Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Informatika ne USHT, Mendime ne lidhje me inforatiken
princeton
Postuar nė: 16.03.2007, 18:15
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 39
Antari Nr: 6293
Bashkangjitur: 13.03.2007Cka mendoni per drejtimin e informatikes ne USHT apo per mesimdhenesit atje?
Mendoj se kjo teme i prek interesat e te gjithe studenteve sepse tashme ne cdo drejtim studimor ekziston kjo lende. Ftohen per diskutime edhe studentet e kesaj katedre si njohes me te mire te rrethanave. Te diskutojme haptasi per kete teme!

"Imagination is more important than knowledge"
PM
Top
Iceberg
Postuar nė: 10.09.2007, 17:38
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 11
Antari Nr: 9356
Bashkangjitur: 06.09.2007Mua me vjen mire qe eshte nisur per diskutim kjo ceshtje sepse edhe vete une jam student i Informatikes ne USHT. Ti princeton kerkon te prononcohemi per gjendjen e kuadrit te informatikes. Un do te flas shkurtimisht. Ne kuader te kesaj katedre ka 5 asistent, 1 profesor i rregullt (Agni Dika) dhe disa profesore tjere te jashtem (Ilia Ninka, Eqerem Arkaxhiu dhe Edmond Beqiri qe vijne nje here ne 2-3 muaj). Sa u perket ketyre asistenteve po ua bej me dije te gjitheve se 3 prej tyre jane njerezit me te pamerituar dhe me te paaftit per te qene ne at kateder. E kam fjalen per Mefail Tairin, Florin Asanin dhe Valbon Ademin. Ne studentet e mjere kurrgje te re skemi mesuar nga keto te tre, madje ne shume raste ne ndihemi me te pregatitur se keta. Krejt e kunderta eshte me dy asistentet tjere: Florim Idrizin dhe Fisnik Dalipin te cilet gjithmone kane qene te pregatitur ne ore, i mbajn kolokfiumet ne rregull dhe eshte kenaqesi te qendrosh ne oret e tyre kur ligjerojne.
Keshtu qe ne studentet e kesaj katedre bejme apel deri ne organet e USHT qe urgjentisht te mirren masa per ndreqjen e infrastruktures kadrovike te informatikes sepse kemi mbetur peng i paaftesive te Mefo rrugacit dhe dy shokeve te tij te mendjes, Valbonit dhe Florin Asanit.
Njekohesisht kerkoj nga studentet e informatikes te behen me te zeshem sa i perket ketij problemi, te diskutojne lirisht dhe ti shpalosim te vertetat ashtu sic jane. Sepse fundja ne do ti vuajme pasojat e paditurise me vone.

"Trupi sherohet duke punuar e mendja duke mesuar" - Naim Frasheri[COLOR=orange]
PM
Top
Njomza_22
Postuar nė: 11.09.2007, 10:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 200
Antari Nr: 529
Bashkangjitur: 19.02.2006Informatika me 3 asistent cncncnn Mjerim i USHT-se profesionet me prestigjoze ne trend dhe nje hap me kohen kane si baze me te fort 3 asistnet me te dobet sic deklranoni ju dhe ajo vazhdon te jetoj gjall po ku jeni ju TUPA student qe nuk kerkoni profesor qe e meritojn te jene ne USHT dhe te kerkoni nga dekanti qe te sjellin ata qe duhet.

Cka kerkojn profesoret me 6.0 dhe mbi moshen 45 vjecare ne USHT te jene asistent.
SHpresoj se ne tetor do te ndryshoj sipas lajmeve qe po ndjeki mbren Sadi Bexheti tha se tani do te aplikohet sistemi i bolonjes dhe besoj se do te pastrohen injorantet e USHT-se
PM
Top
studenti01
Postuar nė: 11.09.2007, 14:52
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 20
Antari Nr: 9454
Bashkangjitur: 11.09.2007Eshte vertet deshperuse gjendja ne katedren tone te informatikes. Sidomos asst. Mefaili eshte nje moron, nje njeri qe ska sjellje elementare te nje njeriu normal e jo me akademik. Fisniki me Florimin jane shume te afte e punojne shume por me dy lule nuk cel pranvera, duhet nje ekip profesoresh i mire profesional per kete lende sepse ashtu sic tha Njomza_22 eshte drejtimi me modern i kohes.
PM
Top
orfeu
Postuar nė: 11.09.2007, 15:09
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 493
Antari Nr: 5965
Bashkangjitur: 20.02.2007 Citim (Njomza_22 @ 11.09.2007, 10:43)
po ku jeni ju TUPA student qe nuk kerkoni profesor qe e meritojn te jene ne USHT dhe te kerkoni nga dekanti qe te sjellin ata qe duhet.


KU JANE?
njomza_22
keta ketu e cajne germazin e shtirren si punetore e ku e dij se cka, mirepo ketyre ju konvenon kjo situate. Pse ju konvenon? Sepse jane mesuar keta me dembellekun e tyre tere diten neper kafene.
Po mir bre ti Iceberg... po i ben thirrje organeve te USHT-se ketu ne internet???
Cfar ironie dhe injorance...
Ju si student te atij drejtimi, nuk e dini se ku jane organet e USHT-se dhe te shkoni drejt e atje te vertetoni kete qe thoni ketu?
Ju nuk jeni aq te afte sa te mbani nje proteste per te rrembyer keta tre asistent te tjere? Cfar po prisni?

Cdo i dyti student apo i treti, degjon duke share dhe duke thene se asgje nuk na mesojne keta ligjerues... mirepo diten qe diplomojne, cajne germazin dhe thone: une kam qene me i miri ne studime...
si po ndodh kjo?????

hajt po e le me kaq se vallai n plasa kur degjoj.

p.s. u drejtohem: ju studentet, sepse un nuk pata rastin te studjoj kurr.
respekt


----------------------------------------
Nese gjerat mbrapsht te duken...shiko boten mbrapsht.
PM
Top
fato1
Postuar nė: 11.09.2007, 15:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007Eshte shum e leht per ta then se sa per ta bere dicka
cdo her studentet kan fajet
secilin qe do ta degjosh gjithmon thuan ashtu
ok jam dakort kemi faj na si student e pranoj

vec kur thoni se shkoni ankoheni dikundi shum me vjen habi
sikur nuk me e pa se si jan punet ketu tek na
kujt do i drejtohesh ??nje dekani ???? qe eshte i njejt me profesorin apo asistentitin ...... si tet ndihmoj dekani kur vet aj eshte i tille bre
si mundet??????

do doja nje rast ta degjoj se kan bere ankesa edhe eshte mar mas
ama jo vec perkohsisht a

kjo gjendje nuk eshte e mir aspak ani se thoni se ka zgjidhje vetem nese angazhohen me shum studentet por te dinin se nuk eshte ashtu
derisa nuk ka nje regull qe respektohet se pari nga vet ato qe e bejn regullen, kurr nuk do behet me mir jo


PM
Top
orfeu
Postuar nė: 11.09.2007, 15:34
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 493
Antari Nr: 5965
Bashkangjitur: 20.02.2007fato-sh
qe ta njohesh te miren duhet ta besh ate.
e sakt eshte se une e kam shume te lehte te ju drejtohem juve studenteve...sepse nuk jam student dhe nuk e dij.
Mirepo, ma thuaj, ja per shembull ti ne drejtimin tend, me grupin tuaj, sa ankesa keni bere, jo ne ket webfaqe, jo ne unionin e studenteve, por aty ku vertete duhet te shkoje ankesa ne dekanat apo ne rektorat???
respekte


----------------------------------------
Nese gjerat mbrapsht te duken...shiko boten mbrapsht.
PM
Top
fato1
Postuar nė: 11.09.2007, 15:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007orfeu
e pata fjalen ne pergjithesi jo vetem per juve mos me keqkuptoni

un kerkova qe te di ndonje rast qe eshte ber ankese dhe eshte mar parasysh ajo, se deri tani nuk jan mar parasysh sa di une dhe sa kam pa

inshalla eshte dhe del ashtu si thoni juve me ankesa ne organet perkatese per te zgjidhur problemet e shumta qe kemi

respekt
PM
Top
trendafili07
Postuar nė: 11.09.2007, 16:47
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 32
Antari Nr: 9066
Bashkangjitur: 22.08.2007hej, me kane lodh keta te Informatikes, ne USHT, si:Naser Mislimi dhe Valbon Ademi.5 here njoni me ka rezu ne provim kurse tjetri mbi 6 here, ene sen e dhash informatiken, per ēka ene e lash fakultetin, shkaku i ketyne dyve, a une kam studiuar krejt tjeter lemi.nejse.Pse keta sma dhan provimin sepse s`kisha te njofshem, kurse kush kishte njoftesi e jepte provimin.Nesje....
PM
Top
orfeu
Postuar nė: 11.09.2007, 17:25
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 493
Antari Nr: 5965
Bashkangjitur: 20.02.2007

trendafil,
nuk merret i gjithe shkollimi me te njofshem, ok?
dhe mos iu gezo atij qe merr nje provim ne ate menyre.
si duekt ti e lakmon nje gje te tille, ke deshir qe edhe ti ta marresh ashtu provimin.
nga kjo na tregon se ti asnjehere nuk ke mesuar kur ke shkuar ne provim, sepse po te ishe i sigurt ne veteveten, un jam me se i bindur se asnjeri prej ketyre qe ti i permende nuk kishin pasur guximin per te te rrezuar nga provimi. po nejse...


Ky postim ėshtė ndryshuar nga orfeu nė 11.09.2007, 17:29


----------------------------------------
Nese gjerat mbrapsht te duken...shiko boten mbrapsht.
PM
Top
Alieni
Postuar nė: 12.09.2007, 13:43
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 4
Antari Nr: 3382
Bashkangjitur: 16.10.2006Pershendetje.
Tema eshte interesante prandaj do shkuaj dicka....
I lus lexuesit qe te mos i merin parasysh shkrimet e ketij far studenti te Informatikes "Iceberg"-ut sepse ai nuk me duken normal qe shkruan keq per drejtimin qe studion vet. T'i vjen turp qe shkruan dezinformata dhe te paverteta. Kulmin e injorances se vet e tregon kur permend emra te asistenteve dhe profesorve (te mire ose te paafte), duke mos menduar se pikerisht ai duhet te mare diplome po nga keta(ashtu sic jane ...). Sepse ato asistent qe i quan ai te afte, le ta dine lexuesit se po ata kan diplomuar nga keta asistente dhe profesor te "paafte" (Bre...) smil3dbd4e5e7563a.gif . Ata paska mundur te behen te afte, kurse ky far studenti nuk mundeshka te meson asgje dhe qenka ma i afte se vet profesoret smil3dbd4ddd6835f.gif ...
. . .
Une meqenese kam informata te sakta, po ju them lexuesve disa te verteta:
- Po keta profesor dhe asistent kane nxjere plot te diplomuar ne Informatike qe tani jane inkuadruar neper shkolla te mesme dhe fakultete apo ndonje firme private, dhe pastaj kane treguar aftesite e veta dhe diturite qe kane marur.
- Po keta profesor dhe asistente(pervec atyre qe i levderon Iceberg-u) e kane mbajt ne funksionim katedren e Informatikes dhe eshte merita e tyre qe sot kemi Informaitike ne USHT.
- Po ato asistent dhe profesor kane punuar edhe pa pagese dhe pa rroga.
- Sot kemi drejtmin e Informatikes si program studimor i ndare nga matematika ne kuader te FSHMN-se dhe se nga ky vit do kete dy profile studimore ne drejtimin e Informatikes (Arsimor dhe Aplikativ) dhe me plane te reja (sipas Bolonjes). Dhe merite e kujt eshte kjo (E atij studenti qe shkruan genjeshtra apo e atyre profesorve qe bejne sakrifice per te aritur dicka smil3dbd4e5e7563a.gif ).
- Jane hapur konkurse per kuadro te reja per mbulimin e ushtrimeve dhe ligjeratave (sepse nuk mjaftojne vetem 5 asistent dhe 5 profesor per te gjitha lendet) dhe eshte normale qe do zhvillohen me mire ligjeratat dhe ushtrimet kur do kete njerez.
- Hapen laboratore te reja, me kompjutera modern.
- Shtohet numri i studenteve qe studiojne informatiken. ....
.....
Mos ju merzi, por lus administratorin qe te mos publikone emrat e personave qe i ofendon dikush(pa fakte dhe pa baze - me genjeshtra) sepse duhet te kemi pak kulture edhe ne kominikim dhe ne shkrime te tilla ne forume (vecanerisht kur behet fjale per Universitet dhe profesore universitare), sidoqofte e veteta.
Me respekt, per te gjithe lexuesit.
PM
Top
trendafili07
Postuar nė: 13.09.2007, 22:43
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 32
Antari Nr: 9066
Bashkangjitur: 22.08.2007Orfeu.nuk e di se kush je. po te kisha lakmuar me te njofshem qe moti do kisha mbaruar fakultetin.po nejse "shoku", si shem i jep Koses, pa mos i njohur njerezit, mirepo te pergezoj se ke arritur te me nxjeresh nga takti.Vetem ni budall mund te jap komente si ti, pa mos i ditur rrethanat edhe ate, ti thua "si duekt ti e lakmon nje gje te tille, ke deshir qe edhe ti ta marresh ashtu provimin".Kush te jep te drejten te japesh vlersim pa mos me njohur ose pa e ditur se per cfare rasti bohet fjale.Mos je naj Nostrtadamus shqiptar.Pse jo, kur i`a lejon vetes te japesh kesoj vleresimi.

PM
Top
Ibinduri
Postuar nė: 02.02.2008, 17:18
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 4
Antari Nr: 13358
Bashkangjitur: 02.02.2008Mir keni be qe ekeni hapur ket tem aq shum
tema e cila momentalish duhet aq shum por shiqoni shka po ju them juve edhe gjith strudenteve ane mban ku jemi ne strudent te informatikes ne usht edhe pse shatash usht ka hapur degen e vecent te informatikes ku deri tahs nuk ka pasur per shkaqe qe ska mund te ket, e sa i per ket assistenteve e profesorve ne ket fakulltet ka shum shum per te folur nuk ka kufi po do ceki disa te dhena qe momentalish jan ne ket fakulltet ku studentet e keti fakullteti jan edhe tu hek shum shum edini fjalen shka eshte shum prej disa assistenteve te lart permendur te cilin edhe shtash eshte edhe shef katedre ne ket fakulltet po sa per prof valboni gabim ekeni sepse aj momentalisht nuk ka ne ket fakulltet asn kompetet edhe nuk eshte edhe ligjerues i asnji lende e assistent ne fakulltetin e informatikes a sa per ate te dy ska fjale nuk jan njerz me ni fjale skan moral, a sa e ceki njeri prej ketu se prej ketyre kan dal shum te diplomuar, po deri ne at koh ata nuk kan dhen edhe me mesim te ata po shko veti sod se si jan duke u trajtuar nga ta dy te cilet i shetisin studentet her andej e her kendej sepse keta ndashta kan krye dyshka edhe din dihska ma shum se na po nuk kan sjellje dhe edukat se si te sillen me studet edh nuk ligjeroj asgj e a es nuk spjegojn. e saper qe than me lar se na kujn me ju drejtu eshte fakte se na kemi edhe dekan edhe rektor, po na skemi edhe dekan edhe rektor se ato jan vetem se per disa tjra sene per neve sju intereson, e ne si student edhe mi lamrue doken kemi edhe frig sepse na u rrezikohet e gjith kalkullteti ku edhe mundemi ta humbemi edhe ket far fakullteti shka jemi ka e studiojme , edhe kjo eshte shkaku shum i madh ne ket fakulltet sepse edhe ka shpionime te cilet bashkpunojn me profesora apo me assistenta ku nje bised qe behet mbrenda nje grupi edhe ate si muhabet jo iniciativ per te ber dishka kur te nesermit ne mengjes kur ti vimi ne fakulltet ato fjal te gjitha pik per pike qe i kemi folur i ndegjojm nga assistenti apo kush do qoft, e saper shka than se edhe kan hapur disa zyre te informatikes te reja ato jan rrena sepse ato zyre nuk jan tonat vet se shka jan rrena kto fjal, se njeri eshte i ekonomikut po lejen eekonomikut ne muj me majt ligjerata e leje mo na studentet q* kurr sja shofim a deren nuk muj me cel, e tjetri kabinet ala ma i ku eshte qel ne ket vit e aj eshte i fizikes se lutfi istrefi eshte ati e ka haput per veti aj boll ek ani zire edhe nja ta baje se strudentet e tij nuk po kan zyre pe me majtur mesime po edhe ne ket zyre na studentat nuk muj me hy nete thoe kush doje se krejt jan rrena se na mujm po nuk mujm na vet me hy aty pa u kan najkush naj assitent edhe ate nese dojn ata nese sjan nervoz mujn dishka na thojn mos se jemi nervoz e mos um ban ma nervoz, e hece thuni se ka dishka ne ket fakulltet po that se ka dal prej keti fakullteti shum te diplomuar cili ka dal me kualitet se me diplomu krejt kan me diplomue sa e di une po sha dalin a tupa apo cfar spo di shka me than tjeter, edh pik se pari na student te informatikes ne thojza pik se pari na internet nuk kemi e kumpjuterat mo ju tegova se na lojn vetem se te ni kabinet qe eshte prej kohes se hapjes se keti fakullteti 1994
qe ne nuk muj me punu na ato kompjutera kuxha sepse ato jan te shkrumum me virusa edhe te vjetri mo, tana edhe kabinet te vogel te cilen ekan hapur profesort e matematikis e ne ati rrimi sepse profesort e matematikes ja pak ma tolerant njerz
PM
Top
Ibinduri
Postuar nė: 02.02.2008, 17:24
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 4
Antari Nr: 13358
Bashkangjitur: 02.02.2008e pse thash se studentat e rrezikojn edhe fakulltetin , sepse at nese tregojn dishka e paraqesin njakun te then=mi ne rektorat apo ne dekanat aj person qe eka paraqit apo aj grup mo ne tetov thojn kan la l**h kto njerz ne ket fakulltet e keta detirohen vet me dal prej fakullteti sepse sot ti i paraqet najkujt po ama ata vetem se i tregojn ati cfar asistenti edhe aj nuk shkarkohet nga puna edh ma shka pritet te studenti urrejtje e me radh tjere mo qaq edhe studenti detirohet me dal prej fakullteti .
PM
Top
Ibinduri
Postuar nė: 02.02.2008, 17:29
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 4
Antari Nr: 13358
Bashkangjitur: 02.02.2008e saper profesora ma i miri profesor momentalisht qe eshte ne ket fakulltet eshte Pr.Dr.Agni.Dika i cili nuk zavendesiohet em askan ne bote po them a ne shtash montalish ky eshte e qka vin tjer te ri nuk edim e shka jan stahs ka edhe dy te ry si e saper ata te shqypersy nuk ban snjeri sepse nese komandon assisteniti te ato profesor ska asgje prej ati profesori aj me ate vet tregon se ka ardhe ne emer te aty assistenti e jo nga fakullteti, e shka that per profesoret se pa pare kan punu eshte i vetmi Agni Dika i cili ka punue a sa per tjeret krejt jan rrena,
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio