Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> REALITETI SHQIPTAR APO GJENEZA E FRUSTRIMIT
INDEXI
Postuar nė: 20.02.2007, 00:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006http://drejtesia.blogspot.com/2007/02/realiteti-shqiptar-apo -gjeneza-e.html

REALITETI SHQIPTAR APO GJENEZA E FRUSTRIMIT

Hamdi NuHIJU

Ketyre diteve neper media po ndodhin shume gjera te cilat njeriun po e orientojne kah disa konkluzione te paarsyeshme per mendesine kur edhe veprojme dhe me te cilen mendesi edhe identifikohemi. Ne Shqiperi kishim zgjedhje ku nuk ka fort rendesi se kush fitoi , kush humbi , apo edhe se kush do te fitoj dhe humb , por me e rendesishmja e ketyre zgjedhjeve eshte se Shqiperia ende do te mbetet ne vend aty ku edhe ka qene sot e 150 vjet.Kjo u deshmua vite me rradhe nga ana e partive shqiptare qe veprojne ne kete vend. Jemi deshmitar te nje lufte te ashper mediatike ku cdo gje rrokullisej si iterenar fjalesh dhe pulsi i popullsise matej me bomben atomike te rene ne Hiroshimė.
Dikur frikohesha se vertet popullata shqiptare eshte ne nje dekadence dhe ende vuan nga kompleksi i omorgafise sociale e servirur nga ana e Partise se Punes dhe ideologjise eme te Enver Hoxhes. Por , keto zgjedhje deshmuan te kunderten e fjaleve te mia dhe idese e mendimeve qe me rrokulliseshin vite me rradhe.Nese do te ndjeknim forcat social-demokrate ne bote ne pergjithesi ne keto vite jane ne nje krize ne ideologjine e tyre dhe pershtatjen e kesaj ideologjie brenda per brenda sistemit ekzistues politik. Kjo krize ne mesin e socialisteve po demonstrohet edhe ne Shqiperi , Serbi dhe Maqedoni ku per cdo dite po calon politika majtiste nga konzervimi i saj i tepert gjate gjithe kesaj periudhe. Cuditerisht ne shtate vende ne Europ keto forca edhe jane momentalisht ne pushtet qe nuk bien ndesh me konstatimin tim se jane ne nje krize ne ideologjine brenda-perbrenda tyre. Keto forca duke u munduar t`iu pershtaten rrethanave dhe kushteve te reja vetemse devijojne nga rruga e vertet e tyre dhe fash*ten drejt humbjes se tyre. Edhe elektorati i tyre i dikurshem eshte zbeh nga e verteta socialiste e cila ende sot e kesaj dite po mundohet te implikohet ne rruzullin tokesor.
Keto pershtatje ose ndryshime qe ndodhen brendaperbrenda partive socialiste vetemse po deshmojne papjekurine e tyre ideologjike dhe politike edhe pse nje periudhe te gjate gjenden ne arenen politike. Rast i fundit i cili eshte per te qajtur dhe jo per te qeshur eshte edhe paraqitja nudo e kryetarit te partise socialiste ne Shqiperi. Si duket Europa Socialiste dhe Ajo Postmoderniste pervecse kerkon largimin e ferexheve nga Shqiperia ajo kerkon edhe largimin e pantallonave nga politikanet tane shqiptar dhe jeta e pergjithshme ne vend. Nje diapazon i ketille i mendimeve dhe koncepteve njeriun orienton kah degradimi i vazhdueshem dhe nuk ambienton asnje koncept te tij religjioz ne rruzullin tokesor. Ne kete spekter te mendimeve dhe metamorfozave ekstaza dhe marihuana do te shenderroheshin ne vlera idhujtarie ku cdo kulti do t`i ndertohej nje vetedije e re politike ne bote. Shumica e analisteve politik nuk do te pajtoheshin me nje mendim dhe vleresim te ketillė pasiqe do te thonin se gjerat jane ende me te komplikuara se kaq dhe se ka nje numer te madh faktoresh qe edhe sjellen deri ne keto rrjedha politike dhe ekonomike ne kete nenqiell. Por , e verteta eshte se gjerat po ngelin ne vend dhe nuk po ndryshojne ne te mire dhe se mbi kurriz cdo reforme te realizuar me kerkes te tutureve te jashtem po e paguan shqiptari i thjeshte ne kete vend.
Historianet do te permendin menjeher lufterat Ballkanike , ato boterore , krizen e viteve 97-98 , sundimin e gjate enverist etj . Do te kishin te drejte dhe vet senzibilizimi i tyre do te deshmonte ne varren te cilen ende po e sheronė garnitura politike . Modeli Enverist ne Shqiperi nuk eshte me i pershtatshem dhe nuk duhet te konvergjoj drejt ardhmerise Europiane te Shqiperise. Por , edhe garnitura enveriste nuk mund te luftoj per mbijetes ne kete nenqiell per shkak te historise perplot me gjak qe ka shenuar gjate gjithe ekzistimit te saj. Me ne fund arsyeshem populli shqiptar qe ka edhe nje fije morali nuk pranon asnje mallverzim ne rrethin e vet ne aspektin e c`rrenjosjes se edhe atyre pak vlerave qe kane mbetur ne popullin shqiptar.
Te shpresojme ne nje ardhmeri me te mire politike ne vendin ame te gjithe shqiptareve ....
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio