Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Paralajmėrimet pėr koncertin e Bajagės nė Tiranė
Bagerri
Postuar nė: 13.02.2007, 10:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 71
Antari Nr: 5574
Bashkangjitur: 01.02.2007Mė 28 mars tė vitit 1999, kolonat kilometrike tė shqiptarėve tė deportuar tė Kosovės, presin ditė tė tėra nė kufi me Maqedoninė dhe Shqipėrinė, pa ditur nėse do tė shpėtojnė dhe nėse do t'i shohin ndonjėherė anėtarėt tjerė tė familjes.
Ata qė kaluan - mbijetuan. E, kėtė fat nuk e patėn mbi 10 000 shqiptarė tė tjerė tė vrarė e tė masakruar, mijėra nga tė cilėt ende nuk dihet se ku janė.
Tė njėjtėn ditė, mė 28 mars, yjet e muzikės serbe mbajnė koncert nė sheshin kryesor tė Beogradit. Aty marrin pjesė edhe Bora Gjorgjeviq ("Ribla Ēorba"), "Yu Grupa", Dejan
Cukiq, Nele Karajliq dhe Bajaga; aty kėndohet kėnga "Samo Sloga Srbina Spashava" (Vetėm uniteti e shpėton serbin), e cila mė vonė incizohet edhe nė njė album tė pėrbashkėt.
Gati tetė vjet pas kėtij koncerti, akoma nuk dihet se ku janė trupat e 2 139 shqiptarėve tė vrarė e tė masakruar gjatė vitit 1999. Mediave serbe nuk u intereson kjo, POR KONCERTI I PARALAJMERUAR I BAJAGES NE TIRANE QE DO TE MBAHET NE MARS TE KETIJ VITI, NE QENDREN MEMORIALE "Enver Hoxha". Nė pyetjen e ditores "Veēernje Novosti", nėse do tė refuzonte tė jetė Qytetar Nderi I Tiranės, ai thotė: "Nuk ma ndien shumė tė jem Qytetar Nderi I Tiranės, por megjithatė ėshtė budallallėk qė ta refuzoj kėtė ofertė". Ky koncertet i intrigon shumė edhe adhuruesit e tij nė Shqipėri. Nė forumet e diskutimeve tė ueb-faqeve shqiptare, mund tė lexohen edhe komentet "nostalgjike", si: "ai ėshtė artisti im mė i preferuar ballkanik", "ėshtė talent i pėrmasave botėrore", "kur isha fėmijė, mbaj mend se babai im e adhuronte", "kėnaqeshim duke e dėgjuar fshehurazi....".
PM
Top
flamuri76
Postuar nė: 13.02.2007, 17:48
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 2
Antari Nr: 5785
Bashkangjitur: 13.02.2007Vellezer eshte per te ardhur shum keq qč vellezerit tane ne shqiperi aspak nuk u shkon ndermend se ēa gerdie ēnjerzore kan bere serbet ēifuta mbi popullin e KOSOVES!!
Ndersa ne Tirane t'thuash se degjohet vetem muzika shkavellishte, dhe financohen artistet e flliqur serbe, per te blere pluma per ne shqiptaret!!

Vellezer duhet tč ndermarim diēka kunder ketyre ēifutave, por me shume ketyre grekve qe u bejne ftesa ēifutave serbe!!
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio