Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Festa e shėn valentinit apo hidhrimi i Zotit?!
Argument
Postuar nė: 14.02.2007, 14:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006Pabesimtarėt, shoqėria e civilizimit pėrėndimor injorant, shpenzuan dhe pandalur po shpenzojnė dhe orvaten pėr prehjen e jetės sė tyre dhe dominim e tyre mbi muslimanėt, pėr fshirjen e akides – bindjes islame nga zemrat e tyre dhe t’i largojnė muslimanėt nga e vėrteta e jetės, sepse kjo bindje ėshtė e vetmja bindje fetare qė i kėrcenon tė qėnurit e tyre.

Ndoqėn rrugė tė ndryshme pėr ta realizuar kėtė mision. Ndėr mė tė suksesshmet, qė edhe dominoi ishte MEDIA BOTĖRORE, rrezultati i sė cilės u shfaq pėr njė kohė tė shkurtėr nė bijat e muslimanėve, tė cilėt pasojnė pėrėndimin pabesimtar, tė pakėndėshėm me fenė e tyre, dhe vlerat e tyre dhe bindjet e tyre.
Nga kjo u efektivizuan edhe adoleshentėt muslimanė, tė rinjė dhe tė reja me ceremonin e ashtuquajturės “Festa e Shėn Valentinit”, njė kjo prej festave tė pabesimtarėve, tė cilėt supozojnė pėrmes fesė sė tyre se kjo ėshtė dashuri hyjnore. Ende kjo festė manifestohet nė shtetėt evropiane pėr t’i shfaqur emocionet “e sinqerta” ndaj rilindjės se historisė sė dashurisė!
Pėr fat tė keq, dėgjojmė se disa studente mulimane shkembejnė ėmbėlsira, lule, rroba tė ngjyrės se kuqe nė shenjė mikpritje tė kėsaj feste, e cila daton me 14 shkurt.
Mu nga ky shkak, na u obligua qė t'i pėrbledhim mendimet dhe qėndrimet e dijetarėve ndaj kėsaj dukurie ne mesin e muslimanėve.
Thotė dijetari islam Ibėn Tejmijjeh [Allahu e mėshiroftė]:
“Nuk lejohet pėr muslimanėt qė tė pėrgjasojnė me ata (qafirat-pabesimtarėt) nė diēka qė i veēon vetėm ata; nė festa apo edhe tė tjera. Nuk lejohet tė bėhėt gosti, e as tė pastrohet, e as tė ndizet zjarrė, e as t’i bihet defit, e as tė gėzohen femijet duke iu blerė lojra apo dhurata, e as tė shitet diēka qė iu ndihmon atyre pėr t'u zbukuruar e dekoruar. Pėrfundimisht, nuk i takon muslimanit t’i veēoj ditėt e festave tė tyre, por nė kėto raste le tė jenė ditėt e muslimanit ashtu si ditėt tjera, pa i dalluar e veēuar.”
Thotė Ibėn Kajjim El-Xhevzijjeh [Allahu e mėshiroftė]:
"Pėrgezimet me rastin e ritualeve tė pabesimtarėve qė u takon vetėm atyre ėshtė e ndaluar rreptėsisht. Psh. Tė pėrgezohėn me rastin e festave tė tyre, apo agjerimit tė tyre, tu thohet: "Me gėzime festėn", "Urime kėtė festė", e tė ngjajshe me to. E nėse ai qė e thotė kėtė ėshtė nė pelqim me mosbesimin (kufrin) e tij, kjo ėshte prej haramėve, dhe i gjason sikur ta pėrgėzoj adhurimin e kryqit. Madje, kjo ėshtė mėkat mė i madh dhe me e urrejtur tek Allahu (subhanehu ve teala) se sa t'i thojė: "Pėrgezime pirjen e verės", "Urime mbytjen e njerėzve" apo "Pėrgezime amoralitetin."
Pėr kėtė festė tė shėmtuar (Valentini) ėshtė pyetur dhe dijetari i nderuar: Muhamed bin salih EL-Uthejmini, ku dhe ėshtė pėrgjigjur si vijon:
“Manifestimi i festės sė valentinit nuk lejohet. Kjo pėr shumė shkaqe, sė pari: festa e cekur nuk ka bazė nė sheriat dhe ėshtė prej bidatėve tė shpifur, sė dyti: festa e tillė thėrret nė dhashuri tė rrugėve dhe nė dėm, se treti kėso llojė ēashtjeve e preokupojnė zemrėn me punė boshe. Nuk lejohet tė tregohet nė kėto ditė ceremoni, pa marrė parasyshe, qoftė kjo dukuri nė ushqim, rrobe, dhurata apo edhe tė tjera. Muslimanit i takon tė jetė krenar me fenė e vet. 05/11/1420 h.”
Mjaftojmė me kėto thėnie, tė cilat nuk ka nevoj t’i shtohet as edhe njė shkronjė. Lusim Allahun (subhanehu ve teala) qė tė na ruaj nga kėto fitne neve dhe tė gjithė muslimanėt nė rruzul, e sidomos adoleshentėt muslimanė.


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top
meshirues
Postuar nė: 14.02.2007, 22:56
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 13
Antari Nr: 5285
Bashkangjitur: 16.01.2007zotrote qenke njeri bosh , thjesht injorant
PM
Top
TetovaLovER
  Postuar nė: 14.02.2007, 23:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 180
Antari Nr: 5596
Bashkangjitur: 02.02.2007Pa mare parasyshe se me Argument ne shume aspekte nuk pajtohem(na ndajne Kodra!) ,kesaj radhe i jape te drejte!Jo ne shkrimin qe ka publikuar(paste) ketu,por vetem ne idene qe eshte kunder Shen Valentinit ! ! Eshta bllaf i madh ne ate nese nisemi se nje dite e caktuar ne vit,14.shkurti qenka dite e te dashuruarve ! ! Edhe pse,pike se pari shen Valentini nuk ka te beje me ne Shqiptaret as me komb e as me fe,nuk kemi fare arsye per te "festuar" kete dite te tille. Te dashuruarit sikur gjithe njerezit tjere duhet ti gezohen seciles dite qe jetojne,nuk duhet pritur nje dite e caktuar qe njeri tjetrit ti bejme urime,ti dhurojme dicka personit qe e duam! Nese dike me te vertete e do,athere ke cdo dite shen Valentin,dhuroj cdo dite nga dicka,mjafton nje fjale e mire,nje sjellje e mire!Mjafton fjala "TE DUA" !
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 15.02.2007, 01:01
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007Nese perkufizon tere dashurine qe ke te shpallesh vetem ne nje dite(dite marketingu dhe manipulimi te logjikes se shendoshe te njeriut me qellim profitabil) atehere nuk din te dashurosh!i Kote eshte gjithe ky mund qe jepet me 14 "diten e te dashuruarve" kur gjate tere vitit sillesh me njeriun qe do si ndaj nje te huaji,apo pret vetem kete dite te dhurosh dicka!njeriu duhet te jete ne gjendje te dhuroje cdo dite,sic u permend me larte,qofte vetem nje fjale e embel apo nje kompliment...
Poshte trillimet fitimprurese te botes moderne,askund nuk arrin nese shpall dashuri apo dhuron dicka mu kete dite...behu i denje te jetosh tere vitin ne harmoni,dhuro gjate vitit,atehere nuk ka nevoje per kesi ditesh te trilluara vetem per te shtuar profitin e disave!


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
INDEXI
Postuar nė: 15.02.2007, 11:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006Meshirues sedi cili eshte njeri bosh a TI apo argumenti. Ku ka njeri me bosh se ai i ri i cili feston diten e SHEN MAJKES E PAPKES , VALENTONOVIQ STOJANOVIQIT.....
Po ju a jeni shqiptar bre Zoti ju marroft.....
Ku keni guxu ne kohen e Lek Dugagjinit me bo kesi marrina si bani tash....
PM
Top
Argument
Postuar nė: 15.02.2007, 15:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006 Citim (meshirues @ 14.02.2007, 22:56)
zotrote qenke njeri bosh  , thjesht injorant

Te pershendes.... e dij se jam bosh... por te tregoj arsyen per qka jam bosh....
Kur eshte ne pyetje jeta shtazarake, dmth jeta jote, un jam bosh.... sepse kafshes , njeriu i duket nje gje jonormale sepse nuk eshte ne rrangin e tij, po du me than ne shkallen e tij....
Un e dij se jam i qmendur per ty sepse... ne Islam, Femra/Gruaja respektohen tan jeten e jo si ti zotni shtaz qe menxi ajo femra jote/shoqja jote pret 14 shen valentinoviqin per te marr nje lule nga ti, ose 8 marsi.
Kjo eshte arsye ku dallohet Islami nga ju, se ju te dashurat e juve dojni me i mashtru me 1 dit, po normal se mashtrohen sepse menxi qe ka prit KAFSHA te ja dhurron nje lule, e kjo veper per vajzen eshte e quditshme " Kafsha dhuron lule? " Pune e quditshme... po :( komplet 12 muaj e ke vlersu si nje kafsh, e ke dasht vetem per naten, ski pas respekt, e hajt kishe tash per 1 dit po ti dhurroj krejt... ehh nuk shkon ashtu jeta... se ne fakt ti nuk je tu e vlersu si FEMER, por si kafshe, po te kuptoj se kafsha te kafsha shkon... smundet njeriu me kafsh te martohet.... :( ofendim total personal per ty... po sikur ti kishe kuptu keto fjal do te kishe kuptu se qka kom dasht me than
:))


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top
prroni
Postuar nė: 19.09.2007, 02:33
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 8
Antari Nr: 9645
Bashkangjitur: 19.09.2007"Haroni" shen valentinin, "haroni" 8 marsin "haroni"ditelindjen e se dashures, "haroni" diten e fejeses, diten e marteses , se nuk vleine "asgje" ,e ne fund haroni edhe vetveten.
PM
Top
muzi
Postuar nė: 19.09.2007, 02:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 979
Antari Nr: 9231
Bashkangjitur: 30.08.2007Athua pak dite ka viti per te festuar e duhet qe te gjejm vetem disa dite qe te gezojme partneren, Zoti na dhuroi jeten dhe te gjitha te dobite e kesaj bote pse mos ti shfrytezojm, na dhuroi edhe diten pse mos ta shfrytezojme cdo dite, por te presim nje dite ne vit.


----------------------------------------
BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM-Eshte Preambula e jetės
PM
Top
gardist
Postuar nė: 19.09.2007, 03:12
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1250
Antari Nr: 9602
Bashkangjitur: 17.09.2007Harojeni `Shen Valentinin` Sigurisht qe duhet haruar!
Islami ne asnje menyre nuk lejon te nderohen e respektohen `Shenjtoret`te tille kane vetem jobesimtaret.Islami nuk njeh shenjetore!!!
Harojeni 8 Marsin!
Gjithesesi! Cka eshte 8 marsi?! `dita e nenes`(gruas). Turp! Shih se sa te civilizuar jane ata qe festojne kete dite; e kan zgjedhur vetem nje dite nga 365 te vitit dha ia kane kushtuar nje dite te vetme nenes. Islami nuk lejon besimtarin qe edhe nga pragu i shtepise te mos largohet pa marun hallallekun e nenes.Kjo tregon dashurin dhe respektin ndaj nenes.
E sa per diten e fejeses,marteses,etj,etj po ti po dashe mbaj mend ato se askush ste ndalon jo!
Po ti vetem mos u bej prej atyre qe harojne edhe veten se i ki keq punt, se sdin as kush je,as pse je,as cka je.
Pershendetje te thjeshte.


----------------------------------------
JEZUSI KA THENE: MOS MENDONI SE ERDHA TA BIE PAQEN MBI TOKE. NUK ERDHA TA BIE PAQEN,POR SHPATEN...(Mateu 10/34-36)
PMEmail Poster
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 19.09.2007, 11:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007mos ja merni per te madhe prronit se eshte i vogel ende,hehe Shaka

jo kur i feston keta festa ateher e haron veten, se kur te kujtohet vetja ku je, pse je, cfar ben, pse ben, kur meresh me veten, nuk meresh me keto festa,...Gruas nuk i kushtohet nje dite, por tane jeten duhet tja kushtosh, nanes nuk i kushtohet nje dite, por tan jeten... mesuesit nuk i kushtohet nje dite por tan jete, ambientit nuk i kushtohet nje dite, por tane jeten pasterti duhet te mbash,...cjane keto festa palidhje.....vetem se njeriun e kufizojne apo thane me mire e bejne rob,
Dy festa ka kur duhet me u gezu e festu , Bajramet, se keshtu si e kemi hallin, duhet tan vitin me qaj, lene po del me femren per diten e te dashuruarve e kur e sheh neser e ka lan,.... cfar dashurie.....


kaloni bukur, haram e pertej haramit se...

Kur dikush do ta kuptoj esencen pse ka dal ne kete bote, ateher do ta ndjej dashurine e vertet se per ndryshe, Zoti hajrin na dhasht....


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
gipa
Postuar nė: 19.09.2007, 22:07
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 8
Antari Nr: 9386
Bashkangjitur: 07.09.2007 Citim (meshirues @ 14.02.2007, 22:56)
zotrote qenke njeri bosh , thjesht injorant

ju se pari keni nje psedonim ,,meshiruesi,,qe vetem nje injorant si ju mund ta perdor(kujdes me emrat) dhe nese mendoni se dashuria mund te definohet ne nje dite ju per mua keni ikur fare fare
civilizim perendimor=injoranc,ēthurje etj ,etj.
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 19.09.2007, 22:20
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007meshiruesi mos i beni shirk(shok) Allahut,pasi vetem ai eshte Meshirues.andaj kujdes me kete nick,mos i beni vetvetes dem,qe te dilni prej Besimit...nje keshille te sinqerte


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
verwest
Postuar nė: 19.09.2007, 23:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 74
Antari Nr: 9498
Bashkangjitur: 13.09.2007..per ato qe jan te dashuruar - cdo dit mund te jet feste duke kaluar mire me ate qe e don. se di pse esht patjeter te festojm festat e te huajve qe skan lidhje as me kombin se me fene tone
PM
Top
studenti_uejl
Postuar nė: 20.09.2007, 02:01
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 157
Antari Nr: 1155
Bashkangjitur: 16.05.2006UNE MENDOJ SE NESE JE I DASHURUAR CDO DITE ESHTE DITE E DASHURUARVE JO NJE HERE NE VIT
HEHEH SA PALIDHJE
PM
Top
Strider
Postuar nė: 20.09.2007, 03:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9705
Antari Nr: 8466
Bashkangjitur: 16.07.2007Kush nga ju do te me tregon se cilat jane festat e islamit fe?
dhe cili prej jush do te ma sjell hadithin e Muhamed a.s reth asaj per ata qe imitojn verbnisht.Nese keta te dyja i keni te qarta mendojse nuk ia vlen akoma te flitet.
Paqa dhe meshira e Zotit qoft mbi ju


----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio