Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> REAGIM NDAJ ATYRE QE NDALOJNE FALJEN E NAMAZIT KS
INDEXI
Postuar nė: 16.03.2007, 17:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006E drejta jote ėshtė deri aty ku nuk cėnon tė drejtėn time


Nga Hamdi Nuhiju


Pjesa me vitale e nje populli eshte rinia. Ajo gjate historisė ka bėrė shumė revolucione , ka derdhur shumė gjak dhe ka rifreskuar lavdinė e humbur tė njė vendi. Rinia ėshtė frikė dhe jetė , ėshtė gjenerator i vlerave dhe modeleve konstruktive nė shoqėri. Rinisė i kushtoi kujdes cdo civilizim , e nga rinia lindėn shumė bukuri nė shoqėrinė njerėzore. Nė momentet kur kjo rini kėrkon qetėsinė e shpirtit dendet dhe vyshket irrealja e padrejtėsisė shoqėrore. E me rininė fundoset edhe mbreti i xhunglės i emėrtuar si soditės statisfaksionesh. Nė historinė e popullit tonė mėsuan se sa e vlerė ėshtė kjo pjesė e shoqėrisė saqė sot strategjitė tona ekonomike i ndėrtojmė mbi bazė tė numrit tė tyre. Ishim nėn zgjedhėn e ujkut tė Epirit u futėm dhe u vendosėm nė njė zjarr qė vetėmse po zgjėrohet dhe po djeg me miliona zemra tė devijuara nė shoqėri. Rinia tė sjellė lavdinė , krenarinė , modestinė , burrėrinė …. Por ajo tė sjellė edhe humbjen , dekadencėn , frikėn , molisjen , nėncmimin dhe mplakjen. Reagimi ynė ėshtė i lidhur ngusht me rininė e progresit dhe krenarisė.

Fillojmė nga e para… Ishin disa djemė tė rinjė qė kishin brengė shkencėn , kėtė detyrė hyjnore dhe tė shenjtė. Pas orėve tė mėsimit qetėsoheshin mė thirrjen e ėmbėl ejani nė shpėtim , ejani nė shpėtim…. Kaluan shumė kohė kur luteshin dhe faleshin pėr fatin e Kosovės dhe pėr ngritjen e ushqimin shpirtėror. Si rezultalt i sexhdeve tė tyre nė fakultet arritėn tė kualifikohen nė stadet me tė larta tė diturisė. Shoqėria kosovare mėsoi shumė gjėra nga kėto filiza qė ndriconin si yje nė mesnatėn e errėt tė qytetit tė stėrmbushur tė studentit. Eh , rruga e pastėrt sa e ėmbėl ėshtė sa vet jeta kėrkon qetėsinė nė tė.

U falėn dhe iu bindėn Krijuesit se nuk duhet tė veprohet nė tė kundėrtėn e njerėzisė. Fituan pėrkrahjen e qindra vėllezėrve dhe motrave qė panė mirėsinė e tyrė tė jetėsuar nė cdo sekondė tė jetės. Fatkeqėsisht demoni , ajo qenia e afatizuar deri nė Ditėn e Llogarisė filloi punėn e saj. U kujdesėn pėr qetėsinė e objektit dhe me vėmendje tė madhe ndjekėn instrukcionet e udhėheqėsit tė lokalit. Por fatkėkeqėsia mė e madhe ishte ndėrrimi i udhėheqėsit tė kėtij lokali kaq frymėzues pėr mendjet dhe zemrat e mijėra shqiptarėve. Ai moment i kobshėm qė shuajti atė dritė hyjnore u bė si njė ulurimė qė u ndėgjua si deri nė qiellin e shtatė. Ata arritėn qė tė lindin brengė nė zemrėn e besimtarit , por mendjen dhe modestinė nuk arrijnė qė tė na marrin dotė. Kur nė botėn e demokracisė cdo ditė ndėgjojmė deklaratėn e lirisė dhe barazisė , e vetmja qenie qė hudhet nė thundrrinat e kohės ėshtė muslimani i ri … Ne kėrkojmė atė qė na takonė si njerėz dhe si shembull i shoqėrisė , nuk kėrkojmė tepėr tė drejtės sonė. Nė Islam cdo punė ka hakun e vet dhe cdo punė e kėrkon atė nuk frikėsohet , nuk izolohet e as devijohet. Nuk besoj se ndonjė njeri sado i thjeshtė qoft nė Kosovė do tė ketė nevojė pėr logjikėn e orientalistit Edvard Said ku thotė pėr orientin : “ Nuk ekziston kulturė orientale e pastėrt , ne jemi ato qė i sjellėm civilizimin , mirėsinė dhe mencurinė…” e me poshtė thotė :” Duhet ta sjellim nė pozitėn inferiore orientin po deshtėm qė ne tė frymojmė ajėr tė pastėrt….” Tė sjellesh inferior ndaj vetvetes nuk ėshtė mencuri , drejtėsi e as vetėdije e lartė. E muslimani ėshtė pasqyrė e muslimanit , kėshtu tha njė ditė Muhammedi a.s. Si mund tė jesh pasqyrė e popullit kosovar si njė vrasės , njė ndalės i tė drejtės dhe ujitjes sė zemrės me besim??? Harruam shumė shpejtė Adem Jasharin dhe sexhdet e tij , Haxhi Zekėn dhe mencurinė e tij , Hasan Prishtinėn e Ymėr Prizrenin , Idriz Gjilanin e Hasan Masuricėn. Ata qė nė shekuj mėsuan mentalitetin shqiptar se sa vlerė ka dituria dhe liria , sot shkelet mbi amanetet e tyre. Ndjekėsit e rrugės sė tyre persekutohen sikur djaj nė gjithėsi. Thyejnė gurmazin e tyre pėr liri , pavarsi drejtėsi shumica e intelegjencės , nė faktė shumicėn e intelegjencės e hudhin nė margjinat e kohės dhe ua mbyllin gojėn me shuplaka dheu…. Kjo ėshtė jeta , njė solucion i dhimbshėm i realitetit shqiptar nė Kosovė.

Ne flasim pėr kėtė se kemi tė drejtė dhe mbeshtetemi nė kėto arsye:
1. Nė Itali ku muslimanėt janė njė pakicė shumė e vogėl kanė tė drejta mė tė mėdha po ato musliman sesa shumica muslimane nė Kosovė.

2. Nė Gjermani vend i ish-diktatorit botėror muslimanėt kanė bankat e tyrė dhe ditėve tė premte kanė pushim dhe gjatė faljes sė namazeve ekzistojnė vende tė posacme nėpėr fabrika ku falet namazi dhe thirret ezani. Nė Prishtinė njė vend gati se 95 % musliman , studentat musliman kanė probleme me objektin ku do tė falnin namazin.

3. Nė Japoni njė vend i largėt pėr mendjen dhe zemrat e muslimanėve ekziston njė xhami e emėrtuar me emrin e njė atdhetari shqiptar , ndėrsa nė Kosovė studentat musliman cenohen kur ato tregojnė identitetin e tyre islam.

4 . Nė Amerikė njė vendė shumicė krishtere muslimanėt posedojnė univerzitetet e veta , senatorėt musliman kanė tė drejtė tė betohen nė Kur`an dhe nė aeroportet kėtij vendi shumica e muslimanėve falin namaz. Nė Kosovėn tonė tė dashur ndodhė e kundėrta e kėsaj.

Ekzistojnė edhe njė numėr i madh shembujsh ku liria e muslimanėve ėshtė mė e theksuar dhe mė e dashur. Ne pyetemi pse ato janė mė larg nesh , nė fakt ato me drejtėsinė qė bėjnė ndaj muslimanėve edhe arrijnė nė majet e kėsaj lavdie njerėzore. Poqese deshėm t`i arrijmė popujt qė janė para nesh patjetėr qė do tė duhej tė rrespektojmė identitetin e cdo njeriu nė Kosovė
PM
Top
AeRtOn
Postuar nė: 15.06.2007, 20:51
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3865
Antari Nr: 6944
Bashkangjitur: 15.04.2007kush na krijoi-All-llahu, kush e krijoi gjithesine-All-llahu, kush e krijoi arjin pa te cilin smund te jetojme -All-llahu, kush e vedosi planetin Toke ne nje distance te duhur me diellin qe me te te zhvillohet fotosinteza (krijimi i materieve organike me te cilat ushqehemi)- All-llahu, kush e krijoi ozonin (O3) e cila e ndalon qe mos te hyje e tere nxehtesia e diellit por nje sasi e mjaftueshme- All-llahu, kush e koordinon qarkullimin e gjakut ne trupin tone-All-llahu, kush i vdes 200 miliard qeliza te kuqe te gjakut dhe i rikrijon poer nje dite ne nje trup te njeriut-All-llahu, kush na rregullon qe te marrim fryme 16 here ne minute-All-llahu.......etj etj, dhe ne fund per cilin i beri dhe i ben keto....pergjigja eshte -per qenien me jofalederuese, njeriun.....dhe nuk ka absurditet me te madh qe ketij Meshiruesi, ketij te Larti, ketij te Gjithdijshmi.....te mos i perkulesh, ska me absurde, dhe me shume absurde, qe dike ta pengosh....ishin vetem disa argumente shkencore rreth namazit...selamun alejkum


----------------------------------------
“Dikur thonin se palestinezėt luftojnė si heronj, e tani thonė se heronjtė luftojnė si palestinezė.”
— Norman Finkelstein
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 17.06.2007, 12:23
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006INDEXI
S'jam kunder faljes se namazit ne orar pune por ama ne vend pune te them te drejten me duket nje cik e habitshme!

Si mund te falesh namaz ne fabrike ku nje dite me pare dikujt i ka rrjedh shurra kembeve ose dikush nga maqina tjeter i fut nje pordhe!

Po ne Univerzitet si mund te falesh namazin kur ke gjithe ato levizje njerezish neper kembe?

Nuk ekzistojne kushtet mik i dashur!
Une do thoja qe diten e premte (ne kohen e drekes) te gjithe studenteve muslimane t'u jepet ore e lire per te ikur ne xhami te falin namazin, por ama jo ne shkolle sepse e para s'kane kushtet e nevojshme higjienike per te kryer aktin e faljes, dhe e dyta pengojne dhe procesin arsimor ne insituticon / ose punet ne fabrike.

Ne vazhden e diskutimeve - do ju lusja qe te sillni dhe mendimet tuaja pervec TESKTEVE TE GATSHME TE AUTOREVE TE TJERE. Mire beni qe sillni tekstin - por ama ju lutem jepni dhe nga nje koment, sepse per komente eshte forumi, jo per kopjime fjalesh te huaja!

Uroj te mos keqkuptohemi per kete keshille!


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Lefko
  Postuar nė: 17.06.2007, 14:10
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 3
Antari Nr: 7877
Bashkangjitur: 17.06.2007O njerez te mire mos mereni me pune te kota sepse ZOTI eshte eshte me njerzit e dijes.
PM
Top
INDEXI
Postuar nė: 17.06.2007, 17:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006I dashur Cusak! E bojkotova kete forum per shkak se filluan qe t`i cenzurojne temat fetare , por pasiqe i paskan lejuar prap do te shkruaj ketu.
Sa i perket shkrimit! I dashur Cusak, une sjelli shkrime personale ketu dhe nuk bej copy-past ku mund ta bej me dije se autor i ketij shkrimi jam une.
Ka shum argumente per t`u debatuar , por une e kam kohen shum te kufizuar prandaj edhe nuk dua te kycem ne polemika me ju...
Zoti ju shperbleft per dhenien e opinionit tuaj...

Me rrespekt nga Hamdi Nuhiju , Kumanove
PM
Top
muzi
Postuar nė: 21.10.2007, 01:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 979
Antari Nr: 9231
Bashkangjitur: 30.08.2007Muslimani e ka obligim te domosdoshem namazin.

Ne vend te punes namazi te falet nuk eshte e habitshme, duhet te kuptojme se nese ne vendin e punes te plotesohen kushtet per te falur namazin ateher fale e nese jo, fale me vone, por ne qofte se kalon koha e namazin, duhet te falish kaza(plotesim). Keshtu qe muslimani asnjeher nuk mund te gjej arsye se pse e len namazin.

Namazi ne vendin e punes ka te bej edhe me plotesimin e kushteve per namaz.

Allahu qofte i kenaqur me veprat tona.


----------------------------------------
BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM-Eshte Preambula e jetės
PM
Top
gardist
Postuar nė: 21.10.2007, 01:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1250
Antari Nr: 9602
Bashkangjitur: 17.09.2007Megjithese kjo teme qenka nxjere nga (arkivi) une nuk do komentoja asgje, vecse me beri pershtypje pergjigjja e INDEX ndaj verejtjes se Cusac ne lidhje me (copy paste).

Me Selame...


----------------------------------------
JEZUSI KA THENE: MOS MENDONI SE ERDHA TA BIE PAQEN MBI TOKE. NUK ERDHA TA BIE PAQEN,POR SHPATEN...(Mateu 10/34-36)
PMEmail Poster
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio