Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Studentėt qė jetojnė me qera!, Problemet
 
Abuzojnė qeradhėnėsit?
Po [ 12 ]  [75.00%]
Jo [ 4 ]  [25.00%]
Gjitėsejt vota: 16
Mysafirėt nuk kanė tė drejtė votimi 
Cusack
Postuar nė 06.02.2007, 20:34
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006Te jesh student, shpeshhere do te thote te harxhosh shume me teper para ngaqe harxhojne te tjeret. Parate shkojne per libra, studime, ushqim, udhetim, veshje, mbathje, etj.

Studentet qe vijne nga rrethet e ndryshme ne Tetove, per me teper kane edhe harxhime ekstra, sic jane shtepite me qera, konviktet, energjia elektrike, telefoni, furnizimi me uje, etj...

Nese jeni student nga ndonje qytet tjeter dhe jetoni perkohesisht ne Tetove, ju lutem pergjigjuni pyetjeve me poshte:

1. A paguani shume qera?
2. Sa paguani?
3. A paguani vecmas llogarite tjera (energji, telefon, uje) ?
4. A ua ndryshojne pagesen qeradhenesit?
5. Cfare verejtje keni per "nikoqiret" tuaj?

Pres mendimet tuaja.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Njomza_22
Postuar nė 06.02.2007, 20:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 200
Antari Nr: 529
Bashkangjitur: 19.02.2006Shoqja ime nga Kumanova paguan 50 Euro ne krevet dmth dhoma ka 3 krevet kushtet jo shum te mira, mirpo ende nuk kan pasur ndonje problem tejter qe te keqkuptohet.

1. 50 euro
2. 50 euro
3. Energji jo se eshte ne shtepi me gazden, telefon xhepi po:)
4. Dimrit na marin nga 10 euro plus
5. Nuk i kan kushtet e mira sa duhet
PM
Top
Cusack
Postuar nė 06.02.2007, 20:53
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006Nje shoqe e imja, studente nga nje qytet tjeter, ankohej se pronari i shtepise ku jetonte ajo me qera, i merrte me shume para per energjine... per afersisht (sipas asaj) i merrte 50 euro plus gjate dimrit per harxhimin e energjise elektrike. Me e keqja, se pronari kishte nje mates te perbashket me dhomen qe kishte dhene me qera, dhe studentja ne fjale asnjehere nuk e dinte se sa rryme harxhonte ne te vertete, dhe kishte dyshimin se paguan dhe pjese te madhe te llogarise se pronarit.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė 06.02.2007, 22:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
Ne rast se deshirohet te zbuten ēmimet e banesave duhet te ndertohen konvikte ose te vendosen ēmime duke u bazuar ne standardet e vendit dhe te ardhurave qe i marrin ne Maqedoni. Te krijohet institucion qe do te kontrolloje kushtet e banimit dhe do ta percaktoje cilesine dhe konforin ne keta banesa. Kjo mund lehte te behet.
PM
Top
Cusack
Postuar nė 07.02.2007, 18:04
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006 Citim (Uskana2006 @ 06.02.2007, 22:23)
Te krijohet institucion qe do te kontrolloje kushtet e banimit dhe do ta percaktoje cilesine dhe konforin ne keta banesa. Kjo mund lehte te behet.

Eshte ide e mire Uskana qe te krijohet nje institucion i tille, por ketu s'behet gje. Shiko te gjitha pallatet e reja qe jane ndertuar ne Tetove, s'kane as garazh, as vend parkimi - asgje. Vetem kane kate siper per t'i dhene me qera.

Si mendon se mund te realizohet nje kontroll i tille, meqe thua qe mund te behet lehte? Me intereson cfare ideje ke - si bohet kjo pune?


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Ulqinaku
Postuar nė 08.02.2007, 17:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6691
Antari Nr: 5455
Bashkangjitur: 26.01.2007po ju pergjigjem gjitha pyetjeve me nje pergjigje...
Te jesh student d.m.th te jesh fukara i varfun...


Shum pak ndihmohemi nga oraganet e lokale ketu te them te drejten askush nuk shpall interesim per ne krejt haos po shkojn punet...me jnje fjal ne tetov mungon jeta studentore...

Turp per ata te cilet i perkasin atij turpi...e kuptuat


----------------------------------------
Edhe nese jam vegjetarian nuk dmth se ha barr....!
PM
Top
zeshkani
Postuar nė 16.02.2007, 17:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 777
Antari Nr: 3657
Bashkangjitur: 28.10.2006 Citim (Ulqinaku @ 08.02.2007, 17:02)
po ju pergjigjem gjitha pyetjeve me nje pergjigje...
Te jesh student d.m.th te jesh fukara i varfun...

Edhe un i pajtohem mendimit te keti koleges ma shum nuk kam shka me shtu
tung dhe kalofshi mir dhe suksese ne studime
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
Anubisi-E
Postuar nė 16.03.2008, 04:12
Quote Post


Pacifist
*****

Posti: Antarė
Postime: 9660
Antari Nr: 14168
Bashkangjitur: 07.03.2008200 euro ne muaj + energji, uje (telefon skemi, po kemi interent)
Kushtet OK, me pamjen me te mire nga kati i 6.
Pershendetje!


----------------------------------------
Beati pacifici!
PM
Top
hey
Postuar nė 16.03.2008, 11:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3786
Antari Nr: 10993
Bashkangjitur: 11.11.2007Harxhime te larta per banim, dhe kushte jo te mira. Kjo eshte jeta studentore ne Tetove. Kam shume kolegė nga vende te ndryshme dhe nuk jane shume te kenaqur. Ata qe jane ne konvikt (ne Shtul), vetem ata thone se jane te kenaqur. Une, shyqyr Zotit, jetoj ne shtepine time, dhe jam shume i vetedijshem se ata qe nuk jane nga Maqedonia, e kane shume te veshtire.
PM
Top
bafo
Postuar nė 16.03.2008, 12:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 64
Antari Nr: 11077
Bashkangjitur: 13.11.2007une jam kunder disa studenteve, e kam nje mik ne Tetove dhe ai e ka nje banese 3 dhomeshe, me nxehmje qendrore, televizor, cdo gje eshte (ishte) e re....
150 euro ne muaj dhe faturat vet studenti duheshte ti paguan,.. mirepo studentet duke u bere pronari 'i kuptueshem' ia lan disa muaj pa paguar qerane, faturat kejt te pa paguara dhe disa kreveta te thyer...
deshta me thane se ka do studenta qe i harxhojne leket neper lokale e nuk i paguajn gjerat qe duhet ti paguajne...
dhe deshta ta di, se sa kushton nje banese me qera ne prishtine dhe tirane??
PMIntegrity Messenger IM
Top
amiri
Postuar nė 12.10.2008, 21:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3818
Antari Nr: 13736
Bashkangjitur: 18.02.2008ne prishtin ner 200 ero sun gjen banes plus i ki edhe shpenzimet e ujit rrymes mu bo kater shok ju bjen ka 60 ero mi dhan


----------------------------------------
Mendo globalisht, vepro lokalisht.

Give me a place to stand, and i will move the earth.
PM
Top
sonyTV
Postuar nė 12.10.2008, 23:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 533
Antari Nr: 10449
Bashkangjitur: 25.10.2007Hajd mos u qani tani, nuk eshte kaq e veshtire ekonomikisht derisa shohim te keni garderobe per te nderuar cdo dite, dhe frekuentim i pakontroll dhe pamase ne lokale.
Ka studente qe 6 ore duke u endur i kalon neper qytet ndersa 1 ore lexon (ose hiq, deri sa te vjen provimi), ndersa duhet te jete e kunderta, apo?
Respekt, por... len per te diskutuar.
Ka edhe qe nuk kane kushte te mira, edhe te mire, duhet te jemi mirenjohes, por shumica vetem ''fool-iren'' (fool around).
Shumica e prinderve e bajne barren e studentit te tyre, mire bile, vetem se si u kthehet???!!!


----------------------------------------
They say that a good thing never lasts and then it has to fall
Those are the the people that did not amount to much at all
PM
Top
juristi19
Postuar nė 12.10.2008, 23:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 947
Antari Nr: 13517
Bashkangjitur: 08.02.2008jeta studentore a eshte e shtrenjte?ate e bejne vet studentet te tille,ku kane rra ata te cillet kane shume para dhe e ngritin standartin a ato tjeret vuaj pastaj prej atyre kushteve,pagesa e banesave do ishte reale 50euro nese ne to perfshihen edhe rryma se telefona ska gati askush...kushtet mesatarish te mirra vec se edhe studentet nuk dine me vendu kushte kur marrin banesa por vetem hyn aty e pastaj qahen...
PM
Top
LIMMI
Postuar nė 12.10.2008, 23:49
Quote Post


Ujku ne mesin tuaj!!
*****

Posti: Antarė
Postime: 7174
Antari Nr: 6797
Bashkangjitur: 07.04.2007 Citim (sonyTV @ 13.10.2008, 01:36)
Hajd mos u qani tani, nuk eshte kaq e veshtire ekonomikisht derisa shohim te keni garderobe per te nderuar cdo dite, dhe frekuentim i pakontroll dhe pamase ne lokale.
Ka studente qe 6 ore duke u endur i kalon neper qytet ndersa 1 ore lexon (ose hiq, deri sa te vjen provimi), ndersa duhet te jete e kunderta, apo?
Respekt, por... len per te diskutuar.
Ka edhe qe nuk kane kushte te mira, edhe te mire, duhet te jemi mirenjohes, por shumica vetem ''fool-iren'' (fool around).
Shumica e prinderve e bajne barren e studentit te tyre, mire bile, vetem se si u kthehet???!!!

Soni Tv pyetja ishte a abuzojn qeradhensit me studentet??
Dhe jo ate qe permende ti se si hecin studentet??
Ket qe je pergjigjur ti eshte per nji pyetje tjeter po ok ndoshta ki ndonji banes meqira qe e ke leshu ne Tetov e tash ti i bie te jesh ne grupin e QIRADHENSVE.

Soni Tv mos me keckupto ama ju qe jeni te vendit nuk e keni iden se cfar sakrifice eshte te vish nga nji qytet tjeter e te studiosh me gjith barren e harxhimit me vete.
Po ju(vendasit) e keni shume te let te flisni per kete,se eshte provimi me dat 15 mir del pi shpije 10 min para provimit mbahet provimi mire nuk mbahet nuk vret mendjen shume se vjen paproblem edhe me te 19.
A ne (qe vim nga qytet tjera) duhet te kthehemi ne shtepi me 20Euro minus duke e dit se nje dit pune puntorit krahut i paguhet 10euro.
Me te 19 kur behen dy dit per te njejtin provim ne(qe vim nga jasht) tashme kena harxhuar 40Euro e ti shkep fore me 100 dn cka ki pi caffe dy dit ka 50dn.

U zgjata shume dhe i dhashe kahje tjeter edhe une temes,po qellimi ishte te behen me njerze(te ndergjegjshem)ata qe japin qira, mos te thon i kena zen ngusht edhe tash nuk kan se ku shkojn.

ps.Pyetjes Cusacut i pergjigjem se abuzohet ne shkall te larte,sivjet banesat nga 50 i cuan ne 60Euro e gjerat ne maqedoni jane te njejtat nuk ka levizur asgje,vetem cmimi i banesave.

rrespekt me te mira...................


Ky postim ėshtė ndryshuar nga LIMMI nė 12.10.2008, 23:54


----------------------------------------
Kujdes mos i bėni padrejtėsi vetes, se edhe ashtu tė tjerėt do tė jenė tė padrejt me ju.
PMEmail Poster
Top
andy
Postuar nė 13.10.2008, 00:44
Quote Post


The GodFather
*****

Posti: Antarė
Postime: 7137
Antari Nr: 132
Bashkangjitur: 16.02.2005Per vete nuk kam qen me banes, por kam pas koleg qe kan pasur banes, kan paguar nga 50 euro per person dhe + ujin, rrymen ekstra, nuk kan patur probleme me pronarin.

Per mendimin tim eshte se 50 euro mund te jete cmim i arsyeshem, sepse ne krahasim me Shkupin, Prishtinen, Tiranen ne Tetove mendoj se eshte me lir.

Per ndonjerin edhe kjo 50 mund te jete shum, por ajo mendoj se duhet te behet ni far marveshje me pronarin e baneses, qe studenti te paguan nje cmim me te ulet.


Kaloni mir.


----------------------------------------
"o Zot jepi atij qe rin kot, sepse ai qe punon fiton vet!"

SINCE 1985
PMEmail PosterIntegrity Messenger IM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio