Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Doneri pėrmban sasi tė mėdha tė kripės dhe yndyrav
Lexo
Postuar nė: 28.01.2009, 19:58
Quote Post


Robot
*****

Posti: Antarė
Postime: 3366
Antari Nr: 18687
Bashkangjitur: 24.11.2008Pėrveē se ne Turqi, Kosovė, Maqedoni doneri ėshtė njėri nga ushqimet e preferuara edhe nė vendet tjera, e veēanėrisht nė Britani tė Madhe, ku bėn pjesė nė kuadėr tė ‘ushqimeve tė shpejta’ dhe mund tė blihet nė ēdo skaj.

Duke analizuar kualitetin e ushqimit, inspeksioni britanik pėr kontrollimin e ushqimit ka zbuluar se njė porcion doner pėrmban 98% tė sasisė sė nevojshme ditore tė kripės, pėrmban mė shumė se 1.000 kalori (gjysmėn e dozės sė rekomanduar ditore tė kalorive) dhe 150% yndyra tė ngopura, njofton Reuters.

Njė porcion doner i shoqėruar me bukė, sallatė dhe shtesa tjera pėrmban afėr 2.000 kalori dhe 350% yndyra tė ngopura.

“Asnjėherė nuk kemi menduar se doneri ėshtė ushqimi mė i shėndetshėm nė botė, mirėpo nga kėto analiza jemi befasuar. Me kėtė sasi tė kripės dhe yndyrave, doneri ėshtė diēka tė cilin njerėzit duhet ta konsumojnė shumė rrallė”, ka thėnė drejtori i LACORS nė Britani tė Madhe, Geoffrey Theobald.

Tė dhėnat nga ky studim kanė treguar se shumica e shitėsve tė donerėve kishin gėnjyer sa i pėrket prejardhjes sė mishit. Nė shumicėn e donerėve ėshtė gjetur sasi e konsiderueshme e mishit tė derrit.

“Ėshtė i papranueshėm fakti qė myslimanėt e kanė ngrėnė kėtė ushqim, sepse feja ua ndalon kėtė gjė. Derisa shitėsit e kanė vėnė mbishkrimin e rrejshėm “hallall”, atėherė kjo duhet tė konsiderohet si mashtrim”, ka shtuar Theopold.


----------------------------------------
This is an automatically sent message, i'm Robot please do not reply!
PM
Top
vllahi
Postuar nė: 28.01.2009, 21:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2200
Antari Nr: 16914
Bashkangjitur: 22.08.2008Kete e bejen vetem turqelit se e kane biznesin kryesore ne France e Angli,mare ju qofte....................


----------------------------------------
idealistat filloin luften

trimat luftojne

te pamerituarit marrin pushtetin
PM
Top
Ilir-k
Postuar nė: 29.01.2009, 13:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 92
Antari Nr: 19203
Bashkangjitur: 28.12.2008Edhe ne CH ka ndodhur kjo sipas nje reportazh te televizionit zvieran para 2-3 viteve.


----------------------------------------
Dita pa punė nata pa gjumė
PM
Top
sonyTV
Postuar nė: 29.01.2009, 13:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 533
Antari Nr: 10449
Bashkangjitur: 25.10.2007Mendoj se kjo kryesisht ka te beje me pengimin e biznesit turk me doner. Thjeshte, mereni si fushate kunder perhapjes se metejme te biznesit, se veqme ka marre permasa te gjera, si puna e McDonald, i cili, te flasim drejt, po te njejtat kalori, yndyrera dhe krypra i ka. Po te njejtat mund ti kete edhe mishi i pjekur ne shtepi.

Sa per punen me mishin e derrit dhe deklarimin e donerit si ushqim hallall, edhe kete e marr si nje mashtrim te rradhes te politikave ekonomike, ose eventualisht mashtrim i ndermarresit, dhe a pak rrenca kemi ne biznese...???

Hani Doner, eshte ushqim i mire.
E tani, edhe me perime po e teprove dhe vegjetarianc po u bete nuk arsyetoj. Mishi eshte per ta ngrene.
Mase veni vet vetes, dhe beni ushtrime trupore per forme dhe shendet trupor, beni namaz per qetesi shpirterore, lexoni per shendet mendor....

Ka semundje por ka edhe ilac...


----------------------------------------
They say that a good thing never lasts and then it has to fall
Those are the the people that did not amount to much at all
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio