Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Poroj, krenaria e kombit
andej
Postuar nė: 18.02.2007, 08:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 80
Antari Nr: 5498
Bashkangjitur: 27.01.2007Fotografi e jashtme

Nė Poroj, dje me datė 17 Shkurt 2007 u zhvillua ceremonia kushtuar ligjėratave tė para tė Universitetit tė Tetovės tė cilat u zhvilluan nė Poroj. Nė praninė e numrit tė madh tė mysafirėve ku ishin tė pranishėm edhe tė ftuar nga

Kosova si Dr.Prof Mexhait Reēi rektor i Universitetit Iliria nė Prishtine, pjesėtar tė familjes Jashari nga Drenica, poashtu ishin tė pranishėm edhe pėrfaqsues tė bashkėsisė islame dhe bektashiane nė Maqedoni pėrfaqsues tė partive politike si dhe mikpritėsit Daut Rexhepi- Leka, Nevzat Halili.
Ceremonia filloi me intonimin e himnit kombėtar tė kėnduar nga korri i shkollės fillore Gjergj K. Skenderbeu tė Porojit pastaj vazhdoi me recitime poetike poashtu nga nxėnėsit e shkollės sė Porojit.
Ceremonia vazhdoi me prezentimin e vlerave tė fshatit nga ana e kryetarit tė bashkėsise vendore z. Imer Kurtishit kurse pas tij fjalėn e mori z.Nevzat Halili ku perkujtoi ditėt e para tė fillimit tė ligjėratave ne Poroj si dhe sakrificat e shumta qė hasėn banorėt e kėtij vendi gjatė asaj periudhe.
Pastaj fjalėn e mori z. Mexhait Reēi rektor i Universitetit Iliria nė Prishtinė si dhe ish-dekan i parė i fakultetit ekonomik nė Univ. e Tetovės ku i pėrkujtoi problemet e shumta qė i hasėn nė ate kohe studentet dhe profesorėt.Nė fund foli edhe kryetari i unionit tė studentėve tė USHT i cili eloboroi per problemet studentore. Cermonine e bėri mė tė begatshme edhe kėngėt e kėnduara nga Besiana Mehmeti.
Kėtu pėrfundoi ceremonia kushtuar ligjėratave tė para tė Uni. tė Tetovės e cila mė voni vazhdoi nė Reēice ku u zbulua edhe busti i dėshmorit AbdylSelam Eminit tė vrarė nė Reēice gjatė hapjes se Universitetit.

www.Poroj.com , per foto KLIKO KETU.POROJ
PM
Top
zeshkani
Postuar nė: 18.02.2007, 11:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 777
Antari Nr: 3657
Bashkangjitur: 28.10.2006Pra ka pse te mburet Poroi, ku ne kohet me te veshtira jan mbajtur ligjeratat e par te UT, bravo ju lumt Poroi por nje kohsisht mburreni edhe me trimin e kombit MUJDIN ALIUN qe eshte nje hero i gjall.
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
fitimb
Postuar nė: 01.03.2007, 01:32
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 32
Antari Nr: 2399
Bashkangjitur: 27.08.2006Nuk jane vetem ligjeratat e para ne qe Poroj i ka mbrojtur mirpo kan qene edhe shume gjera tjera me heret qe banoret e Porojt kane qene gjithmon cak i pushtetit te mehershem. Afera e fehrexhes qe shume banor te Porojt jane burgosur per shkak te mbuleses, pastaj NGritja e flamurit ne vitet 80-81 ku disa banore nga Poroj u arrestuan ne demostratat e Kosoves, pastaj afera e armeve ku fshari me ore te tera u rrethua nga polica dhe ushtria serbo-maqedonase, iniciativa e sllavo maqedonasve per rrezimin e bustit te heroit te kombit MUJDIN ALIU i cili ra deshmor ne Koshare te Kosoves per te fituar Kosova token e vet qe e meriton, edhe shume ngjarje tjera qe si kam permendur.

Me respekt FITIM
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio