Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> A Mendoni Qe Raca Shqiptare Eshte Race E Bukur?
fisniku
Postuar nė: 23.03.2007, 01:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2718
Antari Nr: 5696
Bashkangjitur: 09.02.2007Shume here ne Shqiptarėt krenohemi se jemi popull i forte, i zgjuar dhe i bukur. . Sigurisht ne cdo popull ekzistojne te bukur dhe jo aq te bukur , te zgjuar dhe jo aq te zgjuar etj, sepse Zoti nuk i ka kriju krejt njerzit njesoj dhe mi nje stil. Gjithashtu bukuria nuk eshte gjithcka. Por pyetja ime eshte nese pergjithesisht mbi Shqiptaret/ėt dominonjne karakteristikat zbukuruese apo shemtuese, duke bere gjithmone krahasimin me popujt e tjere?


----------------------------------------
I miss my little "Casper" soo sooo much

When you lost your faith in God ,you lost your soul.....

Somewhere, Someway, Someday, Somehow
PM
Top
fisniku
Postuar nė: 23.03.2007, 01:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2718
Antari Nr: 5696
Bashkangjitur: 09.02.2007Une personalisht mendoj se ne pergjithesi mu krahasu me popujte tjere, ma merr mendja qe jena nje nder popujte me te bukur dhe me te zgjuar.
E sidomos femrat i kena shume te bukura ndoshta edhe ma te bukurat ne bote,po as ne djemt nuk jena shume larg femnave tona me bukuri!!!!


----------------------------------------
I miss my little "Casper" soo sooo much

When you lost your faith in God ,you lost your soul.....

Somewhere, Someway, Someday, Somehow
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 23.03.2007, 03:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007Nuk jane shqiptaret race ne vete!por komb,popull...


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
zeshkani
Postuar nė: 23.03.2007, 14:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 777
Antari Nr: 3657
Bashkangjitur: 28.10.2006Un mendoj, si rac jemi te mir, por ama edhe si komb.
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
zeshkani
Postuar nė: 23.03.2007, 14:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 777
Antari Nr: 3657
Bashkangjitur: 28.10.2006Edhe te bukur jemi, se harrova me shenu.
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
MIRA_
Postuar nė: 23.03.2007, 15:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 852
Antari Nr: 4583
Bashkangjitur: 10.12.2006Mire mire, por kur mbajne gajlet e tjeter kujt, kur meren me chit chate, kto ua shemtojne te gjitha ato veti te mira! (mbase ky fenomen egziston dhe tek popujt tjere, por ne shqiptaret e bejme 2x me shume)


----------------------------------------
There is only one happiness in life--to love and to be loved.
George Sand
PM
Top
orfeu
Postuar nė: 23.03.2007, 15:50
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 493
Antari Nr: 5965
Bashkangjitur: 20.02.2007Mos te behemi si cifutet e te themi se jemi me te miret, jemi te zgjedhurit e Zotit, por mund te themi se jemi komb i bukur, e per femrat...ato i kemi te mrekullueshme.

respekt


----------------------------------------
Nese gjerat mbrapsht te duken...shiko boten mbrapsht.
PM
Top
HOKATAR
Postuar nė: 23.03.2007, 18:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 68
Antari Nr: 6094
Bashkangjitur: 27.02.2007Eshte formuluar gabim tema!!!

Raca eshte race e kombi eshte komb, te mos i perziejme gjerat!

Ne rast se shtrohet pyetja per racen shqiptare, se a eshte ma e mira, atehere behet fjale vetem per nje frymor (individ), pra ngjyren e lekures, flokeve etj. Qe do te thote se nuk ka assesi te beje lidhje me kombin. Shume thjesht, d.m.th individe me tipar te jashtme te trashegueshme.


Kombi shqiptare, pikerisht kjo kerkohet ne kete teme. Komb, saktesisht, nenkupton: gjuhet, zakonet, traditat, territorin, kulture, edukim etj etj. Andaj ju lus qe te keni kujdes. Eshte gabim i qarte dhe tejet i madh!!

Per temen nuk kam asnje koment.


----------------------------------------
Mendimet e mia nuk dua t'u imponoj te tjereve
PM
Top
HOKATAR
Postuar nė: 24.03.2007, 01:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 68
Antari Nr: 6094
Bashkangjitur: 27.02.2007Jo, qe besa paskam nje koment, edhe dhe shume te shkurter,

...-fizionomia e te te gjitha racave shqiptare (e them te te gjitha racave, ngase, sic e dini, nder ne ekzistojne me shume sesa vetem nje), ne pergjithesi eshte e bukur. Mendoj krahas atyre te shteteve fqinje dhe te disa shteteve te tjera. Po edhe si komb doemos jemi te bukur, njashtu te famshem si ne epoken e sotme po ashtu edhe ne ate prehistorike.

Tungiiiiii


----------------------------------------
Mendimet e mia nuk dua t'u imponoj te tjereve
PM
Top
fato1
Postuar nė: 25.03.2007, 13:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007Ke raste qe kur shohish nje shqipetar/e te shkon mendja ma mir mos te isha shqipetar/e ..poashtu ka edhe raste qe falenderon zotin qe me beri shqipetar..por prap se prap jemi te mire pak a shum a!!!!!

kaloni bukur
PM
Top
Dredheza
Postuar nė: 07.03.2008, 16:15
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.2004A mund te flitet per nje rrace te paster shqiptare, kur qe nga lashtesia populli yne eshte pushtuar nga shume popuj te tjere? Qe nga fiset barbare (Gotet, visigotet) e deri ne pushtimin e fundit nga Gjermanet ne kohen e luftes se dyte boterore?... Shume rraca, kane karakteristika dalluese, pershembull kinezet e kane ngjyren e lekures te verdh, dhe floket e zeze dhe te drejte, a keni pare ndo1 kinez me floke te verdha ose kacurrela? Jo, vec me nderhyrjen e permanentit sigurisht. Gjermanet, anglezet, mongolezet, gjithashtu kane karakteristikat e tyre.
Vec rraca shqiptare ka shumellojshmeri, brune, bjond, kuqo, kacurrels, floke te drejta, tullac, i bardhe, ezmer, etj etj.

Rrace shqiptare ka shumellojshmeri, dhe kjo e ben ate te bukur.


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
Kryegjyshi
Postuar nė: 07.03.2008, 16:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 761
Antari Nr: 14165
Bashkangjitur: 06.03.2008Dredheza

Te gjithe popujt e ballkanit kane race te shumellojshme. Kjo tregon per faktin qe popujt ne Ballkan ne periudha te ndryshme kohore jane perzier me njeri-tjetrin. Si pasoje e kesaj shume popuj ne Ballkan edhe jane asimiluar, si p.sh. maqedonet e lashte, trakasit, isaurianet etj.

Sa per shqiptaret, me duhet ta pranoj realitetin dhe te them se edhe shqiptaret jane perzier me popujt e tjere, posacerisht ne kohen e Bizantit kur vlera e kombit ishte shume e vogel, sepse te gjithe popujt llogariteshin si te krishtere dhe te barabarte para sovranitetit te Carit Bizantin.

Por fale Zotit, Shqiptaret ariten ta ruajne se pari gjuhen, pastaj edhe racen e tyre deri diku, dhe e kishin mandej me te lehte qe te krijojne kombin e tyre, qe u kurorezua me shtetin Shqiptar me 1912.
PM
Top
gardist
Postuar nė: 07.03.2008, 16:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1250
Antari Nr: 9602
Bashkangjitur: 17.09.2007Cfare marezirash lexojme ketu!

A dijme neve te bejme dallimin ne mes RACES dhe KOMBIT!

sI KENI ARITUR (JU DIKUSH-SHUMICA) derni ne studime habitem.

RACE SHQIPTARE??????!!!!!!------- HEEEJJJJJJ HALLOOOOOO!!!!!!!!!!!!!!!

Ppaaaaaaaaa..................


----------------------------------------
JEZUSI KA THENE: MOS MENDONI SE ERDHA TA BIE PAQEN MBI TOKE. NUK ERDHA TA BIE PAQEN,POR SHPATEN...(Mateu 10/34-36)
PMEmail Poster
Top
Dredheza
Postuar nė: 07.03.2008, 16:38
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.2004 Citim (Kryegjyshi @ 07.03.2008, 16:21)
Dredheza

Por fale Zotit, Shqiptaret ariten ta ruajne se pari gjuhen, pastaj edhe racen e tyre deri diku, dhe e kishin mandej me te lehte qe te krijojne kombin e tyre, qe u kurorezua me shtetin Shqiptar me 1912.Kryegjyshi, une nuk po flisja per traditat, por per tiparet karakteristike te pamjes se shqiptareve. Se normalisht qe vlerat dhe traditat do te rueshin se dhe sulmet qe ka pesuar populli yne, nuk kane qene te perhershme, sic e the dhe vete qe jemi kurorezuar si shtet ne vitin 1912. Dmth invazoret perhere jane larguar.


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
ringjallje
Postuar nė: 07.03.2008, 16:39
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 49
Antari Nr: 13757
Bashkangjitur: 19.02.2008race e bukur me shume perjashtime... ky eshte definimi im.
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio