Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Debati televiziv i organizuar nga USHT-ja!!, Projekt ky qe vene ne fokus USHT-ne!
sinperwolf
Postuar nė: 02.03.2007, 18:10
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 19
Antari Nr: 3419
Bashkangjitur: 17.10.2006Me daten 01.03.2007 fillo projekti televiziv "DEBAT UNIVERZITAR" projekt ky i realizuar nga USHT-ja dhe TV Maqedonis - programi ne gjuhen shqipe!

Cka mendoni a do te kontriboj ky emision ne zbardhjen e realiteteve neper universitetet tona dhe politiken tone ne vend dhe rajon?
PM
Top
studentejuridiku
Postuar nė: 05.03.2007, 14:10
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 45
Antari Nr: 3384
Bashkangjitur: 16.10.2006a mundet dikush te na sjelle dhe ne ketu ate se cfare flitet ne kete debat?

ka ndonje menyre per te na informuar dhe ne qe nuk e ndjekim dot nepermjet ketij kanali?

faleminderit!
PM
Top
aristoteli
Postuar nė: 06.03.2007, 00:09
Quote Post


voglushi i madh
*****

Posti: Antarė
Postime: 268
Antari Nr: 1010
Bashkangjitur: 12.04.2006Sa kam hyre ne ate debat kam pare : DEBAT UNIVERZITAR ----ndersa duhet te jete --- DEBAT UNIVERSITAR

Cili ka qene ai qe e ka bere kete UNIVERZITAR ? e Njollosi edhe Universitetin me gabimet drejtshkrimore TURP per gjuhetaret qe nuk reagojne.


Ky debat me ka ngjare si debat jo student rektor po Zėrijeta Jajaga Rekotr dhe Profesor.

Do kisha pyetur cka kan lip profesoret dhe te diskutojne aty dhe Zėrijeta Jajaga 50 % te debatit e mer ajo duke fol duke u peshty leje moj ti ke te drjet te jesh moderatore e jo te japesh ide aty.

Datotekat e bashkangjitura ( Shkarkuar: 147 )
Datotekat e bashkangjitura  debati_universitar1.JPG


----------------------------------------
Qė flasin keq pėr mua nė mungesėn time nuk ka asnjė rėndėsi, se nė mungesė pranoj edhe tė rrahin
PM
Top
aristoteli
Postuar nė: 06.03.2007, 00:17
Quote Post


voglushi i madh
*****

Posti: Antarė
Postime: 268
Antari Nr: 1010
Bashkangjitur: 12.04.2006Debat pėr tė ardhmen evropiane tė universiteteve shqiptare

Nė amfiteatrin e Rektoratit tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės, mė 1.03.2007, tė enjten mbrėma, u mbajt njė emision debativ “Debati universitar”, i pari nga cikli i emisioneve qė do tė realizohen nė bashkėpunim me Televizionin Shtetėror tė Maqedonisė, programi nė gjuhėn shqipe, qė udhėhiqet nga prezantuesja Zėrijeta Jajaga dhe qė transmetohet drejtpėrdrejtė nė ekranet televizive

Mysafirė tė parė tė kėtij emisioni debativ ishin rektorėt e universiteteve shqiptare, prof. dr. Sadi Bexheti, rektor i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, prof. dr. Enver Hasani, rektor i Universitetit tė Prishtinės, prof. dr. Alajdin Abazi, rektor i Universitetit tė Evropės Juglindore nė Tetovė dhe prof. dr. Shezai Rrokaj, rektor i Universitetit tė Tiranės. Temė boshte e kėtij debati universitar kishte tė bėjė me atė se “Sa qendrat universitare prodhojnė kuadro tė mirėfillta, pėr tė qenė konkurruese me universitetet e Bashkimit Evropian”.

Rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, prof. dr. Sadi Bexheti tha se kėtė universitet e karakterizojnė tri suksese tė rėndėsishme. I pari ishte para dy ditėsh, kur USHT dha vendimet e para pėr 15 profesorė tė kėtij universiteti, ku konkurrimi ishte mjaft i madh dhe se ata kaluan nė njė procedurė rigoroze tė pranimit. Bėhet njė angazhim i madh pėr sigurimin e hapėsirave tė reja tė universitetit, nė c’ drejtim ėshtė arritur marrėveshje me Qendrėn Kulturore nė Tetovė, Qendrėn e Spitalore nė Tetovė, Shtėpinė e Kulturės dhe Shtėpinė e Shėndetit sė Pensionistėve nė Gostivar. Ndėrsa, e treta, ėshtė puna e mėvetėsishme e Senatit tė Universitetit. Rektori i Universitetit tė Tiranės, prof. dr. Shezai Rrokaj, ceku tri pika kryesore. Ai tha se universiteti ka synime qė ta pėrgatisė qytetarin pėr t’iu pėrgjigj tregut tė punės. “Tė gjithė ne jemi nėnshkrues tė Procesit tė Bolonjės dhe pėr kėtė arsye punohet qė tė jemi mė afėr Bashkimi Evropian.

Por, kjo varet nga vetė studentėt dhe nga ajo se sa jemi tė gatshėm pėr njė integrim evropian”, tha Rrokaj. Rektori i Universitetit tė Prishtinės, prof. dr. Enver Hasani, tha se “UP-nė e ka ndjekur fati i postkonfliktit, por tash kemi ardhur nė njė pozitė tė lakmueshme. Pas luftės sė vitit 1999, Kosova humbi pikėn referente dhe tash kėrkohet shumė punė pėr t’i realizuar reformat universitare. Nė kėtė drejtim, ne tė gjithė sė bashku gradualisht po profilizohemi si universitete”, theksoi Hasani. Rektori i Universitetit tė Evropės Juglindore nė Tetovė, prof. dr. Alajdin Abazi, tha se “universiteti ynė filloi me punė mėsimore nga viti 2001 dhe qė nga fillimi kapi reformat e Deklaratės sė Bolonjės, qė ishte nėnshkruar nė vitin 1999. Do tė vecoj atė pjesė qė kėrkohet nga universitetet evropiane dhe mbi tė gjitha kėto janė vlerat.

Evropa sot kėrkon shkathtėsi profesionale dhe kompetenca, por varet edhe nga shkathtėsitė akademike pėr tė cilat ne i kemi nė mungesė. UEJL e ka bėrė disenjimin e kurikulumeve nė bashkėpunim me partnerėt dhe ne jemi tė kėnaqur, edhe pse na pret shumė punė qė t’i afrohemi tregut evropian”, theksoi Abazi. Ishte njė pyetje interesante referuar USHT-sė, qė kishte tė bėjė me trajtimin e Qeverisė ndaj kėtij universiteti dhe ku shihen pikat e bashkėpunimit. Rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, prof. dr. Sadi Bexheti, tha se “USHT ėshtė njė institucion i ri dhe qė ka kaluar nėpėr shumė peripeci. Ne nuk mund tė krahasohemi me Universitetet e Shkupit dhe atė tė Manastirit. Kemi mbėshtetjen e ministrit dhe Qeverisė, ndaj dhe mundohemi qė ta arrijmė punėn dhe traditėn 60-vjecare tė universiteteve tė tjera shtetėrore nė vend, qė mund tė arrihet me njė buxhet tė shtetit prej 30 pėr qind dhe atė vetjak”, thotė rektori Bexheti, duke shtuar se USHT ka njė bashkėpunim emocional me UP-nė, ngase pjesa mė e madhe e stafit akademik kanė qenė studentė tė kėtij universiteti. Njė bashkėpunim tė mirė ka edhe me Universitetin e Tiranės dhe me rektorin e kėtij institucioni, i cili ka dhėnė kontribut tė madh, por tash sė voni ka njė bashkėpunim me Universitetin e Shkupit dhe UEJL-nė. Njė bashkėpunim ėshtė arritur edhe me universitetet ndėrkombėtare, respektivisht me ato tė Gjermanisė.

Nė kėtė debat universitar morėn pjesė aktive edhe studentėt e pranishėm tė USHT-sė dhe UEJL-sė, tė cilėt parashtruan pyetje nga mė tė ndryshmet drejtuar katėr rektorėve, disa prej tė cilave kishin tė bėjnė me sistemin e studimit sipas deklaratės sė Bolonjės, pėr vizionin e ardhshėm tė USHT-sė, pėr hapjen e drejtimeve tė reja etj.----------------------------------------
Qė flasin keq pėr mua nė mungesėn time nuk ka asnjė rėndėsi, se nė mungesė pranoj edhe tė rrahin
PM
Top
studentejuridiku
Postuar nė: 06.03.2007, 10:28
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 45
Antari Nr: 3384
Bashkangjitur: 16.10.2006 Citim (filozofi @ 06.03.2007, 00:09)
Sa kam hyre ne ate debat kam pare : DEBAT UNIVERZITAR ----ndersa duhet te jete --- DEBAT UNIVERSITAR

Cili ka qene ai qe e ka bere kete UNIVERZITAR ? e Njollosi edhe Universitetin me gabimet drejtshkrimore TURP per gjuhetaret qe nuk reagojne.


Ky debat me ka ngjare si debat jo student rektor po Zėrijeta Jajaga Rekotr dhe Profesor.

Do kisha pyetur cka kan lip profesoret dhe te diskutojne aty dhe Zėrijeta Jajaga 50 % te debatit e mer ajo duke fol duke u peshty leje moj ti ke te drjet te jesh moderatore e jo te japesh ide aty.

o Filozof mos u kapni kaq keq pas gjerave qe skane rendesi me te madhe se sa elemente te tjera. se u perdor Z e jo S nuk eshte nam i madh. Te gjithe e kuptojme si "gabim" dialektor dhe eshte dicka qe e pranojme dhe e tolerojme pasi e dime qe Tetova nuk eshte se pergjithsisht karakterizohet nga e folura e paster letrare e shqipes.

Nuk mendoj eshte me u bo kaq problem koleg!

le te flitet e trajtohet me shume per gjera me me rendesi...
PM
Top
aristoteli
Postuar nė: 06.03.2007, 13:38
Quote Post


voglushi i madh
*****

Posti: Antarė
Postime: 268
Antari Nr: 1010
Bashkangjitur: 12.04.2006 Citim (studentejuridiku @ 06.03.2007, 10:28)
o Filozof mos u kapni kaq keq pas gjerave qe skane rendesi me te madhe se sa elemente te tjera. se u perdor Z e jo S nuk eshte nam i madh. Te gjithe e kuptojme si "gabim" dialektor dhe eshte dicka qe e pranojme dhe e tolerojme pasi e dime qe Tetova nuk eshte se pergjithsisht karakterizohet nga e folura e paster letrare e shqipes.

Nuk mendoj eshte me u bo kaq problem koleg!

le te flitet e trajtohet me shume per gjera me me rendesi...

Oj studente e juridikut se me duket nuk paske ide per gjerat qe te vrasin syrin.
Universiteti nuk karakterizohet me dialektin tetovar universiteti eshte shembull se si duhet te shkruhet gjuha shqipe aty ka gjuhetare aty ka njeres intelektual dhe nga aty dalin studentet si ty qe sqenka pune e madhe nje shkronje.Po neser mesohemi ne studentet dhe ngelemi me trauma te shtremberimeve te gjuhes.
Dhe mos u bene se je e mencur kur spaske asnje konecpt te reagimit tend.----------------------------------------
Qė flasin keq pėr mua nė mungesėn time nuk ka asnjė rėndėsi, se nė mungesė pranoj edhe tė rrahin
PM
Top
saraj
Postuar nė: 06.03.2007, 15:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 255
Antari Nr: 3784
Bashkangjitur: 02.11.2006O zotri,pasi e paske verejt at gabim pse nuk reagove menjehere,nepermjet pyetjes,po tani keto na tregon se si duhet te jet.Nuk merr guximin te flasesh per dobit e ketij debati qe per here te pare organizohet ne vendin tone,nuk flet per komentet e rektorve e pyetjet e tyre, por flet per ate qe me se paku ka rendesi ne kete rast.FILLIMI I KETIJ DEBATI TREGON PUNEN DHE SERIOZITETIN E REKTORIT S.B QE ESHTE DUKE BERE ME USHT-ne.
PMIntegrity Messenger IM
Top
studentejuridiku
Postuar nė: 09.03.2007, 08:34
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 45
Antari Nr: 3384
Bashkangjitur: 16.10.2006 Citim (filozofi @ 06.03.2007, 13:38)
Oj studente e juridikut se me duket nuk paske ide per gjerat qe te vrasin syrin.
Universiteti nuk karakterizohet me dialektin tetovar universiteti eshte shembull se si duhet te shkruhet gjuha shqipe aty ka gjuhetare aty ka njeres intelektual dhe nga aty dalin studentet si ty qe sqenka pune e madhe nje shkronje.Po neser mesohemi ne studentet dhe ngelemi me trauma te shtremberimeve te gjuhes.
Dhe mos u bene se je e mencur kur spaske asnje konecpt te reagimit tend.

ZOTI FILOZOF, une te thashe mendo dhe lodhe trurin per gjera me me rendesi se sa ajo gje, ste thashe se ska rendesi por ti ishe ai qe bere sikur "kape" dicka qe s'shkon e qe pengoi trajtimin e ceshtjeve prioritare per USHT.

Po leri o Filozof filozofite e pavend dhe ofendimet gjithashtu se une as tu hoqa si e mencur e as kundershtova ty totalisht. Thashe le te flasim per gjera me me rendesi dhe se dialekti juaj edhe e mundeson ate lloj "lapsusi".

Mos u merzit kaq shume...
Tung


PS. kur te "keshillosh" postuesit si p.sh une e te tjere....lexo me pare ashtu sic do bejme dhe ne, firmen tende pas cdo postimi! ;) mos mendo se e marim seriozisht postimin tend dmth!
PM
Top
saraj
Postuar nė: 09.03.2007, 09:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 255
Antari Nr: 3784
Bashkangjitur: 02.11.2006Edhe DEBATI i mbremshem ishte tejet interesant sipas mendimit tim,pershkak se kishte figura te njohura politike shqiptare si Rexhep Mejdani,Fatmir Limaj,Agron Buxhaku,Bardhyl Mahmuti dhe Albert Musliu.
Tema ishte PROPOZIMI I AHTISARIT per Kosoven.Ne kete debat u sqaruan anet pozitive dhe anet negative te kesaj pakete, si dhe pyetje nga studentet dhe prof.
PMIntegrity Messenger IM
Top
fato1
Postuar nė: 09.03.2007, 10:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007jo se nuk e ka gjat jeten edhe ky debat si gji gjith qe ndodhin ketu tek ne edhe disa emisione dikut nuk do i vije mir dicka do lind nje zenk edhe u kry debati....e tem kete me keqardhje se i njoh shum mire njerezit aty...e ishalla jam gabim e kesaj radhe do te ket nje jete te gjat dicka qe niset nga usht....gjithsesei suksese nuk eshte edhe aq keq
PM
Top
arniti
Postuar nė: 09.03.2007, 10:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 184
Antari Nr: 4622
Bashkangjitur: 12.12.2006Debati me 8 mars ishte shume interesant, i pershendes organizuesit e ketij debati dhe ju deshiroje pune dhe suksese me te medha duke vazhduar keshtu
PM
Top
allma
  Postuar nė: 23.03.2007, 15:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 72
Antari Nr: 5271
Bashkangjitur: 16.01.2007Ky Debat eshte partiak dhe politik e kurrsesi ne dobi te Universitetit. Eshte me mire te nderpritet sepse e politizon edhe me tej dhe me shume UT-ne.

Une besoj se pajtoheni me Allmen te gjithe juve! smil3dbd4d8676346.gif


----------------------------------------
Beware of Greeks bearing gifts

Pėrkthimi:

Mos u beso armiqėve
PM
Top
parashutisti
Postuar nė: 23.03.2007, 15:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 78
Antari Nr: 6497
Bashkangjitur: 22.03.2007se paske kuptu nje gje po krejt eshte politike ne jete mos ja fajtkot tash. Duhet me u cel shoqnia jone keshtu apo ashtu duhet me u fol per problemet. Mendoj se ska asgje te ekqe tetakohen studnetet,profesoret me njerez publik!!!!

PM
Top
Cusack
Postuar nė: 24.03.2007, 14:08
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006Debati publik eshte mese i nevojshem ne trojet tona. Ne fakt, jemi mesuar me mendimet nga nje koke e madhe kolektive qe sjellin vetem shterpesi.

Do isha shume me i lumtur nese ne kete debat do merrnin pjese me shume studentet se sa politikanet e politikaxhite.

Studentet dhe profesoret e tyre te debatojne mbi ceshtjet diskutabile - perfshire ketu dhe shume tema qe hapen edhe ne kete forum ne forme ankesash!


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio