Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pse ndodh kjo...???
orfeu
Postuar nė: 19.03.2007, 22:03
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 493
Antari Nr: 5965
Bashkangjitur: 20.02.2007Gjate bisedave te ndryshme me student, kam hasur ne te tilla, qe tregojne se studentet ne vend se te pergatiten per te dhene provimin si duhet, ata pergatiten se si te vjedhin...menyrat jane te ndryshme...por nuk mungojne ato...
Pse ndodh kjo?
Deri kur studentet do te vazhdojn keshtu...dhe si ua merr mendja kur neser te mbarojne studimet...???

p.s. duke e ditur se student te ketij rangu kemi ne te gjitha Universitetet, e pash te arsyeshme qe kete teme ta hap ketu ne Brenga dhe Halle.----------------------------------------
Nese gjerat mbrapsht te duken...shiko boten mbrapsht.
PM
Top
HOKATAR
Postuar nė: 19.03.2007, 23:12
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 68
Antari Nr: 6094
Bashkangjitur: 27.02.2007Teme e qelluar, ama nuk e di pse ndodh keshtu?? Kryesore, ata qe veprojne ne keso menyrash nuk do kene dobi nga shkathtesia e tjerve dhe do ngelin gjithnje si injorante. Megjithate, keta duhet te te jene te vetedijshem se kjo e mete e tyre do i shpie drejt prapambetjes dhe degradimit mendor.

Tungiii


----------------------------------------
Mendimet e mia nuk dua t'u imponoj te tjereve
PM
Top
orfeu
Postuar nė: 23.03.2007, 18:53
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 493
Antari Nr: 5965
Bashkangjitur: 20.02.2007
jeni ndalur ndonjehere te pytni dhe shikoni veten se ju ku jeni?
sa student hyjne ne provim me shprese se do e kalojne provimin duke vjedh?
sa student jane te interesuar per gjetje te materialeve te ndryshme apo leximin e nje ose me shume materialeve per nje provim - pra flas per materiale shtese?
sa student nuk jane te rregullt ne ligjerata?
sa student dini te silleni mire mes vete dhe me profesoret - ligjeruesit?
sa student kane shkuar vertete te mbarojne studimet dhe sa kane shkuar per te kaluar kohen vec se jane nga afer?
sa student kane biblioteken e tyre ne shtepi?
sa student, kur kane punime seminarike i bejne ato si duhet...por vetem shkojne dhe i bejne kopje, i marrin te gatshme...???
sa e sa pyetje te tjera te cilat jane rezultat i problemeve qe shfaqen neper universitete...

student...c'far beni?


----------------------------------------
Nese gjerat mbrapsht te duken...shiko boten mbrapsht.
PM
Top
blerim-blero
Postuar nė: 23.03.2007, 21:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 296
Antari Nr: 1768
Bashkangjitur: 18.07.2006Per mendimin tim e gjithe kjo qe ndodh eshte rezultat te cilin prinderit e ketyre studenteve jane "Biznismen"ngase kane financa te mira dhe ia mundesojne femijes se tij te gjitha kushtet duke mos kerkuar rezultat prej tij.Ne te kunderten Studentet te cilet e kane mare kete pune seriozisht prinderit e te cileve e ndajne buken nga goja per t'i shkolluar valla dallojne nga keta te paret.
Po si do qe te jete ata te cilet mundohen gjithmone do te gjejne mire ne te ardhmen.
PMIntegrity Messenger IMYahooMSN
Top
zeshkani
Postuar nė: 24.03.2007, 23:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 777
Antari Nr: 3657
Bashkangjitur: 28.10.2006orfeu hallall te qoft bre, ke ba nje tem shum te interesant se kush shum studente te till qe nese kshirin me meuar se sa kshirin se qysh me vjedh ne provim adi sa provime i kishin pregadit 2 e mos te them edhe 3.

Gjithashtu pajtohem edhe me mendimin e HOKATAR dhe te blerim-blero kan mendimi te mira dhe te arsyesheme se pse ndodhin edhe keta sende te pa hijshme.

PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
fato1
Postuar nė: 25.03.2007, 12:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007ka edhe nga ato femij te "Bisnimenave "si thoni me lart qe kan mare studimet me sinqeritet e jo vetem me kalu kohen ....nuk mvaret nga familja si do te veproj nje student gjat studimeve te tija....

a sa per ato pyetje qe ka parashtruar orfeu te them problemi nuk qendron krejt te studentet...nje pjes me te madhe e kan profesoret nuk po thom qe ne studentet jemi Ok ama edhe profesoret duhet me punu pak ma ndryshe ..

pershendetje
PM
Top
orfeu
Postuar nė: 26.03.2007, 18:07
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 493
Antari Nr: 5965
Bashkangjitur: 20.02.2007 Citim (fato-sh @ 25.03.2007, 12:31)

a sa per ato pyetje qe ka parashtruar orfeu te them problemi nuk qendron krejt te studentet...nje pjes me te madhe e kan profesoret nuk po thom qe ne studentet jemi Ok ama edhe profesoret duhet me punu pak ma ndryshe ..

pershendetje

fato_sh,

me thuaj ne kete pyetje ku i ka fajet profesori?
sa student hyjne ne provim me shprese se do e kalojne provimin duke vjedh?

po ne kete?

sa student jane te interesuar per gjetje te materialeve te ndryshme apo leximin e nje ose me shume materialeve per nje provim - pra flas per materiale shtese?

po ne kete?

sa student nuk jane te rregullt ne ligjerata?

po ne kete?

sa student dini te silleni mire mes vete dhe me profesoret - ligjeruesit?

po ketu?
sa student kane shkuar vertete te mbarojne studimet dhe sa kane shkuar per te kaluar kohen vec se jane nga afer?

ketu?
sa student kane biblioteken e tyre ne shtepi?

e ketu?
sa student, kur kane punime seminarike i bejne ato si duhet...por vetem shkojne dhe i bejne kopje, i marrin te gatshme...???

ka gjera qe i lidh studentin dhe profesorin, jam dakort...ama ka gjera ku ligjeruesi eshte vetem nje ure drejt asaj qe studenti duhet te hulumtoje dhe te studjoje vete...dhe te gjitha keto pyetje me larte...lidhen me studentin.

respekt


----------------------------------------
Nese gjerat mbrapsht te duken...shiko boten mbrapsht.
PM
Top
fato1
Postuar nė: 26.03.2007, 18:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007 Citim (orfeu @ 26.03.2007, 18:07)
fato_sh,

me thuaj ne kete pyetje ku i ka fajet profesori?
sa student hyjne ne provim me shprese se do e kalojne provimin duke vjedh?

po ne kete?

sa student jane te interesuar per gjetje te materialeve te ndryshme apo leximin e nje ose me shume materialeve per nje provim - pra flas per materiale shtese?

po ne kete?

sa student nuk jane te rregullt ne ligjerata?

po ne kete?

sa student dini te silleni mire mes vete dhe me profesoret - ligjeruesit?

po ketu?
sa student kane shkuar vertete te mbarojne studimet dhe sa kane shkuar per te kaluar kohen vec se jane nga afer?

ketu?
sa student kane biblioteken e tyre ne shtepi?

e ketu?
sa student, kur kane punime seminarike i bejne ato si duhet...por vetem shkojne dhe i bejne kopje, i marrin te gatshme...???

ka gjera qe i lidh studentin dhe profesorin, jam dakort...ama ka gjera ku ligjeruesi eshte vetem nje ure drejt asaj qe studenti duhet te hulumtoje dhe te studjoje vete...dhe te gjitha keto pyetje me larte...lidhen me studentin.

respekt

Un nuk po thom qe nuk ki te drejt Ok eshte ama disa nga ato pyetjet e tua lidhen shuuuum ngusht me ligjeruesin ...p.sh perse profesori kur e dallon se nje punim seminarik apo dicka tjeter eshte e kopjume apo e ngjajshme (qe jam e sigurt 100% se dallon)nuk po i reklamon studentit a pse?
perse te nji profesor i cili e meriton ket fjal(profesor) me plot kuptimin e fjales gje e cila mungon te ne nuk mujsh me i ba keto probleme me than a ,pse ??

Te them nga eksperienca ime qe luan rol te madh ajo se si profesori ka sjelljen me studentet apo me pare te thuash me nxenesit qe pastaj behen student...do thoni qe nga jeta duhet te mesosh te miren cka te ben mir edhe lesh te keqen ..jeta studentore nuk ehste sikur me qen nxenes ...mirpo derisa je mesuar qe te mbrish dicka shum leht ne ket rast per notat psh ajo nuk hiqet per nje vit e eshte rend valla ....
Un prap po thom qe edhe ne keto pyetjet e tua ka shuum rol te madh profesori ndoshta jo ai i momentit por me heret ...

respekte per te gjith
PM
Top
orfeu
Postuar nė: 26.03.2007, 19:09
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 493
Antari Nr: 5965
Bashkangjitur: 20.02.2007 Citim (fato-sh @ 26.03.2007, 18:48)
Un nuk po thom qe nuk ki te drejt Ok eshte ama disa nga ato pyetjet e tua lidhen shuuuum ngusht me ligjeruesin ...p.sh perse profesori kur e dallon se nje punim seminarik apo dicka tjeter eshte e kopjume apo e ngjajshme (qe jam e sigurt 100% se dallon)nuk po i reklamon studentit a pse?
perse te nji profesor i cili e meriton ket fjal(profesor) me plot kuptimin e fjales gje e cila mungon te ne nuk mujsh me i ba keto probleme me than a ,pse ??

Te them nga eksperienca ime qe luan rol te madh ajo se si profesori ka sjelljen me studentet apo me pare te thuash me nxenesit qe pastaj behen student...do thoni qe nga jeta duhet te mesosh te miren cka te ben mir edhe lesh te keqen ..jeta studentore nuk ehste sikur me qen nxenes ...mirpo derisa je mesuar qe te mbrish dicka shum leht ne ket rast per notat psh ajo nuk hiqet per nje vit e eshte rend valla ....
Un prap po thom qe edhe ne keto pyetjet e tua ka shuum rol te madh profesori ndoshta jo ai i momentit por me heret ...

respekte per te gjith

fato-sh,

nuk flasim per sjelljet e nje profesori me nxenes ne shkolle te mesme...
eshte fjala per student e nderuara anetare.
dhe ketu, studenti, duhet te jete vet i vetedijshem qe mos te bej gjera te tilla.

nuk me lodh mua mendjen fare se si vishet nje profesor, a mban veth ne vesh, apo mban pirsing ne hunde apo cka...mua me intereson ai te ligjeroje si duhet, te me jap burime per materialet ku une mund t'i marr, te jete i sjellshem deri ne ate mase sa une sillem me te, te mundohem qe ne vend se te pij 4 kafe ne dite, te pij vetem nje qe te kursej te holla per libra, ne vend se te shkoj ne party cdo te premte, une s'do shkoje ndoshta fare qe te bej nje biblioteke timen, ne vend se te shetis tere diten lart posht, pa asnje qellim, do ulem dhe te mesoj se si Zoti krijoi gjithesine etj etj etj ...dhe te gjitha keto, nuk vjen profesori te m'i thoje beji se te duhen... por duhet studentet vet t'i bejne gjerat e mira sepse vertete ju duhen.
Une ne forum lexoj shume reagime nga studentet qe kane per ligjeruesit. Mua me brengos ky fakt shume, sepse vertete kur nuk ke ligjerues te mire, eshte veshtire te punosh...
mirepo, studentet duhet te krijojne nje ambient pune vet ata, duke shkuar ne mesojtore, ne biblioteka te ndryshme duke kerkuar libra, shyqyr Zotit edhe interneti tash eshte...materiale e matriale sa te duash...por ceshtja eshte
A don nje student te mesoje vertete apo jo?

Studenti i kohes se sotshme, vepron ashtu si gjen hapesire.
Studenti e sheh se profesori e jep provimin me te holla, ai e paguan provimin.
Studenti e sheh se ligjeruesi i ka ne qejf vajzat...aty me nuk ka mesim.
Studenti e sheh se te premten apo te shtunen apo ku ta dij une ka party, ai gjate fundjaves nuk lexon me sepse duhet t'ja bej muhabetin party't dhe disa vajzave te bukura per nja dy jave rresht...
por, studenti nuk sheh se koha po i ike...dhe afatet i vijne nje nga nje...

sa student mirfilli, ama vertete mirfilli, ne cilindo fakultet, arriten kushtin per vitin e ardhshem ne shtator???? (me jepni nje pergjigje te sakte ju lutem, me % nga te gjithe studentet pra).


mos te zgjatem se do mendoje ndokush se i urrej studentet, perkundrazi...i respektoj pa mase...ngritem ne kembe dhe i cmoj...ama jo keshtu si shkojne pa koke.


respekt


----------------------------------------
Nese gjerat mbrapsht te duken...shiko boten mbrapsht.
PM
Top
fato1
Postuar nė: 27.03.2007, 14:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007E kom dit se do thoni keshtu"nuk flasim per sjelljet e nje profesori me nxenes ne shkolle te mesme..." druri kur fillon te ndryshon fillon nga renjet jo nga gjethet (nese mund te ndryshon kuptohet)por mvaret edhe nga pronari sa do i ndihmoj ne permisim a!!!
nuk e di a jeni profesor apo dicka tjeter por gjitmon thuan keshtu profesort sikur ju ne ket rast "nuk vjen profesori te m'i thoje beji se te duhen... por duhet studentet vet t'i bejne gjerat e mira sepse vertete ju duhen"..ama kur profesori eshte ...nuk di si tia gjej nje emer bash te pershtatshem prfesorve tane mund te them KATASROF cka pret ti nga studentet kur ai eshte qe e mbjell diturin ne koken e nje individi pa mar parasysh a eshte student apo nxenes ...nese je mesuar 12 vite te besh ashtu si eshte me leht a mund qe per 1 apo 2 vjet ta ndrosh ate ..jo nuk besoj ......kuptohet qe duhet me u mundu me punu vet studenti nuk thom qe te ri e te pres gati te gjitha ama prap eshte rend me rethin qe kemi ne

po ku me kriju ambient ju lutem ....tek cila bibliotek ...tek e qytetit apo te univerziteti..jo valla nuk e kan emrin bibliotek ato ende
PM
Top
orfeu
Postuar nė: 27.03.2007, 18:23
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 493
Antari Nr: 5965
Bashkangjitur: 20.02.2007pershendetje fato_sh,
nga merrni ate mendim se une jam profesor? ngase flas se studenti duhet te punoj apo si eshte puna...?
nese nisemi nga ajo, atehere duhet te shkojme edhe me heret.
femiu edukohet 10 vite para se te linde.
mbase ju qenkeni student, serish e dini nje gje:
per ta bere nje nxenes, tamam si duhet nxenes, duhet te funksionoje (po i them une) trekendeshi: Prind-Nxenes-Mesues.
Nese i pari dhe i fundit (Prindi dhe Mesuesi) nuk i lene hapsire nxenesit qe ai te luaje si te doje...ai patjeter e ka te angazhohet ne mesim... (per aftesite se sa do mundet, nuk flasim sepse ato jane gjera te tjera).
Une e kam te qarte, se per momentin, nga reagimet qe shoh ketu ne forum, postimet qe bejne studentet, duket se situata eshte me shume se katastrofe.
Mir ama, nuk ju pengon askush te lexoni me shume, as nuk ju pengon te kerkoni materiale me shume.
Une cuditem per shembull, si eshte ne gjendje, nje student i vitit te pare (e them i vitit te pare sepse ai me shume nuk ja din rendin studimeve - se paku keshtu thuhet), pra si shte e mundur qe nje student i vitit te pare, te dije te tere ato informata per nje futbollist te real madridit ose barcelones ose manchesterit, apo e din se Britney Spears eshte cmendur etj etj, dhe nuk din se ku te kerkoj materialet qe i duhen, apo nuk din fare per ate qe ka shkuar???
kush e nxit tash qe te dije gjera...qe lirisht mund te them nuk jane te rendesishme.
Kur qenka puna per gjera te parendesishme, (per nje kengetare, ta dije se edhe sa dashnore ka pasur) mund te mbaje mend te mesoje e te gjej te dhena, ndersa kur eshte puna per provimet qe ka...lere sa e ka materialin para, lere sa edhe ligjerata mban per ato por edhe i duket se ato jane katastrofe.
Katastrofe pa katastrofe studentet duhet tambrojne identitetin e vet si student...po ama e din kur mbrohet me se miri: Kur studentet jane te mrekullushem...sepse kur studenti eshte i mire, ligjeruesi nuk ka hapesire te luaj si te doje ai.
Vetem keshtu e nderuara fato_sh, pra me pune ju mund te beni zgjedhjen e ligjeruesve, krijimin e kushteve me te mira si dhe te kthehet vertete krenaria tek studentet ashtu si duhet dhe ashtu si e meritojne...

aiii sa e paskam zgjate...
pershendetje dhe respekte


----------------------------------------
Nese gjerat mbrapsht te duken...shiko boten mbrapsht.
PM
Top
fato1
Postuar nė: 27.03.2007, 19:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007Po mir un nuk thash qe je profesor nuk e di vec thash mos je helbet kupton?ashtu me duket nga shkrimet ...e per ket teme kam te flas shum valla am nuk do me kuptoni se e shoh se deri tash nuk me keni kuptuar...si gjithmon fajet mbeten te studentet e profesoret jan te paster me ate se studenti duhet te dij cka eshte e mire e cka jo,pa mar parasysh se a eshet profesori i mir apo jo studenti duhet te jet ne nivel
!!!! se kjo eshte shuum e leht a!!!!

respekte
PM
Top
orfeu
Postuar nė: 27.03.2007, 19:16
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 493
Antari Nr: 5965
Bashkangjitur: 20.02.2007fato_sh,
ju po doni qe ne dy te pajtohemi ne ate cfar themi...
nuk eshte e rendesishme te pajtohemi, por te kuptohemi...dhe po te bind si te duash se une te kuptoj plotesisht cfar thua...

thjesht:
studenti duhet ta jap maksimumin e vet ne studime.

ma thuaj sinqerisht: ndodh kjo tek studentet tane?

respekte per ty fato_sh.----------------------------------------
Nese gjerat mbrapsht te duken...shiko boten mbrapsht.
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio