Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> PROPOZIMI AMERIKAN PĖR PLANIN AHTISARI
r.mislimi
Postuar nė: 18.03.2007, 18:58
Quote Post


studentet.info
*****

Posti: Admin
Postime: 3277
Antari Nr: 2
Bashkangjitur: 25.11.2004PROPOZIMI AMERIKAN PĖR PLANIN AHTISARIEditorial
Sapo hymė nė vitin 2007, nė pritje qė Presidenti Ahtisari tė shpalos propozimin e hartuar pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės pas 21 janarit 2007, ditė nė tė cilin mbahen zgjedhjet parlamentare nė Serbi, nga ana e nėnsekretarit amerikan pėr ēėshtje politike z.Nikollas Berns erdhi propozimi mė i ri qė pas shpalosjes sė planit tė Ahtisarit mund tė ndodh vazhdimi i negociatave dy javore nė mes Beogradit dhe Prishtinės pėr gjetjen e njė zgjidhjeje tė qėndrueshme. Kėtė propozim tė ri amerikan duhet parė nga dy kėndvėshtrime: I pari, pas iniciativave tė shumta evropiane, tani nė skenė del iniciativa amerikane pėr tė marrė” frenat nė dorė”dhe pėr tė ēua nė pėrfundim zgjidhjen e ēėshtjes sė statusit tė Kosovės, duke marrė parasysh se shqiptarėt mund tė janė skeptik ndaj pozicionimit tė evropianėve, ndėrsa pozicionimin amerikan nuk do tė munden assesi tė refuzojnė dhe gjithsesi do ta pranojnė propozimin amerikan pas trysnisė sė saj. E dyta, propozimin amerikan duhet parė edhe nga aspekti i kėrcėnimit tė Rusisė me veton eventuale tė saj nė Kėshillin e Sigurimit, ashtu qė nė prag tė pėrcaktimit tė statusit tė Kosovės, nė Kėshillin e Sigurimit me rastin e aprovimit tė rezolutės sė re pėr Kosovėn nė Kėshillin e Sigurimit, SHBA-ja kėtė qėndrim rus do ta amortizoje apo tė zbus pėr tė mos penguar bllokimin e rezolutės sė re qė duhet miratuar nė Kėshillin e Sigurimit pėr Kosovėn.. Por kėto bisedime qė do tė pasojnė, pas shpalosjes sė propozimit tė Ahtisarit, a do tė mbahen direkt dhe nė mėnyrė kontinuale nė njė vend tė izoluar, apo do tė jenė nė fazėn e bisedimeve veē e veē me palėt e konfrontuara, pritet tė shohim nė vijim.

Nė anėn tjetėr faktor i rėndėsishėm evropian dhe me peshė tė veēantė nė kėto ēaste tė rėndėsishme historike pėr fatin e Kosovės ėshtė Gjermania si kryesuese e radhės sė Bashkimit Evropian si dhe tė Grupit tė Kontaktit. Njashtu momentalisht 3 poste kyēe tė prezencės sė faktorit ndėrkombėtar nė Kosovė janė duke i mbajtur gjermanėt, si Joakim Rycker si pėrfaqėsues special i sekretarit tė pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara, Roland Kather komandant i trupave shumėkombėshe tė KFOR-it nė Kosovė si dhe Wernerd Wnen si pėrfaqėsues i OSBE-sė nė Kosovė. Deklaratat e diplomatėve gjerman kohėt e fundit janė shpeshtuar dhe duhet analizuar me kujdes, sepse ēojnė peshė nė mbarėvajtjen e zhvillimeve aktuale politike nė Kosovė.. Kohė mė parė kancelarja gjermane Angela Merkel deklaroi se” Serbia ėshtė vendi mė i rėndėsishėm nė Ballkan”, ndėrsa ministri i punėve tė jashtme gjermane Fran-Valter Shtanmajer deklaroi se “ propozimi i presidentit Ahtisari pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės do tė merr pėrkrahjen e pėrbashkėt tė Unionit Evropian i cili propozim duhet tė jetė i tillė qė tė sigurojė stabilitetin nė Kosovė dhe tė ruaj fytyrėn e Serbisė. Mė tej vazhdoi se parasheh qė pjesėrisht nuk do tė jenė tė kėnaqur tė dyja palėt, as nė Kosovė e as nė Serbi”.

Pas kėtyre propozimeve dhe deklaratave amerikano-gjermane, njė gjė ėshtė e qartė, se pėrcaktimi i statusit tė Kosovės do tė kalojė nėpėr faza dhe situata bukur tė ndėrlikuara dhe tė vėshtira, pėrfundimi i sė cilės shpresojmė qė tė mos bie ndesh me vullnetin politik tė shqiptarėve pėr pavarėsinė e Kosovės, pas vendosjes sė saj nė tryezat e fuqive kryesore politike vendimmarrėse nė botė.15.01.2007 Faik MIFTARI----------------------------------------
www.studentet.info
PMUsers Website
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio