Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Te dijme edhe per fete tjera?
Shpetim Shabanaj
Postuar nė: 03.03.2007, 00:38
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 47
Antari Nr: 5360
Bashkangjitur: 21.01.2007Kalendari katoliko-romak i shenjtorėve

Kalendari katoliko-romak i shenjtorėve tregon ditet e vitit ne te cilat janė te shenuara festimet liturgjike te shenjtoreve qe duhen nderuar kurdohere perdoren ritet romake. Kalendaret liturgjike kombetare dhe dioqeziane, si edhe ata te bashkesive fetare dhe madje te kontineteve, shtojne shenjtore te tjere ose shperngulin festimin e shenjtoreve te veēante nga data e caktuar ne kalendarin e pergjirhshem katolik ne nje date tjeter.

Keto kalendare liturgjike poashtu tregojne shkallen dhe rendin e ēdo kremtimi: pėrkujtimor, festė ose kremtim madhėshtor (solemn). Nder dallimesi te tjera, thuhet ose kendohet lavdia ne nje feste, por normalisht ne nje ditė pėrkujtimore, dhe shtohet "Puna e besimit" nė solemnitete.

Tabela e pėrmbajtjeve
1 Janar (kalendari i pergjithshem)
2 Shkurt (kalendari i pergjithshem)
3 Mars (kalendari i pergjithshem)
4 Prill (kalendari i pergjithshem)
5 Maj (kalendari i pergjithshem)
6 Qershor (kalendari i pėrgjithshėm)
7 Korrik (kalendari i pergjithshem)
8 Gusht (kalendar i pėrgjithshėm)
9 Shtator (kalendari i pergjithshem)
10 Tetor (kalendari i pergjithshem)
11 Nentor (kalendar i pergjithshem)
12 Dhjetor (kalendari i pergjithshem)
13 Kalendari kombėtar i festave katolike shqiptare
14 Shiko edhe
15 Lidhje tė jashtmeJanar (kalendari i pergjithshem)
1 janar: Dita e tete e Krishtlindjeve, Shėn Maria - Solemnitet
2 janar: Shėn Vasili dhe Shėn Gregori, peshkope dhe doktore - Perkujtimore
3 janar: Festa e emrit tė shenjtė tė Jezusit - Perkujtimore e lire
6 janar: Epifania
7 janar: Shėn Rejmond Penjaforti, prift - Perkujtimore e lire
13 janar: Shėn Hilariusi, peshkop dhe doktor - Perkujtimore e lire
17 janar: Shėn Antoni i Egjiptit, kryemurg - Perkujtimore
20 janar: Shėn Fabiani, pape dhe deshmor; ose Shėn Sebastiani, deshmor - perkujtimore e lire
21 janar: Shėn Agneza, virgjėreshe dhe deshmore - Perkujtimore
22 janar: Shėn Vinēensi, dhjak dhe deshmor - Perkujtimore e lire
24 janar: Shėn Fransisi, peshkop dhe doktor - Perkujtimore
25 janar: Konvertimi i Shėn Palit, apostull - Feste
26 janar: Shėn Timoteu dhe Shėn Titusi, peshkope - Perkujtimore
27 janar: Shėn Angjela Meriqi, virgjėreshe - Perkujtimore e lire
28 janar: Shėn Tomas Akuini, prift dhe doktor - Perkujtimore
31 janar: Shėn Gjon Bosko, prift - Perkujtimore e lire

Shkurt (kalendari i pergjithshem)
2 shkurt: Prania e Jezusit nė tempull - Feste
3 shkurt: Shėn Bleza, peshkop dhe deshmor ose Shėn Ansgari, peshkop - Perkujtimore e lire
5 shkurt: Shėn Agata, virgjereshe dhe deshmore - Perkujtimore
6 shkurt: Shėn Pali Miki dhe shoket, deshmore - Perkujtimore
8 shkurt: Shėn Gjerom Emiliani, prift; ose Shėn Jozefina Bakhita, virgjereshe - Perkujtimore e lire
10 shkurt: Shėn Skolastika, virgjereshe - perkujtimore
11 shkurt: Zoja e Lurdės - Perkujtimore e lire
14 shkurt: Shėn Cirili, murg, dhe Saint Metodiusi, peshkop - Perkujtimore
17 shkurt: Shtate themeluesit e urdhėrit Shėrbėtorėt e Shėn Marisė - Perkujtimore e lire
21 shkurt: Shėn Pjetėr Damiani, peshkop - Perkujtimore e lire
22 shkurt: Katedra e Shėn Pjetrit, apostull - Feste
23 shkurt: Shėn Polikarpi, peshkop dhe deshmor - Perkujtimore
29 shkurt, ndodh vetem ne vite te brishta: Feria (dite e lire)

Mars (kalendari i pergjithshem)
4 mars: Shėn Kazimiri - Perkujtimore e lire
7 mars: Shėnjtoret Perpetua dhe Feliqita, deshmore - Perkujtimore
8 mars: Shėn Gjoni i Perėndisė, fetar - Perkujtimore e lire
9 mars: Shėn Frances i Romės, fetar - Perkujtimore e lire
17 mars: Shėn Patriku, peshkop - Perkujtimore e lire
18 mars: Shėn Cirili i Jeruzalemit, peshkop dhe doktor - Perkujtimore e lire
19 mars: Shna Zefi Bashkeshort i Zojes se Bekuar - Solemnitet
23 mars: Shėn Turibiusi i Mogrovejos, peshkop - Perkujtimore e lire
25 mars: Kumtimi i lindjes sė Jezusit - Solemnitet

Prill (kalendari i pergjithshem)
2 prill: Shėn Franqeska, vetmitare (oshėnare) - Perkujtimore e lire
4 prill: Shėn Isidori, peshkop - Perkujtimore e lire
5 prill: Shėn Vinēes Ferreri, prift - Perkujtimore e lire
7 prill: Shėn Gjon Pagėzori i Salesė, prift - Perkujtimore e lire
11 prill: Shėn Stanislavi, peshkop dhe deshmor - Perkujtimore e lire
13 prill: Shėn Martini I, papė dhe dėshmor - Pėrkujtimore e lirė
21 prill: Shėn Anselmi, peshkop dhe doktor - Perkujtimore e lire
23 prill: Sh. Gjergji, deshmor ose Shėn Adalberti, peshkop dhe deshmor - Pėrkujtimore e lirė
24 prill: Shėn Fidelisi i Sigmaringenit, prift dhe deshmor - Pėrkujtimore e lirė
25 prill: Shėn Marku (apostull) - Fest
28 prill: Shėn Pjetėr Shaneli, prift dhe deshmor ose Shėn Luigji Maria, prift - Pėrkujtimore e lirė
29 prill: Shėn Katrina e Sienės, virgjereshe dhe mesuese e kishes - Pėrkujtimore
30 prill: Shėn Piusi V, pape - Pėrkujtimore e lirė

Maj (kalendari i pergjithshem)
1 maj: Shna Zefi Puntori- Pėrkujtimore e lirė
2 maj: Shėn Athanasiusi, peshkop dhe doktor - Pėrkujtimore e lirė
3 maj: Shėn Filipi (apostull) dhe Shna Jaku (apostull), - Fest
12 maj: Shėn Nereusi dhe Akileusi, deshmore ose Shėn Pankrasi, deshmor - Pėrkujtimore e lirė
13 maj: Zoja e Fatimas - Pėrkujtimore e lirė
14 maj: Shėn Matia (apostull) - Fest
18 maj: Shėn Gjoni I, pape dhe deshmor - Pėrkujtimore e lirė
20 maj: Shėn Bernardini i Sienės, prift - Pėrkujtimore e lirė
21 maj: Shėn Kristofor Magalanesi dhe shoket, deshmore - Pėrkujtimore e lirė
22 maj: Shėn Rita - Pėrkujtimore e lirė
25 maj: Shėn Beda i Nderuari, prift dhe doktor; ose Shėn Gregori VII, pape ose Shėn Maria Magdalena de Paci, virgjereshe - Pėrkujtimore e lirė
26 maj: Shėn Filip Neri, prift - Pėrkujtimore
27 maj: Shėn Augustini i Kanterberit, peshkop - Pėrkujtimore e lirė
31 maj: Vizita e Zojės sė Bekuar - Fest

Qershor (kalendari i pėrgjithshėm)
1 qershor: Shėn Justini Dėshmor - Pėrkujtimore
2 qershor: Shenjtorėt dėshmorė Marqelinusi dhe Pjetri, - Pėrkujtimore e lirė
3 qershor: Shėn Karl Lvanga dhe shokėt, dėshmorė - Pėrkujtimore
5 qershor: Shėn Bonifaci, peshkop dhe deshmor - Pėrkujtimore
6 qershor: Shėn Norberti, peshkop - Pėrkujtimore e lirė
9 qershor: Shėn Efraimi, dhjak dhe doktor - Pėrkujtimore e lirė
11 qershor: Shėn Barnaba (apostull) - Pėrkujtimore
13 qershor: Shėn Antoni i Padovės, prift dhe doktor - Pėrkujtimore
19 qershor: Shėn Romualdi, kryemurg - Pėrkujtimore e lirė
21 qershor: Shėn Luigji Gonxaga, fetar - Pėrkujtimore
22 qershor: Shėn Paulinusi i Nolės, peshkop ose shenjtorėt Gjon Fisheri dhe Tomas Mori, dėshmorė - Pėrkujtimore e lirė
24 qershor: Lindja e Shėn Gjonit Pagėzorit - Solemnitet
27 qershor: Shėn Cirili i Aleksandrisė, peshkop dhe doktor - Pėrkujtimore e lirė
28 qershor: Shėn Ireneusi i Lionit, peshkop dhe dėshmor - Pėrkujtimore
29 qershor: Festa e shėn Pjetrit dhe sh. Palit, apostuj - Solemnitet
30 qershor: Dėshmorėt e parė tė Kishės Romake - Pėrkujtimore e lirė

Korrik (kalendari i pergjithshem)
3 korrik: Sh. Toma (apostull) - Fest
4 korrik: Shėn Elizabeta e Portugalisė - Pėrkujtimore e lire
5 korrik: Shen Antoni Zaharia, prift - Perkujtimore e lire
6 korrik: Shėn Maria Goreti, virgjereshe dhe deshmore - Perkujtimore e lire
9 korrik: Shėn Augustini Zhao Rong dhe shoket, deshmore - Perkujtimore e lire
11 korrik: Shėn Benedikti, kryemurg - Pėrkujtimore e lire
13 korrik: Shėn Enriku - Perkujtimore e lire
14 korrik: Shėn Kamilusi de Lellis, prift - Perkujtimore e lire
15 korrik: Shėn Bonaventura, peshkop dhe doktor - Perkujtimore
16 korrik: Zoja e Malit Karmel - Perkujtimore e lire
20 korrik: Shėn Apolinarisi - Perkujtimore e lire
21 korrik: Shėn Lorenci i Brindizit, prift dht doktor - Perkujtimore e lire
22 korrik: Shėn Maria Magdalena - Perkujtimore
23 korrik: Shėn Birgita, fetare- Perkujtimore e lire
24 korrik: Shėn Sharbel Makhlufi, oshėnar - Perkujtimore e lire
25 korrik: Shėn Jakomi i Madhi, apostull - Fest
26 korrik: Shėn Joahimi dhe Shėn Ana - Perkujtimore
29 korrik: Shėn Marta - Perkujtimore
30 korrik: Shėn Pjetri Fjalarti, peshkop dhe doktor - Perkujtimore e lire
31 korrik: Ignatiusi i Lojolės, prift - Pėrkujtimore

[redaktoni] Gusht (kalendar i pėrgjithshėm)
1 gusht: Shėn Alfonsus Maria de Liguori, peshkop dhe doktor - Pėrkujtimore
2 gusht: Shėn Eusebiusi i Verēelit, peshkop ose Shėn Pjetėr Julian Ejmardi, prift - Pėrkujtimore e lirė
4 gusht: Shėn Gjon Vianea, prift - Pėrkujtimore
5 gusht: Pėrkushtimi i Bazilikės Shėn Maria e Madhe - Pėrkujtimore e lirė
6 gusht: Shndėrrimi i Jezusit - Fest
7 gusht: Shėn Sikstusi II dhe shoket, deshmore ose Shėn Gaetani, prift - Pėrkujtimore e lirė
8 gusht: Shėn Dominiku, prift - Pėrkujtimore
9 gusht: Shėn Tereza e Bekuar e Kryqit (Edit Shtajn), virgjereshe dhe deshmore - Pėrkujtimore e lirė
10 gusht: Shėn Lorenci - Fest
11 gusht: Shėn Klara, virgjereshe - Pėrkujtimore
12 gusht: Shėn Joana Franciska de Shantal - Pėrkujtimore e lirė
13 gusht: Papa Pontiani, pape, dhe Hipolitusi i Romė, prift, dėshmorė - Pėrkujtimore e lirė
14 gusht: Shėn Maksimilian Maria Kolbe, prift dhe deshmor - Pėrkujtimore
15 gusht: Marrja nė qiell e Zojės sė Bekuar - Solemnitet
16 gusht: Shėn Shtjefni i Hungarisė - Pėrkujtimore e lirė
19 gusht: Shėn Gjon Eudesi, prift - Pėrkujtimore e lirė
20 gusht: Shėn Bernardi i Klervosė, kryemurg dhe doktor - Pėrkujtimore
21 gusht: Shėn Piusi X, pape - Pėrkujtimore
22 gusht: Zoja Maria Virgjėreshė e Bekuar - Pėrkujtimore
23 gusht: Shėn Roza e Limės, virgjereshe - Pėrkujtimore e lirė
24 gusht: Shėn Bartolomeu (apostull) - Fest
25 gusht: Shėn Luigji ose Shėn Jozef Kalasanci, prift - Pėrkujtimore e lirė
27 gusht: Shėn Monika - Pėrkujtimore
28 gusht: Shėn Agostini, peshkop dhe doktor - Pėrkujtimore
29 gusht: Kokeprerja e Shėn Gjon Pagėzorit, deshmor - Pėrkujtimore e lirė

[redaktoni] Shtator (kalendari i pergjithshem)
3 shtator: Shėn Gregori i Madhi, pape dhe doktor - Pėrkujtimore
8 shtator: Lindja e Maries virgjėreshe e Bekuar - Fest
9 shtator: Shėn Pjetėr Klaveri , prift - Pėrkujtimore e lirė
12 shtator: Emri i shenjte i Maries virgjėreshe e Bekuar - Pėrkujtimore e lirė
13 shtator: Shėn Gjoni Gojarti, peshkop dhe doktor - Pėrkujtimore
14 shtator: Ngadhėnjimi i Kryqit tė Shenjtė - Fest
15 shtator: Zoja e Brengave - Pėrkujtimore e lirė
16 shtator: Shėn Korneliusi, pape, dhe Shėn Qipriani, peshkop, dėshmorė - Pėrkujtimore
17 shtator: Shėn Robert Belarmino, peshkop dhe doktor - Pėrkujtimore e lirė
19 shtator: Shėn Januariusi, peshkop dhe deshmor - Pėrkujtimore e lirė
20 shtator: Shėn Andrea Kim Taegon, prift, dhe Pal Ēong Hasang dhe shokėt, deshmore - Pėrkujtimore
21 shtator: Shėn Matia ungjillor, apostull, ungjillor - Fest
23 shtator: Shėn Pio i Pietrelqinės (Padre Pio), prift -Pėrkujtimore
26 shtator: Shėn Kosmai dhe Sh.Damiani, deshmore - Pėrkujtimore e lirė
27 shtator: Vincent de Paul, prift - Pėrkujtimore
28 shtator: Shėn Vaclavi, deshmor ose Shėn Lorenco Ruiz dhe shoket, deshmore - Pėrkujtimore e lirė
29 shtator: Shėn Mėhilli (Mikeli), Shėn Gabrieli dhe Shėn Rafaeli, kryengjėjt - Fest
30 shtator: Shėn Jeronimi, prift dhe doktor - Pėrkujtimore

[redaktoni] Tetor (kalendari i pergjithshem)
1 tetor: Shėn Terezja e Jezusit fėmijė, virgjėreshe dhe doktor - Pėrkujtimore
2 tetor: Engjėjt mbrojtės - Pėrkujtimore
4 tetor: Shėn Franēesku - Pėrkujtimore
6 tetor: Shėn Brunoja, prift - Pėrkujtimore e lirė
7 tetor: Zoja e Rruzareve - Pėrkujtimore
9 tetor: Shėn Denisi dhe shoket, deshmore ose Shėn Gjon Leonardi, prift - Pėrkujtimore e lirė
14 tetor: Shen Kalistusi I, pape dhe deshmor - Pėrkujtimore e lirė
15 tetor: Shen Terezja e Jezusit, virgjereshe dhe doktor - Pėrkujtimore
16 tetor: Shėn Hedvigu, fetar ose Shėn Margarita Maria Alakoka, virgjereshe - Pėrkujtimore e lirė
17 tetor: Shėn Jaci i Antiokisė, peshkop dhe deshmor - Pėrkujtimore
18 tetor: Shėn Luka (ungjillor) - Fest
19 tetor: Shėn Gjon Brebėfi, Shėn Isak Zhogesi, prift dhe shoket, deshmore ose Shėn Pali i Kryqit, prift - Pėrkujtimore e lirė
23 tetor: Shėn Gjoni Kapistrani, prift - Pėrkujtimore e lirė
24 tetor: Shėn Antoni Maria Klareta, peshkop - Pėrkujtimore e lirė
28 tetor: Shėn Simoni Kananiti dhe Shėn Juda, apostuj - Fest

[redaktoni] Nentor (kalendar i pergjithshem)
1 nėntor: Festa e gjithė shenjtorėve - Solemnitet
2 nėntor: Dita e pėrhime - radhitur me solemnitete
3 nėntor: Shėn Martini i Porres, fetar - Perkujtimore e lire
4 nėntor: Shėn Karlo Borromeo, peshkop - Perkujtimore
9 nėntor: Perkushtimi i bazilikes laterane - Fest
10 nėntor: Shėn Leoni i Madhi, pape dhe doktor - Perkujtimore
11 nėntor: Shėn Martini, peshkop - Perkujtimore
12 nėntor: Shėn Jozafati, peshokp dhe deshmor - Perkujtimore
15 nėntor: Shėn Alberti i Madhi, peshkop dhe doktor - Perkujtimore e lire
16 nėntor: Shėn Margarita e Skocisė ose Shėn Gertruda e Madhja, virgjereshe - Perkujtimore e lire
17 nėntor: Shėn Elizabeta e Hungarisė, fetare - Perkujtimore
18 nėntor: Perkushtimi i bazilikes se Shėn Pjetrit dhe Bazilikes se Shėn Palit, Apostuj - Perkujtimore e lire
21 nėntor: Dergimi i Maries virgjėreshe e Bekuar ne tempull - Perkujtimore
22 nėntor: Shėn Ēeēilia - Perkujtimore
23 nėntor: Shen Klementi I, pape dhe deshmor ose Shėn Kolumbani, fetar - Perkujtimore e lire
24 nėntor: Shna Ndreu Dung Laci dhe shoket e tij, deshmore - Perkujtimore
25 nėntor: Shėn Katrina e Aleksandrisė - Perkujtimore e lire
30 nėntor: Shėn Andrea apostull- Fest

[redaktoni] Dhjetor (kalendari i pergjithshem)
3 dhjetor: Shėn Franēesk Savieri, prift - Perkujtimore
4 dhjetor: Shėn Gjoni i Damaskut, prift dhe doktor - Perkujtimore e lire
6 dhjetor: Shėn Nikolla, peshkop - Perkujtimore e lire
7 dhjetor: Shna Brozi, peshkop dhe doktor - Perkujtimore
8 dhjetor: Ngjizja e Panjollė e Virgjėreshės sė Bekuar Mari - Solemnitet
9 dhjetor: Shėn Gjon Diego - Perkujtimore e lire
11 dhjetor: Shėn Damasi I, pape - Perkujtimore e lire
12 dhjetor: Zoja e Guadalupes - Perkujtimore e lire
13 dhjetor: Shėn Luēja e Sirakuzes, virgjereshe dhe deshmore - Perkujtimore
14 dhjetor: Shėn Gjoni i Kryqit, prift dhe doktor - Perkujtimore
21 dhjetor: Shėn Pjetėr Kanisi, prift dhe doktor - Perkujtimore e lire
23 dhjetor: Shėn Gjon Kanti, prift - Perkujtimore e lire
25 dhjetor: Kshnellat - Solemnitet
26 dhjetor: Shėn Shtjefni, deshmori i pare i kishes - Fest
27 dhjetor: Shėn Gjoni (apostull) dhe ungjillor - Fest
28 dhjetor: Vrasja e fėmijėve tė pafajshėm nga Herodi, deshmore - Fest
29 dhjetor: Shėn Tomas Beketi, peshkop dhe deshmor - Perkujtimore e lire
31 dhjetor: Shėn Silvestri I, pape - Perkujtimore e lire
[redaktoni] Kalendari kombėtar i festave katolike shqiptare
23 prill: Sh. Gjergji, deshmor
midis 22 marsit dhe 25 prillit: Pashkėt
13 qershor: Shna Ndoi
6 dhjetor: Shėn Kolli
24 dhjetor - 25 dhjetor: Krishtlindja
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 03.03.2007, 10:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006Une personalisht skam asgje kunder feve tjera, por nuk e di se qka e paske rrok kaq me hezem per fene e krishterizmit dhe nuk e di qka te beje kjo teme me forumin muzikor!!

Kete mund ta konfirmojne Administratoret smil3dbd4e7853679.gif


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
LirimShabani
Postuar nė: 03.03.2007, 18:10
Quote Post


Happy Soldier
*****

Posti: Antarė
Postime: 1858
Antari Nr: 2935
Bashkangjitur: 25.09.2006ardi_pr

Nese nuk kemi asgje kunder feve tjera atehere secili le te shkruaj per fene e tij pamar parasysh ben apo nuk ben Copy Paste. Tash forumi asht forum dhe secili ka shkru e ka nxjer tema te reja kudo qe i asht tekur dhe nuk shoh asnje arsyetim per repliken qe ke bere.suksese


----------------------------------------
"Mallkue qoft njaj bir shqiptari, q'e ket gjuh t'perenis, trashigim qe ja la i pari, trashigim ai s'ja le fmis...."

"Bukuria qe vret...."

"The importance of being earnets..."
PM
Top
Ebu_Ubejde
Postuar nė: 07.12.2007, 19:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 84
Antari Nr: 11771
Bashkangjitur: 05.12.2007Allahu na beri krenar me Islamin nese do ta kerkojme krenarine tek dicka tjeter pervec Islamit Allahu do na poshteroje.Do kisha shume deshire qe kjo te ishte ne Zemren e cdo kujt prej muslimaneve
Selam alejkum
PM
Top
zeshkani
  Postuar nė: 07.12.2007, 22:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 777
Antari Nr: 3657
Bashkangjitur: 28.10.2006Pajtohem me mendimin e kety forumisti Ebu_Ubejde, por mendoj se cdo kush ka te drejt me shkru cfar te doj keshtu qe edhe Shpetim Shabanaj, ka desht me dhan nje kontibut per fejen e tij.
Zoti na udhzoft te gjithve ne rrugen e drejt.
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
BigLover84
Postuar nė: 08.12.2007, 00:48
Quote Post


Aldente
*****

Posti: Antarė
Postime: 1218
Antari Nr: 10803
Bashkangjitur: 08.11.2007Ne si Musliman te hym ne ndonje forum te katolikve me siguri nuk bisedohet per fen ISLAME edhe ne nuk kemi pse te diskutojm per fen e tyre dhe festat qe i kan thjesht nuk na intereson apak
Le ti gezojm festat tona qe i kemi ne ISLAM besoj se do te na mjaftojn keto festa

Selamu alejkum.


----------------------------------------
G Z, Sch,ZPM
Top
florint
Postuar nė: 08.12.2007, 01:01
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 116
Antari Nr: 1274
Bashkangjitur: 23.06.2006Me duhet te pranoje qe mjerisht une personalisht nuk kam shume njohuri per fete tjera,perves asaj te vertets;pra islamit,dhe te vetmes te pranuar tek Allahu xh.sh.Por nuk nguroj te mesoj gjera te reja ne asnje lemi,bile edhe te besimeve tjera.Ja p.sh. Nga i nderuari Shpetim Shabanaj une mesova qe tek te krishteret nga 365 dite te vitit-196 qenkan Perkujtimore dhe festa.

Ngel i pershendetur ne:
8 dhjetor: Ngjizja e Panjollė e Virgjėreshės sė Bekuar Mari - SolemnitetMe Selame
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio