Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dervish Shaqa(1912 - 11 prill 1985 )
Shpetim Shabanaj
Postuar nė: 11.03.2007, 09:02
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 47
Antari Nr: 5360
Bashkangjitur: 21.01.2007Dervish Shaqa lindi nė Llukė tė Epėrme tė Deēanit mė 1912; vdiq mė 11 prill 1985. Rapsod i shquar popullor dhe i njohur nė tė gjitha trevat shqiptare.

Devish Shaqa deri nė vitin 1956 jetoi nė Kosovė, mirėpo nė kėtė vit ju deshtė tė lėshonte Kosovėn pėrshkakė tė pėrndjekjes nga aksioni i njohur "mbledhja e armėve" qė ndėrmerrte nė atė kohė Sigurimi i Punėve tė Brendshme i Jugosllavisė (UDB-ja) kundėr shqiptarėve. Ai sė bashku me kolegun e tij tė kėngės Demush Neziri, u vendosėn nė Rashbull afėr Durrėsit. Aty e vazhdojė shprehjen e ndjenjave nėpėrmjet kėngės qė pėr tė ishte e vetmja mėnyrė e shprehjes sė dhimbjes qė kishte pėr familjen dhe vendlindjen qė pėr tė ishin tė ndaluara. Kėtė e shprehė nė kėngėn "Kur ta ktheva Kosove shpinėn, e lame bore e gjetem dimen...".

Dervish Shaqa nė Shqipėri e vazhdojė traditėn e kėndimit tė historisė sė vendlindjes sė tij. Nė vargjet e kėngėve tė tij tė pėr cjelluara me ēifteli pėrshkruhen kullat e gurta tė Dukagjinit, figurave kombėtare, patrioteve te devotshėm, trimave, luftėtareve te atdheut...

Nė Rashbull Dervish Shaqa arrin tė themeloj e tė udhėheqė grupin e rapsodit. Po mė kėtė grup nė vitin 1968 prezantohet pėr herė tė parė nė Festivalin e Folklorit Kombėtar ne Gjirokastėr. Qė nga kjo kohė sė bashku me kolegun e tij rapsodin Demush Neziri prezantojnė njė vargė kėngėsh tė cilat pėr disa gjenerata ende janė tė njohura si p.sh.: “Ē`jane keto gjame qe i bjen era”, “Prej Prokuplje deri n`Nish”, “Moj e mira porsi bora”, kėngėt pėr Azem dhe Shote Galicėn, Nak Berishen e shume e shume te tjera...

Pjesa mė e madhe e regjistrimeve muzikore tė bėra nga Dervish Shaqa dhe kolegu i tij gjenden nė arkivin e Radio Tiranės.

Pėrpos kėngėve popullore dhe tė pėrpunuar nga ai vetė, pėr Devish Shaqen ka kompuzuar edhe kompozitori Tish Daija si kėngėn “Feste te madhe ka sot Shqipėria” qė pėr disa vite ka dominuar nė pėrsėritjen e saj nė Radio Stacionin e Tiranės

Populli ku ai kalojė pjesėn mė tė madhe tė jetės sė tij e mbanė nė mėndė si kėngėtar tė lindur qė kėndon pėr kėngėn dhe jo pėr para.

Albumi :


Lista e veprave muzkore

"Oj Kosove mos thuaj marova"
“Te shtat krajlat e rrehin teli”
”Kersiti pushka, ushtoje mali”
“Kur ta kthyem Kosove shpinen”
“Kamer Loshi”
“Kurre Kosove s`t`u da gazepi”
“Isa beg po`t thrret nona”
"Nak Berisha"
"N“Verra t“LLukes e n“qafe t“Morines”
"Haxhe Mustafa"
"Prej Podrimes po vjen haberi"
"Pyet Kosova per nje cike"
“Kenga e Rexhes”
"Haj medet per Lug t`Baranit”
“N`drrase te vekut kush po kane”
“Moj e mira n`der te stanit”
“E kam pas nje ēiteli”

Link ku mundeni me i degju disa kenge:
http://mondi.webspace4free.biz/dervish_shaqa/

http://rapidshare.de/files/30955632/...Joint_.rar.htm


PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio