Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Lazania me perime
Shqipe1
  Postuar nė: 22.01.2009, 10:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9463
Antari Nr: 6919
Bashkangjitur: 14.04.2007Lazania me perime Pėr 4-6 persona:

* 1 patėllxhan
* 2 kunguj
* 2 presh
* 1 spec jeshil
* 1 spec i kuq
* 300 gram mashurka tė pastruar dhe tė prera nė formė shkopinjsh
* 2 lugė gjelle majdanoz tė prerė hollė
* 2 lugė gjelle margarinė 1 lugė gjelle gjalpė
* 8 petė byreku (lazania*)

Pėr kremin:
* 3 lugė gjelle margarinė
* 3 lugė gjelle miell
* 1/2 kg. qumėsht i nxehtė
* 2 vezė tė rrahura
* 250 gr. djathė i grirė (kaēkavall apo parmezania)
* kripė dhe piper

Pėrgatitja:
1. Vendosni perimet nė njė tenxhere ku mė parė keni hedhur margarinėn dhe gjalpin. I lini deri sa tė zbuten. Hidhini nga pak kripė dhe piper, majdanoz dhe 2-3 lugė gjelle djathė dhe hiqeni tenxheren nga zjarri.
2. Pėr kremin beshamel, shkrini nė njė tenxhere margarinėn, shtoni sasinė e miellit tė nevojshėm dhe vazhdoni ta pėrzieni deri sa tė shkrijė i gjithi. Hidhni pak nga pak qumėshtin e nxehtė, duke e pėrzier vazhdimisht, nė mėnyrė qė tė mos bėhet topa-topa. E lini pėr pak minuta nė zjarr dhe ndėrsa e hiqni e lini pėr pak momente qė tė .ftohet. Mė pas hidhni nė tė vezėt, kripėn, piperin dhe djathin e grirė, pėrveē 2 lugėve. E pėrzieni masėn me kujdes.
3. Vini fletėt nė njė formė tė lyer mė parė me gjalpė dhe hapni nė to gati gjysmėn e masės me perime. I mbuloni pėrsėri me fletė,duke vendosur edhe gjysmėn tjetėr tė mbushjes me perime dhe nė fund i mbuloni me fletėt e mbetura. Hidhni pėrsipėr kremin beshamel, duke i spėrkatur me 2 lugėt e gjellės me djathė tė grirė. I lini tė piqen nė temperaturėn 200 gradė celsius pėr rreth 40 minuta. I servirni menjėherė pas pjekjes.

*Lazania- petė byreku tė prera hollė


----------------------------------------
Don't dream your life, live your dream...
PMUsers Website
Top
alvin
Postuar nė: 22.01.2009, 10:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 22234
Antari Nr: 12633
Bashkangjitur: 08.01.2008E kam qejf lazanjen,ama jo me perime,por me mish te grire dhe me kashkavall permbi smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
Dy gjėra janė te pakufishme-gjithėsia dhe injoranca njerėzore. Pėr te parėn nuk jam i sigurt-Albert Einstein
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio