Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> GĖZUAR 7-8 Marsin!
ZeroCooL
  Postuar nė: 08.03.2007, 01:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Admin
Postime: 1456
Antari Nr: 5
Bashkangjitur: 27.11.2004Staffi i Studentet.info, iu uron tė gjithė mėsuesve dhe nėnave shqiptare ditėt e festave tė tyre kombetare.

GĖZUAR 7-8 Marsin!Datotekat e bashkangjitura ( Shkarkuar: 22 )
Datotekat e bashkangjitura  images.jpg


----------------------------------------
Doing nothing is very hard to do ... you never know when you're finished.

Leslie Nielsen
PMUsers Website
Top
Uskana2006
Postuar nė: 08.03.2007, 07:08
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
Te gjithe nenave, motrave dhe grave gezuar festen e 8 marsit.

Urime
PM
Top
Ethnic Albanian
Postuar nė: 08.03.2007, 14:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 154
Antari Nr: 3787
Bashkangjitur: 02.11.2006
Origjina e dates 8 Mars. 8 Mars eshte nje date qe perkujton fillimin e revolucionit komunist ne Rusi ne 1917. Ideja per nje dite nderkombetare te grave lindi ne fillim te shekullit te 20-te dhe u perqafua nga levizjet komuniste, te majta dhe grupe te tjera progresiste te cilat me te drejte kerkonin barabazi sociale dhe politike per grate. Ne 1910, Internacionalja Socialiste e atehershme vendosi festimin e nje dite nderkombetare te grave, e cila deri ne 1913 u festua ne te dielen e fundit te Shkurtit, dite e propozuar nga Partia Socialiste Amerikane. Gjate vitit 1916, Rusia pesoi humbje te medha ne luften e pare boterore, nje situate qe krijoi destabilizim te brendshem ne vend. Situata u shfrytezua nga bolsheviket te cilet ne Shkurt 1917 organizuan protesta te medha qe cuan ne permbysjen e Carit dhe monarkise Ruse. Protestat fillimisht u organizuan si demonstrata te grave kunder dergimit te burrave dhe djemeve te tyre ne frontin e luftes dhe kunder pjesemarrjes se Rusise ne luften e pare boterore, ku deri ne fund te 1916 Rusia kishte humbur 2 milion ushtare. Data e rrezimit te monarkise Ruse eshte 23 Shkurt me kalendarin e vjeter te Rusise ose 8 Mars me kalendarin e ri Gregorian. Rusia u shpall republike nen nje qeveri provizore. Me pas, ofensiva bolshevike vazhdoi deri ne kthimin e Leninit ne Rusi dhe revolucionin e Nentorit te atij viti. Ne perkujtim te ketyre ngjarjeve, 8 Marsi eshte festuar si dita nderkombetare e grave.

Mua me duket se jo vetem qe nuk ka gje per te festuar ne 8 Mars (si per grate ashtu dhe per burrat), por te perkujtosh/festosh 8 Marsin eshte fyerje per njerezimin. Nuk mund te gjendet nje date tjeter qe te perkujtoje me shume sesa shfrytezimin e protestave te grave nga bolsheviket Ruse?
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 08.03.2007, 18:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007Urime mesuesve tane 7 Marsin...


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
orfeu
Postuar nė: 08.03.2007, 18:39
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 493
Antari Nr: 5965
Bashkangjitur: 20.02.2007Urime 7 Marsin mesuesve tane.


----------------------------------------
Nese gjerat mbrapsht te duken...shiko boten mbrapsht.
PM
Top
fancy_boy
Postuar nė: 08.03.2007, 20:03
Quote Post


Shetitje neper Mjegull
*****

Posti: Antarė
Postime: 277
Antari Nr: 9
Bashkangjitur: 28.11.2004Gjithashtu edhe une Ua Uroj Festet Nenave Dhe motrave Shqiptare 8 Marsin!

Pershendetje.


----------------------------------------
Mos u Mba se je, Mos u Mba se ke, Se Askush Nuk je Vetem nje Grusht DHE !
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
drita_fr
Postuar nė: 08.03.2007, 22:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 274
Antari Nr: 3625
Bashkangjitur: 27.10.2006pershendetje te gjithve i bashkangjitna urimev
ju uroj festen e 8 marsit te gjithav nenave dhe femrav ku do qe gjinden
PM
Top
Replikanti
Postuar nė: 09.03.2007, 03:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 66
Antari Nr: 5055
Bashkangjitur: 03.01.2007Gėzuar 7-8 Marsin tė gjithėve, mėsuesve dhe grave.
Sa i pėrket 8 Marsit. Po ta kishin botėn nė duar gratė sigurisht se do tė kishte mirkuptim mė tė madh mes kombeve dhe feve dhe sot globi ynė do tė ishte nė krejt rrjedhoja tė tjera pozitive!
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio