Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Reklama "alla shqiptarēe"
Biznesi
Postuar nė: 27.02.2007, 10:22
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 7
Antari Nr: 5701
Bashkangjitur: 09.02.2007Ēdo dite neper televizionet private qe funksionojne neper qytetet shqiptare te Maqedonise, kemi mundesi te shohim lloj-lloj reklamash nepermjet te se cilave afaristet shqiptare i reklamojne produktet apo sherbimet e tyre.
Po ti krahasojme me reklamat qe emitohen neper televizionet maqedonase apo ato te Shqiperise, shume lehte mund te verehet nje dallim i madh ne menyren se si eshte realizuar reklama.

Jepni mendimin tuaj.
Pse keto reklama jane te realizuara ne nivel shume te ulet ?
PM
Top
orfeu
Postuar nė: 27.02.2007, 10:32
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 493
Antari Nr: 5965
Bashkangjitur: 20.02.2007pse?
1. Nuk kane mjete dhe teknike te persosur per reklama te nje niveli me te larte.
2. Nuk kane njerez qe jane te profesionalizuar ne ate drejtim.
3. Dhe ne televizionin tim punojn daja, tezja, nipi, shoku im, dhe jo ai qe e meriton.
tung


----------------------------------------
Nese gjerat mbrapsht te duken...shiko boten mbrapsht.
PM
Top
aristoteli
Postuar nė: 27.02.2007, 22:07
Quote Post


voglushi i madh
*****

Posti: Antarė
Postime: 268
Antari Nr: 1010
Bashkangjitur: 12.04.2006Me 20 Euro nuk behet reklam profesionale, Ne jemi mesuar lire dhe mire e keshtu nuk ka andaj Alla Shqiptarce jane edhe Reklamat.


----------------------------------------
Qė flasin keq pėr mua nė mungesėn time nuk ka asnjė rėndėsi, se nė mungesė pranoj edhe tė rrahin
PM
Top
andy
Postuar nė: 27.02.2007, 23:26
Quote Post


The GodFather
*****

Posti: Antarė
Postime: 7137
Antari Nr: 132
Bashkangjitur: 16.02.2005Po e te na reklamat edhe ti bejsh profesionale Haxhi Baba nuk e merr vesht se cka reklamohet aty, edhe pronaret e kan me leht thirin nji televizion mbledhin disa njerez dhe ja fillojn xhirimit.
Po nga ana tjeter eshte edhe ajo qe e permendi orfeu, se ne shumicen e rasteve vete pronari televizorit eshte gazetar lajmesh, kamerman, regjisor, dhe nuk mund te kete nje reklam porfesionale.

Suksese te gjithve.


----------------------------------------
"o Zot jepi atij qe rin kot, sepse ai qe punon fiton vet!"

SINCE 1985
PMEmail PosterIntegrity Messenger IM
Top
Bagerri
Postuar nė: 02.03.2007, 08:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 71
Antari Nr: 5574
Bashkangjitur: 01.02.2007Une mendoj se shkaktar kryesor per nivelin e dobet te reklamave eshte mentaliteti i afaristeve shqiptare te cilet nuk jane te gatshem ti paguajne agjencionet e marketingut per pregaditjen e reklames.
Ne shtetet e Europes Perendimore, televizionet nuk e kane per obligim ti pregadisin reklamat, por nje sherbim te tille e realizojne Agjencionet e marketingut.
Pastaj edhe pronarėt e televizioneve kane fajė pse e marin per obligim qe ti pregadisin reklamat, kur nuk kane staf profesional dhe pregaditje teknike.
Gjithashtu si shkaktar mund te jete edhe mungesa e nje Agjencioni marketingu qe menaxhohet nga shqiptaret e cila do te ofronte sherbime te tilla me ēmime pak me te volitshme sepse sa kame informata agjencionet e udhehequra nga maqedonasit ofrojne ēmime shume te larta per reklama.
PM
Top
Tetovar
Postuar nė: 24.10.2007, 09:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 57
Antari Nr: 10393
Bashkangjitur: 22.10.2007Problemi esht sipas mendimit tem, se ata qe reklamojn nuk dijn si ta bojn dhe nuk e kan diturin as shkollen per ket biznes. Nje person, i cili ka p.sh. restorant nuk di cfar esht e rendsishme per te arritur sukses ne marketing, por ai e ben. gjithashtu reklama ne rajonin e tetoves nuk behen sipas formulles AIDA (Attention, Interest, Desire, Action). Por kjo formul esht baze per suksesin ne marketing.

Nje kompani te na qe reklamohet ne televizion, p.sh. e reklamon procesin dhe mjetet qe i ka per ta bere nje produkt. kjo esht gabim... ajo kompani duhet ta reklamoje produktin dhe cfar nevoje ose deshire ai produkt i ploteson.

tung
PM
Top
fitimiii
Postuar nė: 24.10.2007, 11:03
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 63
Antari Nr: 8223
Bashkangjitur: 04.07.2007hehehe po me 200 apo 250 per nji muaj te paguash per nje reklame normal se ajo nuk mund te jete profesionale sic nuk jan profesionale televizionet qe i reklamojne,ato qe jane profesionale per nje sekonde marrin me qindra e mijera euro e jo per nje muaj,pastaj kto e kan pare se lire eshte reklama dhe e shfrytezojne momentin,e tregojne rrugen prej te shpija deri te shitorja/fabrika,pastaj nga fillimi i prodhimit deri e fund,duke u ngarkuar kamioni,duke u shkarkuar,vertet per te qeshur,nese eshte fabrike qumeshti,nga mjelja e lopes ne ahur deri te prodhimi final-kosi,heheheh,shendosh mbas nja 100 vjeteve ndoshta do qeshim me kto reklamat qe i bejn tash,dhe do habitemi se si kemi qene nje kohe..ndoshta
PM
Top
Z_U_L_I
Postuar nė: 24.10.2007, 14:20
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 52
Antari Nr: 9781
Bashkangjitur: 25.09.2007problem i madh me te vertete sepse shpesh te bejne per te qesh,
p.sh do ta reklamoj nje mishtore dhe sendi i par qe do ta tregoj eshte nji muzat i madh edhe i trash sa s dihet.
mrapa une tu e ther muzatin ene ja kalzoj kameres ni cop mishi sa mish te mir kom pastaj suxhuket si i boj.
thjesht tregova gjithcka po asend nuk thash.
KJO ESHTE REKLAM TIPIKE NE STILIN SHIPTARCE
PM
Top
Tetovar
  Postuar nė: 24.10.2007, 15:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 57
Antari Nr: 10393
Bashkangjitur: 22.10.2007normal reklama tregon cfar "te mira" ben produkti. me e mar shembullin e Z_U_L_I-t, ajo reklam ne TV duhet me qen keshtu, sipas mendimit tim:

p.sh.

1. nje familje, tu kesh, dhe te lumtur jan tu henger buk ne kuzhine (kuzhina esht modern, dhe koha esht e mire, kshu qe duket dielli)

shiqueset duhet ta shohfin se esht nje harmoni.

2. femija (ma mire nje vajz e bukur) thet: "Mhhh, mami, sa mishi mire, asnjehere ne jete nuk kam henger kaq mish te mire"

3. nena kthehet dhe thet: "oj bukorshja ime, nuk esht ki mish vetem i mire, po i shendetshem, i fresket dhe shum i lire"

4. buri kthehet: "oj zemer, por si mund me qen mishi i lire dhe i mire" ne ket moment kthehet gruja dhe tregon: "po ne XY ne tetove mund te blejsh cdo dite mishin ma te mire dhe ma te lire ne rajonin tone"

ne ket moment del simobli kompnis me cdo informacion (telefon, cfar vendi, ne sa ora)... reklama perundon me nje muzik te mire...


kur e analizojm shembullin tem, duket se esht bere me forumullen AIDA:

1. Attention (vemendje)

kur e shofin shiquset ket familje, kqyrin, sepse familja dhe shpija e mire simoblizojn harmoni dhe kenaqesi. shiquesi vazhdon me interes...

2. Interes (interesi)

vajza thet se mishi esht shum i mire. shiquesi mendon, dhe fillon te interesohent, sepse ka qef me dijt ku esht ky mishi mire.

3. Desire (deshire)

shiquesi e kshyr mishin dhe i duket i mire. (mishi duhet me u pjek mir dhe duket shum mire) ndoshta shiquesi ka nevojr per mish ne ket moment. smil3dbd4d4e4c4f2.gif

4. Aciton (veprimi)

Ajo femra (nena) tregon ku e ka blejt mishin shum lire dhe simobli i kompanis me informatat i tregon shiquesit ku dhe si mund ta bleje mishin.

ki shembulli im, ndoshta esht pak per tkesh, por me pak kapital mund te realizohet dhe esht sipas diturise ekonomike korrekt.

cfar mendoni, a mund te kete sukses ky shembull smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Tetovar nė 24.10.2007, 15:44
PM
Top
Z_U_L_I
Postuar nė: 24.10.2007, 15:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 52
Antari Nr: 9781
Bashkangjitur: 25.09.2007sipas meje shkon super.
bile bile pak situata komike e cila krijohet eshte edhe terheqse.
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio