Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (14) [1] 2 3 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Gjithqka Per "mjekerr", Te rinjet sot........
ermiraaa
Postuar nė: 02.11.2007, 01:54
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 2
Antari Nr: 10626
Bashkangjitur: 02.11.2007Pershendetje per te gjithe.Kisha pas qejf me i lexu pergjigjjet e juaja ne pyetjen:Qka mendoni per keta te rinjet tane te cilet ne fillim jane nder njerezit me modern (me kullera),dhe kur i sheh pas 1-3 vitesh nderrojn komplet menyren e jetes,qe me se shumti verehet ne dukjen e tyre(leshojne mjekrren,veshin pantollona me te shkurter se zakonisht etj,),pastaj nuk ju flasin femrave per dore(deri dje i kane perqafuar ne mes te rruges),thellohen ne studimet fetare duke lene anash qdo qdo gjet tjeter(edhe nga ato me te rendesishmet per nje njeri),etj....??!!!!.........
PM
Top
muzi
Postuar nė: 02.11.2007, 02:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 979
Antari Nr: 9231
Bashkangjitur: 30.08.2007Nese e bejne kete per hir te Allahut xh.sh do te shperblehen
e nese e bejne per fitim personal. Zoti i Udhezoft, por nese takoheni me keta, mundohuni qe te mesoni me shum prej tyre qe te gjeni besimin e tyre se sa besojne.

selam


----------------------------------------
BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM-Eshte Preambula e jetės
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 02.11.2007, 03:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007Nuk duhet dikujt t'i pengojne te tillet,sikush eshte i lire te veproje si mendon se eshte mire.bile bile,se paku te tillet mundohen te ruajne moralin e shoqerise,duke iu larguar ēdo provokimi mashkull-femer.sa i perket veshjes,nuk e shoh te arsyeshme te na hyn ne rruge si vishen ata,me brengoses eshte fakti i (zh)veshjes se te rejave tona,se si vishen ata vellezer!ēdo pune vleresohet sipas qellimit(nijetit)-ka thene Pejgamberi yne(selam dhe salavat atij dhe familjes se tij)...


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 02.11.2007, 08:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006Sigurisht keta persona nuk kane ēka te bejne me tutje ne jeten e tyre thjesht jane te paafte te bejne diēka tjeter , nuk mend ta gjejne vehten dhe zakonisht keta persona te margjinalizuar, rekrutohen nga sekta te ndryshme me qellime te percaktuara.
Sipas mendimit tim keta njerez paguhen per ate ēka e bejne dhe duhet te injorohen dhe te izolohen,,,,, po nejse me vete menyren e jetes ata e izolojne vehten,,,me e keqja eshte se ata i takojme ne xhami sebashku me besimtaret tjere,,,,,gje qe i jep nje imazh dhe konotacion te " gabueshem" besimit islam,,,,,,
Ky postim ėshtė ndryshuar nga orfeu nė 02.11.2007, 15:15
PM
Top
atika
Postuar nė: 02.11.2007, 08:58
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 6
Antari Nr: 9479
Bashkangjitur: 13.09.2007mvaret prej qellimit t atij personi q e ka leshu mjekren nese esht per hir t Allahut xh.sh. nuk besoj se dikush ka t drejt ti akuzoj.
Mendimi im esht q mos ti vlersojm njerzit n baz t pamjes po per veprat q i bejn.
PM
Top
DreNiCaK1
Postuar nė: 02.11.2007, 09:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 317
Antari Nr: 10054
Bashkangjitur: 06.10.2007Normal se shume jone bone koheve te fundit e me mjekrra po kete e kane bere per hir te All-llahut xh.sh. se edhe une kom do shok se jone bone me mjekrra une kom shume respekt per keta njerezResPektin e meriton vetem All-llahu xh.sh.
PMUsers Website
Top
fato1
Postuar nė: 02.11.2007, 12:34
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007Habitem shum me keto qe thuhen cdo dit, qe sa po e pan nje te till qe i ka pershkruar ermiraaaa pason nje teme e gjer dhe kritika te pabaza, te kota, te pa vlera . . .
O njerez perse e keni aq te veshtir ta pranoni bre??a nuk ndodh ne secien sfer te jetes qe te sbulohen gjera te cilat kan ekzistuar po qe kan qen te pazbuluara ende , e njeta eshte edhe me fen, ne ketu(te paret tan) edhe nese e kemi praktiku fen si duhet me sundimin e turqeve ne tokat tona, jan bere shum ndryshyme ne fe, verehet ajo. . mos shkoni me larg , paramendoni sa fjal kemi ne nga turqet qe na kan len ??e dini vet. .keni par neper tv me siguri gjat muajit te ramazanit organizohen ne Turqi iftare te perbashket bura e gra (pa mar parasysh a jan familje a jo, gje te cilen feja nuk e lejon), edhe bile neper restorante me muzik e ato tjerat . . gje te cilen edhe tek ne tani e praktikojm , eshte vetem nje nga shembujt e shumt ky . . . ose per shembull , keni verejt te gjith (gati se ) turqet jan me mustaqe, as kete nuk e lejon feja, synet eshte te mash mjekren, jo mustaqe, e kan shkurtuar se mjekra don qe te mirmbahet, kuptoni . . .

Nuk eshte e vertet se ato largohen nga jeta plotesisht, nga argetimet, nga studimet, apo dicka tjeter, edhe ato e kan nje jet normale si te gjith ne, por e kan nje perparsi se i kushtojn me shum koh krijuseit . . .provojeni nje her te bisedoni, te shinhni se si jan ne realitet, mos paragjykoni sa per te pas nje tem per diskutim(flas ne jeten e perditshme ne pergjithesi jo vetem ketu ) . .dijeni qe ato jan me te kenaqur nga ne me jeten qe bejn . . bile ka nga ato ato bejn nga dy fakultet ne te njeten koh, qe ne te tjeret (shumica)nuk mundi ta bejm. .

Ne shkoll te mesme kam pat rast te shoh vet, kur kan hy ne shkoll keto persona ( ne ket rast flas per vajzat), eshte ndjekur nga pergjegjsi se ne cilen klas shkojn e kush jan, pse jan , si jan edhe kan pasuar disa debate per to, kritika se gjoja prishin imazhin e shkolles. . .ndersa ne anen tjeter nuk ishte problem aspak qe dikushi vjen si nje "top modele "ne shkoll, si nje"miss-e ". . . po pse keshtu ??dihet se ajo qe eshte ne at menyre e veshur ajo "miss-ja" ka perparsi, se ajo u jep ate qe duan, te pakten edhe vetem te ken se cte shohin te ajo , mjafton kjo . . .Edhe fundja eshte puna e tyre bre se si duan te veshen, te mbajn a mos te mbajn mjeker, ti i pyet te tjeret se a te mbaj a jo, a te veshime keshtu apo ashtu ???a pyet dikushi diken tjeter ??Jo dihet . . .

selam

kaloni bukur
PM
Top
gentoar
Postuar nė: 02.11.2007, 14:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 71
Antari Nr: 6227
Bashkangjitur: 09.03.2007 Citim
,,,me e keqja eshte se ata i takojme ne xhami sebashku me besimtaret tjere,,,,,gje qe i jep nje imazh dhe konotacion te " gabueshem" besimit islam,,,,,,
haha kend e ki taku ne xhami bre ti ateist apo krishter a sdi cka je...
xhamia esht per te gjith besimtaret musliman qe i luten zotit, nqoft se esht i tjetres sekt sdo me thon mos me ardh ne xhami edhe nuk i jep pamje te gabushme xhamis as islamit pse po shkojka ne xhami nje musliman i nje sekte tjeter, mos spaku mos ndjellni urrejtje mes besimtarve ju qe jeni kunder islamit, askush ne xhami svjen mu perēa po vjen me u lut

Ky postim ėshtė ndryshuar nga gentoar nė 02.11.2007, 14:06
PMEmail Poster
Top
orfeu
Postuar nė: 02.11.2007, 15:24
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 493
Antari Nr: 5965
Bashkangjitur: 20.02.20071. Perse nuk i pengon askujt shembull nje prift qe e shohim me mjekerr, por i pengon nje i ri musliman me mjekerr?
2. Pse nuk i pengon askujt nje moter nderi e mbuluar koke e kembe, por i pengon nje muslimane e mbuluar?

Edhe ne qe e hjekim 'mjekrrin' ideja e mjekrres ekziston te ne... edhe ne e kemi mjekrren.

Kam pasur rastin te rrij me disa te rinj me mjekrra. Jane njerez te sjellshem, te ndershem, te respektuar, kan njohuri te shumta... dhe gjithashtu jane student shume te mire.
Une i respektoj.

Ndersa ti ermiraaaa qe thua se deri dje kane qene kullera etj etj... pse priish pune athua qe ai sot te jet i ndershem dhe i sjellshem? Ai ka gjetur veten... po ti?

Jam i sigurt uskana 2006, se ti as nuk mund te ulesh e te bisedosh me to...sepse ata jane shume me te ditur se ti. Jam i sigurt, sepse edhe po te te shohin ty ne rruge te gabuar, nuk te nencmojne ashtu si nencmon ti. dhe kjo tregon naivitetin tend prej njeriu. Ti aq naiv je, sa gjithcka qe nuk eshte me ty te pengon. Valle, kjo eshte njerezore???


----------------------------------------
Nese gjerat mbrapsht te duken...shiko boten mbrapsht.
PM
Top
fato1
Postuar nė: 02.11.2007, 15:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007Edhe dicka . . .
tek ne e kena zakon qe nje plak qe kur ti bej 60 vjet apo edhe me heret ndoshta, apo qe kur te kthehet nga haxhi , leshon mjekren se tani(ne at moshe qe thash) duhet me ba, se eshte ber plak e ndoshta vdes, e te mso vdes pa mos e pas mjekren . . se kur eshte i ri nuk do mund te vdes vetem i plak vdes .. .. tani mendojeni vet se pse eshte keshtu. . .

Ose ne anen e femrave, me perpara nenat tona(disa ) jan veshur me njet si keto tash qe veshen, (pyetni pak nese nuk e dini edhe do e mesoni). . . mirpo me kalimin e kohes, duke ardh drejt "modernizimit" hap pas hapi jan hjekur disa nga ato veshje dhe ka ardh deri tek kjo gjendje qe jemi sot ne te veshurit . .

PM
Top
fato1
Postuar nė: 02.11.2007, 15:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007 Citim (Uskana2006 @ 02.11.2007, 08:06)
Sigurisht keta persona nuk kane ēka te bejne me tutje ne jeten e tyre thjesht jane te paafte te bejne diēka tjeter , nuk mend ta gjejne vehten dhe zakonisht keta persona te margjinalizuar, rekrutohen nga sekta te ndryshme me qellime te percaktuara.
Sipas mendimit tim keta njerez paguhen per ate ēka e bejne dhe duhet te injorohen dhe te izolohen,,,,, po nejse me vete menyren e jetes ata e izolojne vehten,,,me e keqja eshte se ata i takojme ne xhami sebashku me besimtaret tjere,,,,,gje qe i jep nje imazh dhe konotacion te " gabueshem" besimit islam,,,,,,

Usakan2006
me trego nje shembullqe ke par ndoke qe mer te holla nga dikushi???ke par???
mos ja fut vec hajt si te duket ty me mir, behu me i realt . .ato jan me te varferit (ne anen materiale flas, se ne anen shpirtetore lum ato per veti ) ketu tek ne . . .
PM
Top
florint
Postuar nė: 02.11.2007, 16:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 116
Antari Nr: 1274
Bashkangjitur: 23.06.2006 Citim (ermiraaa @ 02.11.2007, 01:54)
Pershendetje per te gjithe.Kisha pas qejf me i lexu pergjigjjet e juaja ne pyetjen:Qka mendoni per keta te rinjet tane te cilet ne fillim jane nder njerezit me modern (me kullera),dhe kur i sheh pas 1-3 vitesh nderrojn komplet menyren e jetes,qe me se shumti verehet ne dukjen e tyre(leshojne mjekrren,veshin pantollona me te shkurter se zakonisht etj,),pastaj nuk ju flasin femrave per dore(deri dje i kane perqafuar ne mes te rruges),thellohen ne studimet fetare duke lene anash qdo qdo gjet tjeter(edhe nga ato me te rendesishmet per nje njeri),etj....??!!!!.........

Pershendetje per te gjithe.Kisha pas qejf me i lexu pergjigjet e juaja ne pyetjen: Qka mendoni per keto te rejat tona te cilat ne fillim jene njerezit me te devotshem(me te ndershem dhe ndergjegjshem) dhe kur i sheh pas 1-3 vitesh nderojne komplet menyren e jetes,qe mese shumti verehen ne dukjen e tyre(depilojne fytyren,veshin mini funda, fustana te tejdukshem,dekolltč deri ne gjysme te gjoksit,bluza vetem per mbi supe,dmth.veshje te pazakonta etj,)pastaj ju flasin cdo mashkulli, e te mbeturi per rruge,dhe pershendetjet e tyre jane me moderne se ato franceze(puthje,lepirje,ngjitje trupi) e deri dje iu jane shmangur bile bisedave te kota ne mes te rruges, thellohen ne shfletime magazinash erotike,surfim te internetit vetem web siteve imorale,duke lene anash cdo gje tjeter(edhe nga ato me te rendesishmet per nje njeri),etj....??!!!!!..........

Po ta lexosh me vemendje kete postim dota gjesh pergjigjen time personale!Ky postim ėshtė ndryshuar nga florint nė 02.11.2007, 16:55
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 02.11.2007, 17:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007vetem nje gje do te shtoj,dhe me kete do e perkrah orfeun ne thenien e tij.po t'iu bjere rasti te bisedoni me njerez te tille,do hamendeni thjesht nga butesia shpirterore qe posedojne ata,do hamendeni nga menyra e sjelljes se tyre me njerez,fytyra gjithmone ju buzeqesh,te urojne gjithmone me te mira,te dhurojne nje butesi,te bejne te ndihesh i qete ne bisede me ta...perkunder shumices(neve) qe sa t'a shohim nje te panjohur,se pari e shajme,e me pas i flasim...mendone pra kush eshte shpirt paster e kush shpirtlig!


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
fisniku
Postuar nė: 02.11.2007, 18:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2718
Antari Nr: 5696
Bashkangjitur: 09.02.2007Kjo puna e tyre kishe ne po leshojne mjekrra e po bajna diqka kishe mysliman te forte kurgju hiq nuk eshte se paku kur para 2 viteve kan qene kullera.
Kur kam qene ne Kosove ne pushim jam qudite me qytetin tim , per dy vjet shoket edhe njerzite e tjere qe i kom njofte e kan qene kullera kishin fillu me leshu mjekrra e besa me vesh edhe fisnana, kurre ma nuk mujsha me dite a jom ne KS apo jom, shku ne Afganistan a Irak a. Femija 13 vjeq kishe po shkoj une ne xhami e po merrna me fe , po ece grahi shkolles se e ardhmja e juaj eshte ne shkolle, po nuk kishe kujna mi tregu se, ishin ba fetar te fort veq per feje po dishin e kurgju tjeter sen per jeten ma shume.


----------------------------------------
I miss my little "Casper" soo sooo much

When you lost your faith in God ,you lost your soul.....

Somewhere, Someway, Someday, Somehow
PM
Top
gardist
Postuar nė: 02.11.2007, 18:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1250
Antari Nr: 9602
Bashkangjitur: 17.09.2007@ florint
Vertet nje krahasim interesant keni bere ne postimin tuaj ndaj postimit te inicueses se temes. Shpresoj te mirekuptohet edhe nga te tjeret.

Ndersa une per vete mendoj qe kjo teme meton te bej fyerje dhe percarje ndaj atyre qe kane zgjedhur ti dorezohen ne kuptimin e plote te fjales krijuesit absolut.


----------------------------------------
JEZUSI KA THENE: MOS MENDONI SE ERDHA TA BIE PAQEN MBI TOKE. NUK ERDHA TA BIE PAQEN,POR SHPATEN...(Mateu 10/34-36)
PMEmail Poster
Top

Topic Options Faqe: (14) [1] 2 3 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio