Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Cfar mendimi keni per popullin shqiptar?, Si e vlersoni ate?
zeshkani
Postuar nė: 16.02.2007, 19:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 777
Antari Nr: 3657
Bashkangjitur: 28.10.2006Pra cfar mendoni ju per shqiptaret a kan kultur, a jan te beses sic kan qen perpara, etj.


Pra kisha dashur te thoni ate qe e ndjeni per ket popull shum te vuajtur dhe me nje histori te lasht.
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
MIRA_
Postuar nė: 16.02.2007, 20:34
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 852
Antari Nr: 4583
Bashkangjitur: 10.12.2006Tema e mire!!

Nuk mund te flas ne pergjithsi sepse njeriu nga njeriu ka dallim, dmth nuk jan te gjithe te njejt. Por nga eksperienca qe kam pas e di qe Shqiptaret jan jashtzakoisht njerez te ngroht/te afert;besoje qe kjo fjala "Buk e Krype e Zemer" do i pershkruante me mire:)

(Isha ne tren me nje shoqe Sqiptare dhe nderkoh asaj i cingroi celulari por muzika ishe shqip ama, dhe ne momentin qe shoqja mori celularin te flas nje vajze e moshes diku 24 qe po vinte perball neve me nje buzeqeshje mjaft te embel ne fytyre tha: "Degjova muziken dhe e dija qe jeni Shqiptare" Ishte nje knaqsi jashtzakonisht e madhe te takosh nje bashkombas ne mes te nje kryeqyteti ku gjuha shqipe nuk egziston te vi dhe te te flas ne gjuhen amtare! Keni parasyshe?!) Kte shembull doja te lidhi me ate qe Sqiptaret jan jashtzakoinsht te vecante.

Jam krenanare qe i perkas tki kombi. Ndonjehre kur e mendoje te kaluaren se sa veshtire e kan pas stergjysherit tane, gjyshrit tane- nuk kan pas as rryme dhe kane arrit ktu ku jan, jam shume e lumtur.

I vetmi send qe nuk me pelqen kur Shqiptaret i bejn krahasimet se o ai/ajo qenka Shqipe nga Kosova, Maqedonia o Shqiperia. ( dhe pse kan te njejtin komb dhe ndoshta te njejtin religjion, ka bla bla bla shume dhe ndonjhere nuke kuptoje pse?!)


----------------------------------------
There is only one happiness in life--to love and to be loved.
George Sand
PM
Top
zeshkani
Postuar nė: 16.02.2007, 21:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 777
Antari Nr: 3657
Bashkangjitur: 28.10.2006MIRA_ te falenderoj qe pate koh dhe e tregove nje ngjare te jetese tende qe mua me preki pa mas ishte e mrekullueshme.

Te falenderoj edhe per mendimin tend qe ke ndaj popullit shqiptar qe kisha pasur deshir keto fjal qe i thua ty te jen prezent ne te gjitha zemrat e popullit shqiptar edhe pse per kete nuk kam dishim, pa marr parasysh se ne cilin vend jeton siē e ceke edhe ty MIRA_ a jeton ne Kosove, ne Shqiperi, apo edhe ne vendet tjera ku ka shqiptar mbi te gjitha gjakun e kemi te njejt dhe kjo besoj qe na ben te jemi te vecant.

Per ne fund ishalla do behemi njeher e pergjithmon te bashkuar fizikisht sic kemi qen me par se me zemra besoj se te gjith jemi te bashkuar si komb.

PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
dajki
Postuar nė: 17.02.2007, 01:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2336
Antari Nr: 2293
Bashkangjitur: 21.08.2006Populli Shqipetar eshte nje nga popujt me me vuajtje ne bote,nje popull i ndare ne 6 shtete,nje popull te cilit iu bene padrejtesite me te medha dhe shkeljet nga te gjitha anet..por...por........edhe me gjith kete barr mbi shpin eshte i vetmi popull ne bote qe akoma emocionalisht eshte "NJE"..eshte i vetmi popull qe din te fal,,te ofroj,,te terheq,,dhe se fundmi.....ne krahasim me numrin qe ka (me sa e di un diku 10 miljon banor)eshte i vetmi popull qe i fali botes njerezit me punetor..me human..mos e merni per te madhe nese nuk i permend te gjith por per momentin me kujtohen vetem keto ::::
1.Nene tereza--simbol i humanitetit
2.Xhim & Xhon Belushi--artistet e holivudit
3.Eliza Dushku--artiste me e hollivudit
4.Dr.Ferid murati--cmimi nobel
5.Luan Krasniq-bokser me fame boterore
6.Enver idrizi-Kampion bote ne karate.etj etj etj
... ne grupen e pare qe shkoi ne Hane me Mill Amstrongun ka marre pjese nje shqiptar...por emri i tij nuk me kujtohet.


ju lutem beni krahasimin me popujt tjere (ne perjashtim te amerikaneve haha)cfar dhane ato per boten...ne e pam qe ishim per art...per shkenc...per humanitet...per sport.dhe mendoni...valle pse nuk na dojn shtetet fqinje?????????????


cdo rrespekt per gjith shqiptaret kudo qe jane..Shqiperi Maqedoni Kosove Mal te Zi ..Cameri..jemi nje gjak .... mbetemi me shprese te behemi nje Shtet.

P.S..nese dini per ndonje shqipetar me fame boterore ju lutem me treegoni.


----------------------------------------
Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
qė kėtė gjuhė tė Perėndis',
trashigim, qė na la i pari,
trashigim s'ia len ai fmis.
PM
Top
zeshkani
Postuar nė: 17.02.2007, 11:01
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 777
Antari Nr: 3657
Bashkangjitur: 28.10.2006Dajki me te verte e ke dhan nje kontribut shum te madh, duke ofruar edhe fakte per kete popull, sic ishin emrat e mirnjohur me fam botrore.

Mua momentalisht nuk po me kujtohet ndonje emer i shquar shqiptar, qe kan fam botrore por kjo nuk d.m.th. qe nuk ka, ka shum por besoj qe me kalimin e kohes do te me kujtohen dhe do ty puplikoj ashtu sic ke bere edhe ty, pra te pergezoj per kete pune qe e ke bere, se ke bere nje veper te madhe, me publikimin e ketyre emrave me fam botrore, bravo. Pra mu kujtuan keta dhe po i publikoj:

ISMAIL KADARE Eshte shkrimtari me i madh i letrave shqipe. Kanditat i cmimit Nobel ne letersi. . Eshte nderuar me titullin e larte "Nderi Kombit".Kadare ben pjese ne Akademine Franceze nder 12 anetare-shok te huaj te kesaj Akademie, i Akademise se Berlinit. Veprat e tij jane perkthyer ne 20 gjuhe te botes.

Shqipe Zogiani - kampione e botės nė karate

Shqipe Zogiani, karateiste e Kosovės, ku ne tetor te vitin 2000 ne Tokio te Japonis fitoi medaljen e artė dhe titulli kampione e botės. Ajo mundi nė finale rivalen e saj Olga Vilkina nga Bjellorusia.PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
zeshkani
Postuar nė: 17.02.2007, 21:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 777
Antari Nr: 3657
Bashkangjitur: 28.10.2006[B] ... ne grupen e pare qe shkoi ne Hane me Mill Amstrongun ka marre pjese nje shqiptar...por emri i tij nuk me kujtohet.[/B]

A e din naj kush emrin e keti shqiptari qe ishte pjesmarres me Mill Amstrongun ?
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
Doruntina
Postuar nė: 18.02.2007, 12:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 79
Antari Nr: 5272
Bashkangjitur: 16.01.2007Me duket se emir i atij shqiptarit eshte Erzen Shkollolli
PM
Top
zeshkani
Postuar nė: 18.02.2007, 12:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 777
Antari Nr: 3657
Bashkangjitur: 28.10.2006Flm Doruntina , nese din edhe naj emer tjeter me fam botrore, qe eshte shqiptar na trego.

Me respekt.
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
zeshkani
Postuar nė: 18.02.2007, 15:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 777
Antari Nr: 3657
Bashkangjitur: 28.10.2006Ja edhe nje shqiptar me fam evropiane qe shpreson te behet edhe me fam botrore, nje boksier qe shpreson se do te behet kampion bote nje dit sikur Luan Krasniqi dhe ky eshte:

Shpend Abazi - kampion evropian nė boks


Shumė pak i pranishėm nė mediat shqiptare, ndėrkohė qė ka pushtuar gazetat daneze. Ėshtė ky Shpend Abazi, boksieri qė garon me flamurin danez. Ai ka realizuar premtimet e trajnerit Beny Jorgensen, i cili u kishte premtuar fansave tė tij se Shpend Abazi njė ditė do tė ishte kampion evropian nė kategorinė bantam.

Shpend Abazi
“DUA TĖ JEM KAMPION BOTE” Intervistė 3 maj 2003

Datotekat e bashkangjitura ( Shkarkuar: 89 )
Datotekat e bashkangjitura  shpendi_ebu.jpg
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
memento
Postuar nė: 21.02.2007, 01:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 189
Antari Nr: 4750
Bashkangjitur: 18.12.2006Tungat,

i lexova pergjigjet ketu dhe u mundova ta ndaj entuziazmin me optimistet por disi nuk u gezova,thuajse hiq!!

Me sa kuptova une, pyetja e zeshkani_t u dedikohej shqiptareve per shqiptaret, apo?!

Dhe kur pergjgjet vijne krejt te mira dhe krejt nga shqiptaret....?!Mos me keqkuptoni, cdo popull duhet patjeter ne rradhe te pare ti mbroj te arriturat e veta,ska diskutim, por ne shqiptaret si nje popull i lashte, me histori te gjate ( e te permalluar) ,ne syte e mi, kemi arritur shume pak.

Nese me nje histori te tille, dhe me me nje nr.te popullsise diku afer tete millione (rreth e qarke botes) si pasuri tonen me te cilem mburremi arrijme ti permendim :

Dy boksiere (lumte qe i kemi, dhe shume suksese atyre)
Dy artiste (gjysme shqiptare- sdine gati asnje fjale shqip)
Nje shkrimtare me fame boterore (Kadare-gjeni je, nuk arrihesh dot)
Nje shkenctare (qe dyshoj se ne thelb eshte shqiptare)
Nje te famshme Nene Tereze......


.......dhe lista mbaroj, atehere mendoj se nuk duhet fare te mburremi, apo te krenohemi se jemi shqiptare.

Pa dyshim personalitete e lartepermendura, por edhe disa te tjere te papermendur e me vlere te larte, duhet cmuar, e ndaj punes se tyre duhet pasur respekt. Por te mburemi,e te cojme koken larte se jemi shqiptare pa suksese e pune personale eshte gabimi me i madh qe ky popull gjate gjithe shekujve eshte duke e perseritur.

Miremengjesi.

Ju pershendes----------------------------------------
Mendimet duhet sulmuar me ndihmėn e mendimeve, sepse ėshtė e kotė tė shkohet mė armė mbi ideale.
PM
Top
zeshkani
Postuar nė: 21.02.2007, 14:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 777
Antari Nr: 3657
Bashkangjitur: 28.10.2006memento,ndoshta ke te drejt ,per keto fjal qe po i thua, por adi qka eshte problemi se me te verte nuk duhet te mburremi edhe aq shum se ne kemi mujt me kan shum e ma shum perpara, por o vlla i dashur duke ditur fatin tone te hidhur, se ne kemi qen viktim e cdo sunduesi qe ka shkel token ballkanike kemi qen me nje fjal si vegel.
Une personalisht mburrem qe jam shqiptar, edhe pse ka shqiptar qe ja kan hup imazhin keti piopulli por mbite gjitha shqiptaret nuk jan edhe aq te kqinje, keshtu qe ka dhe ka me pas ende shqiptar qe do te kontribojn per tja ngritur edhe me shum vlerat e kombit tone.

memento rrespekt per ty.
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio