Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (3) [1] 2 3   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pse jeton
darkman
  Postuar nė: 22.03.2007, 22:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 65
Antari Nr: 6364
Bashkangjitur: 16.03.2007Gjate diskutime dhe tema te lira qe behen gjdo dit une e kam edhe nje pyetje te thjesht PSE JETON qe rrall kush i pergjigjet si duhet.
Keshtu qe do kisha pyet edhe ket forum te na japin pegjigjet e veta per ket pyetje
(pse jeton) mirpo duke ju largua pergjigjes ne menyr fetar dhe me doktrina
une dua te di:

Qellimin tuaj ne ket bot?
Qfar doni te arrini?
Pse na krijoj zoti?
Qfar misioni kemi ne si individ ne ket bote?

Kur te gjith e dim se do te vdesim nje dite per kunder kesaj ne mundohemi te punoj te kemi sa ma shum mirpo ne fund te gjith kemi vetem varrin.

U mundova ta formuloj pyetjen sa munda me falni nese nuk e kuptoni


----------------------------------------
E DI SE NUK E DI
PM
Top
darkman
Postuar nė: 22.03.2007, 22:33
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 65
Antari Nr: 6364
Bashkangjitur: 16.03.2007Te shtoj edhe dika per pyetjen
Ju lutem pergjigjen mudohuni ta jepni pak ne menyr me filozofike.

dhe i lus te gjith ato qe jan te informur per ket forum te rgjistrohen dhe te japin mendimet e veta se me sa e kam veret une ne ket faqe online gjthmon ka nga 60-70 vet por antare gjithmon ka 1-2-3 keshtu ae i luse te regjistrohen te gjith

FLM per mirkuptimin


----------------------------------------
E DI SE NUK E DI
PM
Top
fato1
Postuar nė: 22.03.2007, 22:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007o shoku ti po lyp pergjigje pa mos e futur fena aty a kendej po thu pse na krijoi zoti po nejse qe un po jap mendimin tim

Qellimi im per jeten...te arije te bej nje karier sic me pershtate mua si nje femer muslimane,te behem nje nene dhe nje bashkeshorte e ndershme ,te mos jem e mvaruar nga askush ,mos ju bej keq te tjereve edhe nese ato me bejn mua....

edhe te arij kenaqesin e Allahut me veprat e mija(inshalla)

hej pse po thu be se me ju largu fese kjo me pengon shum kur thoni keshtu...a mund te pergjigjeni ne ndonje pyetje pa mos e lidhuar ate me fakte shkencore ose ka then ky ka then aj filozf e ku ta di cka e per me lidh me fene jo a.....gabim e keni edhe mos e beni me ket gabim se eshte KATASROF

respekte per te gjith
PM
Top
ndeshkuesi
Postuar nė: 23.03.2007, 01:15
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1151
Antari Nr: 4817
Bashkangjitur: 21.12.2006hehe interesant pyetje...
Un jetoj se jam i obliguar te jetoj.......
Jam i detyruar te mar fryme gjith kohen jam i deryruar te ha buk jam i detyruar te qeshi jam i detyruar te qaj jam i detyruar te bej sex jam i detyruar te punoj jam i detyruar te krijoj familje dhe jam i detyruar te vdes.
Pra me nje fjal duke u munduar te jetojm jeten e sakrifikojm vete ate!
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 23.03.2007, 03:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007Cdokush qellimin e krijimit e gjen ne miresi ne butesine e tij,ne te berit mire...
Zoti nuk pati nevoje per ne,por serish na i fali te gjitha keto te mira perreth,na fali neve e tha e vetmja qe kerkon eshte te adhurojme vetem ate!
Misionare te All-llahut jemi,secili individ eshte i obliguar te beje mire,pa mare parasysh se filozofia materialiste Europiane pohon dicka tjeter.Jeto qe te punosh dhe mesosh nga lindja gjer ne vdekje,por duke mos harruar Krijuesin qe te mundesoi gjithcka.


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
drita_fr
Postuar nė: 23.03.2007, 13:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 274
Antari Nr: 3625
Bashkangjitur: 27.10.2006pytje interesant valla

jetoj per ata qe me dojn dhe i dua,e jetoj jeten qe ma ka dhurua Zoti ( allahli); 1 jet e kena e jetojna qysh dojna ...

PM
Top
darkman
Postuar nė: 23.03.2007, 14:03
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 65
Antari Nr: 6364
Bashkangjitur: 16.03.2007Shum pergjigje interesante. FATO_SH mos me keqkupto se nuk e veqova fen se nuk jam fetar por pergjigjet ne menyr fetare i dimi te gjith. une desha ta di ju si e konceptoni jeten ne medjen tuaj pa mos i marre pergjugjet e gatshme nga feja po nejse prap kemi disa pergjigje interesante

FLM


----------------------------------------
E DI SE NUK E DI
PM
Top
zeshkani
Postuar nė: 23.03.2007, 14:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 777
Antari Nr: 3657
Bashkangjitur: 28.10.2006Sterio Spasse (shkrimtari i madh i romanit tė rrallė filozofik "Pse")
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
zeshkani
Postuar nė: 23.03.2007, 14:33
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 777
Antari Nr: 3657
Bashkangjitur: 28.10.2006I vetmi njeri je ty (darkman) qe e ke zavendesuar shkrimtarin e madh te romanit filozofik "PSE".
Po me habit fakti pse e ke ba pyetjen me kusht vetem me fej mos me tregoni se e dij se cfar thot.
Nese e din me te vertet se feja cka thot ateher pse e ke ba bre vlla kete pyetje.

tung kalofsh mir darkman vetem deshta me dit pse e ke ba kete pyetje a mos valla je edhe ty te shkruj ndonje roman.

Respekt per ty darkman

PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
darkman
Postuar nė: 23.03.2007, 14:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 65
Antari Nr: 6364
Bashkangjitur: 16.03.2007Hahaha flm zeshkani. jo nuk jam tu shkrujt roman po duke pas parasysh
se eshte forum studentor mendova se do te kem nje pergjigje te arsyeshme
se eshte nje pyetje interesante se ne te gjith jetojm por shum nga nuk nuk
e din pse e bejn ket.

Me mbytet pse e kam vequ fen. po nuk e veqova se nuk jam fetar
por nuk dua qe te pergjigjeshit ne emer te fes duke i marr pergjigjet e gatshme
nga feja ndoshta pyetjen nuk e kam formulua mir per ket me keq kuptoni
une kerkoj mendimin tuaj


----------------------------------------
E DI SE NUK E DI
PM
Top
MIRA_
Postuar nė: 23.03.2007, 15:08
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 852
Antari Nr: 4583
Bashkangjitur: 10.12.2006Zeshkani, cdo njeri nga ne eshte autor i jetes se vet- besoje qe ktee din?!

Darkman, ishte nje periudhe ku isha kurioze per cdo gje, dhe kjo PSE-ja juaj nuk perjashtohet :) ka ? mbas ?, dhe me e keqja ishte se nuk kishe pergjigje, vetem SEPSE....SEPSE! jetojsh sepse duhet te jetosh, per te jetu duhet te punosh/t'besh shume pune tjera, e kshu me radhe. Eshte nje proces i gjate, te gjithe e perjetojm - pamvarsisht se nuk kemi kerku qe te dalim ne kte bote, nejse....ohh nuk ja vlen te meremi me ?, ?, se eshte humbje kohe po meri sendet ashtu si te vin-nuk ka hajr prej lodhjes psiqike!!!


p.s
nuk e kuptoj tamam pytjet tjera, sepse ke perfshir ca pytje ne relacion me Zotin e pastaj flet per filozofin! Megjithate, une vetem ta dhash nje pergjigje te shkurt, nuk po te kuptoj.


----------------------------------------
There is only one happiness in life--to love and to be loved.
George Sand
PM
Top
orfeu
Postuar nė: 23.03.2007, 15:40
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 493
Antari Nr: 5965
Bashkangjitur: 20.02.2007pershendetje,
Darkman, urime per temen.
Poqese nisemi nga aspekti fetar, e dijme qellimin e jetes: Zoti na krijoi qe ta adhurojme Zotin. Na jep te mira dhe te keqjia me te cilat na ve ne prove...pra jeta eshte nje sprove me te cilen ne duhet te ballafaqohemi.

Ne aspekt tjeter, jo fetar, po filluam te flasim per qellimin ejtes..pra se jetojme...
ndeshkuesi ka thene: e kemi patjeter...
une them se nuk eshte patjeter. Eshte nje thenie e urte e cila thote: Menyra per te hyre ne jete eshte vetem nje, ndersa per te dale nga jeta ka shume menyra dhe metoda, vec ne pyetje eshte a ke vullnet per te dale apo jo.

Cdo veprim ka shkakun e vete... pra per cdo rezultat tonin, ne kemi shkaqet e krijimit tone si i arsimuar, i edukuar, si hajdut ndoshta, si vrases, si i keq apo i mire. Pra gjithcka ka shkakun e vet. Dhe derisa gjithcka ka shkakun e vet...aty ka edhe pasoje. Meqe paskemi shkak-pasoje, detyra jone kryesore eshte veprimi. Pra te kemi kujdes se si veprojme. Ketu, ne veprimet tona lindin deshirat, qellimet, obligimet te cilat e rrumbullaksojne qellimin final te te jetuarit. Pra jetojme qe te veprojme. Nje thenie tjeter e urte thote: Ne momentin kur nuk ke vepruar nuk ke jetuar.
Aristoteli thote: Qe te njohesh te miren, duhet ta besh te miren.

Ishte nje pyetje diku ne postime ketu ku thoshte se: Ne edhe pse e dijme se nje dite do te vdesim, ne serish punojme, jetojme, angazhohemi etj etj etj...

Po mire, sikur te mos ishte vdekja, jeta a s'do te ishte nje vdekje e perhershme? A do te kishte atehere qellim ne jete? Nese do te ishim te perjetshem...cili do ishte qellimi i te jetuarit?

kam edhe shume shume per te thene sinqerisht, ama nuk dua te zgjatem e te behem i tepert.
respekte----------------------------------------
Nese gjerat mbrapsht te duken...shiko boten mbrapsht.
PM
Top
HOKATAR
Postuar nė: 23.03.2007, 17:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 68
Antari Nr: 6094
Bashkangjitur: 27.02.2007Shkurt e shqip, nuk di!!! E di se jetoj per Allah, tjeter s'di cfare te te iu them. Perndryshe do te beja vetevrasje, sepse nuk do te doja te te jetoja ne kete bote dinake e mashtruese as nje cast me gjate pasi te replikoja mu kete postim.

Pse shtroni keso pyetjesh??!!! Ta dija se kush je vaj halli per ty!!!


----------------------------------------
Mendimet e mia nuk dua t'u imponoj te tjereve
PM
Top
blerim-blero
Postuar nė: 23.03.2007, 21:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 296
Antari Nr: 1768
Bashkangjitur: 18.07.2006Ska koment shum po duhet me fol e pak me tregu.
PMIntegrity Messenger IMYahooMSN
Top
ola_84
Postuar nė: 24.03.2007, 00:56
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 12
Antari Nr: 5752
Bashkangjitur: 11.02.2007Tė gjithve neve na vjen njė momėnt nė jetė kur e pyesim veten pėr ketė: "Pse jetoj". Kur ti humbim personat e dashur, Kur ta kuptojm qė ai person kishte aq shum plane nė jetė, e tani nuk ėshtė... Megjithė, atė gjithmon pytem. Qka nese para dhe pas jetės nuk egziston asgjė, qka nėse ėshtė kjo e vetmja shans tė jemi nė kėtė jetė, tė duam, tė provojm, tė jemi? A nuk duhet qė kėtė shans maksimalisht ta shfrytzojm...A nuk duhet tė faleminderojm dhe tė jetojm me "mushrki tė plota" tė faleminderojm qė natyra bash Neve na ka zgjedhur qė tė jemi pjes e saj. smil3dbd4e5e7563a.gif

PM
Top

Topic Options Faqe: (3) [1] 2 3  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio