancė e quajtur “lanolinė”, e cila ėshtė pėrdorur nė shumė produkte bukurie si kremrat apo kremrat e ​​rrojes?


Fotografi e jashtme


----------------------------------------
Te perpiqesh shume, nuk mjafton gjithmone, per te evituar perfundimet e gabuara!
PM
Top
Burrnesha
Postuar nė: 16.08.2014, 05:34
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 4496
Antari Nr: 25300
Bashkangjitur: 22.06.2010Kurrė nuk e kam pėrdorur dhe s'do ta pėrdori, besoj qė dikush kur ka bukurinė natyrale (jo edhe ekstravagante por mesatare dhe tė thjeshtė) mė dėm i bėn vetės sesa qė i bėn mirė buzėkuqi apo grimi nė pėrgjļthėsi...
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio