Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (3) [1] 2 3   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> USHT vs UEJL
darkman
  Postuar nė: 19.03.2007, 21:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 65
Antari Nr: 6364
Bashkangjitur: 16.03.2007Gjat gjithe kohes ne mes te studenteve te USHT dhe UEJL kemi debate se cili prej ketyre universiteteve eshte me i mir, ka kudro me te mir dhe kualitet me te mire

Thon se ne UEJL notat merren me leht dhe me te mira
kurse ne USHT eshte me rend, niveli i notimit eshte me i larte.

Si mendoni cili universitet eshte me ma prioritet per studentet
shqiptaret dhe PSE


----------------------------------------
E DI SE NUK E DI
PM
Top
zeshkani
Postuar nė: 20.03.2007, 10:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 777
Antari Nr: 3657
Bashkangjitur: 28.10.2006darkman

hej sipas mendimit tim merre usht dhe uejl smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
dudo
Postuar nė: 20.03.2007, 15:25
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 27
Antari Nr: 4822
Bashkangjitur: 22.12.2006une nuk di pse merreni me ksi debate dhe tema palidhje ku mundet me i ardh usht_ja shtulit a e dini se kurkun nuk jan usht_ja duhen me punu shum per me arrit te behen sikur uejl_i po njese rrini me shpres se do te behet me mir ok tung ju pershendes
PM
Top
juristja_21
Postuar nė: 20.03.2007, 17:32
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 8
Antari Nr: 6305
Bashkangjitur: 13.03.2007Me tė vėrtete nuk ėshtė temė pėr t'u diskutuar. Por meqė ėshtė hapur kjo temė unė do tė kisha dhėnė njė koment me pak fjalė. Usht nuk mund tė krahasohet me Uejl, kjo ėshtė njė gjė shumė e vėrtetė por si duket kohėve tė fundit nė vend se Usht tė marr "mėsim" prej Uejl, kjo e fundit mė shum po i kopjon dukuritė (e kam fjalėn pėr dukuritė negative) qė kan ndodhur dhe vazhdojnė tė jenė prezente edhe mė tej nė kėtė universitet. Tung Tung


----------------------------------------
Wherever you are I will be here waiting for you...
PM
Top
arniti
Postuar nė: 20.03.2007, 17:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 184
Antari Nr: 4622
Bashkangjitur: 12.12.2006Valla shtuli eshte numer nje vec te folish kot a per usht disa shok me thuan qe eshte shume rende por sedi te kryesh fakultet nuk eshte aq lehte.
PM
Top
darkman
Postuar nė: 20.03.2007, 21:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 65
Antari Nr: 6364
Bashkangjitur: 16.03.2007Ato qe mendojn se UEJL eshte me e mir e kan gabim se USHT
eshte shum shum me e mir se UEJL kur flasim per dieni per mesim per
kualitetin e diploma dhe te tjera veti te keti lloji
Ju munde te thoni se UEJL eshte me e mir vetem ne strukturen e ndertim
te objekteve dhe dhe ka ma shum rregullsi
Por kto veti per mua nuk jan prioritare keshtu qe
USHT eshte me e mir ne aspektin mesimor,edukativ dhe arsimor


----------------------------------------
E DI SE NUK E DI
PM
Top
tetovari-007
Postuar nė: 21.03.2007, 00:21
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 37
Antari Nr: 6435
Bashkangjitur: 19.03.2007UEJL nuk mund te quhet univerzitet. Pasiqe une evt ne gjermani kam studiuar, mundem te them se UEJL ka te njejtin status si shkollat zanatin ne gjermani.
UEJL eshte nje univerzitet privat ne forme te nje shoqate akcionare. Si cdo ndermarje private ashtu edhe UEJL sillet me studentet e saj, qe do te thote mundohen nje numer sa me te madh te studenteve ti furnizojn me diploma. Pagesat per semester jan me te medha se ne univerzitetet e gjermanise, kurse kushtet dhe kualiteti i mesimdhenesve jane tejet te dobta.
P.sh. ne UEJL ka nje drejtim i quajtur administrata publike. Cka eshte kjo dhe a mundet ndonjeri te me tregoj se a ka nje drejtim te tille ne ndonje unverzitet ne EU?
Ne gjermani kjolende apo ky zanat mesohet ne shkollat e zanatit dhe zgjat tri vjet.

Vlen edhe nej drejtim tjeter te permendet; Shkencat dhe teknologjite e komunikimit:
Cka este ky lloj drejtimi dhe nje gje e tille nuk studiohet ne nje univerzitet. cka ligjerohet ne kete drejtim dhe cilat teknologji zhvillohen dhe ligjerohen ne kete univerzitet. Cka mesojn studentet e ketij drejtimei? Mesojne programimin apo zhvillimine ehadrware-ve te rinje, apo vetem mesohet perdorimi i disa software-vete te cilet jan te shkruajtura nga disa firma private. Per te mesuar perdoriminin e nje software nuk duhet te studiohet kjo lende por te meret udhezimet e softwarit dhe te lexohet.

Cfar drejtime tjera u ofron UEJL studenteve??? Perse nuk ka nje drejtim i informatikes?

Manaxhmeti i ketij uneverziteti nuk eshte i interesuar ne kualitetin e lendeve por ne sasine e studenteve, te cilet paguajne shuma astronomike.


Kurse per lendet tjera te mos flasim, gjuhet dhe ekonomia me nje kaulitet te shkollave fillore ngelin per UEJL-ne.Nuk ishte qellimi im qe te ofendoj ndonje student i cili studion ne kete uni., por duhet gjithmon te tregohet realiteti

PM
Top
Pretorian
Postuar nė: 21.03.2007, 10:00
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 46
Antari Nr: 5252
Bashkangjitur: 15.01.2007Lexoni te revista "Studenti Shqiptar" shkrimin e Lirim Shabanit (postuesti te studentet.info) dhe do ta kuptoni se si jane keto univeristete per te cilat eshte hapur tema. Pajtohem me kete shkrim sepse vertet USHT dhe UEJL bejne rivalitet te kote mes veti dhe i bejne qejf shkaut
PM
Top
delicious_as_me
Postuar nė: 21.03.2007, 16:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 132
Antari Nr: 1111
Bashkangjitur: 04.05.2006nuk e di si mund te jete shtuli me i dobet se usht. usht nuk mabhen oret ,profesor me kualitet akademike nuk keni,me shume humben oret se qe mbahen. ju vet shkruani se ne uejl ka me shume rend organizim me i shendosh,rezultatet jane te dukshme. perderisa per nje semseter nje student i uejl ka 8 9 lend profesionale dhe te gjithe semstrave dhe per nje vit akademik per dy semesrta studenti i mir arrin te likuidon 19 lende paramendoni sa informata grumbullon. ne usht keni 9 lende vjetore dhe po aq lende likuidoni. me thuani kush ehste me i pergatitut per ardhmeri. perdersa ne shtul punohet me mjete me te sofistikuara,perderisa ne shtul profesori mund ta mbaj oren me LAPTOP ne usht profesori nuk mund te mbaj qetesi ne sall
behuni realist.

me diplomen e uejl mund te regjistrohesh kudo ndersa ne usht as ne maqedoni. megjitahte do te vi koha kur edhe usht do te permisohet
respekte per te dy universitetet.


----------------------------------------
???
PMYahoo
Top
Inxhinjeri_ndėrtimtari
Postuar nė: 21.03.2007, 17:30
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 4
Antari Nr: 6471
Bashkangjitur: 21.03.2007He he he , mė vjen interesant kur lexoj kėshtu lloj shkrimesh nga njerėz tashme te pjekur tu themi , e kam fjalen per studente te cilet mundohen qe te nxjerin thashetheme per usht . Une nuk mund ta kuptoj se si japin komente absurde dhe te pa llogjikshme per menyren dhe organizimin e mesimit ne usht . Une ju garantoj juve qe nuk eshte e vertete qe ne usht nuk mbahen ne rregull oret , profesoret i kemi te gjithe akademik dhe te perpikte . Sa per lendet tashme eshte duke u aplikuar sistemi i Bolonjes keshtu qe nje semester ka nga 7-8-9 lende edhe pse ju garantoj se sistemii vjeter ishte me drejte ku nuk ka mundur te behen manipulime ne provim se duhet ti nenshtrohesh provimit edhe me goje .
Ju falemenderit per mirekuptim
PM
Top
darkman
Postuar nė: 21.03.2007, 19:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 65
Antari Nr: 6364
Bashkangjitur: 16.03.2007Une mbeshtes mendimin e TETOVARI_007 se ka shkruajtur ashtu si duhet kurse
DELICIOUS_AS_ME me duket se ke ngatrruar univerzitetet se ate qe a desht ta shkruajsh per USHT e ke shkruajt per UEJL.
Se diplomat e USHT pranohen qdokund kurse ne UEJL as diplom nuk merrni po merrni nje vertetim qe jepen ne kurse te ndryshme.
mu me vjen shum keq po ai eshte realiteti.

Ne USHT eshte derdh gjake, mund, pune e madhe sot ngrejet shtuli dhe e kritikon


----------------------------------------
E DI SE NUK E DI
PM
Top
ing.Norga
Postuar nė: 21.03.2007, 20:19
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 3
Antari Nr: 6475
Bashkangjitur: 21.03.2007une jam student i UEJL por ska cfar me xhelozu kur ne te gjith e dime se univerziteti i jone eshte vetem nje kolexh dhe duhet te ja pranojme USHT-se se eshte me te vertet nje univerzitet,tempull arsimi ne te cilin meret diplom e jo Certifikate.


REALISHT.
PM
Top
darkman
Postuar nė: 21.03.2007, 20:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 65
Antari Nr: 6364
Bashkangjitur: 16.03.2007Bravo ing.Norga me vjen mir qe paska akoma keshtu student si ju qe shikoni realitetin. Me vjen mir qe je ne forumii ton studentor


----------------------------------------
E DI SE NUK E DI
PM
Top
tetovari-007
Postuar nė: 21.03.2007, 21:11
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 37
Antari Nr: 6435
Bashkangjitur: 19.03.2007delicious_as_me shkollat si UEJL ne gjermani quhen Berufsschulen (shqip = Schkollat e zanteve).

Cka studion ti?? me siguri administrat publike dhe per nje semester apsolvoni 8 lende, si p.sh.:
1) gdhendja e lapsave
2) dhezja e kompjuterave
3) hapje e nje file dhe dokumentimi i tyre
4) hapje e nje programi
5) memorarizimi dhe fshirja e nje domenti
6) mbyllja e kopjuterit
.
.
.
.


keta i quan ti lende, apo keni lende tjera qe e meritojn te quhen ashtu.

Hajde ti me diplomen e UEJL ne gjermani dhe mundohu diku te punesohesh dhe do te bindesh vet se te kan rejtur dhe ke paguajtur shuma astronomike per nje deftese te nje shkolle zanati.Perse nuk ka drejtime te shkencave matematiko natyrore ne UEJL????
A mund te quhet UELJ univerzitet nese nuk mundet lende te tilla te studiohen???
Te njejtet profesor qe ligjerojne ne USHT ligjerojn edhe ne UEJL, nuk e di prej nga e mer gucimin te thuash se UEJL ka standarde me te mira.
Me sa e di une ne UEJL paguani nga 2000 € ne vit. Kurse ne univerzitetet e gjermanise pagesa per nje semester eshte vetem 119 €. A nuk e kuptojn studentet e UJL-se, se ju rejn se gjoja se kushtet jan mem te mira dhe shum rrena tjera. Cka do te bejne studentet, te cilet kan studiuar administrat publike dhe ku mund te punesohen????


Zgjohuni dhe mos e lejoni veten qe per disa kurse te gjuheve te huaja te paguni me mija € edhe pse sot ne tetove ka shum kurse te njejta private qe kushtojn ma lire dhe jan me me kualitet.


tung dhe mendo mire
PM
Top
arniti
Postuar nė: 22.03.2007, 00:20
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 184
Antari Nr: 4622
Bashkangjitur: 12.12.2006 Citim (tetovari-007 @ 21.03.2007, 00:21)
UEJL nuk mund te quhet univerzitet. Pasiqe une evt ne gjermani kam studiuar, mundem te them se UEJL ka te njejtin status si shkollat zanatin ne gjermani.
UEJL eshte nje univerzitet privat ne forme te nje shoqate akcionare. Si cdo ndermarje private ashtu edhe UEJL sillet me studentet e saj, qe do te thote mundohen nje numer sa me te madh te studenteve ti furnizojn me diploma. Pagesat per semester jan me te medha se ne univerzitetet e gjermanise, kurse kushtet dhe kualiteti i mesimdhenesve jane tejet te dobta.
P.sh. ne UEJL ka nje drejtim i quajtur administrata publike. Cka eshte kjo dhe a mundet ndonjeri te me tregoj se a ka nje drejtim te tille ne ndonje unverzitet ne EU?
Ne gjermani kjolende apo ky zanat mesohet ne shkollat e zanatit dhe zgjat tri vjet.

Vlen edhe nej drejtim tjeter te permendet; Shkencat dhe teknologjite e komunikimit:
Cka este ky lloj drejtimi dhe nje gje e tille nuk studiohet ne nje univerzitet. cka ligjerohet ne kete drejtim dhe cilat teknologji zhvillohen dhe ligjerohen ne kete univerzitet. Cka mesojn studentet e ketij drejtimei? Mesojne programimin apo zhvillimine ehadrware-ve te rinje, apo vetem mesohet perdorimi i disa software-vete te cilet jan te shkruajtura nga disa firma private. Per te mesuar perdoriminin e nje software nuk duhet te studiohet kjo lende por te meret udhezimet e softwarit dhe te lexohet.

Cfar drejtime tjera u ofron UEJL studenteve??? Perse nuk ka nje drejtim i informatikes?

Manaxhmeti i ketij uneverziteti nuk eshte i interesuar ne kualitetin e lendeve por ne sasine e studenteve, te cilet paguajne shuma astronomike.


Kurse per lendet tjera te mos flasim, gjuhet dhe ekonomia me nje kaulitet te shkollave fillore ngelin per UEJL-ne.Nuk ishte qellimi im qe te ofendoj ndonje student i cili studion ne kete uni., por duhet gjithmon te tregohet realiteti

Shkencat dhe teknologjite e komunikimit eshte departamenti
ndersa aty ka dy fakultete:


1.Shkencat Kompjuterike dhe

2.Shkencat e komunikimit
PM
Top

Topic Options Faqe: (3) [1] 2 3  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio