Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> SOLUCION I NJE ASIMILIMI , PJETER BOGDANI
INDEXI
Postuar nė: 08.02.2007, 17:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006
Solucion i njė Asimilimi
Hamdi Nuhiju
E di shumė mirė se pas kėtij shkrimi shumica e " miqve " tė mi do tė largohen nga unė pasiqė do tė frikohen nga pushteti aktual. Por, e vėrteta ėshtė aq e dashur dhe e mirė saqė edhe mijėra frikat i shuan dhe njerėzit e mėdhenj i bėnė pėrrocka para kėtij uragani. Nuk munda tė rri e tė mos i shkruaj dy-tri fjalė pėr aktualitetin mė tė freskėt nė Maqedoni emėrtimi i njė instituti shqiptar me emėr tė njė njeriu proserb.
Shqiptarėt e Shqipėrisė dhe tė Kosovės do tė luanin me ne ashtu sic po luajnė politikanėt tonė me fatin dhe idetė , e mendimet tona. Do tė thoshin se ju bėrėt luftė dhe nuk keni asgjė nė dorė. Kanė tė drejtė . Ne nuk kemi asgjė e as qė do te kemi ndonjėherė pėrderisa nuk mendojmė drejtė dhe logjikojmė arsyeshėm. Ende sot e kėsaj dite luftojmė pėr gjuhėn , po cfarė jemi ne kur nuk kemi arritur tė sigurojmė zyrtarizimin e gjuhės tonė pėr cfarė na vyen gjitha kėto parti politike ?? Nė Kosovė nė pakon e Ahtisarit gjenė pėrdorimin e gjuhės serbe nė tėrė Kosovėn , ndėrsa nė Maqedoni me popullsi 25 % shqiptar ende sot e kėsaj dite sun po e realizojmė ėndėrrėn tonė zyrtarizimin e gjuhės shqipe. Gjithė kjo politikė e cila ėshtė e pėrgaditur nga ana e taborit maqedon ka tė vetmin qėllim asimilimin e shqiptarėve nė sllav dhe tė krishter , ose edhe shėndėrrimin e shqiptarėve nė robėr tė pėrjetshėm. Shumė bukur e mbaj mend nė shkollė tė mesme profesoresha e Maqedonishtes vinte te ne pėr ta kaluar kohėn e lirė dhe pėr tė na paraqitur probleme plus e jo pėr tė na mėsuar dhe edukuar. Ndėrsa partitė tona politike krenohen me tė arriturat nė planin kombėtar. Bile inicojnė edhe ngritjen e njė instituti shqiptar qė ėshtė pėr cdo lavdatė dhe njė punė shumė e ndershme dhe e mirė. Por , nė vend se tė emėrtohet ky institut me njė emėr tė arsyeshėm tė njė shqiptari qė ka lėnė gjurmė tė dashurisė sė tij pėr popullin e vet, ky institut emėrtohet me emrin e Priftit Pjetėr Bogdani Makedoni. Kėtė fjalėn e fundit Makedoni nuk ja shpika unė por vet ai zotėriu e ka vendosur. Le ta dije tė vėrtetėn populli im nuk do e fshehi. Po ēuditem me pėrzgjedhjen e kėtij emri , sikur vetėm ky ėshtė ai i madhi babai i shqiptarisė , apo se gjithė letėrsia shqiptare i pėrshkruhet kėtij individi. Unė do tė fsheh tė vėrtetėn pėr kėtė njeri , por historia nuk do e fsheh dhe ajo nuk ndėgjon zėrin tim , por zemrėn dhe vullnetin e popullit. Historia tregon se Pjetėr Bogdani ishte njė pjesėmarrės aktiv nė luftėn kundėr Perandorisė Osmane ose kryqtar i cili mbronte interesat e botės krishtere. Nė asnjė vend ai nuk bėri dicka pėr popullin shqiptar , por vetėm i shėrbeu Zotit tė tij dhe jetoi pėr tė. Nga historia dijmė se Shkupi ka qenė i shkatėrruar tėrėsisht , poashtu nga historia mėsojmė se shkatėrrimtarin e Shkupit i nderuari Pjetėr Bogdani e pret me urata dhe me dėshirė tė madhe nė Prizren. Tash Shkupi duhet tė formoj njė institut me emėr tė tij???
Nuk kam kundėr krishterimit e as kundėr poetėve qė kontribuan mjaft pėr ngritjen e vetėdijes kombėtare dhe atdhedashurisė , por do tė jem kundėr deri nė fund tė jetės , njė tradhtari kombėtar i cili u fsheh si ideom pas perdeve tė historisė dhe na u imponua nė pragun tonė pa ftes. Pse nė vend tė emėrit Pjetėr Bogdani nuk vendohet emri i rilindėsit Jeronim Derada , ose edhe emri i Hasan Zyko Kamberit? Apo ndoshta kėto kanė qenė mė pak tė vlefshėm se Pjetėr Bogdani?
Si qytetar i thjeshtė shqiptar nė kėtė vend me tė vėrtetė jam i fyer mjaft nga ky emėr dhe nuk duroj qė fėmiu im tė hulumtoj nė njė institut shqiptar tė emėrtuar Pjetėr Bogdani. Si do tė ndiheshin shqiptarėt sikur nė katundet shqiptarė me pėrkatėsi krishtere nė rrethin e Vitijės tė emėrtonim njė shkollė me emrin Hasan Tahsini , apo Nasirudin Albani? Sigurisht qė nuk do tė ndodhte kurrė njė gjė e kėtillė edhe pse kėto emra janė shqiptar , kanė kontribuar mjaft pėr kėtė popull , dhe se asnjėherė nuk kanė luftuar kundėr krishterimit e as kundėr krishterėve.
Ky njeri Cetėn e Profetėve nuk e shkruan pėr hir tė popullit tė tij shqiptar , por pėr hir tė Zotit tė Tij. Ju mund tė thuani se kėtė libėr ai e bėri nė gjuhėn shqipe. Ok , por pėrmbajtja e saj nuk ėshtė nė pajtueshmėri me clirimin e popullit shqiptar nga sunduesit osman. Me tė vėrtetė kemi dy fenomene shumė tė kundėrta mes tyre . Nė njėrėn anė kemi Sami Frashėrin i cili shkruajti mjaft nė osmanishte dhe shkruajti veprėn Shqipėria Cka Qenė , Cka Ėshtė dhe Cdo tė Jetė , ndėrsa pėr tė as nuk flitet dhe ky nuk meriton njė vend nė mesin e 105 % shqiptarėve mysliman nė Maqedoni , kėndej kemi Pjetėr Bogdanin i cili luftoi me mish e me shpirt kundėr Perandorisė Osmane , askundi nuk dėshmoi dashurinė pėr popullin shqiptar dhe shkruajti njė vepėr fyese pėr tė gjitha fetė dhe ritet tjera pėrvecse krishterimit. E ky duhet tė nderohet se kėshtu po na porosit historia dhe duhet tė pritet me kėngė e valle. Historia na mėson se nė kohėn kur Pjetėr Bogdani shkruajti veprėn e tij ishte shumė aktuale thirrja nė krishterizėm dhe pjesė e kėsaj thirrjeje ishte edhe vet Pjetėr Bogdani i cili : " nė njė relacion tė vitit 1675 , qė i dėrgoi Vatikanit , ai shkruan :" Shqipėria ka munges shumė tė madhe e pothuaj se ėshtė pa libra nė gjuhėn e saj...". prandaj ai ka bėrė njė libėr shqip dhe nė parathėnien e cetės se profetėve autori shkruan se kėtė e ka bėrė me qėllim pėrforcimi fetar..." Gjithėcka ėshtė e qartė me letrėn e tij. Ai i dėrgon letėr Vatikanit qendrės sė thirrjes krishtere nė botė , pėr ta asimiluar popullin shqiptar nė krishter . Ja ky ishte synimi i Pjetėr Bogdanit , synim ky i cili edhe sot e kėsaj dite po jehonė nėpėr trojet tona.
Populli im i dashur. Tė jeni ma syqel para sprovave tė kėtilla do ta keni mė lehtė.
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio