Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (3) [1] 2 3   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ēfarė mendoni pėr Islamin?, Mendimi juaj personal
Argument
Postuar nė: 09.02.2007, 00:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006Kjo temė u hap pasi qė shikoj dhe lexoj se ēfarė po shkruhet, e ēfarė po mendohet, shumė njerėz mendojnė qė Islami ėshtė fe dhune, fe lufte ose fe qė urren paqen... ēfarė mendoni ju personalisht??
selam


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top
Replikanti
Postuar nė: 09.02.2007, 00:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 66
Antari Nr: 5055
Bashkangjitur: 03.01.2007Islami dhe tė gjitha fetė tjera janė ushqime shpirtėrore dhe janė tė mira pėr njerzimin.
Unė si ateist mendoj se ka shumė fraksione qė i japin imazh negativ fesė Islame, si p.sh. Vehabistėt (apo si quhen) tani Shiitėt dhe Sunitėt fare tė pakuptimta pėr mua. Si shpjegohet qė kamikazi shiit apo sunit tė futet nė treg dhe tė eksplodoj nė masė duke e ditur se edhe ata janė tė njejtė por i takojnė fraksionit tjetėr nė Islam (ata qė vriten ēdo ditė edhe ata janė prindėrit, vėllezėrit, motrat, fėmijėt e dikujt edhe ata kanė tė dashur dhe dikush do tė vuan pas vdekjes sė tyre). Pėrderisa eksplodojnė njerzit nėpėr rrugė dhe kujtojnė se sa mė shumė jetė qė marrin me vehte, Xhenetin e kanė tė siguruar gjithsesi por edhe me pallat do tė shpėrblehen nga Allahu kjo i kalon tė gjitha normat e mendimit tė normales.
PM
Top
Argument
Postuar nė: 09.02.2007, 01:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006 Citim (Replikanti @ 09.02.2007, 00:37)
Islami dhe tė gjitha fetė tjera janė ushqime shpirtėrore dhe janė tė mira pėr njerzimin.
Unė si ateist mendoj se ka shumė fraksione qė i japin imazh negativ fesė Islame, si p.sh. Vehabistėt (apo si quhen) tani Shiitėt dhe Sunitėt fare tė pakuptimta pėr mua. Si shpjegohet qė kamikazi shiit apo sunit tė futet nė treg dhe tė eksplodoj nė masė duke e ditur se edhe ata janė tė njejtė por i takojnė fraksionit tjetėr nė Islam (ata qė vriten ēdo ditė edhe ata janė prindėrit, vėllezėrit, motrat, fėmijėt e dikujt edhe ata kanė tė dashur dhe dikush do tė vuan pas vdekjes sė tyre). Pėrderisa eksplodojnė njerzit nėpėr rrugė dhe kujtojnė se sa mė shumė jetė qė marrin me vehte, Xhenetin e kanė tė siguruar gjithsesi por edhe me pallat do tė shpėrblehen nga Allahu kjo i kalon tė gjitha normat e mendimit tė normales.

Te pershendes.
Mendimin tend e pranoj si negativ edhe te jesh i sigurte se je ne nje gabim katastrofal.
Sa i perket Kamikazes, ajo lejohet, por edhe nuk lejohet.
Ne Islam, dije zotni forumist se veprat vleresohen sipas qellimit, dmth sipas nijetit.
Per me shumė informacione reth kesaj ēeshtje, lexo ne: http://forumi.kurandhesunet.net/feja-dhe-shoqeria(32)/jane-te-lejuara-operacionet-shehide(950).html?highlight=operacionet


Un ju kuptoj juve sepse, te gjithe ata qe i perkasin nje feje tjeter ose nuk i perket asnje feje, cdoher kane arsye per te shkruajtur dhe per te folur diē keq per Islamin.
Po te tregoj un ty se ne Fe Islame nuk ka dhunė? ēfare do te thuash? ma mer mendja se do te kesh ndonje arsye tjeter vetemse mos ti thene 2 fjal te mira reth Islamit.
Sektet ne Islam ndalohen, sekte jane grupe qe nuk i perkasin Sunnive.
Pejgamberi a.s ka thene: Do te vjen koha qe, krishteret do te ndahen ne 71 grup(sekte), jehudet do te ndahen ne 72 grupe, ndersa muslimanėt do te ndahen ne 73 grupe, i vetmi grup qe pranohet tek All-llahu eshte ai i cili praktikon Kur'anin dhe Sunnetin e Pejgamberit a.s.
Pra sipas kesaj ne kuptojme se te gjithe tjerat jan te deshtuara.
Pranoje kete si keshille zoteri...
dhe mos te haroj se...
Islami i perfshin te gjitha sferat e jetes!

Selamun alejkum


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 09.02.2007, 03:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007Islami per mua eshte si nje baze per nje jete te mire,si shoqerore,si bashkeshortore si familjare(femijet dhe edukimi i tyre sipas Islamit).perderisa nje fe e ndalon cdo gje qe te ben dem(si fizikisht,psigjikisht ashtu edhe ne shoqeri),c'te keqe mund te gjesh tek ajo fe?Alkooli,Droga,Zinaja(prostitucioni),Homoseksualizmi,mishi i derrit,Incesti,Bixhozi dhe lojrat e fatit(e keshtu me rradhe) jane te vertetuar nga shkenca moderne,nga sociologet,psikologet,mjeket se jane te demshme ne njefare menyre per organizem dhe per psigjike dhe per shoqerine perreth.te gjitha keto Islami i ndalon,qe me ben te konkludoj se i vetmi qellim i fese Islame eshte te adhurosh Krijuesin tend,t'i bindesh Atij dhe ligjeve te Tij me Nijet te Plote.Nese i ben keto,atehere nuk i perdor keto te demshmet,qe automatikisht do kesh nje jete te shendoshe,shoqeri te shendoshe,familje te shendoshe!
Sa i perket sulmeve vetevrasese,me thoni mua,nese ju rrethon armiku,nese jua vret familjen,jua shkaterron pasurine,nese nuk keni rrugedalje tjeter,nuk do e benit edhe ju po te njejten gje?All-llahu nuk e lejoi Pejgamberin s.a.v.s. te luftoje perderisa ai u sulmua nga kufri Ebu Sufjani dhe te tjeret armiq te Islamit.D.m.th. Mbro veten,mos lejo te te shkaterrojne.
kam edhe shume te flas per Islamin por inshallah do me mundesohet nje here tjeter.
Selam


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 09.02.2007, 10:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006 Citim (Replikanti @ 09.02.2007, 00:37)

Unė si ateist mendoj se ka shumė fraksione qė i japin imazh negativ fesė Islame, si p.sh. Vehabistėt (apo si quhen) tani Shiitėt dhe Sunitėt fare tė pakuptimta pėr mua.
Islami ėshtė e vetmja fe monoteiste dhe e kufizon veten nga politeizmi si dhe nga bindjet e gabuara krishtere tė ringjalljes. Islami definohet nė bazė tė Kuranit, i cili pėr myslimanėt ėshtė fjala e pakorrigjueshme e Zotit. Burimi i dytė pėr myslimanėt janė fjalėt e Profetit Muhammed dhe praktikat e tija (Suneti).
Ai njeri i cili nuk i pranon Kuranin dhe Sunetin ai del automatikisht nga Islami dhe me nuk ben pjese ne Umetin Islam.


O ju njėrėz, juve ju erdhi nga Allahu juaj argument dhe Ne ju zbritėm dritė tė qartė.Ata qė i besuan All-llahut dhe iu pėrmbajtėn Atij (librit tė Tij), Ai do t’i fusė nė mėshirėn (Xhennetin) e Tij dhe do t’i gradojė e do t’i udhėzojė pėr nė rrugė tė drejtė. (Nisa:174-175)

Kur'ani Fisnik tė gjithė profetėt i konsideron muslimanė dhe Ademin (njeriun e parė tė krijuar) e konsideron besimtarin dhe profetin e parė. Muhammedi konsiderohet profeti i fundit i Zotit, pėrmes tė cilit Zoti njofton njerėzimin rreth devijimeve nė besim qė janė shkaktuar gjatė shekujve tė shumtė.

Sa i perket fraksioneve eshte e vertet se ne Islam ka fraksione, por ato kurr nuk mund ti japin imazh negativ Islamit, p.sh.: Shiat, Sufit (Dervishet), Alevit, Bektashit, etj.... keto tarikate te devijuara totalisht ne Akide (Besim)me teper u ngjajne kohes se Injorances, se sa besimit Islam!
Ndersa kur e permend termin "Vehabistet" se pari jam i sigurt qe kete term e ke degju vetem neper Media qofshin ato elektronike apo te shkruara, sepse ky eshte nje term i shpikur, ne Islam nuk egziston ndonje levizje "Vehabiste"

Nuk ka fakte qė mbėshtesin idenė se ka pasur njė grup njerėzish qė emėrtoheshin si "Vehabi" dhe kanė bėrė “reforma” nė fenė islame.

Muhammed ibnul Abdulvehhabi ka qenė njė dijetar qė ka jetuar nė territorin e Arabisė Saudite tė sotme para dy shekujve. Ai ka qenė rigoroz ndaj sekteve tė shumta qė ishin paraqitur te muslimanėt dhe ka kundėrshtuar me vendosmėri idhujtarinė qė e kishte gjetur vendin edhe nė Qabe. Ai dėshironte tė reformonte muslimanėt e jo Islamin. E reforma e tij konsistonte nė atė se muslimanėt duhet t’i pėrqafojnė idetė e pastra tė Ehli Sunetit (qė ėshtė drejtimi zyrtar i Islamit nė tėrė botėn), e tė largohen nga risitė qė i kishin shpifur nė fe qėllimkėqinjtė!!

Termi "Vehabi" zakonisht pėrdoret lirshėm ne Mediat Ruse, pėr shembull, e pėrdorin kėtė si term pėr sharje tė aktivistėve muslimanė nė Azinė Qėndrore dhe Kaukaz, e po ashtu edhe nė vetė Rusinė – sikurse mediat amerikane dhe atyre perėndimore qė pėrdorin termin e gabuar dhe poshtėrues "fundamentalizmi Islam." Pastaj kete term e perdorin edhe mediat cetnike serbe se gjoja egziston nje levizje "vehabite" ne Kosove e cila rrezikon Evropen dhe gjithashtu mediat sllavo-maqedonase shpesh perdorin kete term, kunder muslimaneve shqipetar!!


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
zeshkani
Postuar nė: 09.02.2007, 12:33
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 777
Antari Nr: 3657
Bashkangjitur: 28.10.2006Eselamu alejkum hej nuk kam fjal qka me fol per islamin se krej qka mendoj nuk muj me pershkru islam keshtu qe kam frik se mos po gaboj naj send por do mundohem vetem pak fjal ti them
FEJA ISLAME ESHTE AJO QE NA MBAN QE TE KEMI MORAL TE KEMI SJELLJE TE MIRA DHE TI RESPEKTOJM TE GJITH KRIJESAT QE I KA KRIJU ALL-LLAHU XH.SH
ME FJALE TE TJERA ISLAMI ESHTE NJE FEJE E PA ZAVENDESUESHME NE RRUZULLIN TOKSOR
ELHAMDULILAH QE JAM LINDUR NE NJE FAMILJE MUSLIMANE DHE ELHAMDULILAH QE PO JETOJ SI MUSLIMAN DHE ISHALLA DO VDES SI MUSLIMAN
ESELAMU ALEJKUM
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
Replikanti
Postuar nė: 09.02.2007, 17:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 66
Antari Nr: 5055
Bashkangjitur: 03.01.2007Mendimin tend e pranoj si negativ edhe te jesh i sigurte se je ne nje gabim katastrofal. OWOWOW

Tung Argumenti, nuk po du me polemizu, unė po shfaq mendime tė mia personale dhe nuk jam kah tentoj ty me tė fut nė rrugėn time dhe as nuk po tė kritikoj pėr besimin tėnd ndaj fesė Islame, sondazhi quhej se ēka mendoni pėr Islamin.
Unė edhe e shfaqa ate. Unė nuk sulmoj siē lexova lart por jam shprehur sinqerisht.
Mua pas disa rrethanave tragjike qė mė patėn goditur nė jetė si adoleshent u detyrova tė braktis besimin nė Zot, kur ai ma ktheu shpindėn mua dhe mė la jetim, po qa ti them unė atij, faleminderit qė mė solle nė kėtė jetė pėr tė vuajtur pa kufi. Unė sot e kėsaj dite vuaj pasoja dhe jam i trishtuar nė jetė sepse tė pazevendsueshmit e mi nuk i kam mė. Disa tė tjerė mė trostonin se kinse Zoti i merr vetėm njerzit e mirė, po motra ime 6 muajshe (ajo akoma nuk kishte pasur kohė tė tregonte afinitetin e saj nėse ishte e mirė apo e keqe) dhe sipas kėsaj teorie, unė qė mbeta gjallė jam i keqi, sepse tė mirėt po u deshkan Zotit dhe po i merrka me kohė, kurse mua si fėmijė nuk ka pas dert se si do rritem unė! Mua mė ka rėnė tė analizoj shumė kohė prej atėherė dhe e kam ba pėr vehte njė reshergj dhe kam arritur nė pėrfundim se jemi krijesa qė funksionojmė konfront ligjeve tė natyrės, kam kaluar nė realizėm, dhe e spjegoj se ēdo qelizė qė lind me anėn e shumimit natyral, apo artificial ajo qelizė edhe vdes, kurse organizmi ynė pėrbėhet prej kėtyre qelizave qė lindin dhe vdesin.
Unė po e potencoj se ėshtė shumė mirė njeriu tė mbėshtetet tek Zoti dhe tė besoj nė krijesėn e plotfuqishme dhe sikur e gjenė fuqinė e mbrendshme, resurset e paprekura tė njė qenie njerzore pėr tė jetuar dhe bėrė vepra tė mira, unė personalisht tė gjitha fetė i konsideroj si shpėtimtare tė njerzimit! por unė kam kaluar nė offside (offside i qėllimshėm) dhe jam nė gjendje nė mėnyrėn time ta sqaroj me ligjet e natyralizmit pa hamendje.
Po e them se nuk marr pjesė nė kėtė forum pėr tė drejtuar ēėshtje qė unė fare hiq nuk besoj por futem mos po has nė ndonjė tematikė tė rėndėsishme socio - politike dhe nuk po them tė kontriboj por tė shoh vehten se ku jam me pėrparsitė e forumistėve tė tjerė.
Tani kur ēėshtja jonė kombėtare po i afrohet finalizimit dhe ne tė mirremi me tema si kjo kujtoj se ėshtė humbje e agregatėve mendorė (energjisė sė mendimit).
Juve Zoti krejtve nė Xhenet ishalla
PM
Top
Argument
Postuar nė: 09.02.2007, 20:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006 Citim (Replikanti @ 09.02.2007, 17:45)
Mendimin tend e pranoj si negativ edhe te jesh i sigurte se je ne nje gabim katastrofal. OWOWOW

Tung Argumenti, nuk po du me polemizu, unė po shfaq mendime tė mia personale dhe nuk jam kah tentoj ty me tė fut nė rrugėn time dhe as nuk po tė kritikoj pėr besimin tėnd ndaj fesė Islame, sondazhi quhej se ēka mendoni pėr Islamin.
Unė edhe e shfaqa ate. Unė nuk sulmoj siē lexova lart por jam shprehur sinqerisht.
Mua pas disa rrethanave tragjike qė mė patėn goditur nė jetė si adoleshent u detyrova tė braktis besimin nė Zot, kur ai ma ktheu shpindėn mua dhe mė la jetim, po qa ti them unė atij, faleminderit qė mė solle nė kėtė jetė pėr tė vuajtur pa kufi. Unė sot e kėsaj dite vuaj pasoja dhe jam i trishtuar nė jetė sepse tė pazevendsueshmit e mi nuk i kam mė. Disa tė tjerė mė trostonin se kinse Zoti i merr vetėm njerzit e mirė, po motra ime 6 muajshe (ajo akoma nuk kishte pasur kohė tė tregonte afinitetin e saj nėse ishte e mirė apo e keqe) dhe sipas kėsaj teorie, unė qė mbeta gjallė jam i keqi, sepse tė mirėt po u deshkan Zotit dhe po i merrka me kohė, kurse mua si fėmijė nuk ka pas dert se si do rritem unė! Mua mė ka rėnė tė analizoj shumė kohė prej atėherė dhe e kam ba pėr vehte njė reshergj dhe kam arritur nė pėrfundim se jemi krijesa qė funksionojmė konfront ligjeve tė natyrės, kam kaluar nė realizėm, dhe e spjegoj se ēdo qelizė qė lind me anėn e shumimit natyral, apo artificial ajo qelizė edhe vdes, kurse organizmi ynė pėrbėhet prej kėtyre qelizave qė lindin dhe vdesin.
Unė po e potencoj se ėshtė shumė mirė njeriu tė mbėshtetet tek Zoti dhe tė besoj nė krijesėn e plotfuqishme dhe sikur e gjenė fuqinė e mbrendshme, resurset e paprekura tė njė qenie njerzore pėr tė jetuar dhe bėrė vepra tė mira, unė personalisht tė gjitha fetė i konsideroj si shpėtimtare tė njerzimit! por unė kam kaluar nė offside (offside i qėllimshėm) dhe jam nė gjendje nė mėnyrėn time ta sqaroj me ligjet e natyralizmit pa hamendje.
Po e them se nuk marr pjesė nė kėtė forum pėr tė drejtuar ēėshtje qė unė fare hiq nuk besoj por futem mos po has nė ndonjė tematikė tė rėndėsishme socio - politike dhe nuk po them tė kontriboj por tė shoh vehten se ku jam me pėrparsitė e forumistėve tė tjerė.
Tani kur ēėshtja jonė kombėtare po i afrohet finalizimit dhe ne tė mirremi me tema si kjo kujtoj se ėshtė humbje e agregatėve mendorė (energjisė sė mendimit).
Juve Zoti krejtve nė Xhenet ishalla

Selamun alejkum.
Zotni forumist i nderuar,
Un nuk e sjelli punen te polemizoj, eshte pika e par dhe stili i jetes teme...
e dyta un e kuptoj mendimin tem dhe.... problemi eshte se Islami e ka nje te mire:
Kur dikush i thot vehtes Musliman dhe eshte ne Islam, normal se ka mendime negative dhe gjera te pakuptueshme, po kur dikush i sjell argumente te sakta ai normal se e pranon ate si fakt, dhe normal se e ndryshon mendimin e vet.
Ju e keni nje te keqe, sepse nese keni mendim te keq per diqka, asnjeher nuk mundoheni te ndryshoni asgje, edhe nese doni te ndryshoni, inati nuk te len, po jeni mesuar te jetoni ne gabime pesimiste.
Mendimi juaj eshte vetem se mendimi juaj dhe keni te drejt ju ta shkruani, por un po ju sjell argument per nje gje se a lejohet apo nuk lejohet, ju perseri mundoni te nxjerni me nje fjale " nga balta e madhe "
Keto fjal te mija meri si keshilla...
we selamun alejkum


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top
ndeshkuesi
Postuar nė: 09.02.2007, 20:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1151
Antari Nr: 4817
Bashkangjitur: 21.12.2006Selamu alejkum
Eshte shum e kjart se feja islame eshte fe e paqes......
Por eshte e kjart se disa tipa mundohen me ja humb vleren kesaj feje te bukur!
SHITET ja kan prish bukurin fese se muhamedit s.a
PM
Top
Amir
Postuar nė: 09.02.2007, 20:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 402
Antari Nr: 7
Bashkangjitur: 28.11.2004Eshte nje fjale e gjuhes Arabe e cila rrjedh nga fjala ' paqe' dhe ne kontekstin fetar do te thote bindje dhe besnikeri ndaj Allahut - Krijuesit te Universit. Islami eshte feja e paqes, meshires dhe faljes. Eshte nje fe universale per gjithe njerezimin pavaresisht nga raca, kombesia, gjuha, apo pozita shoqerore. Islami eshte feja te cilen All-llahu (xh.sh) ia shpalli njerezimit nepermjet Te Derguarit te vet, Muhammedit (a.s). Islam do te thote perkushtim i plote ndaj All-llahut (xh.sh).Islami ėshtė njė fe pėr sigurinė, qetėsinė dhe paqen. Kėto parime e pėrshkojnė jetėn e muslimanėve.

Islami eshte i ekuilibruar, i hapur dhe universal, ne fushen e te drejtave te njeriut. Perjashtuar ata qe perpiqen te shkaterrojne shtetin apo qeverisjen legjitime, ose qe i kane marre jeten me pahir ndonjerit. Kur'ani na meson ne se, qe t'i marresh padrejtesisht jeten nje njeriu, eshte nje krim kunder tere njerezimit (shih: el-Maide, 5:32). Nje vleresim i tille nuk mund te gjendet ne ndonje fe tjeter ose ne ndonje sistem modern dhe po keshtu, nje vleresim i tille i larte kurre nuk eshte dhene ne jeten njerezore nga ndonje komision apo organizate e te drejtave te njeriut. Islami e pranon vrasjen e nje personi si vrasjen e te gjithe njerezimit, sepse vrasja e nje njeriu jep idene qe ēdo person mund te vritet.

Islami i akuzuar pėr terrorizem

-Sa e papershtatshme eshte qe Islami, i cili eshte bazuar ne kete fryme dhe kuptim, eshte paraqitur nga disa qarqe si sinonim i terrorizmit. Ky eshte nje gabim i madh historik. Duke mbuluar nje sistem te bazuar ne sigurine dhe besimin me vellon e terrorizmit, s’behet tjeter vetem se shfaqet padituria mbi frymen e Islamit.
Sot, me e pakta qe mund te themi, eshte se Islami nuk njihet nga te gjithe. Muslimanet duhet te deklarojne: "Ne Islamin e vertete terrori nuk ekziston!" Ne Islam, vrasja e nje njeriu eshte nje akt i barabarte per nga rendesia me mosbesimin. Asnje person nuk mund te vrase nje krijese njerezore. Asnje person nuk mund ta ngacmoje nje person tjeter te pafajshem, edhe ne kohe lufte. Asnje person nuk mund te jete nje granatier vetevrases (kamikaz). Asnje person nuk mund te vrapoje ne mes turmave me njerez, me bomba lidhur ne trupin e tij. Pakujdesia e treguar ndaj fese se njerezve ne keto turma, nuk eshte nga ana fetare e lejueshme....


----------------------------------------
[SIZE=6][font=Courier][color=red][b]* Better late, than never. *[/b][/SIZE][/color][/font]
PMEmail PosterUsers WebsiteIntegrity Messenger IM
Top
Argument
Postuar nė: 09.02.2007, 20:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006 Citim (Amir @ 09.02.2007, 20:35)
Eshte nje fjale e gjuhes Arabe e cila rrjedh nga fjala ' paqe' dhe ne kontekstin fetar do te thote bindje dhe besnikeri ndaj Allahut - Krijuesit te Universit. Islami eshte feja e paqes, meshires dhe faljes. Eshte nje fe universale per gjithe njerezimin pavaresisht nga raca, kombesia, gjuha, apo pozita shoqerore. Islami eshte feja te cilen All-llahu (xh.sh) ia shpalli njerezimit nepermjet Te Derguarit te vet, Muhammedit (a.s). Islam do te thote perkushtim i plote ndaj All-llahut (xh.sh).Islami ėshtė njė fe pėr sigurinė, qetėsinė dhe paqen. Kėto parime e pėrshkojnė jetėn e muslimanėve.

Islami eshte i ekuilibruar, i hapur dhe universal, ne fushen e te drejtave te njeriut. Perjashtuar ata qe perpiqen te shkaterrojne shtetin apo qeverisjen legjitime, ose qe i kane marre jeten me pahir ndonjerit. Kur'ani na meson ne se, qe t'i marresh padrejtesisht jeten nje njeriu, eshte nje krim kunder tere njerezimit (shih: el-Maide, 5:32). Nje vleresim i tille nuk mund te gjendet ne ndonje fe tjeter ose ne ndonje sistem modern dhe po keshtu, nje vleresim i tille i larte kurre nuk eshte dhene ne jeten njerezore nga ndonje komision apo organizate e te drejtave te njeriut. Islami e pranon vrasjen e nje personi si vrasjen e te gjithe njerezimit, sepse vrasja e nje njeriu jep idene qe ēdo person mund te vritet.

Islami i akuzuar pėr terrorizem

-Sa e papershtatshme eshte qe Islami, i cili eshte bazuar ne kete fryme dhe kuptim, eshte paraqitur nga disa qarqe si sinonim i terrorizmit. Ky eshte nje gabim i madh historik. Duke mbuluar nje sistem te bazuar ne sigurine dhe besimin me vellon e terrorizmit, s’behet tjeter vetem se shfaqet padituria mbi frymen e Islamit.
Sot, me e pakta qe mund te themi, eshte se Islami nuk njihet nga te gjithe. Muslimanet duhet te deklarojne: "Ne Islamin e vertete terrori nuk ekziston!" Ne Islam, vrasja e nje njeriu eshte nje akt i barabarte per nga rendesia me mosbesimin. Asnje person nuk mund te vrase nje krijese njerezore. Asnje person nuk mund ta ngacmoje nje person tjeter te pafajshem, edhe ne kohe lufte. Asnje person nuk mund te jete nje granatier vetevrases (kamikaz). Asnje person nuk mund te vrapoje ne mes turmave me njerez, me bomba lidhur ne trupin e tij. Pakujdesia e treguar ndaj fese se njerezve ne keto turma, nuk eshte nga ana fetare e lejueshme....

Allahu te shperblefte per kete postim.


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top
ardi_pr
Postuar nė: 09.02.2007, 22:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006 Citim (Argument @ 09.02.2007, 20:10)
Selamun alejkum.
Zotni forumist i nderuar,we selamun alejkum


Argument, nje keshillė!

Selami i jepet vetem Muslimanit, deri sa ai haptasi pohon Kufrin(mosbesimin)dhe thote se eshte Ateist e ke haram me i jep selam!!


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
ardi_pr
Postuar nė: 09.02.2007, 22:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006 Citim (Replikanti @ 09.02.2007, 17:45)

Mua pas disa rrethanave tragjike qė mė patėn goditur nė jetė si adoleshent u detyrova tė braktis besimin nė Zot, kur ai ma ktheu shpindėn mua dhe mė la jetim, po qa ti them unė atij, faleminderit qė mė solle nė kėtė jetė pėr tė vuajtur pa kufi. Unė sot e kėsaj dite vuaj pasoja dhe jam i trishtuar nė jetė sepse tė pazevendsueshmit e mi nuk i kam mė. Disa tė tjerė mė trostonin se kinse Zoti i merr vetėm njerzit e mirė, po motra ime 6 muajshe (ajo akoma nuk kishte pasur kohė tė tregonte afinitetin e saj nėse ishte e mirė apo e keqe) dhe sipas kėsaj teorie, unė qė mbeta gjallė jam i keqi, sepse tė mirėt po u deshkan Zotit dhe po i merrka me kohė, kurse mua si fėmijė nuk ka pas dert se si do rritem unė!

Shiqo Replikant,

Allahu thotė nė Kuran: Ne do t’iu sprovojmė me ndonjė frikė, me uri, me ndonjė humbje nga pasuria e nga jeta e edhe nga frytet, po ti, jepu pėrgėzim durimtarėve” (2:155)

Mendoj se ky ajet do te ishte pergjigja me e mire per Kaderin qe te ka ndodhur, padyshim se Allahu robt e vet i sprovon, ndersa fitimitar eshte i cili bene saber pra durimtari

“Thuaj:”Kush ju furnizon me ushqim nga qielli e toka, kush e ka nė dorė tė dėgjuarit e tė parit (tuaj), kush e nxjerr tė gjallin nga i vdekuri dhe e nxjer tė vdekurin nga i gjalli, kush rregullon ēdo ēėshtje?“ Ata thonė:”Allahu … “ (10:31)


ēdo njeri i cili lind, ai edhe vdes, kjo jete eshte kalimtare, per dikend shume shkurt, per dikend me e gjat, se sa do jetoj njeriu kete nuk e dine askush per veq atij Krijuesit te gjithesis!!
Ajo qe te ka ndodh ty padyshim se eshte nje sprov e madhe, por nuk duhet te thuash se Allahu ta ktheu shpinen ai me kete ndodhta te sprovon se sa do te jesh durimtar dhe obligimi yte ndaj prinderve tu eshte qe te lutesh per ta te Allahu dhe te lute Allahun qe te takoj ne jeten e Amshueshme se padyshim ne jeten tjeter nuk do te kete me vdekje!!


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
Uskana2006
Postuar nė: 10.02.2007, 11:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006Ne tere boten ne kete moment po vrehet nje lufte strategjike te botes se civilizuar kunder totalitarizmit islamik, pasardheseve te nazistave, fashistave, komunistave dhe totalitareve tjere te shekullit te 20. Ky totalitarizem islamik eshte ideologji totalitare qe mbeshtetet ne fene muslimane dhe inspirohet nga Allahu.
Ne realitet, totalitarizmi po dallohet nga diktatura dhe nga despotizmi popullor. Musolini qe gjate kohe hero i popullit Italian, Enver Hoxha i popullit Shqiptar, Hitleri dijti me ideologjine e vehte ta shtyj dhe udheheqe popullin gjerman ne lufte,Stalinin me milliona njerez te Unionit Sovjetik e kane qare mbas vdekjes, e kinezet mbas Mao Ce Tung-ut, etj. Terori dhe frika nuk eshte nje spjegim i mjaftueshem per te kuptuar pse popujt e ketyre regjimeve totalitare i kane dashtur keta diktatore.
IDEOLOGJIA eshte shkaku kryesor per kete perkrahje popullore qe kane pasur, e ajo ka pasur per detyre te tuboje nepermjet ndjenjave identitore, individe te vetmuar, tu japi nje fare ndjenje komunitetit nepermjet nje miti absolut dhe eksluziv dhe te beje njohjen dhe pranimin si shef shpirtror ate i cili me se miri do te dije te shendroje keta imperative ne emocione kolektive.
Si mbeshtetje e totalitarizmit, ideologjia ka per detyre te mvesh nje karakter utopik dhe te tregoj rrugen e nje zgjidhje radikale te problemeve shoqerore.
I gjejme keta karakteristika te islamizmi qe mund ta definojme si interpretim politik te islamit.
Idete e Hassan al – Banna, fondatorit te „ Vllezerit musliman „ ne Egjipt, dhe pronar i mendimit te islamit fondamentalist, jane paraqitur ne te njejten kohe si edhe ideologjite tjera totalitare te shekullit 20, menjehere mbas luftes se Pare Boterore. Ne keta ide po gjejme, cungun e perbashket te gjithe mendimeve totalitare si: anti-perendimore, anti-liberalist, antiindividualist dhe nje interpretim te pergjithshem te botes, te funksionimit te saj dhe te fatit te saj, ne kete rast nga shoqeria islame.
Nuk eshte e rastit kur islamistat i kane destabilizuar shoqerite islame ne vitet 1970 atehere kur kushtet socio- ekonomike ishin me te favorshme per ekspansionin e ideologjise se tyre. Eksodi rural, urbanizmi masiv, rritja demografike, edukimi i te rrinjeve, te gjithe keto fakte u kane shkuar per shtati. Aty ato kane marre energjine, ato aty kane gjetur anetaret e vet duke ju ofruar nje angazhim ideologjik atyre qe jane ndjere te humbur me rritjen e modernizimit.

Siē ishte rasti ne te kaluaren me fashizmin dhe komunizmin, islamizmi sherben si nje strehim ne nje moment te tranzicionit ku perpiqen dhe shtyhen hierarkite dhe solidaritetet tradicionale. Religjioni i imamve, te cilet ishin doktor te ligjeve kishin mjaft veshtiresi te ndjekin te gjitha keta transformime ne rjedh. Gjenerata e re e islamistave ka konsideruar se nuk ka me nevoje me per keta imame, per interpretimin e teksteve te Kuranit, dhe ka kultivuar vizion politik te islamit. Mbrenda dhe jasht shteteve muslimane si dhe te komunitetet muslimane te shkaperderdhura neper bote, ekspansioni i islamit eshte perputhur me fenomenin e globalizimit i cili ne realitet ka qene si pergjigje e saj. Per te bere balle shkaterimit te shoqerive tradicionale, ideologjia islame propozon ne fakt riformimin e nje komuniteti imagjinare ( utopik ) ku identitetet qe rekonstruktohen nuk do te kene nevoje per territore dhe kufij.
Si nje ideologji totalitare, komunizmi kishte per qellim atomizimin e individeve duke i shkulur nga rrenja e tyre sociale, politike dhe familjare per me i dominur dhe me i kontrollur me lehte. Islamizmi si ideologji propozon repera te individeve te ērrenjosur. Menyra e veprimit eshte i ndryshem mirepo rezultati eshte i njejte ne te dy rastet, te behet bashkimi i ndjenjave identitore te komuniteteve,komunitetin socialist dhe komunitetin e besimtareve- persona te izoluar dhe tu jepet nje drejtim komuniteteve te tyre duke ju falemenderuar nje miti eksluziv dhe absolut, partise dhe Imamve.
Koncepti totalitare i islamizmit paraqitet plotesisht kur ideologjia imponohet ne suaza te nje shteti. Si me variantat tjera te totalitarizmit, islami propozohet te ndertoj nje shoqeri ideale, te realizoj Utopine duke u bazuar ne ideologjine e perkryer, ne kete rast te Kuranit.
Talibanet qe kane imponuar ligjin e tyre mbi Afganistanin prej 1996 deri me 2000, ndalonin zogjte te kendojne sepse mundeshin te prishin qetesine e faljes, mjekrra e prere me milimetra per ti ngjasuar profetit, etj ,etj.
Gjithastu Irani ne kohen e Khomeinit, i ofroi Irakut nje shembull te pergjakshem per rolin e islamit ne ideologjite totalitare ne luften qe e bene ne mes keta dy shtete. Ushtaret Iranian luftonin jo se shteti ishte ne rrezik por luftonin duke pasur ne krye fjalet e regjimit se « Islami eshte ne rrezik ».
Islami ishte ai qe mbante vend ne shtet,ne familje, ne etike. Te gjithe keto jane faktore qe karakterizojne TOTALITARIZMIN ISLAMIK.

PM
Top
Ethnic Albanian
Postuar nė: 10.02.2007, 11:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 154
Antari Nr: 3787
Bashkangjitur: 02.11.2006O Uskanowski,
Fjalė e ndytė, kjo teme eshte hapur per te deabtuar e jo te sjellesh copy paste nga faqet kryqtare evropiane apo sllavo-ortodokse!!
PISI I PISIT
PM
Top

Topic Options Faqe: (3) [1] 2 3  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio