Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (5) [1] 2 3 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Cfar mendoni per GURBETIN?, GURBETI
zeshkani
Postuar nė: 18.02.2007, 13:07
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 777
Antari Nr: 3657
Bashkangjitur: 28.10.2006



Duke ditur se shumica e shqiptarve jan ne gurbet e sidonos rinia kisha desht me dit se cfar opinioni kenu je per kete teme.

Une mendoj se te gjithe ata qe jan ne gurbet ose qe kan deshir per te shkuar faktori kryesor eshte papunsia por ju cfar mendoni?

Kam respekt te madh per gurbetqaret pasi edhe dajen e kam ne gurbet.


Pra edhe nje her respekt.
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
fancy_boy
Postuar nė: 18.02.2007, 15:33
Quote Post


Shetitje neper Mjegull
*****

Posti: Antarė
Postime: 277
Antari Nr: 9
Bashkangjitur: 28.11.2004



Papunsia te Largon nga vendlindja e te afron ne Gurbet !


----------------------------------------
Mos u Mba se je, Mos u Mba se ke, Se Askush Nuk je Vetem nje Grusht DHE !
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
zeshkani
Postuar nė: 18.02.2007, 16:15
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 777
Antari Nr: 3657
Bashkangjitur: 28.10.2006



Edhe pse eshte nje gje e hidhur, por skemi qka te bejem relitetit.
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
TetovaLovER
Postuar nė: 18.02.2007, 17:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 180
Antari Nr: 5596
Bashkangjitur: 02.02.2007



Nuk eshte vetem papunesia arsyeja qe shumica e shqiptareve marrin rrugen e gurbetit,por jane kushtet e renda ekonomike qe mbizoterojne ne vendlindje!Edhe nese je i punesuar atje ,punon sa per kafshaten e gojes,kushtet e jetes jane shume te veshtira,shumica nuk ka perspektive jete.Jane te pakte ata qe kan kushtet te mira ekonomika,dhe keto i kan arite pa gurbet! Ne gurbet mund te arrish gjithcka vetem me pune dhe nese e respekton punen,pa mare arasyshe se cfare!E ne vendlindje mund te punosh gjith jeten dhe ne fund nuk ke bere fare gje nga puna.Jeta ne vendlindje eshte thuaje se njejte e shtrejte sa ne perendim,e kur e llogarit se ne perendim merret 7-8 fishi i rroges per punen e njejte,athere normal qe eshte me mire ne gurbet!!Per tu punesuar ne Maqedoni,duhet te jesh antare i partise ne pushtet(pa mare parasysh se cila eshte IN),pune qe mund te zgjate te shumten 4 vite,sepse ne zgjedhjet tjera ndodh te fitoje partia tjeter dhe te nxjerr nga puna e i fut njerzit e vet.ketu ne gurbet nuk ndodhin gjera te tilla.Per te arrite te blesh p.sh. nje makine te re 25 000 € ne maqedoni me rrogen mesatare 250 € duhet te punosh te pakten 8 vjet,gje qe smund te arrihet,e ne gurbet e mrin per 1 vit!!
Shkurt e shqip ne gurbet kushtet e jetes jane shum me te mira,nuk ia nisi me i numruar,se zgjat shume.Sikur mos te ishin shqiptaret ne gurbet athere mund te merni parasysh se si do ishte Maqedonia perendimore,mund te krahasoni me ate lindoren.
PM
Top
zeshkani
Postuar nė: 18.02.2007, 18:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 777
Antari Nr: 3657
Bashkangjitur: 28.10.2006



TetovaLovER

Pajtohem me mendimn tend.
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
blueeyes
Postuar nė: 19.02.2007, 19:52
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 8
Antari Nr: 5508
Bashkangjitur: 28.01.2007



Un jetoj ce disa vjet ne gurbet. Mir, un jetoj ketu se prinderit kan ardhur ketu. Mendimi ka ken se dot punojn disa vite (do fitojn pare) edhe do kthehen prap ne vendlinjen. Jo nuk u be ashtu.
Un nuk e di si eshte te jetojsh ne vendlindjen. Ne gurbet mundet se kam ma shum perspektiva. Un jam e knaqur me sistemin ekonomik, lirin, punen... Por kur gjindesh disa dite ne vendlindjen te duket palidhje jeta ne gurbet... eshte kurioz.
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 19.02.2007, 23:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006



Gurbeti eshte gjeja me e keqe qe mund ti ndodhi nje personi ne jete. Eshte dezinformim nga ana e Tetovalover se ne perendim blehet vetura prej 25000 € vetem duke punuar 1 vit? ose ata qe arrijne ta bejne kete gje jane persona qe i kane prinderit qemoti por ata vete nuk besoj se kane mundur ta blejne per nje vjet dhe kane nje baze se perndryshe shume jetojne edhe me keq se ne vendlinje,shumica jane ne ent dhe punojne ne te zeze ose punojne edhe nga dy pune dhe sidomos shfrytezojne sistemin social te vendeve ku gjinden. Mos mashtrohemi duhet bere ekonomi te madhe si jo????
Pastaj mos te flasim per gjeneratat me te reja qe kane probleme martese, pastaj per asimilimin te mos flasim, sidoqoft ai qe mbet ne gurbet ne fund kur i numeron dhente del ne humbje,
Ne vendlindje guri peshon me teper. por ēdonjeri me bindjen e vete.
PM
Top
lili82
Postuar nė: 20.02.2007, 00:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1121
Antari Nr: 3937
Bashkangjitur: 10.11.2006



Gerbeti eshte gjeja me e hidhur.
Nuk pajtohem me do ketu qe thojn se ne gurbet blihet vetura 25000 per nje vite.Keta jan veq fantazina te dikujna.
Zdi pse rinia gjith diten e dites mendon qysh me ja bo me dal ne gurbet.Hajt e lejm papunsia,shumica po thoijn papunsia.Pse mire,a mendoni ju se edhe ne gurbet nuk eshte ajo pune qe ka qene me pare,ne gjermani mbi 30%e popullates jan pa pune,ne itali njejt,ne suedi edhe ma zi,danimark ashtu etj etj.
Shumica po mendojn se sit dalin ne perendim punen menihere e gjejn,aspak nuk eshte e vertet.Po edhe nese gjen pune nuk do te thot se mbrenda nje viti mundesh mi nda anash 25000 euro sic e tha njeri ketu.Njerz llogaritni se ne gurbet jan pagat e nalta e jeta e shtrejt.
p.SH NE SUEDI RROGA MESATARE ESHTE 1300 EURO NJE FAMILE 3 ANTARESHE,BANESEN E PAGUAN 600 EURO,RIMEN E PAGUAN 70 EURO TELEFONIN E PAGUAN 50 EURO,SHPENZIME TE HIGJIENES LEJA 30 EURO,USHQIMIN 200 EURO DMTH te mblidhen 1000euro e cerdhen e femis 50 euro,e sindikaten e punetoreve poashtu 60 euro e ne fund cka te mbeten ???? Une po flasi per ne Suedi,kam pasur prinderit deri von ne gjermani e njejta gje eshte edhe atje.Eeee shumica kur them shumica 90% e ketyre shqipetarve kan borxhe(kredite)ja te kerit ja te shpis ja te kompjuterit,besa edhe telefonat qe kushtojn 200 euro i blejn me kredit se jo keret!
Per me jetu ketu e mos me bo kurgje ne vendilnde nashta eshte ma mir.Han ma shum cokollada,e banane,besa han edhe ne restorante.E ne fund cka bone?Sen hiq ke ndejt 1 vjet ne gurbet ke punu me falni ne shprehje si KALI e je kthi ne vendlinde i ke harxhu cato pare per 1 muaj,e kthehesh apet ne gurbet e ja nis prej ne zero e dmth e njejta gje xhdo vjet!!!!
PLIDHJE KREJT.


----------------------------------------
Varje dygn ligger män med kvinnor som de inte älskar och ligger inte med kvinnor som de verkligen älskar.
PM
Top
blueeyes
Postuar nė: 20.02.2007, 19:16
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 8
Antari Nr: 5508
Bashkangjitur: 28.01.2007



Okay, okay.
Pajtohem me mendimet e Uskana2006 edhe lili82. Nuk eshte lehtė te jetojsh ne gurbet. Por as ne vendlindjen nuk eshte lehte. Apo jo? Shumica punojn ketu ne te zez, se krejt rogen xhi e maresh dohet me e lajmeru. Nuk te jet plot per me jetu. lili82 tha xhi te jet ne fund mujs ne suedi. Por me cfar roge duhet ni njeri ne vendlindjen ta kalohe mujn? Xhi i jet ati? Edhe un kam anetar te familjes ne maqedoni. Babaj asaj familijes mer 250 euro (ka 4 femi, kreijt shkojn ne shkoll). Nena ati eshte gjal. Duhet medikamente e te qera. Ati nuk i jet as xhe. Edhe aj ka borxhe. Kur do ti ktheje prap??? Mir "jeta" nuk eshte aq shtrenjtė si ne gurbet.
Momentalisht mundet se eshte ma mir te jetojsh ne gurbet. Jam e sigurt dot vije dita xhi du formohet ekonomija ne kosove, maqedoni edhe ne shqiperi si ketu ne gurbet...
PM
Top
TetovaLovER
Postuar nė: 20.02.2007, 20:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 180
Antari Nr: 5596
Bashkangjitur: 02.02.2007



Une shpreha mendimin e pergjithshem per sa i perket gurbetit.Nuk ju kuptoj Juve qe ankoheni per jeten qe thuani se eshte e rende ne gurbet!Po pse more zoteri nuk e merni rrugen e shkoni ne vendlindje???Eshte e vertete se kohen e fundit edhe ketu eshte bere veshtire gjendja ekonomike,mirpo nuk eshte aq keq sa ne vendlindje!Sikur me te vertete te ishte ashtu si e pershkruani ju,athere nuk do ngelte shqiptare ne mergim,po gjith do u ktheheshin neper shpijat e veta!
Per sa i perket asaj veture 25000 € ,une bera vetem llogari paushalle,kisha fjalen per te hyrat mbrenda vitit qe i ka nje mergimtar shqiptare,dhe per ta thjeshtesuar mora shembull nje veture!!D.m.th nje puntor ne mergim,rogen mesatare vjetore e ka 25 000 € ,e nje tjeter ne vendlindje 3 000€ (nese eshte ne mardhenie pune).E llogaritne tash ju,qe bete llogarine e harxhimeve mujore ne gurbet,e nxjerne barazine se sa vite duhet te punoje nje puntore ne Maqedoni qe ti mare 25 000 €!
Flas per veten time, kam ardhur si 17 vjecar ne perendim,pa familje,kam krijuar ketu familje dhe jam i kenaqet me kushtet e jetes qe me mundesohen ketu!!!Mar shembull shoket e mi,dhe krahasoj se cfare jete kan ata ne vendlindje(perpos atyre qe kane Prindin e "forte") dhe cfare jete kam une ketu!Perderisa une edhe pse i ri kam aritur aq shum ne jete,sa qe ka njerez qe gjithkohen kan qene ne vendlindje e akoma se kan arite ate qe kam une sot me 27 vjet!!
Harxhimet jane te medhaja jo vetem ne gurbet por gjithkundi ne bote(vetem i vdekuri nuk harxhon!)!Njeriu me mendje te shendoshe duhet ta "vendoje Kalemin"!
prap ju lus juve qe thoni se gurbeti eshte gjeja me e hidhur,mos e shkelni buken tuaj!!!Vendosne gishtin ne koke dhe mendoni se cka do te benit pa gurbet!!Nga do tia mbanit ne vendlindje?Cfare do te benin tere ato familje qe kan perkrahje materiale nga ndonje antare qe kan ne gurbet???Perderisa ,mar shembull gjermanine,shteti te paguan per femijet qe ke bere Ti,nese je pa pune te paguan banese,te jep te hash gati,te ofron mundesi te ndryshme,pse te ndalem une tash e te them se Gjermania qenka e hidhur!fakti se une jam ne Gjermani ka qene vendim personal i imi,nuk ka pas fare te beje me Shtetin e ketushem,as qe me kan lut me ardh une ne Gurbet!Per te pase nje jete me te lumtur une me plot deshiren time ia ktheva shpinen familjes e shtepise sime ne vendlindje,se jeta ashtu e ka,pa sakrifikuar nuk arihet gje!! Edhe familja ime qe ndodhet ne vendlindje sot eshte shum me e lumtur,pasi qe kan pare se cfare me ka ofruar Gurbeti mua personalisht si dhe gatishmerine qe tju ndihmoj atyre!! Sikur mos te isha une ne Gurbet,ndoshta prinderit e mi do te ngelnin sikur ata te tjereve qe kan ndejt ne vendlindje,pa dhembe,sepse nuk do isha ne gjendje qe tua vendoj dhembet(shembull i thjeshte,mos e merni personalisht!). Nuk dua ti beje reklam Gurbetit,por e le me kaq,thjesht mua me pelqen ketu sepse kam kushtet e jetes shum ma te mira!!!

Datotekat e bashkangjitura ( Shkarkuar: 165 )
Datotekat e bashkangjitura  npd.jpg
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 21.02.2007, 00:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007



Me ekstremitete nuk mund te sqarohet nje gje.cdohere duhet te marresh mesataren!
lili82 te them qe ja ke futur kot per raten e papunesise ne disa shtete,mu kete teme e kemi pasur ne semestrin e kaluar ne ligjerata.nese nje shtet ka papunesi me mbi 25% atehere ai shtet eshte ne kolaps!atehere thjesht ne ate shtet nuk mundet te jetohet,pasi te ardhurat nuk jane ne baraspeshe me te dhenat,andaj mos zmadhoni gjerat ne ate mase smil3dbd4d6422f04.gif ne Gjermani viti 2006 shenoi nje plus te madh ne ekonomi,me kete u zvogelua numri i te papuneve dukshem,nga 678000 ne janar 2006 deri ne 450000 ne janar 2007.e Zoteri 450000 nuk jane 30 % e 82 milione banoreve smil3dbd4e398ff7b.gif besoj se me kuptoni cfare dua te them...
papunesia ne vendet e industrializuara nuk arrin dot shifren 8%.qe dmth funksionojne magnifikisht si shtet,si teresi territoriale.Gjermania,Austria,Zvicra,Italia dhe Franca(si caqe me te shpeshta te migrimit te shqiptareve) jane ekonomikisht mjaft te forte.Gjermania ne janar kishte shifren e te papuneve 6.8%,Austria,Italia dhe Franca diku 7.6-8% kurse Zvicra si me i forti i ketij grupi kishte diku 3,6-3.7% te papune,duke mos llogaritur ketu ata qe punojne ne te zeze apo ku ta di une.
Kushtet jetesore qe te ofrohen ketu jane mjaft komode.po qe per x shkaqe ngel pa pune,te pagon shteti 2 vite te plota "Arbeitslosengeld"(para per te papune) qe ne Zvicer mberrin 70% te rroges qe ke pasur nese je beqar,dhe 80-95% te rroges nese je me familje.fakt qe te dhenat mujore rriten dita me dite,por duhet te jemi te kenaqur,qe ketu ne keto shtete perkunder vendlindjes na mundesohet e drejta e shprehjes se lire,lejohet te manifestosh fene si duhet dhe traditat kombetare,perderisa ato te tillat nuk bien ne konflikt me ligjin.
u tha me lart se blehet gjithcka me kredi.mos valle mendoni se vendasit,pra austriaket,zvicranet,gjermanet,francezet e kshtu me rradhe,kane nje jete me te ndryshme se ne?gaboheni,se te gjithe jane te barabarte perpara ligjit!Dashuria per atdhe eshte e pamohueshme,por kur flitet per kushtet e jetes,per padrejtesite qe behen,besomeni ne vendlindje te behet me teper padrejtesi nga i yti se ne gurbet nga i huaji.
ka dhe shume per tu thene,por ja qe koha spo me premton.mbetshit mire te gjithe...


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 21.02.2007, 00:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007



Me lirshem shprehem ne shqip ketu ne mergim se ne atdhe!e di se askush nuk do me fyen si "prokleti siptar" ose "gjubre jedno siptarsko"...


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
fato1
Postuar nė: 25.03.2007, 14:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007



valla kurr nuk isha pajtu me shku ne gurbet me kalu jeten me mir ne nje shpi te vogel qaty e te jem e lumtur se me shku tan jeta tu punu ne gurbet e kur se shijon si duhet jeten...e mir e keqe kjo tetova e du shum valla me asnje si kisha ndru vendlindjen time...mendimi im

respekte per gjith
PM
Top
drita_fr
Postuar nė: 25.03.2007, 16:07
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 274
Antari Nr: 3625
Bashkangjitur: 27.10.2006



Me vendlindje ska bre po qka me bo zori i shkret ...
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 25.03.2007, 20:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006



 Citim (Senatori_TeT @ 21.02.2007, 00:48)
Me lirshem shprehem ne shqip ketu ne mergim se ne atdhe!e di se askush nuk do me fyen si "prokleti siptar" ose "gjubre jedno siptarsko"...

Senator, kjo ēka thekson eshte pa logjike, ne mergim te lejne me lehte me u shpreh ne gjuhen tende??? Por per sa kohe o zoteri?? Nje gjenerate apo dy sepse pastaj pason asimilimi, pse me te fyejt ne perendim kur je tu kriju nje familje dhe po ripertrin popullaten e vjetersuar te perendimit.
Asimilohu ne Maqedon si asimilohesh ne German dhe do ta keshe respektin. Ne rast se asimilohesh ne vendlindje ndoshta nuk te fyen kurkush me.
PM
Top

Topic Options Faqe: (5) [1] 2 3 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio