Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> ENAGRAM, NENTE FYTYRAT E SHPIRTIT
ola_84
Postuar nė: 25.02.2007, 04:19
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 12
Antari Nr: 5752
Bashkangjitur: 11.02.2007Ne deshire per perparimin e veqorive (tiparve,vetive) dhe te kuptuarit e personalitetit tend kan dal shum teknika per kategorizimin e tiparve te njerzve.Njera prej tyre eshte Enagram. Enagram (gr. ennean - nenet: gramma - shenje) eshte nje model i cili e interpreton strukturen psikologjike te njeriut neper nenet tiparet e nderyshme te njerzve.

Sipas anagramit keto nenet karakteristikat ndahen ne tri gupe dhe ate sipas qendres ne te cilen koncentrohen ndjenjat.

1. GRUPI ENAGRAM ME QENDER TE NDJENJAVE NE KOKE

Ne kete grup bejn pjes personat te cilet zakonisht, pothuajse gjithmon sherbehen me koke. Ata ne jete mbeshteten ne logjik dhe ne mend. Shum jam analitik, kurr nuk nguten, dhe te afet jan te qetsohen dhe te mendojn para cdo reagimi dhe vendimi.

Te pergjegjeshum jan dhe praktik. Rralle behen te varur. Ngapak reagojn ftohet, te permbajtur dhe shpesh te vetmuar. Problemi kryesor i tyre eshte qe jeten e jetojn ne menyr shum serioze. Veteveti ja komplikojn duke analizuar te gjitha deri ne detajet me te imta. Caku i tyre duhet te jete qe te mesojn ti tolelojn mbeshtetjet e te tjerve, qe te mos izolohen nga pjesa tjeret e botes, per kete behen te vetmuar, te paknaqur apo depresiv.

2. GRUPI ENAGRAM ME QENDER TE NDJENJAVE NE ZEMER

Keta persona gjithmon jan me shum te koncentruar ne te gjitha per rreth veti se sa ne vetveten. Me shum brengosen per ndjenjat e te tjerve se sa per ndejenjat e tyre. Ne mardhenjet e aferta me shum mundohet ti kanaqin te tjeret se sa te arrijn knaqsi per veten. Shpesh behen komplekse nese ju duket qe rrethina nuk i pranon. Nganjeherit mendojn qe paraja dhe festat do ti bejn me interesatn dhe me te dashur, dhe dijn te shkojn ne fundim, por shpesh Yjet me te mdha jan pjes e keti grupi. Fatkeqsisht edhe pse nga jasht duken vetbindes dhe te knaqur, ndejehen te zbrazet, te merzitur dhe te paplocuar.

Personat nga ky grup duhet te mesojn qe me shum ta vlersojn veten dhe vlerat e tyre shpirtrore. Per ndryshi nga grupi i pare, keta persona duhet te mesohen te pavarsohen, te mendojn per veten, deshirat dhe vetit e tyre dhe me pak ti cmoj vlerat e te tjerve.

3. GRUPI ENAGRAM ME QENDER TE NDJENJAVE NE STOMAK

Pjestaret e kerij grupi mjaft jan praktik, por edhe te drejt. Duke luftuar per veten, luftojn edhe per te miren e pergjithshme. Aspitata e tyre eshte sukseri dhe fuqia, por festat per ata jan pak te rendesishme. Problemin me te madhe e kan qe nuk besojn ne fate (kismet) dhe mendojn qe e kan kontrollin apsolut mbi jeten e tyre, dhe kur diqka keq fillon shohin qe vetem ata jan pergjegjes. Shpesh jan nervoz, te padurueshum dhe nganjeherit jan agresiv ne pretendimet e tyre.

Personat qe gjenden ne kete grup duhet te mesojne te qetsohen dhe disa gjera ti'a lejne fatit, dhe ta kuptojn se disa gjera jan jasht fuqive te tyre.

Burimi: Enagram - nenet fytyrat e shpirtit, A.EbertPM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio