Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Biznesi shqiptar nė Maqedoni, Ekonomia dhe Biznesi
Biznesi
Postuar nė: 09.02.2007, 15:14
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 7
Antari Nr: 5701
Bashkangjitur: 09.02.2007BIZNESI SHQIPĖTAR NĖ MAQEDONI

Ndihma e pakėt nga shteti, tregtia si veprimtari kryesore, punėsimi sezonal i punėtorėve, qasja e vogėl deri te kreditė qė i ofrojnė bankat komerciale janė vetitė qė e karakterizojnė biznesin shqiptar nė Maqedoni.
Cka duhet tė ndėrmarin afaristėt shqiptarė qė tu konkurojnė kompanive maqedonase dhe atyre tė huaja.
Jepni mendimin tuaj.
PM
Top
Bagerri
Postuar nė: 09.02.2007, 16:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 71
Antari Nr: 5574
Bashkangjitur: 01.02.2007Une mendoj se shpetimi i vetem eshte angazhimi ne pune i kuadrit te shkolluar dhe profesional.
Tek ne eshte tradite qe pronaret nje here ti marin ne pune krejt familjaret, e pastaj nese kane nevoje angazhojne edhe persona tjere.
Dhe si rezultat biznesi shqiptar eshte ne kete gjendje. Llogaritni edhe ne Tetove, Gostivar e qytetet tjera me shumice shqiptare...kompanite maqedonase jane perfaqesues te kompanive me qender ne Shkup. Pse shqiptaret nuk i kushtezojne afaristet maqedon qe primatin kryesor ne keto qytete ta kene firmat shqiptare.
Thjesht shume mbas ka ngele biznesi shqiptar ne Maqedoni.
PM
Top
aristoteli
Postuar nė: 09.02.2007, 20:48
Quote Post


voglushi i madh
*****

Posti: Antarė
Postime: 268
Antari Nr: 1010
Bashkangjitur: 12.04.2006Cka duhet tė ndėrmarin afaristėt shqiptarė qė tu konkurojnė kompanive maqedonase dhe atyre tė huaja.

Duhet te bisedojn me partit politke qe te hyrat te mos paguajn Dogane sic e bejen firmat maqedonase dhe keshtu Biznesi shqiptar do te behet me i fuqshem se sai ai Maqedon. Nese nje firm shqiptare ka kapacitet te madh per tu ber gjigant ne kete shtet e mbytin Pagesat shteterore ku maqedont nuk e kan kete problem. dmth sipas kesaj ne do te vazhdojm te jemi me kioska dhe tregje te zarzavateve.


----------------------------------------
Qė flasin keq pėr mua nė mungesėn time nuk ka asnjė rėndėsi, se nė mungesė pranoj edhe tė rrahin
PM
Top
Biznesi
Postuar nė: 09.02.2007, 21:36
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 7
Antari Nr: 5701
Bashkangjitur: 09.02.2007Po Filozof. Nese kishe thene se deri me tash afaristet shqiptar nuk kane pasur perkrahje nga partite politike shqiptare mendoj se do te kishe qene me ne rregull.
Kurse sa i perket mospageses se tatimeve nuk kie aq te drejte, sepse dihet qe prej 2001, ka shume biznese shqiptare qe kane edhe nga 10 punetor por nuk jane te rregjistruar qe nenkupton se ata edhe nuk paguajne tatim.
Angazhimi i anetarve te familjes qe e potencon Bageri, mund te ndikoj negativisht por mendoj se qellimi i afaristeve ne kete rast eshte qe te angazhoj njerez te besueshem per ta udheheq biznesin. Edhe ketu ka shume raste kur ata anetar te familjes e keqeperdorin kete dhe nje gje e tille ndikon edhe ne jorentabilitetin e kompanise.

POR LE TE MENDOJME NJEHER...ESHTE FAKT QE SHUMICA E AFARISTEVE SHQIPTAR NUK JANE TE SHKOLLUAR ...A NDIKON EDHE KJO QE BIZNESI SHQIPTAR NE MAQEDONI TE JETE NE KETO POZITA QE GJENDET AKTUALISHT
PM
Top
genc gashi
Postuar nė: 09.02.2007, 22:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 670
Antari Nr: 4909
Bashkangjitur: 27.12.2006Urime per temen e Biznesit, ka munguar me pare mirpo me mir vone se sa asnjher apo.
Nje here kam nje verejtje per nickun BIZNESI perse gjithmon Fotografi Biznesi.com.mk. dhe e dyta cka ka lidhje ky link Biznesi ne cdo postim qe ju e beni nuk e dij a eshte ndonje bashkpunim me portalin studentor apo e keni gjetur menyren e reklamimit ketu. Si do qe te jete vazhdojm me pyetjet.

A mundemi te parashtrojm cdo lloj pyetje ne lidhje me biznesin dhe te shendrohesh si TRUMP dhe KOKEDHIMA apo je vetem antar i thjesht?

Pergjigjet nga tema: Biznesi shqiptar do te jet i fiqushim ne kultivimin e zarzavateve ne tregje fshatare e jo me shume. Dhe kuren e kures shqiptaret nuk do te udheheqin me ndonje biznis te fuqishim ne Maqedoni po edhe nese behen mbi 30 % te shumes se fitimit e shfrytezojn maqedont ne menyra te ndryshme kuptohet duke i mashtruar per shume gjera.
Ndersa sa i perket skolimit nuk luan rol ne Udheheqen e biznesit cdo biznismen i fuqishem eshte bere pa shkolle ata qe kryjen shkollen e biznesit jane gjithmon mendje medhej dhe ide te vogla me llafe nuk bohet biznes por me pune.


----------------------------------------
Shqip flas, shqip godas, shqip shkruaj, shqip shaj, kshtu qe edhe VETEM shqipe q*!!!
PMMSN
Top
MIRA_
Postuar nė: 10.02.2007, 12:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 852
Antari Nr: 4583
Bashkangjitur: 10.12.2006Genci_2

Deri diku mendoje qe ke te drejte. Ka raste kur per nje biznes te vecante nuk duhet shkolle. Por ne pergjithsi eshte e kerkushme/preferueshme qe te kesh shkolle te kryer.Praktika normla qe luan nje rol mjaft te rendsishem, por pa teorine s'bete gje!

Maqedonasit dhe shume biznesmena te kombesive te ndryshme kan jashtzakonisht sukses te madh, por kjo osht si rezultat i shkollimit. Eshte primare qe per shume biznismena dhe biznesgra qe ta din proceduren se si shkon per te arrit deri te kapitalli, ne fakt te shkojn deri tek Brake Even (me fal ne shqip nuk me kujtohet), BE pastaj ua mundson bizneseve qe mos shkojn ne likuidim.Marketing Mix eshte gjithashtu shume me rendsi ( perbehet prej kater P-ve: place, promotion, price package). Ka raste kur njerzit qe meren me biznes arrin sukses por jan shume raste te vecanta. Prandaj, besoje qe rolin me te madh e luan shkollimi (dikush do thote vete jeta eshte shkolle, por kjo eshte per raste te ndryshme). Po te shpallte nje vend pune nje kompani e huaj ne Maqedoni, jam shume e sigurt se prioritet do kishin ato qe e kane bere biznesin dhe eksperiancat qe kane pas kuptohet.

Nuk po e them ne pergjithsi por them qe Shqiptaret e kan si zanat ti vjedhin idete e dikujt tjeter dhe te shpresojne qe dhe une do jem i/e suksesshem. Nqs do filloniin te hapnin ndonje biznes qe ne rrethine per shembull nuk egziston, do kishin me shume sukses sesa.

Dikush e ceki me larte se shqiptaret e kan zakon qe ti punsojne anataret e familjes pastaj tjeret- nuk jam kunder ama sikur te kishin kualifikimet, eksperiencat ok, por shumica nuk i kan dhe nje menaxher shqiptar ne fakt humb mundsine qe ta punsoje dike qe ne te ardhmen do i sjelle sukses biznesit.

Nejse, cdo kush i din punet e veta, dhe ne te shumten e rasteve mundet te jemi gabim e na duket sikur s'kemi bere gje. Ehhh, ne fund te fundit njerez jemi. Askush nuk eshte perfekt!


----------------------------------------
There is only one happiness in life--to love and to be loved.
George Sand
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 10.02.2007, 14:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007Si te korresh sukses me nje biznes te cilit do lloj kur,vetem me shembuj te thjeshte tregohet se ajo tek ne nuk eshte e mundur perderisa vetedija ekonomike e popullit nuk arrin nivelin e duhur.
per shembull ne Tetove: njeri hap nje butik,brenda 3 muajsh ne po ate qender tregtare apo rrethine hapen edhe 500 butiqe te tjera!Nuk duam qe dikush i yni te arrije edhe pike!Ne me se pari, ne te shumten e rasteve,me mire te shohim tjetrin me keq se na,sesa te arrijme nje nivel perafersisht te barabarte te mire qe te dy!
Thoshte nje barsolete,per Zotin kur i fut njerezit sipas kombesive neper kazane te Xhehnemit.te gjithe kombesive iu kish vene kapak te mos dalin prej aty,perpos shqiptareve.arsyeja: te gjithe te tjeret do t'i ndihmojne njeri tjetrit derisa i fundit te del nga kazani po qe mos kishte kapak,kurse shqiptaret edhe pse skane kapak,ata nuk do arrijne kurre te dalin,se po te ngjitet dikush mureve te kazanit,te tjeret do t'a terheqin per kembe...
fatkeqesisht eshte kjo e verteta e hidhur


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
Biznesi
Postuar nė: 12.02.2007, 09:57
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 7
Antari Nr: 5701
Bashkangjitur: 09.02.2007OK...me vjen mire qe ka ngjalle interes kjo teme tek vizituesit e www.studentet.info.
Po si mendoni Ju, a jane te barabarte afaristet shqiptare me ato maqedon kur aplikojne per kredi neper bankat komerciale ne vend. Dhe cili eshte ketu roli i te punesuarve te shkolluar qe kompania ku ata punojne te vije me lehte deri te kredia.
PM
Top
MIRA_
Postuar nė: 12.02.2007, 10:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 852
Antari Nr: 4583
Bashkangjitur: 10.12.2006Sa per ne Maqedoni te them te drejten nuk e kam idene, por ne shtet e jashtme zakonisht duhet te kesh dicka si psh: shpine qe ta vendojsh si garancion (nqs mund te them kshu), qe pastaj po nuk i paguve muaj per muaj nje sasi te caktuar te kreditit/morgicit athere banka ka te drejte qe sipas ligjit ta mare mbi vete pronen e perosnit qe ka mare kreditin dhe nuk e paguar.

Nqs ne Maqedoni banakat jan te huaja si psh: LLoyds Tsb, athere nuk besoje qe do kete ndonje difference mes Maqedonasve dhe Shqiptareve, pamvarsisht se jan ose jo te shkolluar por ame me kusht qe te ken ndonje vend pune qe do i mundsoje te pagujn shumen e parave dhe interesin qe i kerkon banka per huazimin e parave qe ua ka dhene.

p.s
Nuk e kam idene se si shkojne kto pune ne Maqedoni, por provoe ne google Anglisht per kreditet ne Maqedoni - me siguri do maresh info. me shume!


----------------------------------------
There is only one happiness in life--to love and to be loved.
George Sand
PM
Top
Biznesi
Postuar nė: 13.02.2007, 10:13
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 7
Antari Nr: 5701
Bashkangjitur: 09.02.2007Po Mira. Ketu do te ishte e rendesishme qe te shkruaj dikush qe eshte ballafaqu me marjen e kredive.
Kurse me larte une desha ta theksoje faktin qe nese nje kompani ka te punesuar njerez te shkolluar shume me lehte ata mund te bejne pergaditjen e dokumentacionit te nevojshem apo te prezentojne planet e kompanise per te ardhmen...sepse bankat eshte fakt se i marin ne konsiderate pervec hipotekes edhe sigurine qe kompania do te punoj me rentabiletet edhe ne vitet e ardheshme -pra qe te kete mundesi ta ktheje kredine.
PM
Top
zeshkani
Postuar nė: 17.02.2007, 23:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 777
Antari Nr: 3657
Bashkangjitur: 28.10.2006 Citim (Biznesi @ 13.02.2007, 10:13)
Kurse me larte une desha ta theksoje faktin qe nese nje kompani ka te punesuar njerez te shkolluar shume me lehte ata mund te bejne pergaditjen e dokumentacionit te nevojshem apo te prezentojne planet e kompanise per te ardhmen...sepse bankat eshte fakt se i marin ne konsiderate pervec hipotekes edhe sigurine qe kompania do te punoj me rentabiletet edhe ne vitet e ardheshme -pra qe te kete mundesi ta ktheje kredine.


Biznesi te pergezoj per kete tem shum te interesant.

Pra kjo eshte thelbi pse nje kompani duhet me pasur njerz qe din me menxhu,kete edhe e kan parsysh bankat kur japin kredit:
...
punesuar njerez te shkolluar shume me lehte ata mund te bejne pergaditjen e dokumentacionit te nevojshem apo te prezentojne planet e kompanise per te ardhmen...sepse bankat eshte fakt se i marin ne konsiderate pervec hipotekes edhe sigurine qe kompania do te punoj me rentabiletet edhe ne vitet e ardheshme -pra qe te kete mundesi ta ktheje kredine.
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio