Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dita e tė dashuruarėve 14 Shkurt
Njomza_22
Postuar nė: 14.02.2007, 13:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 200
Antari Nr: 529
Bashkangjitur: 19.02.2006Sot ėshtė 14 shkurt, Dita e Shėn Valentinit ose dita e tė dashuruarve. Nė kėtė ditė tė veēantė tė vitit tė gjithė tė dashuruarit shkėmbejnė urime, dhurata dhe kohė sė bashku. Pėrfitojmė nga rasti qė tė urojmė tė gjithė tė dashuruarit Gėzuar Ditėn e Shėn Valentinit dhe e kalofshi sa mė bukur nė praninė e njerėzve tė dashur tė zemrės suaj!

Nė kėtė temė, ju ftojmė tė gjithėve qė tė jepni disa prej kėshillave tuaja pėr:

- Cilat janė dhuratat e duhura qė duhet tė blini pėr tė dashur/in/ėn?
- Cilat janė dhuratat qė NUK duhet tė blini nė kėtė ditė pėr tė dashur/in/ėn?
- Ku do ta kaloni mbrėmjen e Shėn Valentinit?


Meqe une skam nuk e di se cka i dhurohet me se shumti do doja nga te gjithe ata qe kane te dashur te tregojn cfar dhuratash dhe cfar planesh kane per sot?
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 14.02.2007, 13:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006
Dashuria Romanca Dhe Shen Valentini

Dashuria dhe Romanca

Duhej te vdiste nje prift i dashuruar me nje vajze dhe miliona njerez te perpiqeshin qe ti jepnit dashurise me shume kohe me shume perkushtim dhe ta emertonin diten e saj me emrin e nje prifti kur dikur vete prifterinjte e ben tabu dashurine duke u bere murgjer.

Per muslimanet e zgjuar dhe per ato qe e pranojne llogjiken si udheheqje te tyre do iu kerkoja qe ti shikonit pak keto fjale me vemendje me te madhe.Duke I thene jo Shen Valentinit kesaj feste kur me shume ka c'nderime imoralitet etj si keto.

Muhamedi a.s thote
Dicka e pakte dhe e vazhdueshme eshte me e mire se dicka e shumte dhe e nderprere.

Kjo eshte fjale madheshtore qe prej saj dalin rregulla te fuqishme.

Pra njeriu ecen ne jeten e tij cdo dite dhe perpara tij ka kohen dhe mbrapa tij le gjurmet e hapave te tij qofshin keto gjurme te embelta apo te trishtuara.

Pra ne kujtesen tone ndaj te shkuares ne me shume indetifikojme kujtimet dhe hidherimet.

Tani dalim tek Shen Valentini Shume prej nesh e shpalosim ne kete dite fantazite tona shpalosim idete japim maksimalen qe kjo dite te jete sa me e bukur dhurojme dhurata falim dashuri me shume se cdo here ,Pra kjo eshte dite e cila memoria jone e ruan ne kujtimet e saj me te bukura.

Sadifaksioni qe ju vjen njerzve nga kjo dite eshte se ne kete dite njeriu jep shume me shume se cdo dite tjeter dhe kjo me vone partnereve I sjelle sadifasksion sepse ato ne jeten e perditshme marrin si shembull kete dite dhe pastaj ngelin te zhgenjyer nga ditet e tjera qe kalojne.

Muslimani i mire nuk ka nevoje per keto festa ai eshte i mire me familjen e tij ma bashkeshorten e tij dhe nenen e tij ne cdo kohe ne cdo moment dhe ne cdo vend.Materializmi ua ka mbyllur njerzve dyert e shijimit te dashurise ne jeten e perditshme dhe ato perpiqen te dalin nga kjo jete me anen nje feste .


Prandaj ketu na vjen ne ndihme hadithi I Muhamedit a.s .
“Dicka e paket por e vazhdueshme eshte me e mire se dicka e madhe dhe e nderprere”

Shume prej njerzve ngaqe nuk i japin te drejten partnerit te tyre ato ne bashkepunim me firmat e bisneseve qe ne keto dite kane rritje te ardhurash formojne dite festash te cilat ne keto dite veprojne dhe sillen ndryshe e dhe harrojne ditet e tjera .Jo vetem per Shen valentin,, po kjo gje ndodh edhe me festen e nenes.Shume prej tyre se respektojne nenen fare gjate vitit vetem kur vjen festa e saj ata japin kontributin e tyre duke u bere te mire ne kete dite.Islami e meson njeriun qe ai te jete I mire si me nenen si me partnerit ne gjithe kohen .Prandaj per ti nxjerre njerzit nga ky sadisfaksion mbas Shen valentinit dhe qe ato cdo dite ta kene dite dashurie dhe jo te ecin si popull pa llogjike dua ti mesoj disa rregulla.

Teoria e dashurise

Te dashurosh dashurine
Te dish te dashurosh
Te dish te dashurojne

Ceshte dashuria
Dashuria dhe Romanca

-

Behu artist i marredhenies tende
Te krijosh nje lidhje dashuria eshte sfida e veshtire dhe e komplikuar

-
Ne krahasim me dashurine cdo tjeter eshte pak me e lehte.Ti mund te mesosh per atomin, mund te shkosh ne hene mund te behesh sportist por qe te behesh nje partner I mire duhet pak kohe dhe vullnet. Ateher te marrim pak nga koha jote


Romantizmin jetoje perdite

-
Mos prisni diten e shen valnetinit .Ata qe e zbulojne romantizmin e tyre ne kete dite jane persona te deshtuar ne dashuri.Ato qe e zbulojne romantizmin dhe dashurine ne aktivitet e tyre te perditshme te jetes se tyre e dine sekretin e dashurise dhe lumturise.
Nje telefonate nga puna, nje dhurate e papritur,nje mbasdite kendshme, perkedhelje te brishta.Darke ose dreke me familjen dhe femijet ne nje piknik,nje puthje e pafund etj .


Jepi partnerit tend mundesi zgjedhjeje

-
Flori apo argjend?
Tani apo me vone?
Sot apo neser?
Te kuqe apo blu?
Klasike apo moderne?
Konservatore apo liberale?
Publike apo private?
Te pasur apo te varfer?
Ketu apo atje?
Bejeni partnerit te lumtur


Dashuria nuk te meson ajo te tregon rrugen .Dashuria nuk mban fjalime ajo thjesht dashuron.

-
Mbeshtetja poZitive eshte nje teknike per te motivuar partnerin qe te jete romantiK.Ankesa sjell fyerje dhe sjell distance.Ti smund te japesh mesim per dashurine per mund te modelosh sjelljen e dashurise behu ti I pari ne rrokullisjen e sferes romantike.


Ndryshoni

-
Mbushe shtepine me gjalleri beji supriza nderoji rrobat shpesh behu tjeter ne syte e saj ose tij.Romanca eshte procesi dashuria eshte qellimi.Romanca eshte procesi qe kremtojne dy njerez qe I beri te gjene koicidensen.----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
Njomza_22
Postuar nė: 14.02.2007, 13:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 200
Antari Nr: 529
Bashkangjitur: 19.02.2006Te lutem jeni jashta temes, dhe kerkoj mos te nderyhet ne lidhje me dobin apo humbjen e kesaj dite, thjeshte mund te pergjigjesh ne pyetjet e parashtruara ose mos te maresh pjese ne debat, repsekto te pakten nje teme. Per ate se a eshte mire apo keq cdo kush ka ne koken saj apo tij se cfar don te thote kjo dite. Meqe nuk eshte hapur se cfar mendoni per kete dite a eshte ateher postimet qe tejkalojn kufirin e temes te fshihen nga moderatori.

PM
Top
Replikanti
Postuar nė: 14.02.2007, 14:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 66
Antari Nr: 5055
Bashkangjitur: 03.01.2007Dhurata qė kam pregatitur pėr tė dashurėn time ėshtė njė parė syze qė moti kohė (prej verės sė kaluar i kanė mbetė pikė), e mu pėr ditėn e Shėn Valentinit ja kam ble dhe sonte nė mbrėmje do ja uroj kėtė ditė dashurie.

Nė kėtė ditė simbolike janė trėndafilat e kuqrremt, por mendoj se ēfardo dhurate qė i dhurohet sot tė dashurės, shtohet respekti reciprokisht.

Unė dhe e dashura ime kemi 3 fėmijė dhe pėr kėtė arsye nuk do tė frekuentojmė asnjė lokal, por se njė "mini party" do tė organizohet mbrenda shtėpisė jam mė se i sigurtė.

I uroj tė gjithė ata/ato qė dashurojnė dhe urime ditėn e Shėn Valentinit.
PM
Top
velushi
  Postuar nė: 14.02.2007, 20:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 82
Antari Nr: 3737
Bashkangjitur: 31.10.2006tung ju uroj per temen., te dashures time smundem ti dhuroj dhuraten smil3dbd4d99c6eaa.gif meqe ajo gjindet larg meje por me gjith ate ja dhuroj "ZeMrEn TiMe" kaq smil3dbd4e4c2e742.gif smil3dbd4e4c2e742.gif gezuar tegjithve tung tung.
PM
Top
MIRA_
Postuar nė: 14.02.2007, 20:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 852
Antari Nr: 4583
Bashkangjitur: 10.12.2006Nuk besoje qe vetem ne kte dite duhet ti tregojsh dikujte se sa i vecante eshte, e sa e dashuron bla bla, por duhet pune cdo dite.

Nejse, teme interesante!

Mendoje se ndonje dhurate surprize do ishte e mire. Dicka qe pelqen ai/ajo (nuk jam eksperte, por thjeshte mendoje se varret prej personit, shija luan nje rol te vecante etj)

Une psh, ia dergova nje kartoline dhe dresen e Chelsit meqe oshte shume i dhene pas ekipit. Ndersa, pranova do trandofila dhe pse thuj se gati ishin thare nuk ishin aq te fresket po mjafton ideja qe eshte kujtu ti coje:)


----------------------------------------
There is only one happiness in life--to love and to be loved.
George Sand
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio