Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Cili eshte roli i studenteve Islam ?, SI ta rindėrtojm botėn Islame
Meli_Te
Postuar nė: 13.02.2007, 16:37
Quote Post


Moderatore
***

Posti: Antarė
Postime: 33
Antari Nr: 2875
Bashkangjitur: 22.09.2006Me anė tė kėsaj teme u drejtohem tė gjith studentėve Islam, e sidomos atyre qė e kan marė mbi vete kėtė pėrgjgjjėsi tė studijojn pran univerzitetit tė Shkencave Islame, qė ta japin kontributine tyre, deri nė maksimum pėr rindėrtimin e Botės Islame, qė tė clirohet nga imperializmi perendimor, nga sundimi I Shteteve Perendimor, nė cdo fushė tė veprimtaris;nga filozofija dhe nga civilizimi i tyre.
Julutem jepnja mendimin tuaj nė lidhje me kėt5 tem se si ta rindėrtojm Botėn tonė Islame, dhe ta kthejm Pamjen reale, qė e ksihte dikur pa mos ra nė gjumin shekullor....


----------------------------------------
Pejgamberi a.s. ka thene: "Nuk do te levize njeriu nga vendi Diten e Gjykimit pa mos u pyetur per kater gjera : per jeten ku e ka kaluar, rinine ku e ka harxhuar, per diturine cka ka bere me te, dhe pasurine si e ka fituar dhe ku e ka harxhuar.
PM
Top
fotoni
Postuar nė: 13.02.2007, 17:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 144
Antari Nr: 350
Bashkangjitur: 26.06.2005Muslimanėt mund tė marrin qėndrim islam dhe tė sillen islamikisht vetėm nėse shpėtimin e tė tjerėve e konsiderojnė si pjesė pėrbėrėse tė shpėtimit tė vet. Kėshtu ka qenė mė parė dhe kėshtu do tė jetė edhe nė tė ardhmen. - Ismet Ozel, "Shkrime te padobishme"

Tema eshte pereshtruar gabimisht, nuk ka studente Islam...
Ju lutem behuni me te kujdesshem. Eshte Islame te shprehesh bukur dhe qarte, kur te hepet tema duhet te tingelloj Islame. Muslimani duhet te jete i matur dhe i kujdesshem apo jo?!
PMMSN
Top
Uskana2006
Postuar nė: 13.02.2007, 18:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006


Propozoj ta krijojme nje shtet islam me Torbeshet dhe Goranet dhe pastaj te lidhemi ne konfederate me shtete tjera islamike. Nuk do ishte keq?? Per gjuhe zyrtare do ta kishim Arbishten, Shqipen dhe Maqedonishte per shkak se vellezerit Torbesh nuk dine Shqip, Vellazerim- Bashkim do te ishte ideal.
PM
Top
Meli_Te
Postuar nė: 15.02.2007, 08:15
Quote Post


Moderatore
***

Posti: Antarė
Postime: 33
Antari Nr: 2875
Bashkangjitur: 22.09.2006Eselamua lejkum.... Tė falenderoj pėr Replikėn, por fatkeqėsisht5 ėshtė replik e pa bazė, Un mendojs e shum mirė ėshtė e prezentuar tema
Sa i pėrket asaj se nuk ak student Islam kėtė e kupton vetėm ti e unė tė them se
Studentėt Islam jan ata qė e Studijojn ligjin e Allahut xh.sh derisa dikush, ndoshat edhe ty e studijojn te drejtėn "pozitive" tė hartuar nga nejriu,
Studentėt Islam jan ata qė mėsojn akiden(besimin) nga Fjalėt e All-llahut xh.sh dhe suneti i tė Dėrguarit tė Allahut xh.sh Deri sa dikush (ndoshta dhe ti) e mėson akiden tė pėrzime me teorin e "Darvinit" se nejriu ėshtė i krijuar nga majmuni.....
Studentėt Islam e mėsojn Historin Islame deri sa Studentėt nėpėr fakultete laike nuk ju intereson ose mundohen fshin nga mendja e tė bėjn bashkim me t5 krishterėt apo jehudėt
Studentėt Islam lexojn Kur`anin , jetojn me Kur`anin deri stuidentėt Laik nuk e posedojn nėpėr biblioteka ose ua mlon pluhuri ne shtėpi...
Studentėt Islam jan ata qė e kan amr obligim thirjen Islame(davetin), ta folin t5 vėrtetėn deri sa Studentėt tjerė fakluletetine kan bė avantur studimin, kalim kohe
Studentėt Islam jan aat qė urdh5rohen nga Allahu xh.sh"Dhe le t5 jet njė grup prej jush qė thret nė tė mir dhe ndalon nga e keqja" Kur`an
Studentėt Islam jan ata qė e mėsojn fjalėn e Allahut xh.sh dhe ua transmetojn tjerve nėpėr xhamija, tribuna , mexhlise nese jo ata kush??


----------------------------------------
Pejgamberi a.s. ka thene: "Nuk do te levize njeriu nga vendi Diten e Gjykimit pa mos u pyetur per kater gjera : per jeten ku e ka kaluar, rinine ku e ka harxhuar, per diturine cka ka bere me te, dhe pasurine si e ka fituar dhe ku e ka harxhuar.
PM
Top
orfeu
Postuar nė: 28.06.2007, 22:03
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 493
Antari Nr: 5965
Bashkangjitur: 20.02.2007Meli_Te,
NJE pyetje:
Studentet te cilet jane musliman por nuk studjojne ne Universitetin e Shkencave Islame, cfar jane?

Mos u beni aq naiv ne paraqitjen e temave tuaja. Te jesh musliman nuk do me thene se duhet te studjosh ne Fakultetin e Shkencave Islame.
Nga kjo qe ke thene ti, logjikisht, pa shtuar as edhe ne fjale, na del se te gjithe studentet e tjere te cilet nuk studjojne atje, nuk jane student Islam, por jane student 'laik' te cilet me shume pretendojne ne bashkim me te krishteret dhe cifutet...gje qe mua sma merr mendja se studentet tane kudo qe jane deshirojne nje gje te tille.

Allahile, a mendoni para se te hapni tema????????


----------------------------------------
Nese gjerat mbrapsht te duken...shiko boten mbrapsht.
PM
Top
mal ahmeti
Postuar nė: 28.06.2007, 22:41
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 1
Antari Nr: 7132
Bashkangjitur: 28.04.2007taman kohen e duhur e keni gjete te mbeshteteni tek myslimanet kur fati i shqiptarve varet nga perendimoret, a te ka pagu dikush edhe sa po ju pagujne per ksi marrish kur e leni kombin anash edhe smendoni kurgju veq jetoni ne iluzione te kota e pa asnje vlere.
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 28.06.2007, 23:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007A do mund dikush te me tregoj cdo me thene komb ?
Ku lindi kombi ?
Kur lindi kombi ?
Kush e definoi filozofine e kombit ?
Cfar e perben kombin ?
A eshte kombi ajo qe sheron plaget e shoqerise ?
Nese kombi para besimit, pse ata qe udheheqin me kombin percajne kombin ?
Ne ishim fise Pellazge, pastaj fise Ilire, me vone Arber, e ne shekullin 17-18 ( se di sakte ) behemi Shqipetare, te pershtatur me shqiponjen ne flamur.
Ne marveshjen e Vestfalise lindi filozofia e Kombit, ku popujt do te ndaheshin ne kombe, jo ne fe se pastaj do ti kanosej reziku krishterizmit dhe jehudizmit, ne kete marveshje te gjithe kombet do te jene laike pervec hebrejve te cilat do jene fundamentalist ne fene e tyre, e cila fe mbrohet me konventa nderkombetare.
E perendimit shume shpejte do ti vije fundi, edhe ate perbrenda vetes, se natyra e krijuar e njeriut nuk gjene prehje ne filozofine e njeriut sa do qe te mundohet.....Njeriun e krijoi Zoti, dhe vetem zemra kur e njeh Krijuesin e Tij, i Nenshtrohet dhe gjen rehatin shpirterore dhe pastaj vjen kombi....se si ta na shkatroje identitetin perendimi ateher cna duhet te jetojme mbi dhe ..... si kafshe....?


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
luan2u
Postuar nė: 29.06.2007, 10:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 328
Antari Nr: 1199
Bashkangjitur: 26.05.2006Koleg pak si gabim po i nterpretoni mendimet tuaja, e sidomos ju Meli si moderatore duhet te keni kujdes ne shprehjen e mendimeve.Cfar mendoni ju se ata student te cilet studijojn islamin jane njerez me te mire se ate te tjeret te cilet nuk e studijojn??????????Me duket se perseri do te hiqet vallja e vjeter ne kete forum, e perseri do te mbyllet! Ju lus qe mos te hapni tema provokuese e pa kurfar vlere.

Eshte interesante se i vetmi shtet,popull i cili sinqerisht po munohet te na ndihmoj ju e quani dushmanin tane, dhe mundoheni te identifikoheni me te vetmin popull qe eshte me hajn se te gjith tjeret ne kete planet, me arabet e ku ta di une ndoshta me talibet. Askush nuk ju thot qe te mos i respektoni rregullat e islamit, por respektoni atje ku jeni e jo ti keni talibet si model.
Zoti ju bekoft

Me respekt
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 29.06.2007, 14:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007Shpalljet Zoti i dergon per njerzimin e jo per atabet e as per talebanet, dhe numri qe pranojne islamin ma shume ritet ne perendim, se sa ne lindje ku jane tuj i humb vlerat e islamit ( qe kane ndiku politikat kolonialiste ). Dhe psh. muslimanet e marin Profetin. Muhammed s.v.s., e jo talebanet.


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
LirimShabani
Postuar nė: 29.06.2007, 20:45
Quote Post


Happy Soldier
*****

Posti: Antarė
Postime: 1858
Antari Nr: 2935
Bashkangjitur: 25.09.2006Meli_Te

Do ishte mire qe te korigjohesh pak sepse shum livadheve paske hy....dmth ne qe nuk studijojme shkenca islame qenkemi budallenj keshtu ? dmth ne vetem aventura bejkemi ?

Po mir Meli po ata dijetar islam qe i njeh edhe pala tjeter (te krishteret) nga te cilet kane mare shume shume dituri nga farmacia, matematika, astronomia, kimia e tjera e tjera dmth ateher edhe ket ado duhet ti futim ne ate thesin e atyre studenteve qe nuk studjojn shkenca islame por qe bejkan aventura me studimet e tyre.

Lexo ne emer te Zotit i cili te krijoi....................Meli te lutem mos bej gabime te tilla trashanike sepse dituria ne Islam e ne Kurran eshte mjaft e vleresuar dhe nese ke lexuar atehere e din mjaft mir se cfar vlere ka......


----------------------------------------
"Mallkue qoft njaj bir shqiptari, q'e ket gjuh t'perenis, trashigim qe ja la i pari, trashigim ai s'ja le fmis...."

"Bukuria qe vret...."

"The importance of being earnets..."
PM
Top
INDEXI
Postuar nė: 29.06.2007, 23:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006Po Lirim Shabani na mbaj hytbe ti...
Kur edhe nje shpiun i UDB na mban hytbe Zoti na ruajt...

Me rrespekt nga Hamdi NUHIJU , Kumanove
PM
Top
LirimShabani
Postuar nė: 30.06.2007, 18:06
Quote Post


Happy Soldier
*****

Posti: Antarė
Postime: 1858
Antari Nr: 2935
Bashkangjitur: 25.09.2006Index

qa po te djeg miza ty.....

u kuptu se kush je dhe cka je e si je me ate dialogun e mahershem qe e bera publik ktu dhe sja vlen ma me shkru asgja as me kritiku se vlerat tua i tregove............


----------------------------------------
"Mallkue qoft njaj bir shqiptari, q'e ket gjuh t'perenis, trashigim qe ja la i pari, trashigim ai s'ja le fmis...."

"Bukuria qe vret...."

"The importance of being earnets..."
PM
Top
INDEXI
Postuar nė: 01.07.2007, 01:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006Se kujt po i djeg miza po shihet...

Udbash i qelbt...
PM
Top
fato1
Postuar nė: 01.07.2007, 18:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007Me e ndertu boten Islame na duhet pune shum, duhet te jemi se bashku te gjith, te kemi respekt per te tjetrin, te falim gabimet e tjerve se jemi njerez gabojm, neve na falen krijuesi jon e ne kush jemi te mos ja falim tjetrit gabimin....
por nuk dmth qe te gjith te studiojm ne fakultetin e Shkencave Islame se jeta eshte e perber prej shum drejtimeve...fjala e pare qe zbrit nga zoti ishte "lexo" por jo vetem ne nje drejtim por ne te gjitha sferet e jetes ...tani dikush ka prirje per dicka tjeter e dikush per tjeter gje e rendesishme eshte ajo qe po mundohen me ba dic te mire ne jete por kuptohet te mundohemi te mos i lejm anash ato detyrat qe na i jep feja...
mendoj se edhe ne kete menyre mund te arim dicka e jo te gjith ne nje drejtim....e jo me sharje e me fyerje keto jan gjerat e para qe duhet ne ti ndalojm qe te ecim perpara se ti kush e din se sa me lexu e me msu e me studiu kur te mungojn pak sa ato vyrtyte te nje njeriu te drejt ...e kot eshte e gjitha
ai qe e harxhon kohen per te mesuar dicka ne te mire ai eshte i dashur tek zoti
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 01.07.2007, 20:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007Sikur duket eshte keq kuptuar tema, ose keq emertuar......meli_te ka pa per qellim Roli i studenteve qe studijojne islamin, ndikimi i tyre ne ringjalljen islame, jo se ka per qellim te nenvlersoj shkencat tjera....

shume selame


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio