Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet

Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Duhani
MIRA_
Postuar nė: 17.02.2007, 11:50
Quote Post

Tėrė kohėn flas :)

Posti: Antarė
Postime: 852
Antari Nr: 4583
Bashkangjitur: 10.12.2006

Duhani!!

Ka egzistu prej kohesh, vazhdon te egzistoje dhe do egzistoje perderisa njerzit te mbushen me mend se cfar demesh shkakton. Nejse, te kaloj tek qellimi i temes mos e zgjas shume. A mendoni se njerzit (me shume e kam fjal per gjenerat e fudnit) e perdorn duhanin vetem per te shite mend;mos mbeten anash shoqerise;te shfrytzojne mundsine e te kekruarit nje cigare ose shkrepse nga dikush per tu bere miq;e kan marr inat veten dhe e perdorin duhanin si denim ndaj vetes etj...ka dhe shume shkaqe tjera se pse mund ta perdorin, por do i lem anash ato tjerat.

Nqs ju personalisht e perdorni, cfar iu shtyiu ne fillim ta perdorni, i keni dite pasojat apo nuk u keni kushtuar shume vemendje? a mendoni se ju ndihmon ne jeten e perditshme?

Pyetja e fundit :) mendoni qe eshte e drejte duhani te perdoret ne vendet publike duke pas parasyshe faktin se u bejme dem dhe shume njerzeve tjere qe nuk e perdorin?

Po sjell linkun e nje fotos te mushkrive te dikujt qe e perdor duhainin se si jane. (ndoshta do kene effect per diko qe mos e perdore me:))))

http://www.csmngt.com/smokers%20lung.jpg
http://www.uihealthcare.com/depts/cancerce...oyemphasema.jpg

( linku mundet te mos punoje ktu direkt vetem bejne copy dhe paste ne vendin ku bejni kerkimin e webeve si zakonisht)

----------------------------------------
There is only one happiness in life--to love and to be loved.
George Sand
PM
zeshkani
Postuar nė: 17.02.2007, 16:30
Quote Post

Postime: 777
Antari Nr: 3657
Bashkangjitur: 28.10.2006

Vete nuk jam kosumus i duahnit por kisha deshir qe te fokusohem pak ne kete tem shum interesante.

Pse njerzit e kosumojn duahanin? Nje pyetje shum e leht por shum e veshtir per t'ju pergjigjur.
Un kisha me than se pjesa demuese e piresve te duhanit jan rinia e mandej e trashigojn kete dukuri deri ne fun te jetes se tyre qe shum veshtir e kan mandej me ndalu pirjen e duhanit.

Pra kisha me than se pjesa dermuese, duahnin e fillojn qysh ne bankat shkollore, muj me than qysh ne shkollen fillore, ka prej tyre edhe ne te mesmen.Besoj se shumica e pin prej qallamit pasi qe jan adoleshent dhe thoj qka u bana un su ba kush qe ja edhe duhanin po e pij mendoj se nese e pin duhanin eshte ba burr e shum e shum sene tjera.

Me kaq po e perfundoj, duke ju lan ren atyre qe e kosumojn duhanin, te tregojn se si ata vete e kan ngjitur duhanin, dhe a jan penduar apo ende e ndin veten krenar.

PMUsers WebsiteYahooMSN
Senatori_TeT
Postuar nė: 18.02.2007, 22:37
Quote Post

Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007

Duhani eshte nje lloj shoku qe me ndjek pergjate kohes...kam filluar ta pi nga mosha 18vjec e metej,pa asnje shkak tipik.thjeshte eshte nje qetesues nervash ndonjehere,e me teper mjet per humbje te kohes.
dem shkaktojne edhe shume dukuri negative qe jane perhapur ne shoqeri,keshtuqe e shoh si te tepert tere kete iniciative kunder duhanit apo duhanpiresve!
sidoqofte sikush te veten smil3dbd4d6422f04.gif

Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Studentjaa
Postuar nė: 13.10.2007, 11:30
Quote Post

Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Postime: 20
Antari Nr: 10196
Bashkangjitur: 13.10.2007

Atehere une do ju tregoj se si te largoheni nga duhani smil3dbd4d6422f04.gif smil3dbd4d6422f04.gif

Nėse vendosni ta braktisni duhanin:
- pas 20 minutash- frekuenca e zemrės suaj zvogėlohet.
- pas 12 orėsh- niveli i monoksidit tė karbonit nė trupin tuaj kthehet nė gjendje normale.
- pas 2 javėsh deri 3 muajsh- rreziku juaj nga infarkti fillon tė bije. Funksioni i mushkėrive tuaja fillon tė pėrmirėsohet.
- pas 1 deri 9 muajsh- kolla dhe frymėzėnia juaj pakėsohet.
- pas 1 viti- rreziku juaj i shtuar prej sėmundjeve koronare ėshtė sa gjysma e atij tė duhanxhinjve.
- pas 5 vitesh- rreziku juaj nga infarkti ėshtė zvogėluar nė nivel tė atij tė joduhanxhinjve.
- pas 10 vitesh- rreziku juaj nga kanceri i gojės, mushkėrive, grykės, kapėrcellit, fshikėzės, vėshkave dhe pankreasit zvogėlohet.
- pas 15 vitesh- rreziku juaj nga sėmundjet e zemrės ėshtė sėrish sa i joduhanxhinjve.
PM
Ulqinaku
Postuar nė: 14.10.2007, 04:27
Quote Post

Postime: 6691
Antari Nr: 5455
Bashkangjitur: 26.01.2007

Citim (Studentjaa @ 13.10.2007, 11:30)
Atehere une do ju tregoj se si te largoheni nga duhani  smil3dbd4d6422f04.gif  smil3dbd4d6422f04.gif

Nėse vendosni ta braktisni duhanin:
- pas 20 minutash- frekuenca e zemrės suaj zvogėlohet.
- pas 12 orėsh- niveli i monoksidit tė karbonit nė trupin tuaj kthehet nė gjendje normale.
- pas 2 javėsh deri 3 muajsh- rreziku juaj nga infarkti fillon tė bije. Funksioni i mushkėrive tuaja fillon tė pėrmirėsohet.
- pas 1 deri 9 muajsh- kolla dhe frymėzėnia juaj pakėsohet.
- pas 1 viti- rreziku juaj i shtuar prej sėmundjeve koronare ėshtė sa gjysma e atij tė duhanxhinjve.
- pas 5 vitesh- rreziku juaj nga infarkti ėshtė zvogėluar nė nivel tė atij tė joduhanxhinjve.
- pas 10 vitesh- rreziku juaj nga kanceri i gojės, mushkėrive, grykės, kapėrcellit, fshikėzės, vėshkave dhe pankreasit zvogėlohet.
- pas 15 vitesh- rreziku juaj nga sėmundjet e zemrės ėshtė sėrish sa i joduhanxhinjve.

dhe pas ........
dhe pas.......
dhe pas.....

pas 5 viteve ke vdekur nga ndonje aksident apo smundje tjeter........
hehehehe shaka

Une jam duhanxhij bil jam duhanxhij me 2pako ne dit dhe kam nje provoj pre 8viteve....
Fotot qe i solli MIRA me kallen daten mirpo prap prap nuk mund ti largohem e kam provuar...kam qen ne gjendje shume te rende psigjikeeee,,,,,
Duhani te vret....nje dit do vdesim...veq shpenzimi eshte teper se per frigen se do vdes nga duhani nuk e ndjej fare...

E vetmja gje qe digjet per mua eshte CIGAREJA..... ; )

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Ulqinaku nė 14.10.2007, 04:27

Edhe nese jam vegjetarian nuk dmth se ha barr....!
PM
bani-d
Postuar nė: 14.10.2007, 10:48
Quote Post

Postime: 126
Antari Nr: 9340
Bashkangjitur: 05.09.2007

Vet pakoja e duhanit qe e blini thot DUHANI DEMTON SERIOZISHT SHENDETIN kurse vet shkruan ne pakon e duhanit ashtu qysh mundeni me than qe duhani te qetson a po ta humb kohen une si kuptoj ata tipa pse nuk e lan duhanin kurse aj te ban dam ne shendet te ban dam ne gjep se duhet me ble perdit edhe plus se di qfar lezeti kan per me thit timin n`vend se me ble diq tjetr ju bleni duhan
per me lan duhanin skam kshilla se se kom provu as me pi as me lan kush do me lan let shkon te doktorri hehe shaka kush ndihet i ofenduar i kerkoj falje tung ju pershendes flm per mirkuptim smil3dbd4e398ff7b.gif

Qmoje Kohen
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Studentjaa
Postuar nė: 14.10.2007, 12:07
Quote Post

**

Citim (Ulqinaku @ 14.10.2007, 04:27)
dhe pas ........
dhe pas.......
dhe pas.....

pas 5 viteve ke vdekur nga ndonje aksident apo smundje tjeter........
hehehehe shaka

Une jam duhanxhij bil jam duhanxhij me 2pako ne dit dhe kam nje provoj pre 8viteve....
Fotot qe i solli MIRA me kallen daten mirpo prap prap nuk mund ti largohem e kam provuar...kam qen ne gjendje shume te rende psigjikeeee,,,,,
Duhani te vret....nje dit do vdesim...veq shpenzimi eshte teper se per frigen se do vdes nga duhani nuk e ndjej fare...

E vetmja gje qe digjet per mua eshte CIGAREJA..... ; )

smil3dbd4d6422f04.gif smil3dbd4d6422f04.gif Ulqinaku atehere keshilla ime do ishte qe ha molla dhe leje duhanin haha
PM
muzi
Postuar nė: 14.10.2007, 13:49
Quote Post

Postime: 979
Antari Nr: 9231
Bashkangjitur: 30.08.2007

Studentja mre thua, por ja qe molla nuk digjet per por vetem cigarja digjet....hehe

BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM-Eshte Preambula e jetės
PM
Senatori_TeT
Postuar nė: 14.10.2007, 14:13
Quote Post

Kush nuk ka ra pi dardhe,nuk e di se si ndjehem un sot... smil3dbd4e398ff7b.gif per at kush nuk e pi duhanin,mire per te,por mos ja futni gjuajtje nga kendi bam goll smil3dbd4d4e4c4f2.gif i din meta punet e veta

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

PM
bzzzz
Postuar nė: 14.10.2007, 15:11
Quote Post

Postime: 425
Antari Nr: 8016
Bashkangjitur: 24.06.2007

ej, te gjithe i dine pasojat e duhanit, un per veti konsumoj per rreth 3vjet duhanin dhe nuk e kam ndermend ta le... jo per ndonje arsye te madhe, por thjesh me ben shoqeri... nuk mund ta paramendoj veten te ulur ne kaffe pa ndezur cigare... e kete ua imponoj edhe shokeve te mi, hehe, shaka kjo :D ... p.sh. ne shtepi shum pak e pij por kur dal patjeter te kem ne dore nje cigare te ndezur...

Dont judge me based on your ignorance.
PM
Studentjaa
Postuar nė: 14.10.2007, 15:15
Quote Post

**

Citim (Senatori_TeT @ 14.10.2007, 14:13)
Kush nuk ka ra pi dardhe,nuk e di se si ndjehem un sot... smil3dbd4e398ff7b.gif per at kush nuk e pi duhanin,mire per te,por mos ja futni gjuajtje nga kendi bam goll smil3dbd4d4e4c4f2.gif i din meta punet e veta

Senatori_tet ore vllacko ne deshem te iu ndihmojme se mire thua ty se "i din meta punet e veta" mirpo pasi qe jemi duke pare gabim nje gje te till atehere se paku nje keshille nuk eshte e tepert apo jo ?
PM
fato1
Postuar nė: 14.10.2007, 15:47
Quote Post

Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007

Nuk eshte i mire duhani dihet ajo, edhe ato qe e pin jan te vetedijshem per kete, eshte mire qe ta len , se ne sejcilen ane nga ta shohish te ban vec dam e te mira asgje, dhe duhet pranuar kshillat kur po ju thot dikushi se nje kshill nuk ta jep asksuh per te keq, edhe pse aj person e din qe ti je i vetedijshem se ti e din, por prap nuk eshte keq me ta rikujtu koh pas kohe. . . ja psh Senatori_TeT i din meta punt e veta dihet ajo po nuk ban keq me ta rikujtu smil3dbd4d6422f04.gif (hajgare, mos ma ze per te madhe). . . nejse tash edhe shum pun tjera i bej qe jemi te vetedijshem se nuk jan ne regull por prap i bejm qe ndoshta kan edhe me shum efekt negativ se kjo. . .
ju pershendes

kaloni bukur
PM
muzi
Postuar nė: 14.10.2007, 16:03
Quote Post

Postime: 979
Antari Nr: 9231
Bashkangjitur: 30.08.2007

Duhani eshte dushman. Edhe pse vet e perdor

BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM-Eshte Preambula e jetės
PM
Strider
Postuar nė: 14.10.2007, 16:50
Quote Post

Postime: 9705
Antari Nr: 8466
Bashkangjitur: 16.07.2007

aroma(Parfumi) e mir e largon djallin!
a duhani nuk sjell arome te mire...
klm

Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself
PM
Senatori_TeT
Postuar nė: 14.10.2007, 19:23
Quote Post

Studentja smil3dbd4d4e4c4f2.gif ishte vetem shaka,se mjaft mire i di pasojat e duhanit,dhe besoj se gjithkush i din.por ja qe varesia nga nikotina eshte e eger,e bile edhe mundem t'a paramendoj si me duken mushkerite,por ēte besh smil3dbd4d4e4c4f2.gif ndoshta nje dite inati per familje te shendoshe do e mposht kerkesen e trupit per helm...ku t'a di smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,

PM

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio