Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> TA STUDIOJME MIRE PAKON AHTISARI - Kudusi Lama, MBARSHQIPTARĖ
Trimi
Postuar nė: 15.02.2007, 14:35
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 40
Antari Nr: 541
Bashkangjitur: 23.02.2006KUDUSI LAMA (GJENERAL),
KRYETAR I KESHILLIT ORGANIZATIV TE KUVENDIT MBARESHQIPTAR:

TA STUDIOJME MIRE PAKON AHTISARI,DHE TE MBROJME TE DREJTEN


Eshte nje moment qe asnje shqiptar nuk mund te qendroje pa thene ate
qe
ndjene e qe i duket e arsyeshme te thote per interesin kombetar. Eshte
ne
balance fati i Kosoves. Po hidhet ne terren e ardhmja e saj.
Por ka edhe nga ata qe heshtin, ka edhe nga ata qe megjithese e quajne
veten politikane te medhenje qe kane ne dore fatet e kombit, po merren
me
shume me kolltukun e nje kryetari bashkije (komune), se sa me ceshtjen
e
madhe te kombit shqiptar, sic eshte momenti kur ne terrenin shqiptar e
nderkombetar hidhet nje varjant zgjidhje, sic eshte pakoja Ahtisari. Po
keshtu ka edhe te ashtuquajtur analiste, qe vleresohen si te tille dhe
e
dine veten per te tille, qe flasin jo vetem pa pergjegjesi kombetare,
por
edhe pa pergjegjesi historike. Nje shembull i tille ishte ne mbremjen e
dates 2 shkurt ne nje televizion analisti Artur Zhei. Kam dashte ta
respektoj kete zoteri, por nuk mund te pajtohem me te kur ne analize
per
pakon Ahtisari, ai shprehet: “Kali i falur nuk shikohet nga dhembet”.
Jam
befasuar. Mire kombetarisht se nuk ka deshire te tregoje se kujt i
perkete,
por historikisht si ka mundesi te gaboje? Si ka mundesi qe nuk e di se
ne
Kosove eshte zhvilluar nje lufte, qe eshte quajtur Lufta Clirimtare e
Kosoves, ka luftuar per dy vjete nje ushtri me nje efektiv prej mbi 60
mije
luftetaresh, qe eshte quajtur Ushtria Clirimtare e Kosoves, kane rene
deshmore te atdheut ne kete lufte jo pak por 2 mije djeme e vajza te
Kosoves
e nga gjithe trojet kombetare shqiptare, me te miret e me te
devotshmit, kan
lene eshtrat ne malet dhe fushat e Kosoves mbi 3 mije djeme e vajza qe
jetojne sot ne Kosove pa asnje pretendim por jo duke u mohuar edhe
luften e
plaget, mbi 20 mije burra, gra, pleqe, plaka e femije jane sakrifikuar
duke
mbetur martire te clirimit te Kosoves; Ashtu sic evidentohet nje
periudhe
kohore prej rreth nje shekulli nga viti 1912 e deri me 1981, ku
evidencohen
rreth 700 mije shqiptare te trojeve shqiptare nen ish jugosllavi, te
vrare,
te masakruar, te zhdukur e te shperngulur. Cudi sa pak investim i duket
zotit Zhei per atdheun, sa ta quaj pakon Ahtisari “kal te falur”. Nese
kemi
fatin te ulemi ne kolltukun e analistit, nuk duhet t’i japim vetes te
drejte
te bejme deklarata te pa pergjegjeshme.
Me thene te drejten une i ndoqa me kujdes te gjitha analizat
televizive qe
bene televizionet shqiptare me politikane e analiste, nga Shqiperia dhe
nga
Kosova. Per fat te keq ishte nje ngutje shume interesante, deri edhe
nga
politika qeveritare, le me nga mediat e nga opinionet.
Pasi mora dhe lexova pakon Ahtisari, kuptova se te gjithe ata qe
kishin
folur kishin disponuar komente, dhe pake kush, per te mos thene askush,
kishte permbledhjen e materialit.
Duke patur kete mendim, tashme qe e njoh gjendjen dua te bej
prononcimin
tim publik per te gjithe shqiptaret per pakon Ahtisari. Per te cilen
mendoj
se duhet diskutuar shume. Ajo nuk eshte nje tabu, ajo eshte nje
varjant, qe
pranon cdo ndryshim qe duket i arsyeshem dhe i sherben ardhmerise se
Kosoves
dhe gjithe rajonit te Ballkanit. Po keshtu, duhet te evidentohen disa
gjera
ne gjuhen e thjeshte te popullit qe te gjithe te kuptojne c’po ndodhe
dhe
cila eshte me e mira.
Me konkretisht, para se te futem ne analize te pakos Ahtisari, do te
parashtroj disa probleme qe mendoj se duhet te jene ne qender te
vemendjes
se gjithe politikaneve, analisteve, intelektualeve, ushtarakeve,
djemeve dhe
vajzave, si dhe gjithe popullit shqiptar ne gjithe hapsiren shqiptare
te
Ballkanit, ne menyre te vecante ne vemendjen e Grupit Negociator te
Kosoves.
Se pari; ne preambulen e pakos Ahtisari duhej deklaruar qarte, thjeshte
dhe
kuptueshem: Kosova prej nje shekulli e pushtuar nga Serbia dhe e
kolonizuar
e shfrytezuar prej saj, nuk do te jete me e tille, por do te
percaktohet nga
OKB-ja se c’do te jete ne te ardhmen, prej protektoratit e deri tek
pavaresia ne vartesi edhe te vullnetit te popullit te Kosoves. Kjo
arritje
eshte vlere e Luftes Clirimtare te Kosoves dhe mbeshtetjes nga bota e
zhvilluar dhe Forca e saj e Armatosur (NATO). Kjo formule eshte krejt
normale kur dihet se autoktonia shqiptare ne Kosove nuk ka qene, nuk
eshte e
nuk ka per te qene kurre e diskutueshme dhe e dyshimte.
Se dyti; Ne vitin 1999 fitorja mbi Serbine u konsiderua si realizim i
enderres se popullit tė Kosovės, me largimin e ushtrisė serbe, u arrit
njė
sukses i madh, pasi u bė realitet fundi i kėsaj lufte, qė zgjati jo
pak, por
rreth nje shekull. E gjatė kjo luftė, por mbaroi me njė finale tė
lavdishme,
me njė finale tė ndritur, vepėr e djalėrisė sė Kosovės, rreshtuar nė
radhėt
e Ushtrisė sė Lavdishme Ēlirimtare, qė do t’i bėjė nder kombit
pėrjetėsisht.
Askush nuk ka te drejte ta sjelle te mashtruar kete popull te lavdishem
ne
vitin 2007.
Se treti; Nė qoftė se Serbia dhe serbėt duan tė jenė seriozė dhe
qytetarė nė
pranimin dhe kėrkimin e marrėdhėnieve me Kosovėn, patjetėr qė ata do

pranohen, por duhet tė plotėsojnė disa kushte. Ato kushte tashmė
kalojnė
nėpėr vendimet e popullit tė Kosovės. Askush nuk mund tė marrė mė
atributet
e tij. Ai do tė vendosė pėrjetėsisht se ēdo tė bėhet me Kosovėn dhe
jetėn e
tij, qofshin ata shqiptar, qe jane jo pak por mbi 92% te popullit, po
ashtu
edhe serbet, boshnjaket, romet etj. Te pranohet se ka ardhur koha kur
Serbia
e ka kuptuar se Kosova e ka ndarė nga Serbia pėrfundimisht rrugėn e
jetės
dhe tė ardhmes sė saj. Pushtimi dhe kolonizimi kanė pėrfunduar
pėrjetėsisht.
Natyrisht kjo ndarje nuk mund tė kalojė pa dhembjet dhe Serbia kuptohet
qe
do tė ndjejė shumė dhembje.
Megjithate une e ndjej per obligim te paralajmeroj shqiptaret se
Serbia dhe
serbėt edhe se fundi po tregojnė sheshit, se nuk ka ndodhur asnjė
ndryshim
nė politikėn e tyre antishqiptare. Nuk ka ndodhur asnjė ndryshim nė
mendesine per supermacinė serbe tė Ballkanit, nuk ka ndodhur asnjė
zbutje nė
qėndrimet Millosheviqiane tė para viteve 1999.
Se katerti; Nisur nga sa shihet ne terrenin politik, une nuk shikoj
ndonje
nga kerkesat legjitime te Kosoves ndaj Serbise, te cilat sipas meje
mbeten:
1. Kėrkimi i faljes nga serbėt pėr krimet e kryera nė Kosovė, mbi
trojet
dhe popullin e Kosovės, pėrgjatė viteve 1878 deri 1999.
Janė vrarė shqiptarėt. Janė shpronėsuar e shpėrngulur. Janė masakruar
e
pėrdhunuar. Janė pėrbuzur e denigruar. Janė burgosur e zhdukur. Janė
trajtuar mizorisht e varfėruar. Janė pėrēarė e mohuar. Janė vėnė nė
kushtet
e mizerabilitetit e janė shkatėrruar. Nuk janė lejuar tė marrin prej
jetės
sė tyre, nė trojet e tyre, ato mundėsi qė ua ka ofruar jeta. Nuk u
ėshtė
lejuar tė kenė jetėn e tyre tė bukur e ta admirojnė atė. Nuk janė
lejuar tė
realizojnė ėnderrat e jetės sė tyre. Nuk u janė dhėnė mundėsitė tė
plotėsojnė detyrat, qė kanė lindur bashkė me qenien e tyre njerėzore,
kombėtare, fisnore e familjare. Nuk janė lejuar tė jenė lojtarė tė
pavarur
tė jetės se tyre, tė sė kaluarės, tė sė sotmes dhe tė sė ardhmes. Nuk
janė
lejuar tė ecin nė rrugėn e tyre, pėr tė kėrkuar e zbuluar misteret e
jetės
sė tyre dhe tė ecurisė kombėtare, pėr tė ndėrtuar njė tė ardhme tė
sigurt,
mbi bazėn e njė njohjeje tė plotė tė vėshtirėsive jetėsore e tė
kėnaqėsive,
qė jep edhe kalimi i kėtyre vėshtirėsive pėr interesat kombėtare,
jashtė
kolonizimit e diktimit tė bėrjes sė jetės sipas interesave tė
pushtuesit.
Nuk janė lejuar tė kenė mundėsi pėr tė bėrė njė premtim pėr jetėn e
tyre dhe
tė pasardhėsve tė tyre, dhe tė kontribuojnė pėr realizimin e tij. Edhe
dhembjet kur janė nė rrjedhėn e jetės normale, kanė vendin e tyre nė
jetėn e
njė kombi, por edhe ato nuk janė mundėsuar, sipas kėrkesave tė vetė
ecurisė
sė jetės kombėtare, krahinore, fisnore e familjare, sepse pushtuesi ka
shkaktuar aq shumė dhembje sa nuk ėshtė ndier fare dhembja e brendshme.
Kėrkimi i faljes publike pėr tė gjitha krimet e kryera nė Kosovė nga
serbėt
do tė ishte akt qytetar dhe mundėsi pėr tė biseduar dhe pėr tė vėnė
saktė
piketat e marrėdhėnieve tė sė ardhmes. Shqiptarėt janė nė pritje tė
kėtij
akti - tė kėrkimfaljes publike tė serbėve.
2. Kthimi i grabitjeve 100-vjeēare tė shfrytėzimit kolonial
Kosova e kolonizuar ėshtė grabitur sistematikisht qė prej njė qind
vjetėsh
nga kolonizatori serbo-sllav.
Janė grabitur qytetarėt, tė cilėve u ėshtė marrė prona, duke i
shpėrngulur
nė tė gjitha periudhat deri nė ditėt e Luftės Ēlirimtare tė Kosovės.
Parimi serb ka qenė dhe mbetet qė shteti nuk duhet tė harxhojė miliona
pėr
t’u lehtėsuar jetėn shqiptarėve, por pėr t’i hequr qafe dhe pėr t’i
zhdukur
sa mė parė.
3. Dhėnia e dėmshpėrblimeve pėr tė burgosurit, tė humburit dhe tė
masakruarit.
Qytetarėt e Kosovės duhet tė dinė se mbi 584. 000 shqiptarė, gjatė
viteve
1981-1990, kanė kaluar nėpėr represionin policor (pėrndjekje penale,
kundėrvajtje, arrestime), domethėnė, mesatarisht ēdo ditė janė
arrestuar 200
shqiptarė, kryesisht tė rinj deri nė moshėn 25 vjeēare.
Drejtojeni kujtesėn nė ēdo familje shqiptare e nė rrjedhat familjare

tyre dhe numėroni se do tė gjeni plotėsisht tė vėrtetėn.
Por, tė vėrtetėn e tė vėrtetave e dinė vetė serbėt, e kanė nė
statistikat e
tyre. Le t’i deklarojnė ato dhe tė shprehin ngushėllime dhe tė marrin
pėrgjegjėsi pėr ato qė ka ndodhur, njėkohėsisht, tė marrin pėrgjegjėsi
pėr
tė dėmshpėrblyer sipas rregullave dhe ligjeve ndėrkombėtare.
4. Pėrcaktimi i ardhmėrisė sė sigurte pėr Preshevėn, Bujanocin dhe
Medvegjėn.
A ka ndonjė shqiptar, serb apo ndėrkombėtar, qė nuk ka kuptuar se
brenda
kufijve ligjorė tė Serbisė, ėshtė njė krahinė qė pėrfshinė Preshevėn,
Bujanoven dhe Medvegjėn, tė cilat janė treva shqiptare dhe banohen nga
popullsia shqiptare, por tė cilat nė rrjedhėn e pushtimit janė pėrzier
edhe
pėrqindje popullate serbo-sllave, me tė cilėt nėse nuk janė
kriminalizuar,
populli shqiptar i krahinės ėshtė i aftė tė bashkėjetojė pa
shqetėsime!?
Mendoj, se Serbia duhet tė pėrcaktojė saktė, prerė dhe pėrfundimisht,
statusin e kėsaj krahine, qė tė jetė pranuar nga ndėrkombėtarėt dhe
shqiptarėt, e pastaj tė dalim ne Kosove. Por gjithnjė duke e
konsideruar
kėtė krahinė si evropiane dhe duke i dhėnė asaj atė qė i takon, me
qėllim qė
tė konsiderohet urė lidhėse pėr miqėsinė midis Kosovės dhe Serbisė,
nėse
ndonjėherė do tė ketė mundėsi qė serbėt tė kuptojnė se ē’ėshtė miqėsia,
pasi
deri tani nuk kanė dhėnė asnjė provė sado tė vogėl, se njihet ky term
prej
tyre.
5. Njohja e pronėsisė sė shqiptarėve nė Nish, Prokuplje, Kurshumli,
Leskovc
dhe Vranjė, si dhe mėnyrat e procedimit pėr kthimin dhe kompensimin e
tyre
Duhet te dihet se nė momentin e shkėputjes nga Turqia, rajonet Nishi,
Prokuplja, Kosanica, Kurshumlia, Pusta Reka, Leskovc, Vranjė, etj,
kishin
90% te popullsise shqiptare. Le t’u referoheni statistikave te kohes.
Unė nuk pretendoj qė nė ato rajone aktualisht tė kthehen ish-pronarėt
shqiptarė, por qė pronat e tyre duhet tė kompensohen plotėsisht, pėr
kėtė
duhet kėrkuar qė tė fillojė menjėherė procedura. Pra, tė njihen kėto
prona
dhe tė kompensohen ato. Asgjė nuk duhet tė humbasė, ēdo gjė duhet t’i
kthehet tė zotit, nė rastin konkret, i zoti i atyre pronave ėshtė
populli
shqiptar i shpėrngulur. Le t’i bėjė publike tapitė kadastrale Serbia.
Nuk e
kuptoj se pėr ēfarė mund tė bisedohet jashtė tė drejtės qytetare
evropiane
mbi pronėn. Shqiptarėt dhe serbėt e dinė mirė kėtė. Le tė jenė pra
qytetarė
korrektė.
6. Njohja e detyrimeve ndaj pensionistėve, invalidėve tė punės, tė
rėnėve nė
punė dhe pėrcaktimi i rrugėve pėr shlyerjen e tyre.
Njė jetė kanė punuar kosovarėt nė shėrbim tė kolonizatorit dhe kanė
paguar
sigurimet shoqėrore, shėndetėsore dhe taksat pėrkatėse. Ku i marrin
pensionet pensionistėt? Ku i marrin dėmshpėrblimet invalidėt? Po
familjet e
tė rėnėve nė punė, ku e marrin mbėshtetjen financiare, pėr atė qė
familjari
i tyre ka investuar me gjak nėn shtetin serbo-sllav, siē veprohet me
familjet e ēdo qytetari tė botės, qė bie nė punė?
Pėr kėtė duhet tė njihet pėrvoja e botės sė sotme dhe tė jepen ato qė
u
takojnė atyre, qė ėshtė detyrim t’u jepen.
7. Dhėnia e dėmshpėrblimit pėr dėshmorėt e UĒK-sė dhe pėr invalidėt e
luftės.
U bė njė luftė e madhe qė u quajt Lufta Ēlirimtare e Kosovės. Nė kėtė
luftė
ranė nė fushėn e nderit mbi 2000 djem dhe vajza, nga mė tė mirėt e
Kosovės.
Pse ishin tė detyruar kėta tė rinj dhe tė reja tė ishin nė llogoret e
luftės, kur shumė mirė mund tė ishin nė jetėn e kėndshme tė rinisė sė
tyre,
ose, nė frontet e punės, pėr tė fituar tė mira materiale pėr vete dhe
familjet e tyre? A ka njeri qė mendon se ata nuk dinin tė kuptonin se
ē’ėshtė rinia? A ka njeri qė mendon se ata nuk dinin ta jetonin rininė
e
tyre me gjithė kėnaqėsitė e moshės, fuqisė dhe tė bukurisė? A ka njeri

mendon se ata nuk mund tė mendonin pėr njė jetė tė gjatė, ku mund tė
bėheshin gjyshėr dhe tė gėzonin djem e nipa, vajza e mbesa, pėr tė
krijuar
familjet dhe trashėgimitė e tyre?
Djemtė ranė, por nuk kishin alternativė tjetėr. Ose, tė ishin nė
frontin e
luftės, ose, tė ishin nė varret masive tė asgjėsimit masiv tė popullit
shqiptar. Ata preferuan me mirė tė ishin pėrballė armėve serbe, se sa
nėn
tehun e ftohtė tė sėpatės dhe hanxharit serb.
Nė kėto kushte, alternativa e vdekjes ishte alternativa qė u vuri
pėrpara
Serbia me forcave e saj ushtarake-policore, tė armatosura deri nė
dhėmbė, me
armėt e municionet mė moderne tė kohės. Pra, nė analizė tė fundit,
Serbia
duhet tė shprehė pendimin pėr kėtė dhunė ushtarake-policore, tė shprehė
ngushėllimet dhe tė marrė pėrgjegjėsinė pėr tė dėmshpėrblyer familjarėt
e
tyre pėr fatkeqėsitė qė u solli. Nėse Serbia nuk do tė kishte tentuar

asgjėsonte totalisht njė popull tė pambrojtur, por do ta linte atė tė
ndėrtonte jetėn dhe tė ardhmen e tij, nuk do tė kishte pasur nevojė pėr

vendosur djemtė nė llogore e pėr rrjedhojė ata edhe sot do tė ishin
pranė
familjeve tė tyre.
8. Dhėnia e dėmshpėrblimit pėr shpėrnguljen masive gjatė luftės sė
viteve
1998-1999.
Bilanci i luftės nė Kosovė ishte mjaft tragjik: njė milion tė
deportuar dhe
dyqindmijė tė tjerė qė endeshin maleve. Sa tė tjerė janė zhdukur nė
emėr tė
Serbisė sė Madhe?
Nė emėr tė krenarisė dhe tė pastėrtisė etnike serbo-sllave, u bėnė akte
makabre pėr shlyerjen e historive familjare.
Kaq shpejt i harroi Serbia aktet e tmerrit mbi Kosovėn, qė imponuan
shpėrnguljen e njė populli tė tėrė nga trojet e tij.
Pa dėmshpėrblimin e kėtij akti, nga mė tė rėndėt e shekullit tė
njėzetė, nė
gjithė shoqėrinė njerėzore, nuk mund tė ketė normalitet nė kėtė pjesė

Botės, qė quhet Kosovė dhe Ballkan.
9. Pėrcaktimi dhe shlyerja e dėmshpėrblimit pėr djegiet dhe
shkatėrrimet
gjatė luftės sė viteve 1997-1999.
Kush e dogji Kosovėn nė periudhėn e viteve 1997-1999? Tė gjithė e dinė
-
Forcat ushtarake-policore serbo-sllave, kriminelėt paraushtarakė dhe
njė
pjesė e popullit tė kriminalizuar tė serbėve tė Kosovės.
Kjo pėrgjegjėsi a duhet tė mbetet pa pėrgjegjės? Mendoj se jo.
Prandaj,
kush mendon se duhet tė bisedojė me Kosovėn pėr tė ardhmen, patjetėr,

radhė tė parė, duhet tė paraqesė kėrkesėn pėr vlerėsimin e dėmeve nė
atė
periudhė dhe tė dėmshpėrblejė pėr to.
Nuk ėshtė i kuptueshėm fakti qė nuk zihet fare nė gojė fakti, qė
Kosova
ėshtė djegur dhe shkatėrruar plotėsisht nga serbėt, jo para njė
shekulli,
por vetėm para 7 vjetėsh. Ėshtė shumė interesant fakti qė heshtet pėr
kėto
tė zeza qė kanė ndodhur nė Kosovė dhe po flitet sikur ēdo gjė ka ardhur

rrugėn normale tė njė ecurie tė qetė, kur gjithė bota e dinė se Kosova
u bė
kjo qė ėshtė, pas njė luftė tė madhe tė djemeve tė Kosovės dhe njė
lufte tė
tė gjitha forcave politike-ushtarake ndėrkombėtare, nėn drejtimin e
SHBA-ve
dhe tė NATO-s.
Nė rastin konkret, serbėt i kanė shumė borxhe Kosovės, kėshtu qė le tė
evidentohen e paguhen ato.
10. Kthimi i pajisjeve tė policisė dhe tė pushtetit te grabitura nė
Kosovė.
11. Kthimi i armėve, i aparaturave dhe i pajisjeve te Kosoves, te
grabitura
nga armata jugosllave.
12. Kthimi i dokumenteve arkivore tė Kosovės.
13. Gjetja e gjithė tė zhdukurve nga burgjet dhe dhuna serbe deri nė
vitin
1999.
14. Dėnimi politik me rezolutė nga Parlamenti i Serbisė, i luftės
kundėr
Kosovės dhe i shtypjes sė saj.
15. Kthimi i tė gjithė shqiptarėve qė kanė punuar pėr Serbinė dhe
kundėr
Kosovės, pėr tė marrė dėnimin qė meritojnė nė Kosovė.
16. Kthimi i vlerave kulturore, shkencore, arkeologjike dhe historike

Kosovės.
17. Heqja dorė nga politika mashtruese dhe denigruese pėr popullin
shqiptar
dhe nga propaganda antishqiptare nė opinionin ndėrkombėtar.
Pėrfundim: Tė gjithė duhet tė kuptojnė se fqinjėsia e mirė ėshtė vetėm
rezultat i mirėkuptimit dhe asgjė tjetėr nuk mund ta sigurojė atė.
Mirėkuptimi nuk mund tė prodhohet me hile, nuk mund tė prodhohet me
injorim
tė partnerit, nuk mund tė prodhohet me mohim tė ekzistencės sė fqinjit.
Po
kėshtu. tregtia e gjerė ndėrshtetėrore Kosovė-Serbi ėshtė vetėm produkt
i
barazisė dhe ndershmėrisė. Pa barazi dhe ndershmėri nuk mund tė bėhen
as
pazare, nuk mund tė zihet besė dhe nuk mund tė ketė siguri. Tė njėjtin
ēmim
bart edhe diplomacia e ndėrveprimit Kosovė-Serbi, qė ėshtė
domosdoshmėri e
stabilitetit. Kėto kėrkesa janė domosdoshmėri e sė ardhmes. Tė ardhmen
e ka
nė dorė vetė populli i Kosovės, dhe askush nuk duhet tė marrė asgjė nga
atributet e tij.
Pra me duket se nga sa shprehemi me siper, del nje precedent, sikur i
kemi
ndonje borgj Serbise dhe jo sikur po largohemi nga kolonizimi i saj.
Prandaj
edhe duhet qe te gjithe shqiptaret, intelektualet, politikanet, djemte
dhe
vajzat, serbet dhe evropianet, grupi i kontaktit, Keshilli i Sigurimit
te
OKB-se dhe vete zoti Ahtisari duhet ta mbajne parasysh kete qe shprehem
me
larte, pasi keshtu mund te vendosin drejtesi nese duan. Nese pyesin
serbet e
Serbine ata do te thone: “Kosova eshte toka jone”. Dihet qe keshtu,
pasi
asnjehere nuk e kane kuptuar se Kosova eshte prone e popullit te
Kosoves.
Ata kane dashur gjithnje vetem token e zeze. Mos harroni deklarimin e
tyre:
“Parimi serb ka qenė dhe mbetet qė shteti nuk duhet tė harxhojė miliona
pėr
t’u lehtėsuar jetėn shqiptarėve, por pėr t’i hequr qafe dhe pėr t’i
zhdukur
sa mė parė”. Prej te cilit nuk kane hequr dore.
Duke u njohur me pakon Ahtisari, paraqitur ne Prishtine me 2 shkurt
2007
nen titullin “Propozimi Gjithėpėrfshirės pėr Marrėveshjen pėr Statusin
e
Kosovės”, duket se me gjithe dispozitat e pranueshme ne permbajtjen e
saj,
duket se duhet sqaruar se ka edhe mjafte probleme, per te cilat duhet
mbajtur qendrim. Ne menyren si eshte shprehur kjo dispozite serioze,
duket
se eshte nisur me teper per te marre me te mire Serbine.
Te kuptohet nga te gjithe, qe Kosova nuk eshte vellai i shprishur i
Serbise, te cilen ajo po e hedhe jashte nga shtepia. Jo, Kosova eshte
ndare
nga Serbia me lufte, me lumenje gjaku, me dhjetra mijera te vrare, me
qindramije te shperngulur e masakruar. Kjo te kuptohet mire, pasi duket
se
po bisedohet sikur cdo gje mund te kalohet thjeshte. Mos harroni
pronari i
Kosoves eshte populli kosovar, askush tjeter. Degjoni c’thote pronari.
Pretendimet qe shpreh per kete projekt jane si vijon:
1. Qe ne fillim ne dokument shprehet se “Kosova do tė jetė shoqėri
shumetnike”. Dakort nese jane kushte nderkombetare per te gjithe. Por
ketu
po shprehemi per Kosoven qe shkeputet ne Serbia, po per Serbine qe mban
brenda vetes rreth 500 mije shqiptare, pa folur per etni te tjera, a
nuk
eshte shoqeri shumetnike? A nuk duhen vene kushtet per te gjithe ne
momentin
e ndarjes?
2. Ne vazhdim: “Kosova do tė miratojė Kushtetutėn ... e cila do tė
promovojė
bashkėjetesėn paqėsore”. Me terheqe vemendjen nje kerkese e tille,
prandaj
edhe bej pyetjen: Po te tjeret si e kane kushtetuten? Kosova e di se do
te
shkoje ne rrugen e integrimit evropian, pa nje kushtetute demokratike
nuk
mundet te shkoje, pse ky kusht? A nuk eshte nje lloje si shtetet e
tjera?
Mendoj se ka nevoje per t’u sqaruar fakti pse eshte kushtezuar kjo
detyre.
3. Me poshte: “Gjuhė zyrtare nė Kosovė do tė jenė gjuha shqipe dhe
serbe”.
Perse? Kush eshte i interesuar te mesoje serbisht? Ne nuk ua ndalojme
ate
serbeve, por mjafte ua kemi diktuar shqiptareve. Ne Serbi a do te kete
gjuhe
zyrtare gjuhen shqipe, sepse atje ka shqiptare? Po keshtu duhet pare
nese ky
kusht bazohet ne ligjet nderkombetare, apo eshte thjeshte nje deshire
per te
perkdhelur serbet e Serine.
4. Ne vazhdim dokumenti shprehet: “Kosova do tė ketė simbolet e veta tė
veēanta kombėtare, pėrfshirė flamurin, stemėn dhe himnin, tė cilat
pasqyrojnė karakterin shumetnik tė saj”. Cdo te thote kjo, a mos ka nje
kusht te tille ne Serbi? Po, do te bejme te gjitha ato, qe do te beje
Serbia
per shqiptaret ne trojet e tyre ne Serbi. Kjo per faktin se duket sikur
Kosoves po tentohet ti zhduket morali i saj historik e kombetar. Nuk
eshte e
drejte kjo dhe nuk duhet lejuar edhe nga negociatoret, te cilet nuk
jane
pergjegjes te vetevetes, por te kombit dhe historise se kaluar e te
ardhmshme.
5. Nje nen tjeter shpreh: “Kosova nuk do tė ketė pretendime
territoriale
ndaj asnjė shteti apo pjese tė ndonjė shteti dhe nuk do tė kėrkojė
bashkim
me asnjė shtet apo pjesė tė ndonjė shteti”. Duket sikur po vendosen
disa
dogma. Nuk mund te vihen kushte te tilla. Kush ka marre pergjegjesine
te
diktoje popullit te Kosoves? Ku eshte vetevendosja si institucion
nderkombetar i te drejtes se njeriut? Apo per shqiptaret ka mendime
ndryshe.
6. Per kthimin e pronave dokumenti shprehet: “Tė gjithė refugjatėt dhe
personat e zhvendosur nga Kosova do tė kenė tė drejtėn e kthimit dhe
kėrkimit tė pronės sė tyre dhe posedimeve personale, nė pajtim me
ligjet
vendore dhe ndėrkombėtare”. Mirepo ku jane librat e pronave? A e di
Kosova
se sa abuzime mund te behen me ta? Ky mendoj se mund te shfrytezohet
nga
Serbia si nje kurth. Duhet bere kujdes, duhet pastruar mire kjo
ceshtje.
Duket sikur te shperngulur konsiderohen vetem serbet. Po shqiptaret qe
jane
rreth nje milion ne Evrope e Amerike? Edhe ata do te kthehen.
8. Me vjene keq kur lexoje qe me kerkesen e me poshtme dokumenti e ve
Kosoven ne nje nivel me Serbine: “Kosova dhe Republika e Serbisė, nė
pajtim
me normat dhe standardet vendore dhe ndėrkombėtare, do tė ndėrmarrin tė
gjitha masat e duhura pėr tė pėrcaktuar dhe ofruar informata sa i
pėrket
identitetit, vendndodhjes dhe fateve tė personave tė zhdukur, nė
bashkėpunim
tė plotė me Komitetin Ndėrkombėtar tė Kryqit tė Kuq (KNKK) dhe
partnerėt
tjerė relevantė ndėrkombėtarė”. Besoj se askush nuk eshte kunder
bashkepunimit, sidomos per ceshtje te tilla humane. Por si mund te
bashkepunohet me Serbine e cila i di mire te zhdukurit se i ka zhdukur
vete,
jo nje nga nje por si ne kohen e fashizmit me mjiera njeheresh, duke i
transportuar me trena. Ndersa shqiptaret nuk e di si mendohet se mund
te
kene zhdukur serbet. Megjithate bashkepunimi duhet te jete ne nivelin
me te
larte. Ama mos mendoni se do te beje te njejeten gje Serbia. Prandaj
edhe me
vjene keq qe ky problem trajtohet si shume paqesor per agresorin.
9. Per mua eshte trajtuar ne menyre te gabuar dhe duhet korigjuar
ceshtja e
fese dhe ne menyre te vecante e kishes orthodokese te Kosoves. Le te
citojme
sa thuhet ne nje nen: “Kosova do tė sigurojė autonominė dhe mbrojtjen e

gjitha konfesioneve fetare dhe tėrėsisė sė objekteve fetare brenda
territorit tė saj”. Pse nuk sqarohet, kjo do te jete vetem per
interesin e
Kosoves, jo per interesin e Serbise. Ndoshta mund te kihet parasysh dhe
te
sqarohet qe ato institucione do te ruhen per interesin kulturor te
Kosoves
dhe per shfrytesim sipas perkatesise fetare nge komuniteti i popullit
te
Kosoves.
Me poshte: “Kishės Ortodokse Serbe nė Kosovė (KOS), pėrfshirė klerin
dhe
pjesėtarėt, aktiviteteve dhe pronave tė saj, do t’i ofrohet siguri
shtesė
dhe masa tjera mbrojtėse pėr gėzimin e plotė tė drejtave, privilegjeve
dhe
imuniteteve tė tyre, siē parashihet me Aneksin V tė kėsaj
Marrėveshjeje”.
Nuk me duket fare normale. Nuk ka kishe serbe ne Kosove. Por ka kishe
orthodokese te Kosoves, sic ka edhe kishe katolike dhe xhami te
myslimaneve.
A mos do te duhet qe ne te ardhmen te arrihet ne themelimin e kishes
orthodokse te Kosoves? Pse keshtu, kur mund te themelohet tani bashke
me
shtetesine e Kosoves? A mos duhet te thuhet edhe kishe katolike serbe
dhe
gjami serbe? Duhet te shpjegohen ata qe jane marre me keto formulime.
Keto
formulime realisht jane abuzive. Theksoj arthodoksia ne perkete me
shume ne
shqiptareve se sa serbeve, te cileve ne ua kemi dhene. Cdo te thote ne
Kosove Kishe Orthodokse Serbe?
Ose ne vijim: “Kisha Orthodokse Serbe do tė jetė e vetmja pronare e
pronės
sė saj nė Kosovė”. Pse kush eshte kjo kishe serbe qe dashka prona ne
Kosove?
A mos duhet te kete kisha orthodokse shqiptare prona ne serbi? Ndoshta
po
pasi mjafte prej siperfaqeve serbe jane ish troje shqiptare. Pra te
fiksohet
edhe kjo ne ligj. Duket sikur kisha serbe dashka te behet pronare e
Kosoves.
Me duket pa vend te jepen definicione te tilla. Me vjene keq per ata
negociator te Kosoves qe nuk e kane sqaruar zotin Ahtisari per kete
problem,
dhe e kane lene te sjelle nje propozim te tille.
Prandaj ne dokument shkohet deri atje sa te theksohet: “Pėrfaqėsuesi
Civil
Ndėrkombėtar (PCN) do tė themelojė njė Kėshill Implementues dhe
Monitorues
(KIM), i cili do tė monitorojė dhe ndihmojė zbatimin e plotė tė
dispozitave
dhe masave mbrojtėse tė posaēme tė cilat i ofrohen KOS dhe lokacioneve
fetare e kulturore Serbe, siē parashihet me Aneksin V tė kėsaj
Marrėveshjeje”. Interesant, po si ka mundesi qe nuk themelohet nje
Kėshill
Implementues dhe Monitorues per te gjetur pronat shqiptare por ato
serbe,
kush e kishte pushtuar ate toke serbia apo Kosova e kishte pushtuar
Serbine?
A shikohet se c’gabime te medha po behen vetem se zoti Ahtisari nuk
eshte
sqaruar? Jame i bindur se po te sqarohet ai do te kuptonte mire se ne
Kosove
gjithecka i perkete Kosoves, qe nga historia, kultura, pasuria, etj.
10. Besoj se gjithekush e kupton sa qesharak eshte neni qe ka
permbajtjen si
vijon: “Tė gjitha borxhet e Republikės sė Serbisė tė cilat i ngarkohen
Kosovės, si rezultat i procesit tė alokimit tė borxheve, siē parashihet
me
Aneksin VI tė kėsaj Marrėveshjeje, do tė konsiderohen detyrime
financiare tė
Kosovės”. Ne duam qe Serbia te na ktheje ato qe na ka grabitur e qe na
ka
borgj, ndersa ketu flitet qe Kosova do te marre persiper te paguaj
borgjet e
Serbise. Seriozisht nuk e kuptoj llogjiken e ketij neni dhe ajo qe me
shqeteson me shume nuk e kuptoj llogjiken e negociatoreve te Kosoves,
si e
kane pranuar nje fakt te tille qe eshte shume abuziv. Dihet qe per kete
ceshtje eshte diskutuar ne bisedime. Kurre nuk kisha menduar se mund te
dilte dikush e te formulonte ne nen te tille per Kosoven qofte ky edhe
i
nderuari zoti Ahtisari.
11. Me duket e pranueshme dhe shume logjike kerkesa: “Kushtetuta e
Kosovės
do tė konfirmojė qė Kosova nuk ka fe zyrtare dhe qė do tė jetė e
paanshme nė
ēėshtjet e orientimeve fetare”. Eshte shume e drejte per arsye se atje
ka
tre fe dhe asnjera nuk mund te jete zyrtare sepse dominon mbi te
tjerat, por
nuk kuptohet, cdo te thote “Kosova nuk ka fe zyrtare”, ndersa duhet te
jete
pergjegjese per themelimin e nje feje zyrtare serbe ne Kosove? A mund
te
konsiderohet normalitet ky fakt? Mendoj se ata qe e kane pranuar nje
fakt te
tille duhet te bejne korigjimet perkatese.
12. Me tej lexojme ne dokument: “Do tė parashikojė tė drejtėn e tė
gjithė
qytetarėve tė ish Republikės Federative tė Jugosllavisė tė cilėt kanė
qenė
banorė tė pėrhershėm tė Kosovės mė 1 janar tė vitit 1998 dhe
pasardhėsve tė
tyre tė drejtpėrdrejtė pėr ta fituar nėnshtetėsinė e Kosovės,
pavarėsisht
nga vendbanimi i tyre i tanishėm dhe ēfarėdo nėnshtetėsie tjetėr qė ata
mund
tė kenė”. Shume dakort, por duhet bere pyetja: Po ata shqiptare qe kane
marre rruget e botes si te perndjekur politike nga Serbia gjate 100
vjeteve
te kolonizimit qe kane pronat e tyre ne Kosove dhe ne Serbi si do te
trajtohen? Pse merren vetem serbet ne mbrojtje? Kush do ti mbroje
shqiptaret? Me duket se eshte nje arsyetim i njeanshem. Mendoj se eshte
nje
problem qe duhet te jete ne vemendjen e negociatoreve per zgjidhje,
pasi do
te na ndodhe si me pronat e Cameve ne Greqi, qe nuk po gjene zgjidhje
akoma,
prej 100 vjetesh.
13. Kur flitet per veprimtarine e parlamentit, nder te tjera me shume
terheqe vemendjen formulimi: “Pėr miratimin, ndryshimin apo shfuqizimin
e
ligjeve tė paraqitura si nė vijim do tė kėrkojnė shumicėn e anėtarėve

pranishėm tė Kuvendit gjithashtu edhe shumicėn e anėtarėve tė Kuvendit

cilėt mbajnė ulėse tė rezervuara apo garantuara pėr pėrfaqėsuesit e
komuniteteve tė cilat nuk janė nė shumicė”. Shikoni me vemendje sa
interesant duket ky kusht, kur shihet se eshte ndertuar ne menyre te
tille,
qe po nuk deshen serbet kuvendi nuk mund te miratoje asnje ligj.
Normalisht
mund te kete edhe momente qe minoriteteve tu jepet force ligjore, por
kjo
mund e duhet te ndodh vetem ne rastet kur ligji ne fjale lidhet direkt
me
jeten e veprimtarine vetem te minoritetit.
14. Citojme nga ligji: “Kosova do tė ndėrmerr tė gjitha masat e
nevojshme
pėr tė mbrojtur personat tė cilėt mund tė jenė objekt i kėrcėnimeve apo
veprave tė diskriminimit, armiqėsisė apo dhunės si rrjedhojė e
identitetit
tė tyre kombėtar, etnik, kulturor, gjuhėsor apo fetar”. Shume mire kjo
per
kushte normale. Por nuk kuptohet, si do te ndodhe, kur ne Kosove do te
vendoset, ai qe deri dje ka vrare shqiptare, ai qe njihet nga te gjithe
per
krimet e tij dhe tani vjene te banoje prane atij, qe i ka vrare gjithe
familjen. A ka mundesi te ruhet gjakftohtesia, kur hidhet ideja se ai
nuk do
te mund te preket as nga ligji pasi do te kete mbrojtje te vecante
sipas
ketyre ligjeve qe na referohen ne kete pakete statusi? Me thene te
drejten
duhet pare ky problem pasi nuk me duket se cdo gje do te shkoje
normalisht.
Nese do te tentohet qe Kosova te behet strehe e krimineleve serbe, nuk
mund
te jepet siguri.
15. Jame dakort te kete kopetenca pushteti lokal. Por kopetencat duhet
te
jene deri ne ate mase, sa mos te cenojne strategjine e qeverise se
Kosoves
per zhvillimin ekonomik, zhvillimin e planifikimin urban, Pėrdorimin
dhe
zhvillimin e tokės, Implementimin e rregulloreve tė ndėrtimit dhe
standardeve tė kontrollit tė ndėrtimit, mbrojtjen e mjedisit, etj.
Ndersa
sic eshte shprehur projekti, decentralizimi, duket se hyne shume ne
kopetencat e qeverise dhe prishin ekuilibre strategjike. Mendoi qe
negociatoret ti kushtojne vemendje edhe ketij problemi.
16. Me gjithe konsideraten per te nderuarin Ahtisari, ne vazhdim te
ketij
drafti duket se kur vjene puna per procesin arsimor te serbeve ne
gjuhen
serbe ne Kosove, ligjerohen disa praktika qe do te jene problematike
per te
ardhmen, Konkretisht thuhet: “Shkollat tė cilat vijojnė mėsim nė gjuhėn
serbe mund tė zbatojnė planprograme apo tekste shkollore tė hartuara
nga
Ministria e Arsimit tė Republikės sė Serbisė, pas njoftimit ndaj
Ministrisė
sė Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė tė Kosovės. Negociatoret duhet te
kene
parasysh se ne praktiken serbe per shqiptaret ndonjehere nuk eshte
thene
ndonje fjale qe te jete miqesore. Ne gjithe historine njihet vetem
propaganda antishqiptare e denigrimit shqiptar, e mohimit te historise
shqiptare e mohimit te kombit shqiptar e mohimit te intelektit
shqiptar,
etj. Pra edhe kur Serbia te perpiloje tekste si ato qe ka aktualisht me
pjese te konsiderueshme kunder shqiptare dhe te mbjelljes se urrejtjes
nderetnike, ne Kosove sipas ketij drafti do te jepen per shkollat ne
komunat
serbe. Eshte vertete nje premise per nje te ardhme gjithe konflikte ne
Kosove midis etnive, si rrjedhoje e nderhyrjeve te Serbise ne punet e
brendeshme te Kosoves, duke e patur te ligjeruar.
17. Me poshte lexojme: “Komunat (eshte fjala per komunat me popullsi
serbe)
do tė kenė tė drejtė tė bashkėpunojnė, brenda kompetencave tė tyre, me
komunat dhe institucionet, pėrfshirė agjencitė qeveritare, tė
Republikės sė
Serbisė. Bashkėpunimi i tillė do tė merr formėn e ofrimit tė asistencės
financiare dhe teknike nga ana e institucioneve tė Serbisė nė
implementimin
e kompetencave komunale”. Mendoj se duhet sqaruar sepse nuk ka mundesi
qe
per filozofine e ndertimit te shtetit do te punoje shteti i Kosoves,
ndersa
per ta implementuar do te punoje ne Kosove shteti i Serbise? Ky eshte
paradoks. Nese ka dicka qe vertete duhet bashkepunuar le te
bashkepunohet,
por duke sanksionuar gjithecka sakte dhe qarte. Ndoshta dikush do te
mendoje
se ka hapsire duke u bazuar tek shpjegimet ne draft si vijon: “Komunat
do tė
njoftojnė Ministrinė pėr Administrimin e Pushtetit Lokal tė Kosovės
paraprakisht pėr ēfarėdo qėllimi pėr t’u angazhuar nė njė bashkėpunim

tillė. Njoftimi do tė pėrfshijė draft marrėveshjen ndėrmjet tė komunės
dhe
institucionit partner tė propozuar tė Serbisė”. Por kjo eshte nje lloje
sikur njoftojme komshiun se do te leme shtepine vetem e te kujdesen qe
mos
te na demtohet gje. A keto do te jene marrdhenjet e shtetit te Kosoves
me
Banoret e Kosoves? Me ata qe seriozisht jane banore te Kosoves?
18. Sipas ketij projekt ligji jane krijuar gjashte komuna te pastra me
popullsi serbe. Mendoj qe negociatoret duhet te jene te kujdeseshem
pasi
vertete me duket se keto krijesa jane bere artificialisht e ne
shqiptareve
gjithnje na kane sjelle probleme pikerisht artificializmat. Eshte a
normale
te kerkosh sot ne Kosove zona te pastra per serbet apo me serbet. Nuk
mendoj
se do te vazhdoje akoma kolonizimi serb ne Kosove. Tashme eshte detyre
ti
thuhet mjafte Serbise e gjithkujt qe i behet bisht. Negociatoret Duhet
ta
sqarojne mire kete problem pasi nuk me duket normal e do te sjelle
probleme
ne te ardhmen.
19. Ne nenin ku krijohet Kėshilli Gjyqėsor i Kosovės me 15 anetare te
bene
pershtypje qe komuniteti shqiptar do te kete 5 gjyqtar, por qe duhet te
perzgjidhen qe te jene te pranueshme per strukturat nderkombetare ne
Kosove.
Ndersa 6 do ti kene minoritetet dhe 2 nderkombetaret. Domethene
shqiptaret
me 92% popullsi do te perfaqesohen vetem 38%. Eshte vertete shume e
cuditeshme kjo praktike.
Dhe me poshte: “Tė gjithė anėtarėt e KGJK-sė duhet tė posedojnė
kualifikime
relevante profesionale dhe pėrvojė tė nevojshme pėr punėn e KGJK-sė”.
Po
nese pretendohet se nuk ka persona te specializuar ne shkallen e duhur
nga
minoriteti serb, mos duhet te merren nga Serbia sic kemi marre
Janollatosin
ne ne Greqi?
20. Edhe nje here per Kishen Orthodokese, pasi per cudi ze nje vend
shume
te gjere ne kete draft, konkretisht drafti shprehet: “Kisha ortodokse
serbe
(KOS) e Kosovės do tė gėzojė mbrojtje dhe gėzim tė tė drejtave tė veta,
privilegje dhe imunitete, ashtu siē parashikohet me kėtė Aneks”. Duhet
te
kihet parasysh se Kisha orthodokse eshte pasuri kulturore e Kosoves.
Termi
“Kisha Orthodokse Serbe” eshte abuzim, sic po tentohet te quhet greke
kisha
orthodokse shqiptare ne Republiken e Shqiperise. A mos ne Evrope ka
ndonje
semundje antishqiptare qe duan ta quajne popullin shqiptar inekzistent,
apo
ndoshta ndonje pjese populli pa origjine? Me thene te drejten nuk duhet
lejuar nje dukuri e tille pasi po e rendon mjafte moralin e popullit
shqiptar ne hapsiren shqiptare ballkanike. Kisha orthdokse, kisha
katolike
dhe xhamia jane pasuri e Kosoves dhe do te administrohen, shfrytezohen
dhe
ndertohen vetem nga populli i Kosoves. Apo sipas ketij koncepti do te
vije
te marre Vatikani kishen katolike e Iraku apo dikush tjeter xhamite.
Shaka
te tilla me kulturen tone nuk duhen lejuar. Nese u bene disa veprime
kuptohet jo normale me disa kisha orthodokse te ndertuara nga
Miloshevici
edhe atje ku nuk duheshin, kjo nuk do te thote se duhet ti merret krejt
kisha Kosoves e ti jepet Serbise.
Dhe ne vazhdim thuhet: “Kosova do ta njeh Kishėn ortodokse serbe tė
Kosovės,
duke pėrfshirė manastiret, kishat dhe objektet tjera qė shfrytėzohen
pėr
qėllime fetare, dhe si pjesė integrale e Kishės ortodokse serbe me seli

Beograd”. Si ka mundesi te arrihet seri atje sa te tentohet te
shkaterrohet
nje kulture popupore per hire te interesit te Beorgadit? A ka moter kjo
praktike qe te pranohet per Kosoven? A ka ndonje vend tjeter qe kishen
ta
kete me strukture dhe seli jashte vetes?
Lexoni nenet qe shihen qarte se jane paradoksal: “Kosova do ta
respektojė
emrin edhe organizimin e brendshėm tė Kishės ortodokse serbe, duke
pėrfshirė
kėtu edhe hierarkinė dhe aktivitetet e saj”. Ose me poshte: “Kosova
garanton
qė prona e luajtshme dhe e paluajtshme si dhe pasura tjetėr e Kishės
ortodokse serbe, ėshtė e paprekshme dhe nuk do tė jetė objekt i
eksproprijimit”. Kisha eshte ndertuar ne token e Kosoves per popullin e
Kosoves dhe do ti sherbeje atij populli prandaj edhe eshte prone e tij
jo e
dikujt tjeter sic pretendohet te nxiret ne kete draft. Sepse keshtu po
na
del qe vetem nepermjet kishes po i leme Serbise te drejten e pronesise
mbi
10% te siperfaqes se tokes se Kosoves. Kjo eshte si puna e gozhdes se
Nastradinit. Jo, askush nuk duhet lejuar te jete pronar i tokes se
Kosoves
jashte kosovarevet.
Duke vazhduar me Kishen Orthodokese prap lexojme: “Kisha ortodokse
serbe nė
Kosovė do tė ketė diskrecion (liri tė plotė veprimi) tė plotė nė
menaxhimin
e pasurisė sė vet dhe qasjes nė objektet e veta. Autoritetet e Kosovės
do tė
kenė qasje nė objektet tė cilat janė pasuri e Kishės ortodokse serbe tė
Republikės sė Serbisė, vetėm me pėlqimin e dhėnė nga Kisha, nė rastet e
urdhrit gjyqėsor tė lėshuar nė lidhje me aktivitetet ilegale, ose nė
rast tė
rrezikut tė drejtpėrdrejtė pėr jetėn dhe shėndetin”. Pse serbet e
Kosoves
konsiderohen ne kete propozim si nje strukture jashte Kosoves? A mos po
duket se po bejme nje mashtrim e arrnim? Ne cdo rast per serbet flitet
si
per dike jashte Kosoves, jo nje lloje si per gjithe popullin e Kosoves.
Eshte detyre e grupit negociator te Kosoves te mos binden per arrnime
te
tilla shume problematike. Deklarim me te rende per Kosoven e pronen e
saj se
shpreja “...objektet tė cilat janė pasuri e Kishės ortodokse serbe tė
Republikės sė Serbisė” nuk ka. Pra nese negociatoret nuk jane ne
gjendje te
mbrojne pronesine e Kosoves le te therrasin popullin ne ndihem. Populli
nuk
eshte vetem per te brohoritur, por edhe per te ndryshuar gjendjen kur
ajo
degradon, si ne kete rast.
A eshte normale te thuhet: Kosova do t’i ofrojė Kishės ortodokse tė
Serbisė
privilegje doganore dhe tatimore, krahas atyre privilegjeve tė cilat i
gėzojnė tė gjitha fetė e Kosovės”, Pse feja orthodokse a nuk eshte fe e
Kosoves?
Ose me poshte: “Kishės ortodokse serbe, manastireve dhe kishave tė saj,
dhe
objekteve tjera fetare dhe kulturore tė rėndėsisė tė veēantė pėr
komunitetin
serb tė Kosovės, do t’i ofrohet siguria e nevojshme”. Te jete e qarte
se nuk
mund te kete asnje ruajtje e siguri nga askush nese nuk quhen keto
objekte
si pjese e kultures kosovare. Kultura e nje vendi te huaj sipas ketij
koncepti nuk ka pse instalohet ne Kosove dhe ne asnje vend tjeter. Ky
eshte
nje lloje abuzimi per hater te Serbise. Nese lejohen ligjerime te tilla
do
te kete probleme te vazhdueshme.
Pse duhet te jete ne ligj kjo kerkese: “Kosova do tė garantojė lirinė
e
lėvizjes pėr klerin dhe anėtarėt e Kishės ortodokse serbe brenda
Kosovės dhe
sipas nevojės do tė ofrojė aranzhime tė nevojshme sigurie pėr kėtė
lėvizje”.
Mendoj se nuk ka fare nevoje. Askush nuk do te merret me kleriket. Por
me
kleriket e Kosoves, jo me kleriket e Serbise. Serbia le ti mbaje
kleriket e
saj ne serbi. Ne Kosove kleriket le te jene nga serbet e Kosoves dhe
nga
shqiptaret e Kosoves ose te tjeret por vetem te Kosoves. Instalime
fallse
nuk kemi pse bejme.
Jane pikerisht fallsitetet ne kete fushe qe arrihet deri atje sa te
shprehet: “Kėshilli implementues dhe monitorues (KIM) do tė themelohet,
dhe
do tė thirret rregullisht pėr tė monitoruar dhe lehtėsuar zbatimin e
dispozitave tė kėsaj Marrėveshjeje, qė ka tė bėjė me mbrojtjen e
trashėgimisė kulturore dhe fetare serbe nė Kosovė”. A nuk eshte ky
vewrtete
nje skandal? C’do te thote mbrojtje e trashgimise kulturore serbe ne
Kosove?
Nuk kuptoj si ka mundesi te kete llogjike te tille? A mos dyshohet per
autoktonine dhe lashtesine e popullit shqiptar ne trevat e Kosoves?
Dhe prap: “Pėrveē kryesuesit, KIM do t’i ketė shtatė (7) anėtarė tjerė.
Nder
ta edhe “Kisha ortodokse serbe”. Ne asnje menyre nuk mund te ndodhe
kjo.
Kisha ortodokse serbe nuk mund te jete prezente ne mbrojtjen e vlerave
kulturore te Kosoves. Kosova nuk ka asnje lidhje me Kishen ortodokse
serbe,
kisha orthodokse eshte e Kosoves, duhet te sqarohet mire ky problem e
te
hiqet nga mendja se mund te mbahen vartesi te Kosoves nga Beogradi,
qofte
kjo edhe Kisha Orthodokse Serbe. Kjo ceshtje ka per te sjelle probleme
te pa
fund.
21. Drafti ligjor i Zotit Ahtisari merr persiper te ligjorje qe Kosova
te
marre persiper te paguaj edhe borgjet e Serbise. Me duket interesant ky
moment per faktin se Kosova paska borgje pse ka qene e pushtuar, paska
borgje pse eshte shfrytezuar, paska borgje pse eshte vrare e masakruar,
paska borgje pse eshte tjetersuar ne nje siperfaqe te madhe te tokes se
saj,
paska borgje pse asgje nuk eshte investuar mbi te, jo nga borgjet, por
as
nga pasuria e saj.
22. Persa u perkete kufijeve te Kosoves thuhet: “Territori i Kosovės
do tė
definohet nga vija kufitare e Krahinės Socialiste Autonome tė Kosovės
brenda
Republikės Socialiste Federative tė Jugosllavisė ashtu siē kanė qenė
kėto
vija kufitare mė 31 dhjetor 1988, pėrveē ndryshimit tė vijės kufitare
nga
marrėveshja e demarkacionit nė mes tė Republikės Federative tė
Jugosllavisė
dhe Republikės Federative tė Maqedonisė mė 23 shkurt 2001”. Me duket
se nuk
eshte me vend te veme dore mbi ate teritor qe eshte lare me gjak nga
UCK-JA.
Nuk eshte e arsyeshme te ti lihet e drejte Serbise te marre vendime per
Kosoven pas vitit 1999.
23. Thuhet qe do te krijohet Forca e Sigurise se Kosoves. Mire kjo. Po
pse
thuhet qe: “TMK-ja do tė shpėrbėhet”. A eshte normale te kerkohet nje e
tille shperberje? Per mendimin tim kjo eshte nje lloje si te besh
tradheti
kombetare. TMK dihet publikisht qe eshte pasardhese e UCK-se. Nuk eshte
e
fshehte kjo. Prandaj edhe nuk duhet pranuar. Nuk mund te shperbejme
vlerat
tona. UCK-ja eshte vlere kombetare. Kush e ka frike le te largohet nga
politika e nga terreni qe i perkete asaj. TMK-ja ka 7 vjete qe
stervitet dhe
i sherben Kosoves. Ajo kete moment ka pritur qe te kthehet ne ushtri te
Kosoves. Ndersa ne sot tentojme ti themi qe ti TMK nuk do te jesh me,
ti nuk
do te ekzistosh. Kjo Jo.
24. Se fundi lexojme ne draftim e zotit Ahtisari qe vihet detyre te
perpilohen ligje per probleme nga me te ndryshmet. Shume mire edhe
“ligj per
themelimin e zonave te mbrojtura” sic kerkohet le te behet. Por a nuk
duhet
ligj edhe per: Per statusin e Familjes Jashari; Per statusin e Luftes
Clirimtare te Kosoves; Per statusin e Ushtrise Clirimtare te Kosoves;
Per
statusin e veterantit te Luftes Clirimtare te Kosoves; Per statusin e
invalidit te Luftes Clirimtare te Kosoves; Per statusin e Deshmorit te
Atdheut; Per veprimtaret dhe luftetaret per ceshtjen kombetare nga viti
1912
e deri 1981, etj.

Tirane, shkurt 2007
PM
Top
Harun Shehu
Postuar nė: 15.02.2007, 18:51
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 715
Antari Nr: 2931
Bashkangjitur: 25.09.2006Gezohem faktit qe ky gjeneral nuk i la kodoshat e pas luftes me fillu nje avantur te re per bashkim kombetar apo ndryshe me shtetin e shqiptarucave te serbis.Prandaj ja vlen qe fjala e tije te jete fjale vendimarse ne projektet per kuvendin mbarekombetar.


----------------------------------------
Ti Evrop ma ke borxh jeten
Mos ma shkil Evrop te Drejten per ty linda Skenderbeun
I fala globit Nenen Terezen
E ke BORXH me ma njohe ATDHEUN
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio