Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> UNIVERZITETI I TETOVES NGA FRIKA TEK SHPRESA
INDEXI
Postuar nė: 17.02.2007, 19:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006Univerziteti i Tetovės nga frika tek shpresa!!!
Hamdi Nuhiju

Popujt e civilizuar njihen pėrmes kulturės sė lashtė tė tyre , bibliotekave , spitaleve e universiteteve. Vet ky titull “i civilizuar” orientohet nga edukimi , vullneti dhe mirėqenia e cdo njeriu konform sistemit arsimor. E rruga deri kėtu ėshtė mundim , dhimbje , frikė , sakrificė , tradhti...
Me shekuj ishim tė shkelur nga ana e atyre qė na shikonin nga lartė , e ne gjithmonė tė pėrulur para njerėzisė , tė nėncmuar e punėtor krahu... Cdo dhunė e lindur mbi njeriun lind dhunė , pėrsiatje , persekutim e gjithėcka tjetėr. Koha ecėn nėpėr venėt e tona si verdikt fetar para dyndjeve shekullore. Ne flinim pėr njė copė bukė e zemėr brenda plagjiaturave e rrokulliseshim pėrballė cdo sistemi nervor qė konsolidohej nė egon tonė. Ne jemi ata qė dikur ėndėrronim Drinin , Shkumbinin e Vardarin...Kalonim nėpėr to saherė qė nevojiteshim pėr ujitje shpirti e zemre... Por , kishim kontroll mbi jetėn dhe veprėn tonė , edhe pėr mė elementaren ishim tė privuar...Dikur nuk ishte kėshtu , edhe pse kaluan shekuj prej kur ne nuk endeshim si cdo qenie nė botė.
Ky ishte shqiptari i Maqedonisė njė rrokaqiell i lodhur ku nė motivet e piktorit do tė paraqitej nėpėr fusha e ara. Disa trima u lėkundėn nga kjo gjendje dhe nuk u rehatuan derisa sakrifikuan edhe lirinė e tyre pėr jetė , vetėmse nė motivet e piktorit tė mos paraqitemi si punėtor krahu e ēoban dhensh. Kėtė nuk e them pėr tė nėncmuar cobanėt se sikur tė mos ishin ato ne nuk do tė flisnim shqip, por fizionomia e jonė e paraqitur para botės duhej tė ndryshohej. Ato menduan ndryshe nga shumica memece qė pritnin ari dhe bakėr nga qielli dhe me 17 shkurt tė vitit 1994 themeluan Univerzitetin e Tetovės. Ishte ditė plot dhimbje dhe shpresė , njė ėndėrr e kahmotshme e Xhemė Hasės , Idriz Seferit , Jakup Asipit , Komandant Kumanovės dhe e shumė atdhetarėve tjerė qė sakrifikuan jetėn pėr njė dritė nė sytė e popullit shqiptar. Kjo ėndėrr e bartur gjenerat pas gjeneratė lindi shumė trima , atdhetar e dashamir tė shkronjave qė deri nė fund ishin nė gjendje tė sakrifikonin pėr tė mirėn e syve tė popullit tonė rinisė... Njė poet (Hamdi Nuhiju) pėr rininė do tė shprehej kėshtu:
“Ti je nuri i gjithėsisė,
Je ėndėrr e krenarisė ,
Pa ty jeta dot nuk rron,
Rini , ta kam borxh jetėn pėr All-llahun tim ....
Edukata dhe morali janė pjesė pėrbėrėse e cdo njeriu i cilin ndjen veten pėrgjegjės pėr veprat dhe sjelljet e veta. Pėrmes kėtij morali ai synon Pėrjetėsinė dhe ushqehet pėr cdo ditė me dritė mirėsie . Morali fetar ishte pjesė e kėtij konglomerati tė popullit tonė... Nė fshatin Poroj nė mektebin e xhamisė fillojnė ligjėratat e para tė kėtij tempulli dijesh. Kjo ėshtė e vėrteta e popullit tim....
Kaluan shumė vite nga themelimi i universitetit , sot frymon legalisht dhe nxjerrė mė qindra luftėtar dijesh dhe udhėheqės politikash nė kėtė nėnqiell. Me krenari edhe ne frymojmė pėrballė kėtij tempulli qė rrėnjėsisht ėshtė i mbjellur nė zemrat tona.
Si rezultat i punės sė kėtij universiteti sot kemi shumė doktora shkencash , magjistra , tė diplomuar dhe shumė artist. Kjo ėshtė jeta jonė pėrballė njė harmonizimi ideologjik dhe derogimi pragmatik nėn majorizimin e reflekseve .Ta duash diturinė ėshtė nder njerėzor , respekt shoqėror , urdhėr fetar e krenari kombėtare.
Dikur ishte frikė tė flitej pėr arsim nė gjuhėn shqipe , sot shpresa e mijėra shqiptarėve ėshtė nė Univerzitetin e Tetovės....
Nė poezin e tij pėr universitetin poeti (Hamdi Nuhiju) do tė shprehej:
“ Nė kohėn e erėrave ,
Kur shpėrgajtė lėkundin errėsirėn ,
Pėrballė Joshėsit tė ndjenjave ,
Ti jehonė si trimėresh...
Ciltėrsi e jetės ,
Ti cdo zemėr gėzon ,
Na rrofsh me shekuj ,
O Univerziteti jonė ...”


(autori i kėtij teksti ėshtė student nė Fakultetin Ekonomik nė Univerzitetin Shtetėror tė Tetovės).

PM
Top
zeshkani
Postuar nė: 17.02.2007, 20:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 777
Antari Nr: 3657
Bashkangjitur: 28.10.2006Nje postim i mir shum shum njers dhe gjak eshte dashur per kete fakultet dhe me ne fun ja ka arrit qellimin, ishalla do vazhdoj vetem me perparim.
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio