Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bojkoto mallin Grekė
ardi_pr
  Postuar nė: 07.03.2007, 17:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006Gjatė vitit tė kaluar, Shqiptaret i dhanė Greqisė:

406.5 milionė euro mallra tė importuara
300 milionė euro duke pėrdorur AMC dhe Vodafone
68.6 miliardė lekė nė formė depozitash nė katėr bankat greke qė
veprojnė nė Shqipėri
I dhamė pėr pak para edhe punėn e djersėn dhe paguam diskriminimin e
800 mijė bashkėatdhetarėve tanė
Gjithsej i dhamė grekėve mbi 1.5 miliardė euro, ose 25% tė prodhimit
tė brendshėm bruto tė vendit tonė.

Si shkėmbim pėr kėtė morėm jo thjeshtė kėngėn e ushtarėve grekė qė
duan tė bėjnė lidhėse kėpucėsh me zorrėt tona
. Morėm edhe poshtėrimin
nė Tiranė me politikanė homoseksualė qė nuk guxojnė ta ngrejnė
zėrin.

Ti mund t'i japėsh njė pėrgjigje urrejtjes greke cdo ditė, sa herė qė
shkon tė bėsh pazar, sa herė qė mbush makinėn me karburant, sa herė
qė ulesh nė lokal, sa herė qė vendos tė zgjedhėsh bankėn ku do tė
depozitosh paratė.

Mė poshtė keni njė listė me mallrat dhe shėrbimet greke qė janė
identifikuar. Nuk janė tė gjitha mallrat, por nėse dini tė tjera,
atėhere ju lutemi, shtoni emrin e produktit grek qė nuk e shihni nė
listė, tregoja edhe prindėrve apo miqve tė tu qė nuk e pėrdorin Internetin.


Lista e zezė e kompanive dhe mallrave dhe shėrbimeve greke qė nuk
duhet tė konsumohen

Bankat
1. Alpha Bank
2.Tirana Bank
3. NBG bank
4. Emporiki bank

Kompanitė e sigurimeve
1. Interalbanian

Kompanitė e karburanteve
1. Global Petroleum
2. Mamidoil
3. Evroil

Markat e shpėrndarjes me pakicė tė karburanteve
1. JetOil
2. Elda
3. Eko

Mallra konsumi tė importuara nga Greqia ose tė prodhuara nė Shqipėri
nėn pronėsi grekėsh apo tė shiturish. (Pėrfshihen prodhime evropiane
tė marketizuara nga kompani greke nė Shqipėri)
1. Pepsi
2. Glina
3. Bureto
4. E gjithė linja Elka
5. Cigaret Karelia, pėrfshirė edhe slimsin qė ėshtė shumė i konsumuar
kėtu te ne. Cigaret American Legend dhe Rex
6. Patatinat Lays
7. Seven up
8. IVI
9. Heineken
10. Amstel
11. Chipita
12. Barilla
13. Henkel
14. Makaronat Misko
15. seven days korosan
16. patatinat chipsy
17. bake rolls
18. Molto
19. Kaotonik
20. Fineti
21. Torta Jotis
22. Trahana Jona
23. Linjat kozmetike Fa, Taft, Palete, Schauma, Vademecum, Rilken
24. Detergjentėt Dixan, Bref, Silan, Pur dhe Rex
25. Tė gjitha mallrat e kompanisė Elka

Kompanitė e transportit
1. Interalbanian, udhėtimi me autobuzė Shqipėri Greqi.
2. Olympic Airways
3. Joy travel

Mos harro! Kjo listė nuk mbaron kėtu. Sa herė qė tė hyni nė
supermarket, pėrpiquni tė identifikoni mallra tė tjera "Made in
Greece". Shtoje dhe plotėsoje kėtė listė dhe para sė gjithash, mos
konsumo mallra greke ose tė marketizuara nga kompani greke. Ky ėshtė
i vetmi reagim qė mund tė bėjmė ne, shqiptarėt qė nuk merremi me
politikė dhe qė ende nuk e kemi shitur nderin

P.S lus te gjithe forumistet qe kan gjak shqiptari dhe e ndjejne veten shqipetar, mos te dilni nga tema, sepaku ne kete pike te jemi te bashkuar!!----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
GentIeman
Postuar nė: 07.03.2007, 18:10
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 37
Antari Nr: 4260
Bashkangjitur: 26.11.2006Mire be ardi, bojkoto Izraelin, Bojkoto Greqin, Bojkoto Danimarken, Bojkooto Ameriken Turqin etj etj.. cka de ham e cka de pim neve ? smil3dbd4d6422f04.gif Nuk kemi asnji prodhim ?


----------------------------------------
The Heart Hold Answers The Brain Refuses To See...
PM
Top
Doruntina
Postuar nė: 07.03.2007, 23:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 79
Antari Nr: 5272
Bashkangjitur: 16.01.2007Jam dakord me ardin se nuk duhet tju ndihmojme apo ti permbajme vendet e nuk na e duan te miren,mirpo ne anen tjeter ne hsqiptaret nuk kemi asnje prodhim,asnje industri te njohur , asnje njeri qe te mund te zevendesoje prodhimet e huaja me ata shqiptare prandaj dhe do ti blejme ato se skemi cbjeme,meprodhimet e tyre ushqehemi,me ata pastrohemi,dhe jetojme!
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio