Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> A ka pasur gjenocid ndaj SHQIPAREVE??
sixth_sense
Postuar nė: 28.02.2007, 21:51
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 166
Antari Nr: 6093
Bashkangjitur: 27.02.2007Postoj kete teme per te mare mendime te ndryshme nga ju , me teper behet fjal per nje cfar lloj "gjenocidi nga perandorija osmane ndaj shqipareve" , e pash te arsyeshme ta hape kete teme per shkak se nje kolegu eshte i bindur se osmanlinjet kane bere gjenocid ndaj shqiptareve , te cilin une personalisht se kam degjuar dhe se shoh...
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 28.02.2007, 22:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006Duke u bazuar ne ashpersine e sundimit Osman dhe duke llogaritur vetem nje viktime Shqipetare sepaku ne dite, mund te beni llogarite vete dhe te logjikoni nese ka pasur gjenocid apo jo, vetem se druaj qe solidariteti islam ju ka mbyll syte dhe ju kufizon te logjikoni dhe te pranoni nje gje te tille.
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 01.03.2007, 01:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007sipas fakteve te realta historike,e jo duke u bazuar ne theniet postkomuniste,nuk ka pasur asnjefar lloj gjenocidi nga perandoria osmane,perkundrazi,eshte i vetmi pushtues qe na fali ndjenjen e vertete kombetare,duke mos u munduar te asimiloje apo te shkatrron kombin shqiptar.


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
sixth_sense
Postuar nė: 01.03.2007, 17:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 166
Antari Nr: 6093
Bashkangjitur: 27.02.2007Pajtohem plotesisht me mednimin tend senator , por cka te bejm me kesi soj persona te ciftit te keti uskana te cilit sipas mendimit tim nuk kan ndjenja as kombetare e as fetare e ku morale , flet ne nje ghuhe teper vullgare pa fakte e pa argumente , flet vetem se si i vjen mire atije personlisht , edhe do te kisha nje lutje drejtuar keti personit me nukin uskana te cili i lutem te mos tallet me fjalet islame sic ishe tallur me pare me fjalen " selamun alejkum " , po mund te kete perkthim por dalloje se alfabeti arab nuk eshte i njejte me alfabetin kuranor ka dallim o zoteri , te ishte cdo gje me perkthim sic thae ti pse allahu xheleshanuhu nuk e dergoi kuranin ne gjuhen shqipe apo pse nuk eshte ne alfabet latin... Dalloji gjerat e pastaj shkruaj , edhe pse dyshoj ne femen tende nuk besoj qe je musliman...
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 01.03.2007, 17:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006Auuuu, ēfare filozofash, ju jeni te paret qe e arsyetoni pushtimin Osman, dhe e madheshtoni po ēfare te mire ju ka lene Turku ncnnccnn, vetem nje shembull konkret. Nga te gjitha vendet e Ish Jugoslavise, aty ku ka qene Austro- Hungaria ka prosperitet dhe me teper rregull, ndersa ne jug te Ballkanit aty ku ka shkel qizma e Turkut ndjehet vetem varferia, po ēfare zhvillimi ka lene Turku o zoterinje, kur eshte ashtu pse po bredhni rruges se perendimit. Edhe indianet mendojne ndryshe nga ju sa i perket kolonizatoreve. Te mire jeni me fillozofu, dhe demagoga,,,,,,,,,,,[B]

Aq jeni trushperlare sa qe edhe pak do ta nxjerrni Shqiptarin fajtor dhe do ta akuzoni per krime ndaj Turqise,,,,vetem pse eshte mbrojtur, ēka nuk ka,,,
PM
Top
proview
Postuar nė: 01.03.2007, 22:04
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 46
Antari Nr: 4349
Bashkangjitur: 01.12.2006USKANA 2006 Idiot i pa pare ne forum , ti qenke njeri i prishur ne zemer , nuk ke aspak respekt ndaj te tjereve , analizo pak para se te shkruash ...mos mendo se je duke ber pune te mire duke u munduar te injorosh njerezit , se vet je injorant me i madh ne bote sipas meje...
PM
Top
lili82
Postuar nė: 01.03.2007, 22:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1121
Antari Nr: 3937
Bashkangjitur: 10.11.2006Mbas do viteve dot del se as shkit nuk ka bere kurfar gjenocidi mbi shqipetaret.Pse?Se sikur tash ne kete shekull po te del nje numer i madh turqish ne Ilirid dhe ne Kosov ma mir me then jan turqizu,e cka mund te presim ne shekullin tjeter!E kam fjalen se kohet ndrishojn e gjeneratat e reja shpejt do ta harojn luften,e kur dot jete ne pyetje interesi sahora ta ndrishojn edhe historin.
E simbas jush i bjen se shqipetaret paskan bere gjenocid e jo osmanlijt.
Ju lutem kete teme e ke hap per mu debatu,ktu secili person apo me mir me then secili anetare vjen me nje dituri te tij ne bagazh.E tash,na lejoni me debatu(me shkru) per kete teme veq pa ofendime.
Edhe tjetra,nuk kam pas mundesi me lexo njehre nje debat te mire ne kete faqe studentore nese mundemi ti themi studentore.Duke filluar nga une e deri te admin-ėt krejt e kane nje pik faji.Nese ne xhdo teme ka shprehje te tilla ateher nuk ja vlen te thiret faqe studentore ndronjani emrin mas mirti!
Nuk kam kurgje kunder temave fetare apo temave patriotike po secila teme e ka vendin e vete,dhe secili mendim e ka nje kufi.E ketu nuk dijm ku eshte fillimi e ku mbarimi.
Me respekt
B.B


----------------------------------------
Varje dygn ligger män med kvinnor som de inte älskar och ligger inte med kvinnor som de verkligen älskar.
PM
Top
sixth_sense
Postuar nė: 02.03.2007, 01:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 166
Antari Nr: 6093
Bashkangjitur: 27.02.2007Shume flm lili per postimin tend , se pari desha te them se e nderoj mendimin tend por nuk pajtohem me mendimin tend , une kur e hapa kete teme nuk potencova se ky apo aj popull ka kryer gjenocid ndaj shqiptareve , hapa temen vetem te shoh menimet e te tjerve te gjith kane te drejte te shprehin mendimin e lire por jo si disa antare te sillen ne menyr vullgare sic eshte edhe rasti me anetarin uskana i cili me tevertet brengos me sjelljen e ti , brengos per shkak se nje sjellje e tille dmth mos respektimi i mendimeve te ndryshme sjell ne konflikt cdo kush ka te drejt te thot mendimin e vet e jo aii te del dhe te mendon se cdo fjal cka e shkruan eshte si thote aii ... te kthehem ne teme .. une personalisht sa qe kam lexuar edhe kam ndjekur disa emisione dokumentare perandorija osmane thuajse ne asnje vend gjat pushtimeve te terioterve nuk kane kryer gjenocid , mund ta shifni edhe vet se a ka te prishur ndonje kishe apo manastir ne trojet ne te cilat ka mbizoteruar perandorija osmane , ata kan qene shume tolerant ndaj feve te tjera dhe nuk ka prekur asnje shtepi fetare e ku te kishin kryer gjenocid , kur te flasim per "shkijet" apo "sllavet" ne pergjithesi ata jo vetem qe kan bere gjenocid ndaj shqipatreve por thuajse ndaj te gjithe popujve, e kemi rastin e bosnjes ku perendimi per 4 vjet te tera me nje fjal thene shikoji seir se cfar ndodhen , ra ne gacken e serbeve duke thene se boshnjaket jane ultra islamist e se di cfar e se di cfar ...
PM
Top
fisniku
Postuar nė: 02.03.2007, 02:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2718
Antari Nr: 5696
Bashkangjitur: 09.02.2007JO per me na nimu ma shume se perandoria Osmane qe na ka nimu neve shqipareve nuk ka ndodh ne histori dikush mi ndimu ni shtetit ma shume.Po na kan nimu bre knaq na kan per qato 500 vjet qe jena kan nen perandorine e tyne.Merre me mend qaq shume qe na paten nimu sa perpara jena shku na shqiptaret ne pergjithsi,veq kqyre Shqiperine krejt lule mi lule u ba qaq shume qe i paten nimu Osmanet.
PO qysh nuk ka pas gjenocid bre ndaj shqiptareve nga perandoria osmane,kun njo nuk paten me lane as per fare!!!!!!


----------------------------------------
I miss my little "Casper" soo sooo much

When you lost your faith in God ,you lost your soul.....

Somewhere, Someway, Someday, Somehow
PM
Top
prokomi
Postuar nė: 02.03.2007, 04:14
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 7
Antari Nr: 6071
Bashkangjitur: 25.02.2007Qdo koment ne lidhje me kete teme eshte i tepert!!!
Pajtohem me ty Fisnik!
Kjo do te ishte njesoj, sikur Gjeneratat e ardhshme dikund rreth vitit 2600 te pohojne se Serbet ne Shekullin 20-21 jav kane ruajtur Shqiptareve ndjenjen kombetare dhe nuk kane bere gjenocid!!!

Ka mjaft Libra ne lidhje me kete. Lexoni pak me teper Zoterinje!
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 04.03.2007, 22:51
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007problemi qendron aty se,nese i marrim gjerat siperfaqesisht,ashtu si na i bien te gatuara ne tepsi nga komunizmi dhe periudha e fundit 100vjecare prosllave,normal qe i fshijme faktet e verteta qe na ofron historia.perndryshe,po te logjikojme pak,nuk i flasim keto fjale qe po i lexoj cdo dite neper forum...
sa fakte i ka ndryshuar komunizmi,sa fakte i ka shtremberuar per te arritur parapelqim tek populli,kete nuk mund ta merrni me mend.
plus nese neve nuk kemi arritur asgje keto 100vitet e fundit,nuk dmth qe faji qendron dikund tjeter,por tek ne.faktikisht neve si shqiptare nuk jemi munduar aq te arrijme si komb,dhe hajt c'te bejme?tja hedhim fajin dikujt,se kete e bejme cdohere!
a mos valle per 50 vite stagnim ekonomiko politiko enverist faj kishte perandoria osmane?a thua valle per keto lufterat e fundit kishte faj perandoria osmane?gjenocid,zoterinj te nderuar eshte ajo qe beri serbia ne srebrenice,dhe qe ia falen(i dhane amnisti politike),gjenocid eshte ajo qe beri serbia ne kosove,e qe do ia falin serish Europa dhe bota,pasi serbia te nderuar eshte ortodokse(krishtere),dhe nje vend krishter normal qe e don nje tjeter vend te krishter,e nuk i ndihmon nje shoqerie Islame.
por prape,e drejta juaj eshte te besoni ne cfare te doni,qofte ajo edhe vetem nje manipulim i historise nga komunistet rus dhe ortodokso-sllav.


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 05.03.2007, 01:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006Senator, problemi te ti eshte se logjikon nen prizme te fese dhe normal se nuk i sheh gjerat si i shohin te tjeret; Prandaj edhe nuk mund te jesh objektiv dhe realist. Pse populli yne eshte me i pashkolluar dhe mentaliteti ndryshon ngadale?. Zoteri, nuk egziston roberues i mire dhe roberues i keq, ROBERUESI eshte roberues i keq qofte ai Serb qofte ai Turk. Besimin qe e praktikoni nuk ju lejon ta trajtoni Turqine si pushtues dhe si shtet kriminel qe ka qene.
O Zoteri me ēfare te drejte Turqia na ka roberuar 500 vjet, kush ja ka dhene ate te drejte, jini me pragmatik,, dhe logjikoni,,
Nuk mundet te krahasohet o zoteri roberia nga Perandoria Osmane me periudhen komuniste, sepse 500 vjet dhe 50 vjet ka dallim te madh. Roberia Osmane nuk ka ndikuar pozitivisht ne zhvillimin tone, ne vend se te luftojme per zhvillim gjate 500 vjeteve kemi luftuar per liri prandaj kemi ngelur aq mbas ne krahasim me pjesen tjeter te Evropes.
Eshte lehte ta fajesosh Evropen, por pse Basket e Katalenet (Spanje ) dhe Korzikanet ( France ) nuk kane shtete ala edhepse jane popuj krishtere ose pse Irlanda e Veriut nuk i takon Irlandes ata nuk e fajesojne kerkend por luftojne. Edhe neve duhet ta vazhdojme luften per liri dhe zhvillim.
PM
Top
Ethnic Albanian
Postuar nė: 05.03.2007, 10:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 154
Antari Nr: 3787
Bashkangjitur: 02.11.2006
Pse more bashkombes merreni me perralla e imagjinata prifterinjesh siq i quante arvanitasi Aristidh Kola i cili u vra nga sherbime Greke!

Terror dhe gjenocid mbi popullin tone kan bere Greket, bullgaret, serbet dhe malaziasit smil3dbd4e7853679.gif
PM
Top
sami_
Postuar nė: 05.03.2007, 13:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 57
Antari Nr: 6030
Bashkangjitur: 23.02.2007PO a nuk shihni se jemi duke perjetur GJENOCID MENTAL edhe nga vete shqiptaret tane, te cilet na udheheqin.

Gjenocid mbi shqiptaret kane bere Bullgaret, Serbet dhe Greket.

Duhet bere nje dallim nga Osmanlinjt dhe Turket. Osmanlinje kane qene edhe shqiptaret, arabet, selxhuket etj. etj., pra beni dallim ju lutem. Nese turku ka bere disa padrejtesi te shqiptaret, ato i kane bere si nacionalista e jo si osmanlinje te devotshem musliman.

Te pakten, keto jane bindjet e mia.

Suksese
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 05.03.2007, 13:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007Uskana 50 vite komunizem kane qene me keq se sikur te ishim 500000 vite nen perandorine otomane,pasi te tera ato padrejtesite perndjekjet politike,vrasjet masakrat ,debimet nga vendlindja a thua valle kane ndodhur edhe gjate perandorise osmane(se paku ne ate mase si gjate komunizmit)?kete gje e dyshoj.ah thua se pse basket e irlandezet e veriut ende nuk kane shtet ne vete?
ja pergjigjen: se paku nje shtet si UK(Great Britain) eshte nje nder 5 shtetet me veto te perhershme ne UN,e mendon se iu han palla shteteve te tjera per ca milione Irlandez verior?te pakten irlandezet kane shtet.cna dha ne komunizmi?hajt me trego c'te mire te solli komunizmi qe osmanlinjet te paskan marrur?
une nuk e shoh ceshtjen nga aspekti fetar,por nga ai real,se te pakten ne kohen e perandorise osmane u shkruan ca kryevepra te autoreve shqiptare,te cilet jetuan dhe vepruan ne vend apo ne stamboll(kryeqendren e perandorise)!
me thua,ku veproi i madhi Noli?shqipria ne ate kohe me sa di une ishte e lire,nen sundimin e askujt.apo ku u treten valle 4 milione shqiptare gjate viteve 50-60?u debuan nga sllavet,por u vendosen ne anadolli,ku edhe dita dites njihen si shqiptare nga qeveria turke.
politika pro komuniste e pro sllave na ka sjelle ne kete gjendje qe jemi,duke mohuar faktet duke qendisur historine sipas deshirave te veta.500 vite nen sundim otoman nuk mundesh te arsyetosh,por ama mos moho faktin se nen osmanet neve ishim si shtet te bashkuar,kishim ate identitetin kombetar,gje qe gjate pushtimeve te tjera nuk i kemi pasur.
me t'mira


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio