Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> A ishin zgjedhjet demokratike ne UEJL
aristoteli
  Postuar nė: 22.04.2006, 14:43
Quote Post


voglushi i madh
*****

Posti: Antarė
Postime: 268
Antari Nr: 1010
Bashkangjitur: 12.04.2006Tani me cdo gje perfundoj, kryetari u zgjodh ashtu qe cdo kush ishte deshmitar i zgjedhjeve.

Ku dihet shume mire ne deklaraten e grupit organizuaes te Festim Halilit se nuk e njohin per legjetim kryetarin e po sa zgjedhur te USUEJL-se ku kerkojn te perseritet rrethi i dyte i zgjedhjve.

Kurse nga ana e Argjend Jasharit mohone akuzat se nuk kane pranuar imponimet dhe presionet e ndryshme te partive politike?

Sa ishin ne frymen demokratike zgjedhjet dhe si duheshin te jene ato?


----------------------------------------
Qė flasin keq pėr mua nė mungesėn time nuk ka asnjė rėndėsi, se nė mungesė pranoj edhe tė rrahin
PM
Top
Lediani
Postuar nė: 22.04.2006, 15:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 165
Antari Nr: 592
Bashkangjitur: 31.03.2006Pershendetje te gjitheve!!!

Vertet c'do gje tani mbaroj, por perseri u sh'faq ajo hija e zeze e Politikes fame keqe...qe e cila Studentet e UEJL-se nuk i le rehat....po me vjen shume keq qe edhe keto zgjedhje Studentore moren perseri ngjyrat e Ylberit....si dhe ne te kaluaren...ku politika luante rolin kryesor ne vendosmerite studentore.
Sa per Kandidatin me Nr 5, qe tani sme kujtohet emri...nuk eshte merite e tija fitimi i zgjedhjeve,te raundit te 2-te por merit e ngjyres se kuqe, jo se kam dicka me kandidatin Nr 5,por nga menyra e orgnizimit..dhe nga menyra e punes se tije ne keto zgjedhje,nuk me dukeshe e arsyeshme fitimi i zgjedhjeve..por gjithsesi..''bravo i qofte'' asaj tjetres....
Normale qe nuk do te pranohen akuzat ndaj kandidatit Nr 5, se u pa dukshem se si fluturonin votat nga nje kuti ne tjetren,por parregullsite jane pjese e lojes qe nuk mund ti shmangesh gjat c'do zgjedhjeje....
Te tjerat kuptoini vete...mbi mbarevajtien e zgjedhjeve......
PM
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 22.04.2006, 17:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5799
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006Nuk besoj se kane qene ne regull kto zgjedhje sepse nuk eshte lejuar te kete monitorues te jashtem....

kjo nuk eshte demokraci


----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top
registering
Postuar nė: 22.04.2006, 18:43
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 1
Antari Nr: 1072
Bashkangjitur: 22.04.2006Une mendoj ce procedura e votimit dhe numerimit ishte shume ne rregull, duke u nis nga fakti se secili kandidat i kishte monitoruesit e vet ne vendvotim si dhe ne cdo vendvotim ishte prezent edhe nga 1 i huaj dhe nga nje pjestare i sigurimit.
Monitoruesit e kandidateve ishin ata te cilet shikuan ID e secilit student ce hynte ne vendvotim. Ne rrastet kur studenti nuk e kishte ID ne rregull (fotografia nuk u shihte mire) monitoruesit kerkonin edhe leternjoftimin. Gjithashtu kush nuk kishte ID u duheshte te nxjerrte vertetimin dhe te votonte me vertetim dhe leternjoftim.
Secili votues nenshkruante ne liste emrin e tij. Monitoruesit mbanin shenime se sa votues kane votuar dhe ne fund shifrat e monitoruesve jane perputhur me numrin zyrtare. Gjate tere procesit te votimit nuk kishte asnje incident, nuk u verejt asnje manipulim, si dhe asnje problem nga asnjera pale. Edhe staffi i huaj, edhe sigurimi por edhe monitoruesit e kandidateve nuk kishin asnje verejtje.
Por, pasi ce u numeruan votat ateher nisen fjalet per "manipulime" per padrejtesi etj. Ketu nuk behet fjale per 100 ose 200 vota dallim, por behet fjale per 504 vota.
Nuk e mohoj faktin se partite politike ishin te perziera por mendoj ce studentet ishin ata te cilet i dhane votat e tyre. Ndoshta partite politike kane "mobilizuar" aktivistet e tyre ne menyre ce ti ndihmojne kandidatet por ajo eshte e tera , ne asnje menyre tjeter nuk kane mundur te ndihmojne kandidatet. Nuk mund te fajesohet as KQZ as sigurimi e as monitoruesit sepse nga ana tyre gjithcka ishte ne rregull, munden vetem te fajesohen studentet pse kane votuar nje numer e jo tjetrin.
Pershendes edhe Festim Halilin i cili grumbulloi 850 vota ne rrethin e dyte, numer mjaft i madh i votave, dhe ftoj te gjithe studentet ti harrojne pikpamjet politike, dhe te bashkohen te gjitha forcat e strukturave 1 2 3 4 5 ne menyre ce ti realizojne vizionet e tyre ne te mire te studenteve. Te gjithe jane deklaruar ce nuk jane karierista dhe se kane dalur ne keto zgjedhje per te punuar per studente, dhe mendoj ce ai ce me te vertet ka dale ne keto zgjedhje per studente e jo per interesa personale e karrike te kontriboj per realizimin e platformave.
PM
Top
Njomza_22
Postuar nė: 22.04.2006, 19:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 200
Antari Nr: 529
Bashkangjitur: 19.02.2006DRAMA PERFUNDOI, dhe pas perfundimit duhet te flasim per ate se si duhet te jete ne rradhen tjeter pasi me eshte humbje kohe te meremi me ate se si ishte, ishte si ishte cdo kush votoi per ate qe deshiroi dhe gjithmon ata qe humbin jane te paknaqur.
Tani duhet te gjejne nje koncesus te perbashket ne te miren e studentve dhe te fillohet te punohet, por nese kandidati sipas disa parafolsve eshte i dobet ateher duhet ti ndihmohet ne rritjen e zvillimeve te me tutjeshme se si duhet te funksionoj Unioni i studenteve.
Nuk e shoh te arsyeshme te protestohet dhe te rivotohet serish sepse eshte lodhje psiqike dhe dhune fizike ndaj studentve, nuk mundet askush ti perballoj te gjitha paknaqsit e nje grupi te humbur ne zgjedhje, dhe une nuk besoje ne manipulime te tilla.
Keshtu qe Te fillojm te punojm te organziojm, cdo kush ka problem me kredit, cdo kush perballet me probleme te ndryshme me nje politike te gabuar te universitetit andaj ti eliminojm hendeqet dhe te ecim para.

PM
Top
naim_tet
Postuar nė: 22.04.2006, 23:57
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 8
Antari Nr: 776
Bashkangjitur: 08.04.2006A ishin zgjedhje demokratike? cfare eshte kjo pyetje kur te gjithe jane te njohtuar me pergjigjen e saj.
Kush mund ti quaje zgjedhje demokratike kur diten e zgjedhjeve krejt Rdsh e PDSH kan qen ne kampus tu kercnu studentet te votojne PDSH ... edhe ate nuk thoshin voto Argjendin por thoshin voto 5 PDSH ... prandaj argjendi nuk o legjitim, legjitim osht pdsh ne union.
Tani kur administrata eshte PDSH dhe i ndron ligjet kur te don, te shohim si do te reagoj argjend pdsh-ja ne ato raste.
Si mund te jene zgjedhjet fer kur numri i fletave te votimit del 400 me e larte se e votuesve? Pra e shihni sa demokrat jena ne ne shtul, ne fakt sa demokrate eshte administrata dhe te gjithe te punsuarit aty.
Kam nje keshille, para se te mendoheni te regjistroheni ne UEJL mendoni me mire?!
PM
Top
antonceta
Postuar nė: 23.04.2006, 01:32
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 3
Antari Nr: 1033
Bashkangjitur: 16.04.2006zgjedhje demokratike....? tregni vetem se kur ne trojet shqiptare ka patur zgjedhje demokratike?...kjo fjale ekziston ne terminologjine shqiptare...mirepo,a thua valle eshte praktikuar kjo ndonjehere?...politka i fut hundet ku te gjen but...kjo u vertetua edhe ne "universitetin europian te UEJL".
PDSH aq shume e ka humbur rejtingun tek popullata shqiptare saqe do te filloje te zgjedh me vota edhe kryetar te shkollave te mesme...kjo eshte nje katastrofe cka ka ndodhur ne shtul...mirepo fajet i kane vete studentet,sepse jane ato qe i ndegjojne urdherat e nenes parti,domethene ende studentetet nuk kan besim tek vetja e tyre,qe te vendosin per voten se kujt duhet me ja dhene e kujt jo,po ani de se nuk eshte fundi i botes duhet te punojme me shume qe ti ZGJOJME edhe ato studente qe jane ne gjume te thelle...sikeur te kishte fituar ZGJOHU do te ndodhte nje revolucion qe nuk eshte parene historine shqiptareve.do e fitonin studentet e jo partia...prandaj le ti themi njehere e pergjithmone jo partise ne universitet,le tna lejojne njehere e pergjithmone te vendoset dicka per studentet ne menyre studentore...ashtu sic ndodh ne te gjithe boten.
duke i lexuar shkrimet me ra ne sy se nje kosovar kishte shkruar se si mund te bashkepunojne ZGJOHU me shkijet...une ia boj nje pyetje catij cka e ka shkrujt ke mizerie.[SIZE=14]pse atehere kosovaret rine me shkije edhe at me shumicen prej tyre? tregoni ju lutem?
PM
Top
Ben_i
Postuar nė: 23.04.2006, 12:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 77
Antari Nr: 1073
Bashkangjitur: 23.04.2006Shume mire eshte bere qe u hap tema lidhur me zgjedhjet per US e UEJL-se. Tani pas perfundimit te zgjedhjeve te cilat them me plot pergjegjesi se ishin zgjedhje te lira dhe demokratike. Nuk e di une pse ata te cilet ende flejne "Zgjohu" pasi i kane humbur zgjedhjet se ende flejne akuzojne kunder kandidatin e tyre i cili i fitoi bindshem per manipulim. Si nuk ju vjen turp atyre t'i thon keto fjale kur ata shume mire e dine se ne UEJL manipulim nuk ka patur dhe nuk do te kete asnjehere ata kete shume mire e dine, por skan faj te shkretet se tash shefat e tyre u kerkojne pergjegjesi per punen e tyre, pra ata duhet t'i arsyetojne mbi 5 000 euro te cilat i kane marre nga BDI-ja, humbjen e thelle mbi 504 vota, presionet mbi studentet etj. Ju te nderuar studente mos u merzitni se shume mire mire e dini se zgjedhjet ishin fer dhe demokratike, ata te cilet humbin kane te drejte te ankohen, por karvani ecen.....

Urime Fitoren te gjitheve.............
PM
Top
Maxi
Postuar nė: 23.04.2006, 13:17
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 10
Antari Nr: 1061
Bashkangjitur: 21.04.2006Kush humb ka te drejt te ankohet...
Kete me se miri e din edhe nje femije pese vjecar, andaj nuk kam asgje te shtoj me teper ne kete drejtim. Por do ti pyes keta te "ZGJOHU" a kane pak turp qe thone se zgjedhjet kan qene te manipuluara kur aty kane qene prezent persona Nderkombetare pjestar te cdo kandidati kane qene prezent edhe vet keta ne krye me Arlindin Festimin etj, dhe po keta deri ne fillim te numrimit te votave ishin po keta qe thonin se kesaj radhe zgjedhjet kane qene shum ferr dhe shum demokratike, por kur shohin rezultatin shumm te thell ne favor te Argjend Jasharit ateher ne second nderuan fjalet dhe dolen me ate se zgjedhjet paskan qene te manipuluara, kur tani te gjithe e dime me se listat e studenteve jane numruar per se dyti dhe cdo gje ka qene ne frymen demokratike, nuk ka pasur as fijen e dyshimit per ndonje parregullsi kur emrat e studenteve te dalur ne votime jane perputhur 100% me numrin e votave. Mirpo edhe une do te pajtohesha me Beni_i i cili tregon shum kjart se keta per te mbuluar humbjen e thelle qe kane perjetuar, tani duan qe me akuzime te pa baza te mbulojn turpin e tyre te cilet tane kohen hapnin dezinformata se keta na qenkan "Levizje Studentore" dhe nuk i perkrah DUI, por e verteta del tani pas humbjes se tyre, pasi keta duhet dikun ne zyrat e DUI-t te japin llogari per ate humbje drastike qe pesuan, dhe per ato harxhime maramendese qe kane kryer, per ato fatura te telefonave, per ato pagesa qe duhet ti kryen ne dy restorantet Maqedonase, te cilet maqedont qe kane votuar per ata kan henger dhe kane pii vetem me nje nenshkrim ne keta restorante, duhet te japin llogari edhe para Gzime Ostrenit per platformen e tyre, po ashtu edhe para qytetarit Hazbi Lika i cili u ka ndihmuar deri ne maximum si me mjete financiare po edhe me vetura per ti marre Maqedont dhe per ti transportuar studentet deri ne UEJL per te votuar "RAZBUDI SE".
Student kjo eshte ajo e tera te cilet keta po tentojn tani te hedhin pluhur mbi mbarvajtjen e zgjedhjeve.
Kuptojeni vet dhe jepni pergjegje...
PM
Top
{R}
Postuar nė: 23.04.2006, 14:09
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 2
Antari Nr: 1074
Bashkangjitur: 23.04.2006Pershendetje! zgjedhjet asesi nuk kane qene demokratike..se veprimi demokratik nenkupton lirin e shprehjes se mendimit edhe lirin e veprimit,ndersa ne keta zgjedhje per kryetar ne uninonin e studenteve ne uejl ishin nen hijen e politikes..gjer sa jemi te politizum ska veprim te lire,pasi qe ne nje aspekt jemi te udhezuar per interes te tjeterkujt e gjer sa behet ky veprim ne jemi nen sundimin te nje faktori "demokratik" e ajo eshte politika..ju pershendes...
PM
Top
barcode
Postuar nė: 23.04.2006, 16:00
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 2
Antari Nr: 1075
Bashkangjitur: 23.04.2006Une nuk i perkas asnje grupi te cilet ishin kandidate per Unionin e Studenteve, ne rrethin e pare kam votuar numrin 4 kurse ne rrethin e dyte numrin 3, por realiteti eshte se keto zgjedhje ishin shume demokratike. Normalisht ce secili kandidat i ka pikpamjet e veta politike por ne UEJL nuk ka shans ce te manipulohen zgjedhjet apo te vidhen votat. Mund te themi ce Argjenti me shoket laujten nje strategji tejet te mencur dhe e tere ajo rezultoi me fitore. Me sa jam ne dijeni grupa 3 ka bere koalicion me numrin 1 dhe me nje pjese te numrit 4, kurse grupa 5 ka bere koalicion me numrin 2 si dhe shume nga numri 4 i ka votuar ne rrethin e 2-te, kjo eshte e tera , eshte mire ce mos te diskutohet me mbi keto zgjedhje, suksese te gjitheve.

Tani
PM
Top
{R}
Postuar nė: 23.04.2006, 19:23
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 2
Antari Nr: 1074
Bashkangjitur: 23.04.2006 Citim (barcode @ 23.04.2006, 16:00)
Une nuk i perkas asnje grupi te cilet ishin kandidate per Unionin e Studenteve, ne rrethin e pare kam votuar numrin 4 kurse ne rrethin e dyte numrin 3, por realiteti eshte se keto zgjedhje ishin shume demokratike. Normalisht ce secili kandidat i ka pikpamjet e veta politike por ne UEJL nuk ka shans ce te manipulohen zgjedhjet apo te vidhen votat. Mund te themi ce Argjenti me shoket laujten nje strategji tejet te mencur dhe e tere ajo rezultoi me fitore. Me sa jam ne dijeni grupa 3 ka bere koalicion me numrin 1 dhe me nje pjese te numrit 4, kurse grupa 5 ka bere koalicion me numrin 2 si dhe shume nga numri 4 i ka votuar ne rrethin e 2-te, kjo eshte e tera , eshte mire ce mos te diskutohet me mbi keto zgjedhje, suksese te gjitheve.

Tani

pershendetje shoki,ti e sheh vetem at qe te jepet me e pa edhe per kete arsye thuash qe zgjedhjet kan qen shum demokratike...po sikur me i qel pak syt me teper apo me i hudh ata shikimet tua ne thellesi edhe me analizu fort mire e sheh se ajo demokracia qe thua ti nuk shihet..cdo her ka prapavi..thelb i plotikes eshte prapavija(dmth gjerat nuk jan ashtu siq duken)...ciao!
PM
Top
Lediani
Postuar nė: 24.04.2006, 22:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 165
Antari Nr: 592
Bashkangjitur: 31.03.2006hahahahaha...Akoma ju me keto punene e zgjedhjeve po merreni?
Nuk eshte me per te folur per punen e zgjedhjeve a ishin apo jo ''Demokratike'' se u pa Demokratizimi ne votime....ku shkonin studentet me nga 4 e nga 5 flete votimi ne xhep per NR5, se studenti i shkrete eshte si brumi, qe e kthen dhe e bene si te duash, per nje vote....
Fuuuup binte telefoni, dhe nje ze i trashe ne tel:

NR 5 - ALLOOOO....TI JE X/Y
Studenti: - PO
NR 5 - JEPJA NR5 VOTEM, OSE .....
Studenti: - OK OK, U SOS PUNA
Studenti: - PO KUSH JENI JU?
NR 5 - NUK O ME RENDESI SE KUSH JOM UNE POR TI BEJ ASHTU SI TE THEM
UNE.
E te dashur shoke,shoqe,koleg,kolege...kjo eshte Demokracia
PM
Top
barcode
Postuar nė: 24.04.2006, 22:42
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 2
Antari Nr: 1075
Bashkangjitur: 23.04.2006 Citim (Lediani @ 24.04.2006, 22:32)
hahahahaha...Akoma ju me keto punene e zgjedhjeve po merreni?
Nuk eshte me per te folur per punen e zgjedhjeve a ishin apo jo ''Demokratike'' se u pa Demokratizimi ne votime....ku shkonin studentet me nga 4 e nga 5 flete votimi ne xhep per NR5, se studenti i shkrete eshte si brumi, qe e kthen dhe e bene si te duash, per nje vote....
Fuuuup binte telefoni, dhe nje ze i trashe ne tel:

NR 5 - ALLOOOO....TI JE X/Y
Studenti: - PO
NR 5 - JEPJA NR5 VOTEM, OSE .....
Studenti: - OK OK, U SOS PUNA
Studenti: - PO KUSH JENI JU?
NR 5 - NUK O ME RENDESI SE KUSH JOM UNE POR TI BEJ ASHTU SI TE THEM
UNE.
E te dashur shoke,shoqe,koleg,kolege...kjo eshte Demokracia

Ti keshtu po ia fut kot apo ?? A ndoshta i shtien dyert ne xhepat e njerezve edhe shiqon se nga sa vertetime kane? Apo ndoshta je "phone phreak" edhe i ndegjon se cka flasin ne tel??

Si e komenton blerjen e xhipeve nga ana e numrit 3 si dhe blerjen e 150 votave maqedone?
PM
Top
Lediani
Postuar nė: 25.04.2006, 20:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 165
Antari Nr: 592
Bashkangjitur: 31.03.2006Ty Barcode ndoshta me mire do te pershtateshe kjo "phone phreak", se te pershtateshka pake edhe me emrin, po me pelqen qe po me replikon, se ndoshta si puna jote ketu ne forum jane shume....dhe jam i sigurt se nuk je aq i informuar per mbarevajtien e zgjedhjeve aq sa une....por kur e cileson se jane blere votat e Maqedoneve, ajo eshte plotesisht gabim..sepse dhe ata jane pjese e komunitetit ku ne jetojme e studiojme..dhe ata kane te drejte vote.., dhe nuk ka pse te behet diskriminim....spo flas me se pastaj......
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio